13 Mart 2010 Cumartesi

G.Saray Cafe Crown: 88 - P.Karşıyaka: 71 (Cimbom Savunmayı Hatırladı)

Hafta içinde oynadığı Hapoel Jerusalem karşılaşmasının son çeyreğinde 44 sayı yemesiyle basının gündemine gelen G.Saray Cafe Crown savunması, bugün sadece 71 sayıya izin vererek galibiyete ulaştı Pınar Karşıyaka karşısında. Bitime yedi buçuk dakika kala 73-53 ile yirmi sayı farkı yakalayan sarı kırmızılıların, son çeyrekte bu farka rağmen yaptıkları savunma da dikkat çekiciydi gerçekten. 44 sayının ardından Florya'da da birşeylerin konuşulduğu aşikar. Maça ilk beş başlayan dört oyuncusunun çift hanelere ulaştığı, Wilkinson'ın da 9 sayıda kaldığı karşılaşmada kenardan gelen Washington'ın 17 dakikada 12 sayı 3 asistlik oyunu ile rahat bir galibiyet aldı G.Saray Cafe Crown. Takım halinde iyi savunma yapan ev sahibinde Caner Topaloğlu ve Fatih Solak ise ekstra alkışı hakeden isimlerdi. Toolson'ı savunan Caner ile boyalı bölgede yıldırıcı bir güç olan Fatih ikilisinin hücumda da 12 sayı 13 ribaund 4 asistlik katkısı maçın kilidi oldu bir anlamda.

Efes Pilsen'i deviren Evren Büker - Caner Topaloğlu - Simas Jasaitis - Rancik - Wilkinson beşiyle maça başlayan Cem Akdağ'a karşılık konuk Pınar Karşıyaka'nın başlangıç beşi Holston - Toolson - Birkan - Wesson - Furkan şeklindeydi. Koç Hakan Demir sezonun formda isimlerinden Simas Jasaitis'i savunma görevini Birkan Batuk'a verirken, Karşıyaka'nın önemli skor gücü Toolson'ın müdafaası da Caner Topaloğlu'ndaydı maçın başında. İki oyuncu da iyi çalışmışlardı ödevlerine, başarılı bir on dakika geçirdiler diyebiliriz bu anlamda. G.Saray Cafe Crown'un oyun karakteristiği dışında bir oyun oynanması nedeniyle karşılıklı basketlerle geçen bir ilk altı dakika izledik. Bu dönemde sarı kırmızılıların hızlı hücumdan hiç sayı bulamamış olmaları oyunun şekli hakkında bir fikir veriyordur sanırım. Son dört dakikalık sekansda, oyunu hızlandırıp kaptığı toplarla hızlı hücumdan kolay sayılar bulan ev sahibi çeyreği 23-17 önde tamamlamayı başardı. Bu çeyrekte G.Saray Cafe Crown'un 8/9 iki sayılık isabeti ile oynaması ve takım halinde yaptıkları 5 top kaybının 2'sinin son 40 saniyede oyuna giren Washington'a ait olması ilk on dakikaya dair ilginç notlardı. Özellikle son hücumda Washington'ın topu kaybedip, üstüne bir de Furkan'a basket faul yaptırtması eksi olarak yazıldı Amerika'lının hanesine.

2. çeyreğin başlaması ile Jasaitis'i savunma görevini Alper Saruhan aldı Karşıyaka'da. İlk çeyrekte Birkan'ın savunmasında bunalan Jasaitis, bu dönemde rahatladı ve oyuna etki etmeye başladı. Nitekim devreyi 10 sayı 4 ribaund 2 asist ile tamamladı Litvanya'lı. Toolson üzerindeki baskıyı Caner'le devam ettirip, Holston'a da Evren Büker'in tam sahada baskılı savunmayı arttırması ile ikinci çeyrekte savunma dişlileri daha da sertleşti sarı kırmızılılarda. Bu çeyrekte rakiplerine yalnızca 14 sayı izni verirlerken, 4/6 ikilik 4/5 üçlük isabetleri ile soyunma odasına 46-31 önde giren taraf oldular. İlk yarıda takım halinde 9 top kaybı yapan G.Saray Cafe Crown'un devreyi hücum ribaundu alamadan kapatması da maçın hoş detaylarından. Furkan gibi bir hücum ribaundu canavarı olunca, oldukça zorlandılar boyalı bölgede. Toolson ve Holston ikilisinin düşük yüzdelerle toplam sekiz sayıda kalması da Pınar Karşıyaka'nın yirmi dakikadaki 31 sayısını tek başına açıklamaya yetecek bir durum aslında. Bunun yanı sıra Andre Smith'in yokluğunda kadroda yer bulan Brewer'ın da maçtan çok rakip oyuncularla itiş kakış halinde olması, oradan gelebilecek muhtemel bir katkıyı da yoketmiş oldu Hakan Demir adına.

