21 Mart 2010 Pazar

Erdemir: 107 - T.Telekom: 111 (Sen misin Son 7 Dakikada Sadece 4 Sayı Atabilen?)

Pazar menüsünün son maçında 50 dakikalık bir mücadeleye tanık oldu Ereğli'deki basketbol severler. Sakat olan Funk'tan yararlanamayan Erdemir'e karşı, ABC'ye giden Serkan, sakat Tutku, yabancı sınırına takılan Lamayn Wilson gibi isimlerinden yoksun kadrosuyla sezon başına göre çok daha farklı bir görünüşte çıktı sahaya Telekom. Hüseyin Beşok kadrodaydı ama hiç süre almadı. Hüseyin gibi hiç süre almayan genç Pertev'i de çıkartırsak 8 kişilik bir kadro vardı Merih Çakıroğlu'nun elinde. Ama zor maçı çevirip almayı başardılar. Normal sürenin son 7 dakikasında sadece 4 sayı yediler Erdemir'den. İkinci uzatma devresinde ise vurup geçtiler. Bu zor deplasmandan bu kadar eksikle galibiyet çıkartmayı başaran Türk Telekom, Kepez'e kaybeden Beşiktaş'tan boşalır mı diye pür dikkat kesildiği dördüncülük koltuğuna bir adım daha yaklaşırken, Erdemir cephesinde ise normal sürenin son 7 dakikası bu gece görülecek rüyalardaki yerini çoktan ayırtmıştı bile. Play-Off yolunda ya da ilk 8 içinde alacakları sıra konusunda mumla arayacakları maç sayısı her geçen hafta biraz daha büyüyor. Başkent ekibinde NBA patentli Davis, geçen hafta olduğu gibi Ümit Sonkol, 8 asistli Bekir, kritik üçlükler sokan müzmin yedek Mutlu Akpınar, Erdemir tarafında ise KSK menşeili Hakan & Leon ikilisi, Erkan ve Alex Gordon günün istatistiksel anlamda iyileriydi.

Maça hızlı bir giriş yakalayıp daha ilk çeyrekte 26-16'lık skorla 10 farkı yakaladı Erdemir. İkinci çeyrekte Alex Gordon ve Erkan Veyseloğlu'nun üçlük basketleriyle bu fark 15'e kadar yükseldi (38-23). Sonrasında Telekom'un kadrolu yedeği Mutlu çıktı sahneye. Sakatların çokluğu nedeniyle forma şansı buldu ama bu şansını da oldukça iyi kullandı. Geçen haftanın iyisi Ümit Sonkol'la beraber farkı kapatıp takımlarını devreye 01:39 kala 42-44 ile öne taşıdılar. Mutlu'nun iki isabetliği üçlüğü vardı bu Ankara temsilcisi lehine yakalanan seride. Ama devre skorunu Kone & Erkan ikilisi belirledi. O kalan 01:39'a 6-0'lık seri sığdırıp takımlarını soyunma odasına 48-44 önde götürdüler.

Aynı ikili ikinci yarıya da etkin başladılar. Erkan ve Kone'ye bu kez Leon da eşlik etmeye başlayıp peşpeşe 8 sayı üretince üçüncü çeyreğin ortasında fark yeniden 10 sayıya geldi (63-53). Ama Ümit Sonkol'un pes etmeye niyeti yoktu. Bu defa da Lang'i aldı yanına. Oyunu sürükleyip skoru 63-61'e getirip oyun içi dengeleri yeniden sağladı. Son çeyreğe girerken farkın birkaç sayı daha açılmasını sağlayan ise günün Erdemir tarafındaki büyük organizatörü Hakan Köseoğlu oldu. İkisi üçlük olmak üzere 7 sayı üretti tecrübeli oyuncu, üçüncü çeyrek skoru 72-67 belirlendi.

