20 Mart 2010 Cumartesi

F.Bahçe Ülker: 94 - Antalya BŞB: 88 (Tanjevic de Sahada)

Dün gece öğrendiğimiz kötü haberin ardından Abdi İpekçi'deki maç çok daha farklı bir boyuta taşınmıştı. Basketbolu takip eden kitlenin büyük bir kısmının olumsuz görüşleri olduğu bir isim Tanjevic, ülkemiz özelinde. Ama işin içine sağlık girdiğinde elbette herşey bir kenara bırakılıyor, herşey anlamı bir anda yitirebiliyor. Bugünkü maç da bunun tezahürüydü bir bakıma. Takımın başındaydı koç bugün, solgun bir surat ile neredeyse benchden hiç kalkmadan izledi takımını. Bir iki pozisyonda yine sinirlenerek kalktı ayağa ama o bildiğimiz Tanjevic değildi bugün kenarda duran adam. Bunun üstüne ne kadar basketbol konuşup, yorumlayabiliriz bilemiyorum ama büyük geçmiş olsun dileklerimizi yineleyerek bakmaya çalışalım yine de parkede olup bitenlere.

F.Bahçe Ülker'de ligin ilk yarısında Antalya'da oynanan maçta sakatlanan Ömer Aşık sakatlığı nedeniyle bugün de forma giyemezken, bugün saha kenarında ona eşlik eden isim ise Rasim Başak oldu. Ayağından bir problemi varmış Rasim'in ve üstüne basmakta zorlanıyormuş. Üç haftalık bir tedavi süreci olabileceği söylendi ama kesin bilgi değil elbette. Konuk Antalya'da ise Umut Yenice yoktu bugün, sakatlığı sebebiyle takımını saha kenarından destekledi kaptan.

Mirsad Türkcan ve Tarence Kinsey imzalı 17 sayı ile ilk çeyreği 26-25 önde tamamlayan F.Bahçe Ülker, Jackson'ın penetrelerine çözüm üretemeyince Amerikalı oyuncu 12 sayı ile çift haneleri gördü henüz ilk on dakikada. 2.periyotta Semih Erden'i boyalı bölgede kullanma niyetini fazlasıyla belli eden sarı lacivertliler, üstün oldukları bu bölgede avantajlarını kullanarak devreyi 50-44 önde kapatmayı başardılar. Soyunma odasında ' Savunma yapıyoruz beyler' ortak fikri oluşmuş olmalı ki üç buçuk dakikada 12-3'lük bir seri ve kusursuza yakın bir savunma izledik F.Bahçe Ülker'den. Bunun neticesinde 62-47 ile maçtaki en yüksek farkı gördük ve Altar Tunçkol'un molasını izledik hemen devamında. Bu çeyrekte tam 11 kez serbest atış çizgisine giden konuk takım, oldukça sert olan F.Bahçe Ülker savunmasını da hafif sıyrıklarla atlatmış oldu. Yedi dakika içerisinde yalnızca bir saha içi isabeti bulmalarına karşın farkı tek hanede tutmaları da maçın devamında şanslarını devam ettirecekleri anlamını taşıyordu. Bu şansı da son topa kadar kovalamayı başardılar zaten.

İlk yarının sonundaki isabetli üçlüğünün ardından üçüncü çeyrek sonunda da iki sayılık bir isabet bulan Thompson'ın basketi ile final periyoduna 74-65 F.Bahçe Ülker üstünlüğü ile girildi. Oğuz Savaş ve Mirsad Türkcan'ın basketlerine o ana kadar 0/4 ile karavana atan Önder'in biri üçlük olmak üzere beş sayısı ile cevap veren Antalya, yine o ana kadar hiç dış şut denemeyen Greene'in üstüste iki hücumda bulduğu altı sayı ile farkı tek haneye indirmeyi başardı bitime altı dakika kala (83-76). Bu sekansda Önder Külçebaş'ı tek uzun olarak sahada tutup dört kısaya dönen Altar Tunçkol'un bu hamlesinin başarılı olduğunu da belirtmek lazım elbette. Farkın 15'e kadar çıktığı karşılaşmada üçüncü çeyrekteki 3/4 tam saha baskı ve hemen ardından yaptıkları alan savunması ile maça tutunan konuk takım, bu dakikadan itibaren maçı kazanmak için oynayacaktı. Keyifli bir altı dakika bekliyordu yani bizi.

