13 Mart 2010 Cumartesi

O.Renault: 91 - T.Telekom: 86 (Scales Başladı, Heytvelt Bitirdi)

Cumartesi gününün sürprizi Oyak Renault'tan geldi. Yarın Daçka Bandırma'dan, Aliağa da İstanbul'dan bir galibiyet çıkartmazsa şayet haftanın da sürprizi aynı zamanda. İlk dakikadan itibaren 'Kazanacağız, kaybedersek de bu kolay olmayacak' mesajını net şekilde verdi Yücel Platin'in takımı. Karşılarında da buna cevap verebilmesi muhtemel olmayan bir Telekom olunca zor da olsa bir galibiyet çıkartmayı başardılar. Kepez'in kaybettiği haftada çok kritik bu galibiyet onlar için. 3 yıldır gediklisi oldukları ligde kalma yarışında yeniden nefeslerini hissettirecekler artık. Ve bu mücadelede en tecrübeli takım olmaları da bir avantaj sağlayabilir onlara.

Telekom için ise söyleyebilecek sözlerimi ise tükettim ben artık. Maçı yorumlayan Nejat Sayman maç boyunca Ricky Davis'in marka değerinden ve Türkiye Basketbol Ligi'ne kattığı havadan dem vurdu ama Telekom'un Türk basketboluna verdiği zarar konusuna hiç değinmedi. Asıl konuşmamız gereken kısım orası bence. Tek yaptığı eline gelen topu potaya atmak olan bir oyuncunun ismi cismi alakadar etmiyor beni açıkçası. NBA'in çok sıkı bir takipçisi olmasam da Ricky Davis ismini duymuşluğumuz var elbette. Onun üç aylık dönem için alacağı parayla ve hatta belki daha azıyla, bir sezonu tamamlayan takımın mücadelesine şapka çıkartmak lazım.

Ahmet Erdoğan - Alex Scales - Heytvelt - Famutimi - Nedim Dal
beşiyle sahaya gelen Oyak Renault'a karşılık Telekom takımının ilk beşi Tutku Açık - Mallet - Bekir Yarangüme - Ümit Sonkol - Kris Lang şeklindeydi. Bursa'ya geldiği günden beri beklenen katkıyı bir türlü veremeyen Alex Scales'in isabetli şutları ile maça başlayan ev sahibine karşılık Telekom cephesinde ise Kris Lang boyalı bölgedeki avantajı sayılara çeviren isim oldu. 5/5 saha içi isabeti ile ürettiği 10 sayı ve 1 asist ile çeyreği tamamlayan Kris Lang, Telekom'un takım halinde ürettiği 18 sayının 12'sine imza atan isim olurken, 3/3 ikilik ve 2/2 üçlük isabetleri ile şut kaçırmadan 12 sayı üreten Alex Scales, takımının ilk çeyreği 22-18 önde kapatmasını sağladı.

Hüseyin Beşok'un sakatlığı nedeniyle süre alamamasına rağmen boyalı bölgede Kris Lang - Erwin Dudley - Ümit Sonkol ile rakibine üstünlük sağlayabilecek bir rotasyona sahip olan Türk Telekom'un içerden oynamak yerine dış atışları tercih etmesi şaşırtmadı beni tabii ki. Bu anlayış doğrultusunda yapılan yeni transfer Ricky Davis'in ikinci çeyrekteki yüzdeli oyunu ile öne fırlayan taraf ise Türk Telekom oldu. Dün akşam keyifli bir basketbol sohbetinde iken 'Ricky Davis'i Türkiye'den bir takıma yakıştıracak olsam bu Türk Telekom olurdu, yanıltmadılar helal olsun.' diyen abimi de anımsayarak izlemeye devam ettim bu çeyreği. Bu öne fırlayış esnasında Ahmet Erdoğan'ın bir guarddan beklenen takımı kontrol etme yetisinden çok uzak bir performans sergilemesi de etkendi elbette. Tam sekiz top kaybı yaptı Oyak takımı bu çeyrekte. 14'ü Ricky Davis'den olmak üzere bu on dakikada toplam 27 sayı yiyen Bursa temsilcisi, Alex Scales'in yalnızca bir sayı ürettiği bu çeyreğin ardından soyunma odasına 45-39 geride giren taraf oldu.

