20 Nisan 2010 Salı

4 Ayımız Var, Peki Elimizde Ne Var?

28 Ağustos - 12 Eylül tarihleri arasında ülkemizde düzenlenecek olan Dünya Şampiyonasına 4 aydan biraz daha fazla bir zaman kalmış durumda. Ancak internette dönmeye başlayan turnuva trailerları dışında insanı umutlandıracak hiçbir şey göremiyorum ben şu an için. Organizasyonun Pazarlama Direktörü konumundaki Murat Murathanoğlu işin o kısmı için yeterli güveni verse de özellikle saha içi faktörlerin mevcut durumu insanın içini karartır vaziyette.

Öncelikle koç Tanjevic'in şanssız hastalığı var. Sahalara dönüp dönemeyeceği, dönecekse ne zaman döneceği hakkında kocaman bir soru işareti var. Şayet dönmeyecekse onun yerine kimin görev alacağı sorusu da yine ciddi bir muamma. Tanjevic'in yardımcıları Orhun Ene ve Nihat İziç ikilisi olası bir seçenek. Hani hem alışıldık düzen devam etsin, hem de yumuşak bir geçiş yapılsın diye. Ama ne kadar doğru bir hamle olur bu, tartışılır. Yıllardır 2010 2010 diye tutturup o turnuvaya Nihat İziç'le gitmek en azından benim için fazlasıyla garip. Çoğu kişinin dilinde olduğu gibi Aydın Örs, Erman Kunter, Murat Didin, belki Oktay Mahmuti gibi bir isim mi gelir yoksa? Bana sorarsanız Oktay Mahmuti biraz geri planda kalabilir ama ilk 3 isim takıma gerekli enerjiyi verebilir gibi. Orhun Ene de yanında olur o kişinin. Nasıl ki Avrupa 2.'liğini aldığımız dönemde kaprissiz ve kuvvetli bir kenar yönetimimiz varsa bu turnuvada da bunu sağlayabiliriz gibi. Ama diyorum ya işte ne olacağı, ne biteceği şimdilik muamma.

İşin oyuncularla alakalı kısmına bakalım bir de. Zira orada da büyük sıkıntılar var. Bu turnuvada oynamasına kesin gözüyle bakılan, NBA'deki gururumuz Mehmet Okur şanssız bir sakatlık yaşayıp turnuvayı kaçırdı sayılır. Böylece gelsin mi gelmesin mi diye tartışanların bu kavgasına da son vermiş oldu Memo dolaylı olarak. Uzun oyunculardan başladık madem, oradan devam edelim. Ömer Aşık'ın sakatlıktan döndüğü halde oynatılmaması mevzusunu hepimiz biliyoruz. Kişisel problemler yüzünden adama forma verilmiyor. Yerine apar topar Gasper Vidmar getiriliyor. Düşünürseniz 12 Aralık 2009'da sakatlandığı Antalya BŞB maçından beri resmi maç yapmıyor bu çocuk. Önümüzde Türk Basketbolu adına bu derece önemli bir organizasyon varken bunu yapmak herşeyden öte ülkeye ihanettir. Gençtir, hata yapabilir, birilerinin aklına uyup yanlışlara dalabilir ama ailenin babası ceza ile değil farklı bir yolla hazırlamalıdır oğlunu hayata. Kerem Gönlüm olayımız var sonra. FIBA'dan gelecek olası bir ceza arttırımı sonrası onu da kullanamayacağız orada. Ya Fatih Solak, ya Ermal Kuqo, ya da Tanjevic'den yasaklı Kaya da girecek kadroya ek olarak. Kimbilir belki de Enes Kanter, Furkan Aldemir.. Ama ne olursa olsun orada da kocaman bir soru işareti var. Hepsinden öte, biraz Furkan, biraz da Semih dışında formda bir uzun sayabilir misiniz bana?

Aslında soruyu genelleştirsek de hata yapmış sayılmam pek. Milli Takım havası alanlar içinden Evren Büker dışında patlama yapan, ya da düzenli olarak iyi oynayan bir yerli var mı bu yıl ligde? Takımın geçen yaz sahip olduğu enerjinin mimarlarından Sinan Güler kayıp bir sezon geçirdi kulübündeki yabancı karmaşası sayesinde. Aman Rako üzülmesin, aman Boki darılmasın, aman Smith kızmasın, aman şu, aman bu derken yiyip bitirdiler adamı hepi topu 4 yerlinin kadroya girebildiği Efes'te. Guard konusu deseniz o da Allah'lık. Takımın üçüncü guardı konumundaki Engin Atsür, Kerem'e ve Ender'e göre daha iyi durumda. Kerem ve Ender o kadar kötülerdi ki üstlerine Sırbistan takımının Engin Atsür'ü konumundaki Popovic kuması getirildi kendi kulüpleri tarafından. Gerçi o transfere hala bir anlam yükleyemedim ya neyse, susayım.

