12 Mart 2010 Cuma

F.Bahçe Ülker: 88 - Tofaş: 86 (Tofaş'a Yazık Oldu)

Ligin 22. haftasının açılış maçında Tofaş'ı ağırlayan lig lideri F.Bahçe Ülker, ilk yarısında sadece 1 isabet bulabildiği üçlük atışlarda ikinci yarı tam 10 isabet bulup, farkı da 9 sayıya kadar çıkarmasına rağmen son saniyelerdeki taktik faul atışları sayesinde kazanabildi maçı. Hatta maç içinde Semih'ten 2 kez sağlam blok yiyen İlkan, maçı uzatmaya götürecek basketi atmak için hücum ribaundunu aldı ama bu kez de Mirsad'dan blok yedi. Maç da evsahibinde kaldı. Bu arada bitime 1 dakika kala fark 2 sayıya kadar düşmüşken, önce Denison'un Ömer Onan'a yaptığı bana göre temiz bloğa faul çalan, sonraki hücumda da Bowman'ın ters turnikesinde Mirsad tarafından yapılan açık faulü çalmayan hakemler maçın skoruna etki etti ister istemez. İyi oynadı Tofaş, aldıkları 10 galibiyetin şans eseri olmadığını TV'den izleyenlere de gösterdiler. İki -ic'in kapışmasında kazanan usta -ic Tanjevic oldu, boynuz -ic İzic kulağı geçemedi.

Oğuz ve Ömer Aşık'ın yokluğunda elindeki tek pivot gibi pivot Semih'i yanında oturtup 2 tane 4 numarayla (Mirsad & Rasim) ile başladı maça Tanjevic. Bu ikiliyi tamamlayan isimler ise Ukic - Ömer Onan - Giricek'ti. Pivotsuz bu takım biraz laubali başladı maça. Hazır pivot da yokken, boyalı alana girmeden, uzaktan uzaktan vuralım, sayıları üçer üçer götürelim düşüncesi şutar girmeyince iflas etti. İlk sayısını 5. dakikanın içinde bulabilen F.Bahçe Ülker, rakibin bu süre içinde kendilerinden sadece 1 basket fazla bulabilmiş olmasından ötürü çok da tınlamıyordu açıkçası bu durumu. Ancak Tofaş Mehmet Yağmur'dan başlayan etkili savunması sayesinde kaptığı topları sayıya çevirince skor bir anda 2-11'e geldi. Tanjevic'in sahadaki beşin %80'ini değiştirme hamlesinin ardından Greer - Ömer Onan - Kinsey - Preldzic - Semih şeklini alan diziliş, peşpeşe bulduğu sayılarla (Kinsey'in smacı hoştu) skoru 15-16'ya getirip toparladı. İlk çeyrek skoru 15-18 Tofaş lehine sonuçlanırken sarı lacivertli takımın üçlük yüzdesi 0/7 idi.

İkinci çeyreğe yine Semih'siz girdi Tanjevic. Bu kez Emir - Mirsad ikilisini tercih etti boyalı alanda. Emir ve Greer'in etkili oyunlarına Bowman ile cevap veren Tofaş devreye 07:37 kala 21-25 ile skordaki üstünlüğünü devam ettirdi. Damir Mrsic'in oyuna dahil olması, peşpeşe 5 sayı bulması (F.Bahçe Ülker'in devredeki ilk ve tek isabetli üçlüğü), Tofaş'ta sahaya sürülen İlkan Karaman'ın Semih tarafından 0 saniye içinde 2 kez sağlam bloklanması, Kinsey'in alley-hoop'u derken devreye 04:18 kala skorbord 31-29 ile maçta ilk kez F.Bahçe Ülker üstünlüğünü işaret etti. Kalan sürede karşılıklı basketler gelirken, bitime 8 saniye kala Ukic'in son hücum yapmak için top sürerken Mehmet Yağmur & Orçun ikilisiyle topu kapan Tofaş, kolay bir basket bulup devre skorunu 39-39 olarak belirledi. Preldzic (9), Greer (8), Bowman (8), Denison (8) sayı ile ilk yarının en skorer adamları olurken, devreye 3 küsür dakika kala yaşanan şiddetli Tanjevic & Mrsic kavgası da gözlerden kaçmadı. Sağlam sövdü ikisi de birbirine.

