16 Mart 2010 Salı

Ufuk Sarıca Röportajı - Ön Hazırlık

Murat Murathanoğlu röportajından sonra ufak bir ara vermiş gibi olduk röportajlara. Hızımızı almamız gerek yeniden. Türk Basketbol Tarihi'nin unutulmaz isimlerinden, şimdilerde Efes Pilsen kulübünde yardımcı koçluk görevini sürdürmekte olan Ufuk Sarıca ile yapacağız sıradaki röportajımızı. Ortaokul yıllarımda Efes'i Milli Takım edasıyla kovaladığım zamanlar her soktuğu üçlükte beni ve etraftaki kalabalığı keyiflendiren Ufuk Sarıca ile. Sizler de -eğer varsa- sorularınızı yorum kısmına bırakabilirsiniz.

13 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

İlk soru benden olsun. Efes Pilsen'i bu sezon Avrupa'da başarılı buldu mu?

Gurcay dedi ki...

Kendisi Efes Pilsen alt yapısından yetişmiş yıldız bir oyuncuydu. Şimdilerde Efes alt yapısından Euroleague seviyesinde oyuncu çıkmamasını neye bağlıyor? Çözüm olarak neyi görüyor? Yakın zamanda takım rotasyonuna girebilecek genç (U20) oyuncu var mı? Varsa kim?

afufu dedi ki...

Efes Pilsen kültürünü yaratan temel öğelerden (altyapıdan gelen oyuncular, sıkı disiplin ve savunma, başarıdan öncelikli değerler) vazgeçildiğini veya uzaklaşıldığını düşünüyor mu? Eğer düşünüyorsa; başarısızlıklarda bu durumun etkisi ne boyutta?

Sarıkaya dedi ki...

İkinci soru benden olsun. Efes Pilsen'i bu sezon Avrupa'da bulabildi mi?-))

'93 Torino'da, 45-50 gerideyiz. Topu o getirdi, kaldırdı attı 48-50 oldu. Hayır yani, savunmada sayı yemiyeceğimizden emindik de, son topta sayı bulabilir miydik? asıl sorun oydu!..

Eh işte o yıllar Efes'i taa Torino'ya kadar kovaladığımız yıllardı o yıllar...

Şimdi çok kişi, gereksiz yere mana çıkaracak ama, hocamızı takımın başında görmek isterim. Söylemezsem içimde kalırdı.

efesliler dedi ki...

Vaktiyle saçını sarıya boyatmış olmaktan pişman mı?

basketçi dedi ki...

gelecek sezon takımın başına geç deseler kabul eder mi?
ben şahsen dümeni ele alması gerektiğini düşünüyorum
savic,tabak,bodiroga italya da ispanya da menajerlik yapıyorsa
naumoski takımın menajeri olsun sarıca da koç'u

dora dedi ki...

efeste gecen senelerde olusan sevgisizlik ve karakter yozlaşması gecen seneki şampiyonluğa ve efes ekolünü yaşamış insanları göreve geri getirmelerine rağmen bu sene dibe vurmuş gözüküyor,takımın değil kulübün eski sağlam karakterli yapısına kavuşabilmesi için önerileri nedir?

Ahmet Karadag dedi ki...

Ergin Hoca'nin "4 kisali" sistemi bu sene cok konusuldu ve tartisildi. Bazi Efesliler takimin Avrupa'daki basarisini bu siteme bile bagladilar. Ufuk Hoca'nin bu konu hakkinda düsünceleri nedir? Bu konu Asistan coachlar ve Ergin Hoca arasinda tartisildi mi?
Rakocevic'in Avrupa maclarinda beklenileni verememesinin ötesinde takima zarar vermesini neye bagliyor?

Gürkan Alkan dedi ki...

Benim sorum daha farklı olacak: Ergin Ataman Efes'e geçtiğinde, kendisinin Beşiktaşımızda baş çalıştırıcı olacağı söyleniyordu. O dönem ne oldu? Ergin Hoca'yı yalnız bırakmak mı istemedi, ayrılmayı en başından mı düşünüyordu, yoksa ayrılmak zorunda mı kaldı? Kısacası o dönemi merak ediyorum.

barisozman dedi ki...

Benim sorum şu şekilde, sorabilirsen sevinirim.

"Efes Pilsen'de bu sene oyuncu kadrosunda çok önemli problemler yaşandı ve önemli paralar harcanan yıldızlar ritimlerini yakalamayınca Avrupa'da büyük hüsran yaşadık. Özellikle sezonun ilk kısmında. Bu başarısızlıkta kendi sorumluluğunu ne olarak görüyor? Ergin Ataman'ın birlikte çalışılması nasıl bir head coach olduğunu düşünüyor ve kendisi Ergin Ataman'ı yeterince eleştirdiğini düşünüyor mu?"

Teşekkürler,

burnovic dedi ki...

Kötü geçen bir sezonun ardından Ufuk Hoca'yı sıkıştırmaya gerek yok! :)

Ufuk Abi, oyuncu-koç ilişkilerini kontrol edeyim derken sinir hastası olacaktı neredeyse. Allah'tan bir şey olmadı. O yüzden benim sorularım bu seneki olaylarla ilgili değil.

1) "Ufuk Sarıca bir üçlük dahaaa... Bu da isabetli..." Şu an bu cümleyi duyduğunda neler anımsıyor? Neler hissediyor? -İlla ki geçmişe yönelik sorular sorulacaktır. Bunu da araya sıkıştırırsanız sevinirim.-

2) Ergin Ataman'ın farklı tarzda iki tane yardımcı antrenörü var. Biri uzun yıllar üst seviyede basketbol oynamış basketbolu bıraktıktan sonra koçluk yapmaya başlamış olan Ufuk Sarıca. Diğeri ise bu seviyelerde basketbol oynamamış ancak kendisini basketbola adamış, basketbolun detaylarıyla ayrıntılarıyla uğraşmış olan Emir Alkaş. Şimdi bu bağlamdandan hareketle Ufuk Sarıca'ya göre oyunculuktan koçluğa geçmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

3)Geleceğe yönelik planları nelerdir? Rengimi belli edeyim. Hep Naumoski (Naumoski takımdan ayrıldıktan sonra kaç kere Merter'den içeri girdi? :-( ) denir ancak benim hayalimdeki genel menajer Ufuk Sarıca'dır. :)

EmreKSK dedi ki...

Karşıyaka'da oynarken kazandıgı parayı hakettiğini dusunuyor mu?

salih dedi ki...

kariyerindeki en etkileyeci performanslarından biri olan istanbuldaki bologna maçı için düşünceleri nedir? djordeviç ve myresı deli etmişti o maçta. Müthiş bir üçlük yüzdesi ile sanırım 39 sayı atmıştı.tşk