7 Mart 2010 Pazar

Fenerbahçe: 76 - Galatasaray: 62 (Namağlup Devam)

Maç öncesinde sakatlığı bulunan Sophia Young'ın henüz ilk çeyrekte çift haneli sayılara ulaşması ile hızlı bir giriş yaptı maça konuk Galatasaray. Bu hızlı giriş ile 21-7 öne fırlamıştı sarı kırmızılılar ilk sekiz dakika sonunda. Aslında bu sahne tanıdıktı, Caferağa'daki maçlarda hızlı başlayıp sonuna getiremiyorlardı uzun zamandır. Bugün de öyle oldu. 21-7'den sonra önde tam saha baskı arkasından zone savunma tercihine yönelen koç Haydar Kemal Ateş'in bu planı tuttu. Riski vardı elbette, o baskıyı rahat geçip kolay sayı da bulabilirdi Galatasaray ama işler koç Ateş'in istediği gibi gitti. Ve 12 dakikanın skoru 24-4 Fenerbahçe lehine oluştu. İkinci devrenin başlaması ile 35-4'e taşındı bu seri ki galibiyeti de perçinledi zaten bu serinin devamı. Fenerbahçe'yi çalıştırırken zora giren her karşılaşmada ön alan baskısı ve zone savunma tercihinde bulunmasıyla eleştirilen Zafer Kalaycıoğlu'nun yeni takımının bu savunma karşısında aciz kalışı ise ilginçti gerçekten. Tebessüm ettirdi epey. Baskı esnasında inatla üç uzunu sahada tutup, 1 numaraya da Tuğba'yı çekip saf oyun kurucu Nilay Yiğit'i kenarda oturtmanın da büyük etkisi yadsınamaz tabii bu serinin oluşmasında.

Özellikle alan savunması yapılırken, şutörlerini yanında oturtması da ayrıca düşündürdü. Üç kez üstüste kendi sahasından top çıkartamayacak hale gelen takımını kenardan izlemesi de maçın sonucuna doğrudan etki etti diyebiliriz. Bu baskılı savunmanın direncini başlatan isim ise iki pota altında da Nevriye Yılmaz oldu. Ebony Hoffman - Nevriye Yılmaz ikilisinin hücumda aynı oyunlarla bulunan karbon sayılarla skoru sürüklemesi de oyunu kopartan temel faktördü esasında.

2. çeyrekte Tamika Catchings'in bulduğu yalnızca bir baskete izin veren Fenerbahçe savunmasını da atlamamak lazım. Maç başındaki o tutukluklarından sonra oynadıkları 22 dakikanın skoru 48-12. Sophia - Katie Douglas - Tamika Catchings'li bir kadroyu bu şekilde sahadan silmeleri de ortaya koydukları oyunun büyüklüğünü göstermeye yetiyordur sanırım. Büyük iş başardılar bugün gerçekten.

' Katie Douglas'ın pasaport sorununu çözseydik eğer Euroleague'de Final-Four'a kadar yolumuz açıktı.' açıklamasını yapan Zafer Kalaycıoğlu'nun takımını yıkan ise bir kez daha yerli oyuncu farkı oldu bugün. İki takım arasında oynanan son 29 karşılaşmada bu galibiyetle 25. zaferini elde eden Fenerbahçe'de 76 sayının 32'si Nevriye - Birsel - Esmeral üçlüsünden geldi. Galatasaray'da yerli rotasyonun katkısı ise sadece 12 sayı. Son çeyrekte eğer farkın verdiği rehavetle ipleri bırakmasaydı Fenerbahçe, çok rahat şekilde 20 sayının üzerinde bir farkla galip ayrılacaktı salondan. Onu da not düşmek lazım, skor yanıltıcı olmasın.

Perşembe günü Mersin deplasmanında oynayacağı maçı da kazandığı taktirde ligi namağlup tamamlayacak Fenerbahçe. Ekstra işler olmadığı müddetçe. Galatasaray ise bu mağlubiyetle birlikte Mersin'i geçme şansını ortadan kaldırdı bence. Büyük bir sürpriz olmadığı taktirde ligi üçüncü sırada tamamlayacak sarı kırmızılılar. Bu mağlubiyetin birtakım kararları da beraberinde getirmesini bekliyorum aslında. Mersin mağlubiyetinden sonra menajer Mihriban Oğuz ayrılmıştı takımdan. Bu yenilgi de bazı koltukları boşa çıkartabilir gibi sanki Florya'da.

Fenerbahçe (76): Birsel Vardarlı 14 (3 ribaund- 1 asist), Begüm Dalgalar (1 asist), Esmeral Tunçluer 6 (6 asist), Nicole Powell 9 (4 ribaund- 3 asist), Nevriye Yılmaz 12 (5 ribaund), Penny Taylor 17 (6 ribaund- 3 asist), Tammy Sutton-Brown 3 (2 ribaund- 1 asist), Nevin Nevlin, Ebony Hoffman 15 (6 ribaund)

Galatasaray (62): Tuğba Palazoğlu (5 asist), Nilay Yiğit 2 (1 ribaund- 1 asist), Bahar Çağlar 4 (2 ribaund- 2 asist), Yelena Leuchanka 7 (6 ribaund- 1 asist), Yasemin Horasan 6 (2 ribaund), Kathryn Douglas 8 (2 ribaund- 3 asist), Tamika Cathings 13 (4 ribaund- 1 asist), Sophia Young 22 (5 ribaund- 1 asist), Esra Şencebe (1 ribaund)

4 Yorum Yapılmış:

serpil dedi ki...

zk bence iyi bir hoca değil.. ilk yarı yendiğimiz maçtaki katkısı da yadsınamaz..

afufu dedi ki...

Tam yeri değil belki ama Burhaniye Belediyespor 1 yıl aradan sonra yeniden TBBL'ye yükseldi dün tamamlanan maçlardan sonra. Bayan basketboluna yatırımı sürekli tutabilmeleri dileğiyle...

kenz dedi ki...

Yerinde şahit oldum, çok çok keyifliydi.Özellikle de 35-4'lük serinin olduğu kısım:)

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Ya bi defol Zafer..