12 Mart 2010 Cuma

'Evren'sel Bir Yazı

Oyak Renault'da her yıl üstüne koyarak ilerlettiği kariyerini, bu sezon başında doğru takım tercihi yaparak (Banvit de mantıklı bir tercihti Evren için) yavaşlatmadan sürdürdü Evren Büker. Bu yılı kaos ortamı içerisinde geçirmek mecburiyetinde kalan sarı kırmızılı camiada takımın en önemli parçası (ya da parçalarından biri diyelim) konumunda şu anda. Oyunun her iki yönünü de oynayabilmesi, hücum sahasında bileğinde bulundurduğu bileziklerin sayısal anlamdaki fazlalıkları onu çok ama çok değerli kılıyor.

Son Efes Pilsen maçında 35 dakika sahada kaldı ve maçın büyük bir kısmında oyun kurucu olarak (1 numaralı pozisyon) görev yaptı. Karşısında Milli Takım'ın iki guardı vardı ama kazanan o oldu. G.Saray Cafe Crown takımı koçu Cem Akdağ onu şöyle tanımlıyor: 'Takımda Can Akın olmadığı takdirde gerçek bir 1 numaramız yok ne yazık ki. Washington özellikleri itibariyle daha çok 2 numara gibi. Takımın organizasyonu tamamen Evren'in omuzlarında. Normalde bir 2 numarayı 1 numara olarak kullandığınızda, sadece topu rakip sahaya taşır ve seti başlatır. Ama Evren öyle değil, bunların üstüne bir de organizasyonu yapıyor. Ve bunu her geçen gün daha da iyi yapıyor. Boş günlerinde gelip şut çalışması, idmanlardaki ve maçlardaki doğru hırsı gibi detaylarla da her koçun isteyeceği bir oyuncu konumuna erişiyor. Bir de Simas'la çok iyi bir dostluğu var, ondan her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışıyor, ufkunu genişletme konusunda hiçbir zaman pes etmiyor'.

Lafı şuraya bağlamak niyetindeyim, nasıl ki geçen yıl Sinan Güler'in mutlak ve mutlak Milli Takım kadrosunda olması gerektiğini savunduysam, bu yıl aynı şeyi Evren Büker için de yapacağım. Tanjevic'in yerinde olsam bu yazki kadronun yazıldığı kağıdın ilk sırasına onu koyardım. Açık ve net söylüyorum bunu. Hırssa hırs, heyecansa heyecan, forma aşkıysa forma aşkı, icraatsa icraat. Hepsi var onda. Renault takımındaki oyunuyla bile aday kadroya girme konusunda Tanjevic'in dikkatini çekmeyi başardığı için gönlüm rahat. Şu anda daha bir göz önünde, gözden kaçırılacağını sanmıyorum. Ummuyorum böyle bir şeyi.

Postu yine Cem Akdağ'ın görüşleriyle bitirelim: 'Şu anda Milli Takım'ın en büyük eksikliği bu noktada. Evren'in bir an önce takım kadrosuna katılıp, ay-yıldızlı forma için de bu güzellikleri sahaya koyması lazım'.

Doğru söze ne hacet.

1 Yorum Var:

KskHyTr dedi ki...

Evren ve furkan kesinlikle kadroda bulunmalı bencede... 2 pozisyondada ihtiyaç var... Furkanın gövde ve kollar biraz kuvvvetlense çok rahat kerem gönlümün açığını kapar(hele birde hücümda bir kaç pivot hareketini repertuvarına katsa süper olur ama zaman isteyen şeyler hep)...