3 Mart 2010 Çarşamba

Önder Bingöl & Aclan Kavasoğlu

Bornova Belediyesi 2 yıl içinde Bölgesel Lig'den çıkıp 1. Lig'e yükselmeyi başararak türüne pek rastlanmayan bir takım hüviyetinde. Bu yıl geç start verdikleri transfer döneminde piyasa yerli oyuncu kalmayınca doğru yabancı oyuncular seçerek takımı kuvvetlendirme yoluna gittiler. Ki bunu da başardılar kısa vadede. Önce kupada son 8 vizesinin alınması, sonra da ligde peşpeşe alınan galibiyetler keyifleri hep yüksek tuttu. Şu anda 20 maçta 10 galibiyetle ligin 7. sırasında bulunan İzmir ekibi, Play-Off yarışının da tam ortasında yer almakta.

Geçen gün öğrendik ki genel menajer Önder Bingöl istifasını verdi, yönetim de bunu kabul etti. Dün Tyler Smith transferini açıklarken bu konu hakkında bir şeyler karalayacağımı belirtmiştim, fırsatını bulmuşken yazalım bakalım bir şeyler.

Koç Aclan Kavasoğlu Bornova mucizesini yaratan adam olarak başarı pastasının en önemli dilimiydi ve Bornova'da basketbol konusunda bilgili insan sayısının hayli az olmasından ötürü de bir anlamda hükümdarlığını ilan etmişti. Bu yıl takım Beko Basketbol Ligi'ne yükselince başkan takımı bu işi bilen, tecrübeli bir menajere emanet etmek istedi. Bunun için birkaç kişiyle görüşüldü, teklifler kabul gördü, görmedi, en nihayetinde Önder Bingöl ismi takımın genel menajerliği için açıklandı.

Şu sıralar Daum ile Aykut Kocaman arasında var olduğu iddia edilen çekişme ve anlaşmazlığın bir benzeri de Önder Bingöl ile Aclan Kavasoğlu arasında vardı. Bu birlikteliğin ilk gününden beri. Sonuçta eskiden tek başınıza her işi hallederken (para, pul, organizasyon işleri dahil) bir anda yanınızda bir insanın bulunması garip gelebilir. Durum her ne kadar profesyonellik adına gayet medeni bir şekilde olsa da, her kısıtlanan yetki, her daralan hareket alanı insanların huzursuz olması için yeter şart oluyor. Neden oluyorsa?

Aclan Kavasoğlu & Önder Bingöl ikilisi de bir türlü ekip olmaları gerektiği halde bir türlü bunu başaramayan bir ikili olarak sallana sallana bugünlere kadar geldiler. İki basketbol adamı da birbirlerinin arkasından konuşup, başkalarına takım arkadaşlaını kötülerken, her berabermiş gibi geçirdikleri gün takıma aslında zarar veriyordu. Bu durum yönetimin de kulağına gitti elbette. Herkesin bildiği bir şeyi onların bilmiyor olması abes kaçardı zaten. Sonuçta kontratı daha zayıf olan Önder Bingöl, sonradan gelmiş olmanın ve artık bu duruma katlanamamanın da etkisiyle istifasını verdi. Şimdi Bornova'da yine tek adam var, eski usule döndüler.

Burada kimse Aclan Kavasoğlu'nu suçlayamaz. Sonuçta camiada menajersiz çalışmak isteyen, bunu prensip edinmiş bir çok koç var. O da bu durumdan rahatsız olmuş, olabilir. Daum'un buna hakkı var da Aclan Kavasoğlu'nun yok mu? Onun da var. Burada kazanan koç oldu, F.Bahçe futbol takımında kim olur? İşte onu bilmiyorum.

1 Yorum Var:

KIWANCH dedi ki...

Uzun zamandır bu çekişmeyi izliyorduk. Senelerdir birbirini tanıyan, Karşıyaka menşeeli 2 basketbol adamının bu şekilde ayrılması bence en doğru ve etik olanıydı.