Bu altı dakikada skor üstünlüğü sürekli olarak F.Bahçe Ülker'de olmasına rağmen iki tarafa da gidip geldi maç. Bitime iki dakika kala skor 85-81 iken Jackson'ın pas arası yaptığı pozisyonda fast break'e giderken yaptığı top taşımanın ardından Emir Preldzic'in üçlüğü final periyodundaki ilk kırılma anıydı diyebiliriz. Tek baskete inecek fark yeniden yedi sayıya yükseldi orada. Önder Külçebaş'ın üçlüğü ile oradan da kurtulmayı başardı aslında Antalya ama Preldzic yeniden cevap verdi bu baskete. Ve kalan sürede farkı iki sayıya indirmesine rağmen taktik fauller neticesinde sahadan 94-88 galip ayrılan taraf F.Bahçe Ülker oldu.

Evsahibi takımda Kinsey - Mirsad - Emir Preldzic üçlüsünün toplam skoru 50. Kinsey 5/7 üçlükle 17 sayı üretirken, Preldzic de en kritik anlarda sahneye çıkan isim oldu. Ki bunu yapmayı seviyor Preldzic, sorumluluk almaktan kaçınmıyor. Bugün üstüste sayı bulduğu iki hücumun ardından üçüncüde fazla zorladı belki ama o anda sahada bulunan diğer dört sarı lacivertli oyuncunun sorumluluk almamak istemesi de etkendi bunda. Antalya cephesinde ise Jackson'ın 23 sayısı mağlubiyete mani olamadı. Dört yabancının toplam skoru 60 onlarda da. Fakat Umut Yenice'nin yokluğunda Önder Külçebaş - Caner Şentürk ikilisi 2/12 ile üçlük isabeti sağlayınca yerlilerden gelecek o katkı da yarım kalmış oldu.

' Play-off yarışında iddialı olmak istiyorsak bugünkü F.Bahçe Ülker maçından ya da haftaya oynayacağımız G.Saray Cafe Crown maçından galibiyet çıkartmalıyız.' demişti maç öncesinde koç Altar Tunçkol. Bugün alamadılar istedikleri bu ekstra galibiyeti, haftaya bir de kendi evlerinde deneyecekler şanslarını.

F.Bahçe Ülker (94): Roko Leni Ukiç 8 (1 ribaund-4 asist) , Mirsad Türkcan 17 (7 ribaund-2 asist) , Ömer Onan 4 (1 ribaund-2 asist), Semih Erden 8 (4 ribaund-2 asist), Gordon Giricek 5 (3 ribaund-2 asist), Damir kaan Mrsiç 4 (1 asist), Lynn Terence Greer 6 (3 asist), Oğuz Savaş 9 (3 ribaund), Tarence Anthony Kinsey 17 (1 ribaund), Emir Preldzic 17 (7 ribaund-2 asist)


Antalya BŞB (88):
Brain Keith Greene 17 (5 ribaund), Darryl James Thompson 1/ (2 ribaund-4 asist), Aaron Lee Jackson 23 (6 ribaund-1 asist), Patrick Oliver Femerling 13 (1 ribaund-1 asist) , Adnan Önder Külçebaş 13 (5 ribaund), Caner Şentürk 6 (3 ribaund) , Salih Uğraşan 3(1 asist), Oktay Yılmaz 3

Henüz Yorum Yapılmamış