13 Mart 2010 Cumartesi

Erdemir: 86 - Antalya BŞB: 73 (Çarklar Çalışınca)

Öğlen Anıl'la maçlar hakkında konuşurken, galibiyet ihtimali en yüksek takım olarak Erdemir'i görmüştük. Son beş maçta bir galibiyet alabilen Erdemir'in oyunundan ziyade Antalya BŞB cephesinde hafta arasında yaşanan gelişmeler ile alakalı idi bu düşüncemiz. Çarşamba günü kulüpten yarım saat aralıklarla gelen iki mail Altar Tunçkol'uın görevden ayrıldığını ve hemen akabinde de görevine devam ettiğini söylüyordu. Sezon başından bu yana oyuncuların alacakları konusunda yaşanan sıkıntıyı ise söylemeye gerek yok, duymayan kalmadı zaten. İşte Antalya takımı bu şartlar altında gitti Ereğli deplasmanına.

Hakan Köseoğlu'nun 23 sayı 11 asist ile bu sezonun kendi adına en yüksek skoruna ulaşması, Leon Williams'ın 21 sayı -11 ribaund ile alışık olduğumuz double double'ını yapması ve sistemin önemli dişlilerinden Erkan'ın da 13 sayı 3 ribaund 3 asist ile maçı tamamlaması Erdemir sisteminin tıkır tıkır çalıştığını gösteriyor. Bu istatistiklerin üstüne galibiyet çıkartması için çok çok ekstra şeyler yapması gerekiyordu Antalya BŞB'nin. Antalya'nın takım halinde yaptığı asist sayısı Hakan Köseoğlu'nun tek başına yaptığı asist sayısına eşit (11). Erdemir'in takım halinde yaptığı 13 top kaybına karşılık Aaron Jackson'ın tek başına 10 top kaybı var. Sezonun rekorudur herhalde bu. Toplam 25 top kaybı yapmışlar ki fena bir rakam. Buna rağmen farkın 13'de kalması büyük şans onlar için.

Son olarak cuma günü 'Hangi Alex' demiştik, bugün yine Erdemir formasıyla görmeye alışık olduğumuz Alex varmış sahada. 13 dakikada 1/6 saha içi isabeti, 2/2 serbest atış ve üretilen toplam 5 sayı. Bu galibiyetle birlikte mağlubiyet serisini kırdı Erdemir ve 11. galibiyetine ulaşarak Antalya BŞB'i altına almayı başardı play-off yarışında.

Erdemir (86): Nate Funk 13 (2 asist), Ümit Türkoğlu (2 ribaund- 1 asist), Erdal Bibo 7 (5 ribaund), Hakan Köseoğlu 23 (3 ribaund- 11 asist), Alex Gordon 5, Mohamed Kone 2 (4 ribaund), Leon Williams 21 (11 ribaund- 2 asist), Erkan Veyseloğlu 13 (3 ribaund- 3 asist), Emre Ekim 2 (1 ribaund)

Antalya BŞB (73): Brian Greene 7 (5 ribaund), DJ Thompson 3 (1 asist), Hakan Erol 8 (2 ribaund), Aaron Jackson 23 (4 ribaund- 2 asist), Patrick Femerling 2 (7 ribaund- 2 asist), Önder Külçebaş 13, Caner Şentürk 8 (3 ribaund- 2 asist), Oktay Yılmaz (1 asist), Umut Yenice 9 (4 ribaund)

3 Yorum Yapılmış:

kerim can dedi ki...

Alexle ilgili maçta yanımda oturan arkadaşım ki kendisi basketbolu çok takip etmez sadece erdemir maçlarına gelir. Bana dönüp " Bu alexin geçen senenin sayı kralı olduğundan emin misin?" diye sordu. Geçen seneyle siyahla beyaz kadar farklı.

burnovic dedi ki...

Bugün yine olaya sıfır noktasından tanık oldum.

Bu Alex Gordon 2. Rakocevic vakası yahu.. Hatta bizim Rako'da yine hırs falan var, bir şeyler yapma gayreti var. Bunda o da yok. Bu adamın tek bildiği şey; iki crossover ardından 9 metreden şut. Takımla beraber de ısınmıyor, kendi başına buyruk bir tavrı var. Çözemedim...

Kone'ye hiç değinmiyorum zaten! Kone ne ne diye diye bir yastık dolduracak kadar tüy ürettim sanırım...

Hakan Köseoğlu'nu izlemekten keyif aldım bugün. Hele Kerem ve Ender'den sonra biraz gözüm gönlüm açıldı vallahi. Bugünkü performansı abartısız Euroleague seviyesinde bir performanstı. Değişiklikler sezdim Hakan'da. Şut stilini değiştirmiş biraz. Eskiden topu havaya dikerdi beklerdin ne zaman inicek diye.. Şaka bir yana daha az bombeli atıyor atıyor artık ve daha isabetli oluyor. Eskiden genelde asistleri hep pota seviyesine olurdu. Şimdi ise daha realist bu konuda. Bu da daha az top kaybı yapmasını sağlıyor. Bugün de çok top kaybı yapmadı sanırım 1-2 falan. Topun değerini bilerek, aklı selim hücumlar yaptı ve yaptırdı takıma. Savunmada da iyi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle de alan savunmasında savunmanın başlatıcısı konumundaydı.

Leon Williams'ı ekonomik kullanmak istiyor Ahmet Çakı. Hatta bir ara Ü.Türkoğlu'nu denedi. Aman Allah'ım... Eğer Ahmet Hoca 1-2 dakika daha sabretseydi salonu terk ederdim galiba. Leon Williams aldığı ribaunt kadar da top çaldı bugün yahu. Her eve lazım denir ya o cinsden bir oyuncu Leon. Şahsi kanaatim daha büyük takımlarda da oynayabilir ama çok iyi bir orta sınıf takım oyuncusu.

Bu Aaron Jackson'da kulüpte her işi yapıyor galiba. Top getiriyor, sayı atıyor, savunma yapıyor... Önder Külçebaş dışında ona yardım eden bir kişi daha çıkmadı takımdan... Çok sağlam bir bileği var bu Aaron Jackson'un. El üstünden falan da atıyor, kaliteli bir oyuncu kesinlikle aynı zamanda müthiş de mücadeleci. Özellikle ikinci yarı Erdemir - Jackson maçı gibi bir şeydi. Bu arada not bir not düşeyim. Isınırken kulağında kulaklıkla mp3 dinliyordu hergele.. :)

Bu DJ Thompson gerçekten DJ galiba? Benden kısa boyu var. Onu geçtim basketbolculuk adına en ufak bir belirti göremedim ben onda. Eğer gerçekte de DJ ise doğru bir seçim yapmış diyebilirim...

Benim Kdz.Ereğli'den aktaracaklarım bunlar. Söz sizde Anıl ve Çağlar... :)

OMER dedi ki...

Bir hafta macı kaçırdım , o da Hakan Koseoglu'nun Amerikan futbolunda değil basketbolda oyun kuruculuk yaptığını hatırladığı hafta oldu ... :) Saka bir yana oyun zekası bu kadar yüksek bir oyuncunun böylesine savruk paslara kaçmasına ve hovarda top kayıplarına hayiflaniyordum epeydir . Hatalı paslarının ve caldirdigi topların cogunun konsantrasyon eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyordum . Kendini bulmasına sevindim . Telefondan yazdığımdan Turkce biraz katloluyor , affola....