17 Mart 2010 Çarşamba

Tofaş: 73 - G.Saray Cafe Crown: 87 (Bursa Evren'den Sorulur)

Bu yoğun günün ilk maçında Bursa'da G.Saray Cafe Crown'u ağırladı Tofaş. Cemal Nalga skandalının sıcaklığı henüz devam ederken Ahmet Cömert'te seyircisiz oynanan maçı kazanmıştı Tofaş ligin ilk yarısında. O dönem oynadığı sekiz maç arasında kaybettiği tek maç Tofaş maçıydı sarı kırmızılıların. Onun rövanşından bugün ilk yarıda Evren Büker'in 6/6 üçlük isabeti ile ürettiği 18 sayı ile tutundular maça. Ki Washington'ın üç faulle kenara geldiği, Jasaitis'in etkisiz kaldığı ve yol yorgunu Rancik'in hiç de iyi başlamadığı bir devrede yaptı bunu Evren. İkinci devrede ise Washington - Wilkinson ikilisi aldı sazı eline. Tofaş'ın takım halinde 34 sayı ürettiği devrede 31 sayı üreten bu ikili galibiyeti getiren isimler oldular.

Evren Büker - Caner Topaloğlu - Simas Jasaitis - Radoslav Rancik - Mike Wilkinson
kalıplaşmış beşi ile sahaya gelen konuk takıma karşılık Nihat İziç'in ilk beş tercihi Mehmet Yağmur - Can Altıntığ - Cihad Şahin - Sean Denison - Brandon Bowman şeklinde idi. Yol yorgunu Radoslav Rancik başta olmak üzere oyuna ısınmakta zorlandı sarı kırmızılı oyuncular. Rancik her zaman yüksek yüzdeyle isabet bulduğu yerlerden iki müsait şut kaçırıp bir de top kaybı yapınca kenara aldı onu Cem Akdağ ve dar olan rotasyon daha erken çalışmaya başladı bu kez G.Saray Cafe Crown'da. Bu çeyrekte ürettiği 22 sayının 15'ini üçlük çizgisinin gerisinden bulan sarı kırmızılılarda, 4/4 üçlük ile 12 sayı üretip bunların yanına 2 de asist ekleyen Evren Büker hücumu tek başına ayakta tutan isim oldu. Tofaş'da ise takımın en skoreri Bowman 12 sayı ile çeyreği tamamlamasına karşın, rakibinin oyuna girmekte zorlandığı bir çeyreği bir sayı geride kapatmaktan kurtulamadılar. Kalan 30 dakika adına hiç de iç açıcı bir tablo değildi bu Tofaş adına. Mehmet Yağmur'un Evren Büker'e yapmış olduğu yakın savunma ile tempoyu düşürmelerine karşın skorda üstünlüğü ele geçirememişlerdi bu ilk on dakikada.

İlk çeyreğin sonunda oyuna giren Washington'ın ikinci çeyreğin başında kısa sürede üç faule ulaşması ile rotasyon iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı G.Saray Cafe Crown'da. Takımın dişlilerinden Rancik'in gününde olmadığı bir maçta takımın sürat motoru Washington'ın da kenarda bekleyecek olması Nihat İziç'i maç içinde çok mutlu etmiştir sanıyorum ki. İlk dört dakika sonunda da faul hakkını dolduran bir savunma vardı karşılarında. Üstelik Rancik'in kötü başlangıcı sonrası oyuna erken dahil olan Polat da devreyi 0/4 ile sayı bulamadan tamamladı. Fakat bütün bunları parkede yeterince avantaja çeviremedi Tofaş. Devrede 3/12 ile üçlük atmalarının yanı sıra, Evren'in hiç oyundan çıkmadan 6/6 üçlük ile 18 sayı üretmesi tabeladaki 38-37'lik G.Saray Cafe Crown üstünlüğünü oluşturan temel faktörlerdi. Takımın dişlilerinin çalışmadığı bir devrede Evren Büker'in bu hücum performansı çok daha anlamlı hale geliyor şüphesiz. Salonun yabancısı olmadığını gösterdi Evren bu devrede.

İkinci yarıya üç faullü Washington ile başladı Cem Akdağ. Riskli bir tercihdi bu hele ki sözkonusu isim Washington olunca bu risk daha da artıyor elbette ama maçı getiren hamle oldu diyebiliriz bu hamleye. Risk almadan, olmuyor işte bazı şeyler. Caner Topaloğlu - Evren Büker - Washington üçlüsü ile savunma sahasında hareketlenen sarı kırmızılılar, hücumda da Washington'ın hızını ve birebirini kullanarak kolay sayılar buldular. Bu çeyrekte 9 sayı üreten Washington'a destek veren isim 7 sayı ile Wilkinson oldu. Bu ikilinin toplam skoru Tofaş'ın bu on dakikada takım halinde bulduğu skordan üç fazla dediğimde tablo daha da netleşecektir sanırım kafalarda.

Bu galibiyetle birlikte kaf dağının ardında bulunan play-off umutlarını devam ettiriyor G.Saray Cafe Crown. Tofaş ise 13. mağlubiyetini aldı, daha da önemlisi Bursa'da yedinci mağlubiyetleri bu. İlginç ama deplasmanda daha rahat oynayıp, daha rahat kazanıyorlar. Üst üste üçüncü mağlubiyetleri oldu bu ayrıca. Haftaya Karşıyaka deplasmanındalar, sonra da Efes Pilsen ile oynacaklar Bursa'da. Zorlu bir seri onları bekliyor.

Tofaş (73): Mehmet Yağmur 6 (3 asist), Orçun Göllü 15 (2 asist), Brandon Bowman 19 (7 ribaund- 1 asist), Can Altıntığ 14 (4 ribaund- 3 asist), Lamar Butler 5 (2 asist), Cihad Şahin 2 (1 ribaund- 3 asist), Nezih Özbakır 2, Sean Denison 6 (8 ribaund), Marko Kolaric 4 (9 ribaund- 3 asist), İlkan Karaman, Fırat Toz (2 ribaund)

Galatasaray Cafe Crown (87): Darius Washington 21 (1 ribaund- 3 asist), Caner Topaloğlu 12 (7 ribaund), Murat Kaya (1 asist), Mike Wilkinson 19 (6 ribaund- 2 asist), Polat Kocaoğlu (4 ribaund), Radoslav Rancik 11 (13 ribaund- 4 asist), Evren Büker 22 (2 ribaund- 5 asist), Can Akın (2 asist), Simas Jasaitis 2 (3 ribaund- 2 asist)

Henüz Yorum Yapılmamış