Ligin kalitesi düşük, puan cetvelinin her yerinde ayrı bir heyecan var ama oynanan basketbol konusunda iyi durumda olduğumuzu söylemek biraz abes kaçar. Geçen hafta oynanan Erdemir - Renault maçı hakkında son yılların en iyi normal sezon karşılaşması olduğunu duydum birçok kişiden, en kısa zamanda maçın kasedini temin edip izleyeceğim.

Gözden ırak olsa da, takip edenlerin iyi oynadığını bildiği bir Cenk Akyol da var değinilmesi gereken. Gerçi verilen şansları hep elinin tersiyle itmiş bir oyuncu olarak çoğu kişinin ona karşı önyargıyla bakacağından eminim ama bence aday kadro konusunda üzerinde ciddi ciddi düşünülebilecek bir isim. En azından form durumu itibariyle.

Salon olayı da hala bir muamma. Ankara Arena ve Sinan Erdem Spor Salonu'nda herhangi bir resmi test sürüşü yapılmadı. TB2L Final-4'u oynanacak Sinan Erdem'de bir tek. Yılların salonu Abdi İpekçi'de bile 6-7 maçta bir skorbord problemi yaşanırken, bu yeni salonlarda sıkıntı yaşanmaması için ekstradan bir ilahi güce de ihtiyacımız olacak.

Gördüğünüz üzere durum epey bir flu. Benim kattığım, benim abarttığım hiçbir şey yok, ben sadecme mevcut durumu toparlayıp, tek bir post içine sığdırdım gördüklerimi. Doping olayıydı, sahaya girmelerdi, forma skandalıydı derken insanların iyice uzaklaştığı, izlenebilirliğin hayli düştüğü ülke basketbolumuz Ağustos ayında ciddi bir yeniden doğma fırsatıyla karşı karşıya. Gönül isterdi ki turnuvaya 4 ay kala daha parlak bir tablo çizelim ama bu bizim yapımıza biraz ters, aylar öncesinden bir düzene girmek, bir şeylerin planlı şekilde ilerlemesini sağlamak bize pek gelmez.

Şu an için tek güvencemiz, bu tip organizasyonlarda deli gibi kenetlenen, herşeyden elini ayağını çekip o organizasyona kanalize olmayı başaran güzel halkımız ve yine bu tip organizasyonlarda ayrı bir Kuvayi Milliye ruhuyla oynayan sporcularımız. Kısaca 'Şu Çılgın Türkler' olayımız işte.

19 Yorum Yapılmış:

kalecioyuncu dedi ki...

ben de sizin gibi bi coaching değişikliğiden yanayım. yeni bi soluk getirebilir. kaya'nın alınmaması gibi bi durumu düşünemiyorum en azından içerden düzenli skor üretebilecek biri olur. evren ve cenk haricide sizin aklınıza da diğer herkes gibi bir isin gelmiyor. ama motive bi hidayet,kerem,ersan gibi isimlerle süpriz sonuçlar alırız gibime geliyor. ayrıca gönül isterki mehmet okur sakatlanmasaydı 3. bir sağlam skor opsiyonumuz olsaydı...

tarski dedi ki...

@salsa
(...)bir Cenk Akyol davar(...) yazmissin klavyenin azizligiyle, yanlis anlasilmasin :) ...

bu arada asil davarlik bende, seni tebrik etmedim hala galiba, dolayisiyla cok tebrikler, omur boyu mutluluklar!

bir problemimiz daha var aklima gelen, o da hidayet'in dizleri... gecen sene nasil yoruldugunu bunun da bize nasil problem cikardigini gorduk...3 numarayi yedekleyecek oyuncumuz yok. Cenk veya Bekir'den biri bunu ne kadar becerebilir muamma, belki 40 yasinda Haluk bu isi yapabilir, ciddi ciddi dusunmek lazim.

tuncer beyribey dedi ki...