Son çeyrek Erdemir adına hareketli başlayıp Alex, Erkan, Leon ve Hakan ile üst üste sayılar bulununca evsahibi maçı kazanma yolunda koşar adım avantajlı hale geçti ama bitime 7 dakika kala 80-72 önde olan Erdemir'in kalan 7 dakikada sadece 4 sayı üretebileceğini, o 4 sayının son 2'sinin maç biterken Hakan'ın 2 faulünden geleceğini ve bu sayede Erdemir'in maçı uzatacağını kim düşünebilirdi ki? Mutlu ve Mallet ile dışarıdan, Davis ile de üç sayı çizgisinin içinden sayılar üreten Telekom maça yeniden tutundu (84-84).

İlk uzatma dakikaları karşılıklı basketlerin bulunduğu dönemdi. Fark Telekom'un 90-93'lük skoru dışında 5 dakika boyunca maksimum sadece 1 sayı olabildi her iki taraf adına da. Leon'un sayıları maçı 95-95 ile ikinci uzatma süresine taşırken, Erdemir bir kez daha faul atışları vasıtasıyla maçı kaybetmekten kurtuldu.

Ama ikinci uzatma devresinde şans o kadar da yanlarında değildi. 2 dakika içinde 9-0'lık bir seri yakalayan Telekom'a karşı Erdemir'in bir top kaybı yapıp iki de isabetsiz atışının bulunduğu toplam 3 hücum dışında hiçbir şeyi yoktu elinde. Böyle bir travmayla girilen ikinci uzatmada maçı döndürebilmek zor hatta imkansızdı, Erdemir de kaderine boyun eğdi. Maçı 107-111 kazanan Türk Telekom, sadece 8 kişiyle oynayabildiği bu zor deplasmandan galibiyet çıkarmanın keyfini yaşarken dördüncülük koltuğu için olan ısrarını da belgelemiş oldu.

Erdemir (107): Melih Yıldız 2, Ümit Türkoğlu 3 (2 ribaund), Erdal Bibo 6 (3 ribaund, 3 asist), Hakan Köseoğlu 20 (5 ribaund, 11 asist), Alex Gordon 17 (5 ribaund, 7 asist), Erhan Yetim (2 ribaund), Mohamed Kone 12 (6 ribaund), Leon Williams 26 (17 ribaund, 2 asist), Erkan Veyseloğlu 21 (4 ribaund, 2 asist),

Türk Telekom (111): Kristoffer Douglas Lang 10 (3 ribaund, 1 asist), Bekir Yarangüme 12 (2 ribaund, 8 asist), Mutlu Akpınar 15 (4 ribaund,1 asist), Ricky Davis 27 (6 ribaund, 5 asist), Soner Şentürk 3 (1 asist), Ersin Dağlı 14 (12 ribaund, 2 asist), Ümit Sonkol 20 (8 ribaund, 1 asist), Dayon Demond Mallet 10 (5 ribaund, 2 asist)

4 Yorum Yapılmış:

serdar dedi ki...

tum takıma,antrenore tebrikler sapkadan tavsanı cıkardılar gercekten.bekir ve ümit gibi savasan oyuncuların olsun yabancılarında iyi cıkarsa gerisi kendiliğinden gelir.

dejavu dedi ki...

Sadece Mutlu Demir ismi üzerinden dahi anlatılabilecek o kadar çok şey var ki Telekom özelinde. Sistem tam bir öğütücü düzeninde işliyor. Barış Ermiş örneği var önümüzde, bu sezon Soner Şentürk mesela. O halkalardan biri de Mutlu. Evet para sıkıntısı yok, iyi para alıyorlar ve hepsinden önemlisi zamanında alıyorlar ama en sahada olması gereken anları benchde oturarak geçtiriyor bu isimler. Herkes memnun sanırım durumundan, ses çıkmadığına göre.

KskHyTr dedi ki...

Mutlu Demir? Mutlu akpınar demek istedin sanırım...

dejavu dedi ki...

Elbette Mutlu Akpınar, klavye sürçmüş.:)