İlk yarıda 1/9 ile oldukça berbat yüzdeli bir üçlük performansı sergileyen F.Bahçe Ülker'de tüm üçlükler bu çeyreğe saklanmıştı anlaşılan. 2 x Ömer Onan, 2 x Giricek, 1 x Ukic, 1 x Preldzic şeklinde tam 6 isabetli üçlük bulan sarı lacivertliler üçlük yüzdesini bir anda 7/18'e taşırken, normal bir maçta bu çeyrekte iş kopardı ancak Tofaş'ta Brandon Bowman da alev alev yanıyordu. 3 tane üçlük sokan Bowman, kendisine zor bir üçlük sokan Can Altıntığ'ın da destek vermesiyle direndi sarı lacivert üçlük bombardımanına karşı. Son çeyreğe 68-64'lük skorla girdik, Bowman da 30 dakika ürettiği 24 sayıyla maçın en skoreri olma konusunda uzak ara yaptı.

Son çeyreğe Semih sahada, Tofaş da ilk 2 dakikada yakaladığı 4-0'lık seri sayesinde skoru dengeleyerek başladı. Son haftaların formda ismi Ömer Onan bir üçlük, bir de top çalma arkası kolay turnike ile skoru 73-68'e getirip Nihat İziç'e son çeyreğin ilk molasını aldırdı. Ama ilk yarıda üçlük sokmayıp tamamını ikinci yarıya saklayan F.Bahçe Ülker almıştı bir kere rüzgarı arkasına. Önce İlkan'la eşleşme avantajını değerlendiren Preldzic, sonra da Mehmet Yağmur'u çıldırtacak şekilde bir üçlük bulan Greer'le iki isabetli üçlük sokan lig lideri skoru 79-70'e taşıdı ve maçta ilk kez bu denli açık bir ara ile öne fırladı. Semih'in üst üste iki faul alarak 4'lemesine rağmen Tanjevic tarafından kenara alınmadığı sırada Tofaş 5-0'lık bir seri ile bitime 04:30 kala skoru 79-75'e getirdi, pes etmiyorum mesajını verdi derken Emir Preldzic'in şansının da hayli yaver gittiği üçlüğü geldi. İkinci yarıda bulunan 10. isabetlik üçlüktü bu F.Bahçe Ülker adına, hem de 10/13'lük bir yüzde ile. Can Altıntığ'ın boş üçlüğüne, Semih Erden'in de tıpkı Emir'in üçlüğünde olduğu gibi şansının da yardımıyla bulduğu basket-faul ile cevap veren F.Bahçe Ülker bitime 2 dakika kala 84-78 ile öndeydi. Faul hakkını dolduran sarı lacivertlilere Denison'un 4/4 ile faul atması kısa süreli bir stres yaşatsa da Ömer Onan'a Denison'un yaptığı temiz bloğa faul çalındı. Ömer 1/2 attı, skor 85-82'ye geldi. Tofaş hücumunda Bowman'ın ters turnikesinde bu kez Mirsad'ın net faulüne devam dedi hakemler. Tofaş hücum ribaundunu aldı, Mehmet Yağmur erken bir üçlük yolladı, girmedi, Emir aldı ribaundu, faul yapıldı, Emir 0/2 attı. Tofaş basketi bulup, Ukic'e taktik faulü yaptı. Ukic 2/2 atıp bitime 12 saniye kala 87-84'e getirdi skoru. Mehmet Yağmur'a faul yaparak olası bir üçlüğü engelleme yoluna gitti Ömer Onan. Mehmet de 1/2 atarak onun isteğini yerine getirdi. Ama Mirsad da 1/2 atarak kasedi başa sardı. Bowman'a yapılan taktik faulde Tofaş'ın yapacağı tek şey vardı, ilkini sokup, ikincisini kaçırıp ribaund kovalamak. Bunu da İlkan'ı sahaya sürerek gösterdi İziç. Herşey düşünüldüğü gibi gitti, İlkan ikinci faulden sonra ribaundu aldı ama kader ağlarını ördü bir kere İlkan'a bu maçta. Bir blok da Mirsad'dan. Maç biter (88-86).