Sadece bir soru olarak soruyorum, kesinlikle eleştiri falan olarak algılama:
Türkiye'de sadece 2 takımdan mı oyuncu seçilmeli? Evet, bu iki takım lokomotif işlevi görüyorlar ve milli tecrübesi üst düzey oyuncular burada. Ama mesela oyun kurucu sorunu var derken Barış Ermişin atlanması, Karşıyakalı gençlerin (sen Furkandan bahsetmişsin, Birkan da var) görülmemesi, zaten Hüseyinin, Serkanın tamamen dışarıda bırakılması bana gerçekten tuhaf geliyor.
İkinci mesele yabancı meselesi. Buradan bir devşirme işine gidemez miyiz? Zamanında Solomon trenini kaçırdık. Mesela şutör eksiğimiz var. Toolson devşirilemez mi? Ya da uzun rotasyon için Dudley zaten Türk pasaportuna sahip.
Ama herşeyden öte, yazının çoğuna katılıyorum. Bir çok belirsizlikle turnuvaya giriyoruz. En güçlü olduğunu sandığımız uzun rotasyonu form olarak yerlerde. Kısalarda ne oyun kurucu var ne de saf şutör (form anlamında). Bazı oyuncular ya küstürüldü (Kaya, Hüseyin gibi), ya milli takımda önemli rol alırken kendi takımında adam gibi süre alamıyor (Sinan, Ömer Aşık gibi), ya da formsuzlar (En başta Hidayet gibi). Tek sevinilecek unsur Ersan gibi duruyor, ama o da tek başına yetmiyor. Koç meselesi zaten apayrı. Bu kadar başarısızlığın üstüne hala devam etmesi dahi sorun. Valla turnuva için bizim adımıza olabilecek tek güzel şey ev sahipliği gibi duruyor bugünden bakınca.

tarski dedi ki...

bilgisayar oyunu olsa benim kadrom soyle olurdu:
ender,kerem,
engin,evren,cenk
haluk,hidayet
ersan,mirsad
enes,kaya,omer

kobe dedi ki...

oncelikle sunu soyliyeyim aydin ors-cetin yilmaz ve oktay mahmudi uclusu olsa eski duzene bir arti oktay hoca super olur.
uzun konusunda kesinlikle kaya sart.
engin atsur kerem tunceri point guard poziyonunda dusunulebilir.
ayrica Bekir yarangume yerine keisnlikle haluk yildirim 40 yasi fln filan hikaye adam aslanlar gibi oynuyor tecurbesi point guard gibi iceryi delici penetreleri var.ayrica uzunlari pasi cok iyi indiriyor.
hidayetimiz var her zaman oldugu gibi ersan hazir durumda . oguz savas,semih erden ve omer asik uclusu kesinlikle yerini almalidir.
omer onan ve sinan guler 2 numara pozisyonunda olabilir.

burnovic dedi ki...

Tanjevic dönse bile nasıl dönecek, nasıl konsantre olacak? Tanjevic'i direkt eliyorum. O yüzden yeni bir teknik ekip oluşturulmalı. Ancak bu yeni teknik ekip de en kısa zamanda oluşturulmalı.

Yüce koç Aydın Örs basketboldan artık basketboldan çok uzak diye düşünüyorum. Büyük ihtimalle bu oluşumda yer almaz bence.

Sayılan isimlerin içlerinde aktif olarak çalışan tek koç Erman Kunter. Ancak ben Oktay Mahmuti'nin takım çalıştırmadığı bu dönemin onun lehine olduğunu düşünüyorum. Müthiş bir gelişme kaydettiği inancındayım. Bence Oktay Mahmuti en doğru seçenek olur. Yanına da çok önemli yerlere geleceğine inandığım 3 koç yardımcı olarak getirilebilir. Orhun Ene, Ahmet Çakı ve Emir Alkaş*... Eğer bu ekip müthiş bir uyuşma sağlarsa çok güzel işler yaparlar, her türlü sıkıntılara rağmen...

*Hele ki takımda Efes Pilsen'den en az 3-4 oyuncu olacaksa kesinlikle Emir Alkaş bu teknik ekibin içinde yer almalı.

silahsız kuvvet dedi ki...

salsa;
bir de şu bilet oyunundan da bahsetmek lazım. Kimseye duyurulmadan oldu bittiye getirdi federasyon.

youla dedi ki...

