14 Mart 2010 Pazar

Ligimin Her Yerinde Ayrı Bir Mücadele

Beko Basketbol Ligi'nin her bir kademesinde ayrı bir mücadele var bu sezon. İlk 4'te bir değişiklik olmaz, mevcut dörtlü aralarına kimseyi almaz. Ama F.Bahçe Ülker ile Efes Pilsen arasındaki liderlik, Banvit ve Beşiktaş Cola Turka arasındaki üçüncülük mücadelesi son haftaya kadar sürecek gibi. Hatta üstteki ikilinin dizilişine göre üçüncülük için yarışan takımlar dördüncülüğü yeğleyecekler belki. Play-Off'ta olası bir eşleşmede 1-0 geride başlamamak için. 5. sıra ile 11. sıra arasında ise tamamen kaygan bir zemin var. 5. sıradaki Telekom'un 12 galibiyeti, 11. sıradaki nbir maçı eksik Aliağa Petkim'in ise 9 galibiyeti var. Play-Off'un 4-8 arası biletleri bu 7 takım arasında dağılacağa benziyor. Hatta küme düşme mücadelesinden kendini kurtarıp, başarılı kupa serüveninin ardından 3'te 3 yapan Mersin BŞB (ki son 2 galibiyet direkt küme düşme yolundaki rakiplerine karşıydı) bile 7 galibiyetle kalan 8 haftada bir mucize gerçekleştirebilir miyim diye düşünmeye başlamış olabilir. Dolaylı yoldan kendini küme düşmeme yarışının içinde bulan G.Saray Cafe Crown ise Mersin'den 1 puan az toplamış haliyle, azıcık daha büyük bir mucizeye ihtiyaç duyar vaziyette olsa da hem kadro kalitesi hem de uygun fikstürüyle Mersin BŞB'ye göre biraz daha yakın bu hedefe. Bana göre tabii. Ligin en büyük yarışlarından biri ise her yıl olduğu gibi dipte bu yıl da. Daçka 4 galibiyetle ligin dibinde. Bugün Banvit deplasmanındalar, kazanırlarsa 5 oluyorlar ve 6'şar galibiyetli Kepez & Renault ikilisinin ensesine yapışıyorlar. Ama hem fikstüre hem de kadro yapılarına bakıldığında bu üçlünün içinden kendini kurataracak tek takım olmaları biraz zor gibi. Hem 27. haftada oynanacak Renault - Kepez maçı da var daha. Kafadan diğer ikiliden birine +1 galibiyet demek bu kesin olarak. Yeni koçlarıyla güzel oynayıp galibiyetler almaya başladılar ama nefesleri yetmeyecek gibi. Olay Renault ve Kepez arasındaki kapışmaya kalıyor böylece. İkisinden biri kurtaracak ama kim? Dün Bursa'dan gelen sürpriz Telekom galibiyeti ve Mersin'in Kepez'i Kepez'de yenmesi bu yıl pek gülmeyen Renault takımında yüzleri uzun bir aradan sonra tebessüm ettirtmiştir. Bir anda dengeleri değiştirdi çünkü bu iki skor. 27. haftada Kepez'i evinde ağırlayacak olan Renault, şayet o maçı kazanırsa ikili averajı da eline geçireceğinden, Kepez'e +2'lik bir üstünlük kurmuş olacak galibiyet sayısı anlamında. Ki bu da 8 haftası kalmış bir maratonda ciddi bir avantaj olacak. 27. haftadaki o maç alttaki düğümü çözme anlamında çok yardımcı olacak. Belki de direkt belirleyici olacak. Tam o hafta benim de düğün var. Güzel denk gelmiş.

Yalnız şu hafta içi programı benim en sevmediğim şey konumunda yahu. Hem bu önümüzdeki 23. hafta, hem de ileride 29. hafta hafta içi oynanacak. Tüm maçlar aynı saatte başlayacak, izlediğin maç sayısı azalacak, kontrol zorlaşacak. Bilmiyorum keyif alan var mı şu hafta içi olayından ama benim almadığım kesin.

2 Yorum Yapılmış:

dilemma dedi ki...

salsa, genç telekomda oynayan gökhan karabıyık nasıl bir ouncu bilgin varmı? % 62 3lük yüzdesi ve 2.05 boyu. ilginç geldi teşekkürler:)

saLsa dedi ki...

@ dilemma

Yok bir bilgim ne yazık ki.:( Ankara biraz uzak kalıyor bana. Bilirse dejavu bilir. :)

saLsa