Soyunma odasından istekli dönen taraf Pınar Karşıyaka oldu. Holston ve Toolson ikilisinin isabetleri ile bu çeyreğe hızlı başlayan Karşıyaka'ya ilk karşılığı bir buçuk dakikada 7 sayı üreten Evren Büker verdi. İlk yarıda yine topu getiren isim olan ve oldukça iyi oynayan Evren, ikinci yarının başında da skorer oyunundan bir kesit sundu. Toolson - Holston ikilisinin 12 sayı ürettikleri bu çeyrekte, hiç top kaybetmeden oynayan Karşıyaka ligin geri adım atmayan ve skordan bağımsız oyununu oynayan takımlarından biri olduğunu gösterdi. Bugün de bu karakteristiklerini ortaya koydular fakat farkı tek haneye indirmeyi başaramadılar. 58-47 ile buna çok yaklaştıkları anda gelen Cem Akdağ molasının ardından oyuna giren Fatih Solak - Washington - Murat Kaya üçlüsünün üstüste dört sayısı ile bu atağa da karşılık veren sarı kırmızılılar son periyoda 64-52 önde girmeyi başardılar.

Final periyodunun ilk üç dakikasında sadece bir sayıya izin veren -Furkan'ın serbest atışından gelen sayı - G.Saray Cafe Crown savunması, bu sekansda yakaladıkları 9-1'lik seri ile farkı 20 sayıya çıkararak maçı bitirmiş oldu(73-53). Bu dokuz sayının oluşumunda 6 sayı ve Wilkinson'ın elinden üç sayıya dönüşen bir asistle öne çıkan isim Washington'du. Geçen hafta Efes Pilsen karşısında öldürücü darbeyi vuran Washington, bugün de son noktayı koyan isim oldu. Fakat bu çeyrekte birbirinin kopyası tam üç asist yapan Fatih Solak'ı da atlamamak lazım. Savunma ribaundunu alır almaz gözünü açık sahadaki Washington'a çevirmesi ve üç tane muazzam beyzbol pası ile bu kritik dönemde 6 kolay sayının takımının hanesine yazdırması çalışılmış bir oyundu sanıyorum ki.

Bu galibiyetle birlikte 10. galibiyetine ulaşan G.Saray Cafe Crown, İstanbul'da Pınar Karşıyaka'ya karşı son beş sezondaki beşinci galibiyetini almış aldı böylelikle. İzmir'de kazanamama serisini bu sezon sona erdiren sarı kırmızılıların, serinin tersini yapmaya doğru da bir adımları var gibi sanki. Cafe Crown sponsorluğu geldiğinden bu yana kaybetmiyorlar Karşıyaka'ya İstanbul'da. Pınar Karşıyaka ise zorlu bir dönemece girdi demiştik, bundan üç hafta kadar önce. Şu anda üçte sıfır yapmış durumdalar, bu serinin son maçında hafta içinde İzmir'de Efes Pilsen ile karşılaşacaklar.

G.Saray Cafe Crown (88): Darius Washington 12 (3 asist), Caner Topaloğlu 10 (6 ribaund- 1 asist), Mike Wilkinson 9 (8 ribaund- 4 asist), Radoslav Rancik 15 (6 ribaund- 1 asist), Evren Büker 14 (1 ribaund- 6 asist), Simas Jasaitis 20 (8 ribaund- 2 asist), Fatih Solak 2 (7 ribaund- 3 asist)

Pınar Karşıyaka (71): Corey Brewer 12 (2 ribaund- 1 asist), Birkan Batuk 8 (1 ribaund), Ryan Toolson 15 (4 ribaund- 2 asist), Furkan Aldemir 8 (8 ribaund- 2 asist), Valentin Pastal 2, Ray Wesson 12 (10 ribaund- 4 asist)

Henüz Yorum Yapılmamış