Ankara arenanın çatısı daha yeni bitti. Dış aksamları yapılıyor; içerisi bir muamma :) içeriyi göstermiyorlar. AMa inşaatın en fazla zaman alan kısmı ince işleri olduğu düşünülürse; buranın elektrik beslemesi nereden yapılacak park yeri yok, altyapı zaten yoktu. En kesin çözüm Atatürk Spor salonu yada 19 mayıs standyumunun yerine çok katlı bir otopark ve tünelle yeni salona geçiş düşünülebilirdi ama çok geç :)
Umarım bir fiyasko olmaz.

emireri dedi ki...

herkese göre değişmekle beraber benim tercihim murat didin olurdu. bir sinerji yaratılması ve onunla beraber daha ileri gidilmesi söz konusuysa bunu en kolay murat didin başarır.. açıkçası takım taraftar koç bütünleşmesini çok daha kolay yakalar...

serdar dedi ki...

bu ligde iyi oyunvu cok var etiketlere takılıp kalmamak lazım ama secerkende hayal kurmamak lazım Furkan olmaz A milliden bahsediyoruz hiç yeterli bir isim değil.hem sayı hem ribaund u olan uzun gerekir.Bekirin her mac farklı bu sezonuda hiç iyi gecirmedi.kaliteli Turk oyuncuları da hakkı yenmemeli.

KskHyTr dedi ki...

@serdar
Güldürme beni hem sayı hem ribaundu olan kaç tane uzun var Türkiyede:) Semih ,ömer aşık ,kaya, fatih solak hiçbirinin pivot hareketiyle potaya yüklenip sayı attığını gördünmü istikrarlı bir şekilde... doğru yerde topla bulusturulursa potaya bırakıyorlar topu yere bile vurmadan...biraz oğuz biraz ermal içerden yüklenerek pozisyon üretiyorlar onlarında savunması malum... Mehmet okur bile sadece 3lükçü olmuştu... Tamam furkan hepsinden daha kötü hücümcu olabilir ama Kerem gönlümün olmadığı bir turnuvada Furkan savunması, blok tehtidiyle ve en önemlisi hızlı ayaklarıyla çok iş yapabilir bu takımda...

Takımda devşirme olcaksa 1 yada 2 numarada olacak büyük ihtimalle 2 numarada ryan toolson ismi geçmiş yukarıda ama ligin en iyi şutöru olmasına rağmen savunması malesef zayıf... Kinsey daha doğru bir tercih olur bence...
Koç meselesine gelirsek bence takımı orhun ene ye emanet etmek lazım banvitle yaptıkları ortada... biraz cesaretli davranıp orhun ene ye görev vermek lazım bence...

tarski dedi ki...

simdi dikkatimi cekti, "elimizde ne var" sorusu manali olmus...

serdar dedi ki...

ben sana bir kac isim sayarım hem ribaundcu hem sutor hem uzun hemde cabuk ama saydığım o isimlere ön yargılı davranacağın için laf saydırmamak adına söylemiyorum istatistiklere bakarsan süresine göre mükemmel istatistiği olan oyuncular var.istikrarı olan oyuncu lazım.

Kinyas dedi ki...

Kaya, Sinan Güler ve Enes bize çok şey katacaklardır, kadroya alınırlarsa. Fatih Solak'sız bir turnuva istiyorum mümkünse. Tanjevic olmazsa daha da süper olur.

KskHyTr dedi ki...

Söylede bende öğreneyim kimmiş bu muazzam uzunlar:) Fikrimi söyledim ne laf saydırması... İstikrardan bahsediyorsun ne istikrarı biz başka bir ligmi izliyoruz acaba:) Hangi istatistik?? Hadi ben göremedim milli takım staffıdamı göremiyor yıllardır bu uzunları semihler oguzlar oynuyor o bölgede??

Zinhar dedi ki...

Önyargıdan bahseden arkadaş kaç maçını izledin furkanın bu sezon acaba? Sadece istatistiklere bakarakmı yapıyorsun bu yorumu bilmiyorum. İstatistik manyağı amerikalılar bile anladı sadece bu rakamsal veriler oyuncuyu yansıtamıyor. Mücadeleyi gösteren bir istatistik yok benim bildiğim... Furkan milli formayı hakediyor savunması ve mücadelesiyle...

serdar dedi ki...

izmirliyim!!!yeterli bir cevap sanırım 20 yıldır spor camiasındayım.KSK ile cok yakından ilgiliyim.bence yeterli bu.KSK nın daha iyi olması izmir için en büyük temennim arkadaslar.bunu hakediyor.

bonzo dedi ki...

kskhytr kardeşi üzmeyin. ne diyorsa o:-)

KskHyTr dedi ki...

Bende ne zaman bonzo gelip birkaç laf etcek diye bekliyordum fazla dayanamamış bayılırım ironilere:)