22 Mart 2010 Pazartesi

İTÜ Bilerek Maç mı Kaybetti?

Yazı bana değil, şimdilerin aktif olarak takım çalıştırmayan koçlarından Gencer Baytimur'a ait. Turkbasket'teki köşesinde okudum yazısını. Ankara'da olmadığımdan, maçı da izlemediğimden ötürü net bir şey diyemiyorum ama şayet gerçekse şaşırmayacağımı söyleyebilirim böyle bir duruma. Çünkü memleketimin her yeri gibi basketbol liglerimin de basketbol camiamın da her yerinde var bu ve bunun türevi olaylar. Gencer hocadan başka izleyenler de vardır mutlaka, onlar da karalayacaklardır buraya bir şeyler.

14 Yorum Yapılmış:

sebastien dedi ki...

Ben bu maçtan önce NtvSpor yayınına bağlanan Basketbol hakkında İddaa tahminleri yapan bir şahıstan böyle bir iddiayı duymuştum ve gerçekleşti. Zaten herkesinde böyle bir beklentisi vardı sanırım.

Fanatik Basket dedi ki...

itü bilerek kaybetmiş olabilir ama öyleyse bile ben onlara kızamam. çünkü kazansalar doğan hakyemez'li trabzonspor'la eşleşceklerdi. -ki bu da turu geçmek için hiçbir şanslarının olmayacağı anlamına geliyordu.

korktukları trabzonspor'un sahadaki gücünden çok, saha dışındaki gücüdür. doğan hakyemez'in tbf'den ayrılıp bi gün sonra trabzonspor'un başına geçmesine ses çıkarmayanların, itü'nün yaptığı hakkında yazıp çizmesi de komik bence..

kaldı ki bu tür hesaplar, avrupa şampiyonalarında, dünya kupalarında bile yapılıyor. bir sonraki turda güçlü takımla eşleşmemek için maça yedek kadroyla çıkan milli takımlar varken, itü'yü suçlamak da gereksiz..

cemcomu dedi ki...

kaybetmek takımın koçun tercihidir ona sözümüz yokta, elektirk kesintisi kasıtlıysa başında harun erdenay gibi bi basket adamı olan bi takıma yakışmamıştır.

youla dedi ki...

Fanatik Basket çok doğru söylemiş;
İTÜ yener yenilir sonuçta, önünde yapacağı diğer maçları düşünerek kendine göre bir pozisyon alabilir.
Hatta bu yenilgi aşağıdaki takımları da etkilemez. Madem öyle Genç telekomda birara 10 sayı öndeyken sayı bulmasaydı maç öyle bitseydi :)

Bu olaylar çok ufak detaylar :)
Asıl siz bundan sonra yaşanacakları seyredin. Basketbolseverler hakyemezin Antalyadaki vip tribunden hakemlere yaptıklarını unutmadı.

İTÜ İbrahim Kutluayla sahaya çıkınca bakalım ne diyecekler :)

kenz dedi ki...

Genç Telekom akıl edememiş mi yenilip 4.olmayı?

TUNABASKET dedi ki...

Strateji belirlemenin çok da ahlaksız bir hareket olduğunu düünmüyorum.Daha sonraki turlar için kendilerince hesap yaypı böyle bir şey yapmışlar bu gayet normal.Ancak işin hoş olmayan tarafı İTÜ gibi köklü bir takımın bu tür hesaplar yapacak durumda olmasıdır.

Fanatik Basket dedi ki...

TV'de Haftanın Basketbol Ekranı, Canlı Yayınlanacak Maçlar..
http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=399

kaan dedi ki...

yeşilyurt - ted maçında da aynı durum vardı gözlerimle gördüm..

dejavu dedi ki...

Doğan Hakyemez'li Trabzon ile hemen karşılaşmamak için maçı kaybetmelerini anlamak mümkün, ayıplamamak lazım. Stratejidir nihayetinde, futbolda basketbolda herkes yapıyor bunu, çok doğal. Galatasaray - Graz maçı vardı mesela CL'de, skor iki takıma da yarayınca son beş dakika saldırmamıştı kimse.:) Fakat neredeyse 15 yıldır Atatürk Spor Salonu'nda maç izleyen biri olarak o salonda elektriklerin kesildiğine hiç şahit olmadım. O kısım ilginç elbette ve araştırılmalı da.

tarski dedi ki...

bilerek yinelmek ahlaksizliktir. daha once de yapilmistir evet, bu sadece daha once de ahlaksizlik yapildigini gosterir o kadar.

bu oyun, bu ligler, her takimin her maci kazanmak icin oynayacagi dusunulerek hazirlaniyor. buna gore duzenleniyor. boyle yaparak ise butun bir statunun icine ediliyor.