Skorda geride olan taraf olmasına karşın oyundan hiç kopmayan ve hava atışından itibaren bu maçı kaybetseler dahi bunun kolay olmayacağı mesajını veren bir Oyak Renault vardı sahada. Heytvelt ve Famutimi'nin de Alex Scales'e destek vermesiyle, ki bu ikili 13 sayı üretti bu çeyrekte, skor üstünlüğünü ele geçirdi Bursa temsilcisi. Telekom'un buna cevabı ise dış şut tercih sayısını arttırmak oldu beklediğimiz gibi. Şutlar girdiğinde problem yok ama girmediğinde işler bambaşka bir boyut alıyor Ankara takımında. Savunmayı da sertleştirerek rakibini sindiren Oyak Renault oyunun üstünlüğünü ele geçirdi ama karşılıklı öyle ilginç hatalar oldu ki son beş dakikada iki tarafa da fazlaca gitti geldi maç. Bitime iki buçuk dakika kala skor 74-75 iken hızlı hücumda turnikeyi bitiremeyen Ümit Sonkol, bir sonraki pozisyonda Heytvelt'in isabetli üçlüğünde faulü yapan isimdi. Serbest atışı kaçırıp, Mutlu Demir'in hücum ribaundu sonrasında bir üçlük daha bulan Heytvelt skoru 80-75 yaparak galibiyet kapısını açtı. O dakikadan sonra da ilginçlikler vardı iki takım adına da ama bana kalırsa psikolojik eşik orasıydı. Heytvelt'in 15'i ikinci yarıda olmak üzere ürettiği 26 sayı ile galibiyete ulaşan taraf oldu Oyak Renault.

Alex Scales'in 13'ü ilk çeyrekte olmak üzere ürettiği 23 sayıya, Heytvelt'in oyundan hiç çıkmadan yaptığı 26 sayılık katkısı ile galibiyete ulaşan Oyak Renault'da, 34 ve üzerinde dakika alan tam dört isim var. Ama Alex'in başlattığı yangını devam ettiren Heytvelt ile galibiyeti alırken, gösterdikleri savunma direnci ile de Telekom'u dış şutlara sürüklediler. Oysa ki boyalı bölgede aldığı her topu sayıya çeviren bir Kris Lang vardı. Maçın başında çok iyi işlemişti orayı ama en ufak sertlikte yılan Telekom'un maç sonunda iki sayılık atıştan çok üç sayılık atış denemesinde bulunması ise tesadüf değil elbette. Onların oyun karakteristiği bu. 5/12 üçlük ile 20 sayı üreten Ricky Davis ise Telekom'a uyum sıkıntısı çekmediğini göstermiş oldu henüz ikinci maçında. Haftaya da double double için kendi potasına top atarken izlersek, şaşıracak olanımız var mı ?

Oyak Renault (91): Ahmet Erdoğan 5 (4 ribaund, 4 asist), Ufuk Kaçar 6 (1 asist), Olumuyawa Famutimi 14 (9 ribaund, 1 asist), Nedim Dal 7 (2 ribaund 4 asist), Alex J Scales 23 (4 ribaund, 6 asist), Josh Heytvelt 26 (13 ribaund, 2 asist), Mutlu Demir 10 (5 ribaund),

Türk Telekom (86): Kris Lang 27 (7 ribaund, 1 asist), Bekir Yarangüme 8 (5 ribaund, 1 asist), Tutku Açık 11 (4 ribaund, 5 asist), Ricky Davis 20 (2 ribaund, 4 asist), Soner Şentürk 5 (1 ribaund, 4 asist), Ersin Dağlı 5 (5 ribaund, 2 asist), Ümit Sonkol 2 (3 ribaund, 1 asist), Demond Mallet 14 (2 ribaund, 1 asist)

2 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Ligin en önemli maçıydı Oyak Renault için. Alex Scales keşke sene başından itibaren takımda olsaydı diyor insan. http://mixbasket.blogspot.com/2010/03/oyak-renault-91-86-turk-telekom-scales.html

Fanatik Basket dedi ki...

alex scales kendini bulmaya başladı. ilk 3 çeyrek mükemmele yakın oynadı, son çeyrekte yorulunca baskıya karşı top kayıpları yapsa da maç boyunca takımını sürükleyen adam oydu. ki yorulması da normal, reno 6-7 kişiyle oynuyo bütün maçı :)

heytvelt de son çeyreğe damgasını vurdu. aynı hücumda soktuğu 2 üçlük ve lang'e yaptığı blok muazzamdı. famutimi bugün gününde değildi, o da iyi olsa telekom hiç direnemezdi heralde :)

telekom'un bütçesi en az reno'nun 10 katıdır. sadece davis'in maliyeti reno kadar zaten:) kadro derinliği ve bütçe olarak bu kadar uçuk farkların olduğu iki takımın maçında oyak reno'nun kazanması, ayakta alkışlanması gereken bi olay bence..