F.Bahçe Ülker bu galibiyetle ilk maçını kendisini oynadığı 22. haftayı da lider bitirmeyi garantilerken, Tofaş ligdeki 12. yenilgisini almış oldu.

F.Bahçe Ülker (88): Roko Leni Ukic 11 (3 asist), Mirsad Türkcan 10 (4 ribaund), Ömer Onan 18 (2 ribaund- 3 asist), Rasim Başak (3 ribaund), Semih Erden 2 (3 ribaund- 1 asist), Gordan Giricek 6 (2 ribaund- 2 asist), Damir Mrsic 5, Lynn Greer 11 (4 ribaund- 3 asist), Tarence Kinsey 7 (2 ribaund- 1 asist), Emir Preldzic 18 (8 ribaund- 5 asist)

Tofaş (86): Mehmet Yağmur 12 (1 ribaund- 4 asist), Orçun Göllü 8 (2 ribaund- 1 asist), Brandon Bowman 27 (8 ribaund- 1 asist), Melih Sevda 4 (3 ribaund), Can Altıntığ 10 (3 ribaund), Cihad Şahin 6 (6 ribaund- 2 asist), Sean Denison 15 (3 ribaund- 2 asist), Marko Kolaric 2, İlkan Karaman 2 (5 ribaund), Fırat Töz

6 Yorum Yapılmış:

basketçi dedi ki...

nihat iziç maçı mahsus almamıştır :P

bahadır dedi ki...

basketbolda büyük bütçeli takımlarımız(fenerbahce ve efes pilsen) aynen futbolda(bjk,fb,gs) olduğu gibi harcanan paranın karşılığını veremiyorlar.gerek coach seçiminde yanlışlar,yada oyuncu kadrosundaki yanlışlar.harcanan para ne oyuncu kalitesine ne de oyun yapısına yansımıyor.bi yanda ukic milyon euroluk bi yanda ilkan (x)bin euroluk.bu oyun yapısına hiç bir zaman yansımıyor.(İlkan Karaman örnektir burda).bu da bizim organizasyon olarak ne kadar geride oldugumuzu gösterir.başka bir ligde var mıdır çok merak ediyorum bu kadar bütçe farkı olupta maçların böyle yakın bittiği bir lig.

serpil dedi ki...

hakemler bence çoğu tofaş baskete giderken faulleri vermediler ve hepsi tofaş lehine basket oldu.. şahsen çoğu dokunulmadık pozisyonlara da faul çaldılar.. maçın sonuna göre yorum yapmayın bence.. fenerbahçemizi tebrik ederim.

Bapsteba dedi ki...

Bu maçta Ömer Aşık kadroda olacak deniyordu.Neden olmadığını bilen varsa yazsın lütfen.

Fanatik Basket dedi ki...

tanjevin olduğu sürece hakemler fenerbahçeyi kollamaya devam edecek sanırım.

maçın sonunda verilen ve direkt skora etki eden iki kararın da fenerbahçe lehine verilmiş olmasını tesadüf olarak açıklamak saflık olur.

Serotonin Mutluluk Verir dedi ki...

Daha bir tane olumlu Fenerbahce yorumu yapmayan Fanatik Basket, derdin nedir?
Saflıktan bahsediyorsan biraz saf yanın olsun. Yazdıkların sadece Fenerbahçe aleyhinde. Rengin nedir söyle de bilelim.