Ayni sekilde bence pilot takim oynatmak da dogru degil. Cunku pilot takimlarin da asil amaci kazanmak degil, oyuncu yetistirmek. Aydin Ors, alpella icin bunu soylemisti mesela. E oyle olunca, yine ayni sekilde ligin kurulus amacina aykiri bir durum ortaya cikiyor. Misal, pilot takim X oyuncusunu yetistirmek icin bu oyuncuyu normalden daha fazla oyunda tutarak yenilmeyi goze alabiliyor, ama bu baska takimlarin kume dusmesine sebep olabiliyor. Ayrica o X oyuncu da iyi olunca sene ortasinda ana takima gecebiliyor. Yani sonucta direk mac kaybederek olmasa bile, varlik amaci baska bir takima destek vermek olan bir takimin rekabetci bir ligde bulunmasi mantiken sakat bana gore.


Maddi olarak da somut soyle bir ornek yasanmisti gecen sezonlarin birinde. Fb Ulker 5 yabanci oyuncu oynattigi icin 100 bin dolar fazladan federasyona yatirmisti. Buna karsilik Alpella 3 yabanci oynattigi icin, 5 yabanci oynatan takimlarin verdigi ekstra paralarin bolusulmesinden 125 dolar pay almisti. Ama aslinda parayi alan Fb Ulker tabii ki. Yani 100 bin ekstra verip 125 bin geri aliyor. Bu cok mantiksiz bana gore. Su anda kural ne bilmiyorum. Belki bu sene de aynisi efes-dacka icin gecerlidir.

Sonuc olarak, bu lig bir oyun. Oyuncular da kulupler. Kulupler biraraya gelip, biz boyle bir oyun oynamak istiyoruz, amacimiz da her macimizi kazanmak dedigi icin boyle bir lig var. Tabii ki, bazi kotu kullanimlarin onune gecmek icin onlemler alinabilir. Ama bunu tamamen yapmak imkansiz. Dolayisiyla kuluplerin oyunun ruhuna saygi gostermeleri lazim diye dusunuyorum. Yoksa bir anlami yok bu islerin.

Serdar dedi ki...

dejavu çok doğru söylemiş. İşin en önemli kısmı buna Telekomun alet olması. İşin bu boyutu artık etiklikten öte tam bir şike...

Telekom spor klübü buna alet ediliyor şu olayın Cemal Nalga olayından ne farkı var?

KskHyTr dedi ki...

Siz doğan hakyemezin saha dışı gücüne her gittiği yerlerdeki dümenlerine karşı bir satır yazı yazmayın sonra itünün yaptığı ahlaksızlıktır diyin oh ne ala memleket... Çokta iyi yapmışlar... zaten adaletsiz bir ligde itüdenmi adelet bekleniyor ne kadar ilginç... kimse ağzını açabiliyormu doğan hakyemeze karşı çünkü ispatlayamayacaklar her şeyi kılıfına uydurmustur... Ama itü ye gelince nasılsa sahipsiz değilmi?? Her şey yolunda gitse bu ülkede itünün yaptığı ahlaksızlıktır evet bunun tartışılacak bir tarafı yok ama kural ahlaksızlık olmuş zaten oralarda...

Cakivu dedi ki...

İTÜ ye kızamıyorum şu mevcut düzen içinde en masumlardan kendileri. Endüstriyel spor malesef kirli oynanıyor ve bazı şeyler insanların bilgisi dahilinde resmen göz göre göre oluyor. Keremin ve efesin toplu doping olayının hasırlatı edildiği bir spor ortamında maça yenilmek için çıkmak ya da aslarını oynatmamak çok masum bana göre, sporla tabii bağdaşmıyor ama zaman böyle işte,aşkına eşkiya zamanlar :)

hücumribaundu dedi ki...

http://www.youtube.com/watch?v=EpbOscYlpxA

linkinden maçın görüntüleri izlenebilir. Görüntünün 8.59 sn.sinde Genç Telekom benchinin öznündeki İTÜ'lü oyuncunun duruşu herşeyi anlatıyor..