4 Mart 2010 Perşembe

Nur Gencer'in Yabancı Oyuncu Anlayışı

Turkbasket'teki köşesinde her hafta Turgay Demirel ve mevcut federasyona ait herşeyi eleştiriyor Nur Gencer. Kendisine G.Saray kulübü tarafından yapılan muamele konusunda ne kadar destek verdiysem, bu haftaki yazısının bir kısmında da bir o kadar köstek oluyorum. Yazıda anlatılmak istenen şey mantıklı, eyvallah ama verilen son örnekteki materyaller çok komik. Can Maxim Mutaf, Semih Erden, hepsi sıradan yabancılaştırılmış maşallah. Ve F.Bahçe Ülker kadrosundaki 10 yabancı oyuncuyu sayarken, kadrosunda sadece 4 tane Türk oyuncu barındıran Efes Pilsen'i atlamış olması da pek bir garip. Herhalde orada da Tanjevic nefreti ve G.Saray sevgisi gözünü bürümüş. Zira şu yazıya malzeme olması gereken takım, bir zamanlar Milli Takım diyerek sahiplenilen ama son 2-3 sezonda fazlasıyla yozlaşıp, kendi sahip olduğu değerlerden kilometrelerce uzaklaşan Efes Pilsen'di kesinlikle. Bana göre.

Neyse, ben en çok Can Maxim Mutaf ve Semih Erden'in Türklükten çıkarılmasına takık durumdaydım ki sabah sevgili abimiz Serdar Gürel'in konuyla ilgili yazısını gördüm. Üzerine söyleyecek tek bir söz bulamadığımdan fazla geyik yapmayıp direkt yazıyı paylaşacağım. Buyrun buradan bakabilirsiniz.

10 Yorum Yapılmış:

TUNABASKET dedi ki...

Salsa şu yabancı artışına değinsen bir yazında.Telekom'da işi abartmış durumda efes'in hali zaten ortada.Yakalanan başarılar da ortada.

Erol Kaya dedi ki...

Bu salak spor adamları hep aynı. Kafaları çok çalışmıyor. Hınçal Uluç da zamanında Naim Süleymanoğlu'na devşirme diyebilmişti. Naim ki 85-89 Bulgaristan asimilasyonunda Türklük için büyük mücadele vermiş bir kişidir.
Ha bi de ne bu faşizm arkadaş... Yani sporda Türklük Türklük diye çemkirmenin ne alemi var.. Türk olsa ne olur Rus olsa ne olur... Oyuncuların hepsi Türk olunca mutluluktan havaya mı uçacaksın Nur Gencer? Sanki dünyanın en muhteşem ırkından geliyosun da farklı ırktan olanları beğenmiyorsun...
Biz altyapılarda iyi oyuncular yetiştirebilsek zaten yabancı sayısı falan hepsi hikaye olucak. İspanya'ya bakıp daha iyi anlayabilirler ama görmek istemiyorlar işte.

granger17 dedi ki...

acaba o yazıyı yazarken kendisinide sorgulamışmı ben türkmüyüm diye

ozz dedi ki...

bu yazıyı linkleri ile okurken hayretlere düştüm. Nur dede Hınçal gibi kinini kusmaya gelmiş sanırım. Takımlarımızda oynayan oyunculara laf uzatırken, kendi ayrıldığı takım %100 türk oyunculardan kuruluymuş ve sadece bu işi FB yapıyormuş gibi bir hava vermiş. Efes'in geçenlerde bir maçı vardı sahada ki iki Türk oyuncu Kaya ve Kerem Tunçeri idi. Geri kalan kadro yabancı oyunculardan ki içinde her millet adamdan oluşuyordu.
Tabi Nur dedenin gözlerine batmamış çünkü malum kardeş takım, temizlig kökeni var.
Can ve Semih'in Türklüklerini sorgulayan bu dede acaba aslen nereli ? Girilirse çıkılamayacak bir konu.
Elbetteki Türk oyunculara yatırım yapılsın, onlar iyi oynasın ve biz gurur duyalım ama endüstriyel bir spor ortamında sadece Türk oyuncularla bu işi başaracağım demek ya hayalcilik ya da tesadüftür. Uzun yıllar yatırım yapıp ancak öyle bu yola girilebilir.
son soru dedeye;
serhat çetin, ömer aşık, ömer onan, oğuz savaş türk değil mi? onlara da bir kulp taksaydınız...

ayşen34 dedi ki...

Sayın Hurşit Baytok 2001 yılında geleceği olduğunu gördüğü Can Maxim Mutaf'ı Fenerbahçe'ye almıştır.Ayrıca kendisi bir TÜRK çocuğudur.Hala bilemeyenler öğrensin.

sercan_07 dedi ki...

ya almanya da kac tane türk futbolcu var almanya da büyüdükleri icin almanya icin oynuyorlar hic kimse demiyor bunlar yabanci!!!bizde de yabancilarla alakasi olmayan oyunculara yabanci diyor bu adam gercekten cook sacma!!

Gökhan dedi ki...

Herkes bir yerlerden farklı coğrafyalardan gelebilir önemli olan ULU ÖNDER ATATÜRK'ÜN dediği gibi NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! diyebilmek bu şekilde bölücülük yapmak dar beyinli hasta ruhlu kıskanç insan işidir!Ayıp kardeşim Bodrumdan sallamak kolay ben isimleri verilen oyuncuların yerinde olsam dava açarım!

tarski dedi ki...

Turkiye'de bu sekilde ucuz milliyetcilikten prim yapmaya calisan ne yazik ki cok kisi var, politikada sporda vesaire. Cok ayip gercekten.

Ergin Ataman da "milli takimin basinda bir sirp olmasindan rencide oluyorum" demisti. Simdinin en buyuk Tanjevic desteklecilerinden ve Ataman dusmanlarindan Nejat Sayman da Tanjevic'e karsilik bu sekilde yorumlar yapiyordu.

Bu sacma sapan soylemlere pabuc birakmamak onemli.

KskHyTr dedi ki...

Fazlasıyla saçmalamış(düşünce ishali böyle birşey olsa gerek) fazla kaale almamak lazım...

brs dedi ki...

senın ıcındekı fb sevgısını ne yapıcaz salsa :D