10 Nisan 2010 Cumartesi

Antalya BŞB: 46 - Tofaş: 69 (Antalya Tepetakla)

Son iki maçını 33 ve 29 sayılık farklarla kaybeden, geçtiğimiz hafta Karşıyaka deplasmanında 0/14 ile dış şut kullanan Antalya BŞB, bugün Tofaş'ı ağırladı evinde. 'Play-off için kazanmamız gereken bir karşılaşma.' demişti maç öncesinde Altar Tunçkol. Geçtiğimiz hafta evinde Daçka'ya kaybederek play-off yolunda ciddi ve beklenmedik bir yara alan Tofaş, maça hızlı başlayan taraf oldu ve 9-0'lık bir seri ile öne fırladılar. Ligin eşleşme problemi yaratma konusunda önemli meziyetleri olan isimlerinden Brandon Bowman'ın dokuz sayı ürettiği ilk çeyreği 22-12 önde kapattı Tofaş. İkinci çeyreğin hemen başında bir dakikalık periyotta Can Altıntığ'ın önce turnikesi, ardından üçlüğü gelince farkı da bir anda 15'e kadar çekmeyi başardılar(12-27). Salih Uğraşan ve Caner Şentürk imzalı basketlerle Tofaş fırtınasını biraz olsun dindirdi Antalya BŞB ve farkı yeniden tek hanelere çekmeyi başardı. Beş sayıya kadar indirdikleri fark, Marko Kolaric'in son saniye üçlüğü ile sekize yükselirken, bu basket ilk yarının da skorunu belirledi (26-34).

Maçın başındaki skor sıkıntısını ikinci çeyrekte potaya hareketlenerek ve boyalı bölgeye top indirerek aşmayı başaran Antalya takımı, üçüncü periyotta yeniden dış atışlara yönelip buradaki kötü şut yüzdesi devam ettirince, Tofaş da araya belirli bir marj koyarak devam ettirdi maçı. Ve rakibinin yaklaşmasına hiç izin vermedi. Yaklaştığı anlarda, ki bu en fazla yedi sayı oldu, her defasında bir cevabı vardı Tofaş'ın. Final periyoduna 48-37 önde girmeyi başardı Tofaş. Artık tek bir hamle şansı vardı Antalya'nın ve bunu bir an önce yapmaları gerekiyordu. Fakat en fazla dokuz sayı kadar yaklaşabildiler Bursa temsilcisine. Bunun da son çeyreğin ilk basketinde gerçekleşmiş oluşu durumu özetliyor sanırım.

Bitime dört dakika kala Jackson'ın serbest atışları sonrası skorboardda 56-46 Tofaş üstünlüğü gözüküyordu. Kalan dört dakikada gelen 13-0'lık seri ve bu sekansda Antalya'nın sadece dış şut deneyip, 0/6 ile geçen hafta kaldığı yerden karavana ile devam edişi, maçın galibinin 69-46'lık skorla Tofaş olduğunu söyledi bize. Son altı maçındaki beşinci mağlubiyeti oldu bu Antalya'nın fakat bu mağlubiyetlerden daha önemlisi elbette bu mağlubiyetlerin alınış şekilleri. Evinde 46 sayı atarak maç kaybediyorsa şayet Antalya takımı biryerde bir sıkıntının olduğu aşikar. Ki bunun büyük kısmının da finansal çerçevede olduğunu biliyoruz artık. Greene'in bugün sahada olmadığını ekleyelim son olarak Antalya cephesinde.

Tofaş ise Bursa dışında kazanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Bursa'da aldıkları Daçka mağlubiyetinin ardından yedinci deplasman galibiyetlerini aldılar bugün. Çok çok iyi bir rakam gerçekten ama onlar da evlerinde zorlanıyorlar ilginç şekilde. Ribaundlarda 39-21, asistlerde 16-10 üstün olan Tofaş'ta en skorer isim 13 sayı ile Bowman oldu. 11 de ribaundu var. Onu takip eden 12 sayı ile oynayan Can Altıntığ oldu. Sayılar az gibi gözüküyor ama skora katkı veren tam dokuz isim var Tofaş'ta. Butler'ın sadece dokuz dakika sahada kaldığını ve süre alıp da skora katkı veremeyen tek isim olduğu detayıyla da bitirelim postu.

Antalya BŞB (46): DJ Thompson 2 (1 asist), Serkan İnan 3, Aaron Jackson 5 (4 ribaund- 6 asist), Patrick Femerling 3 (5 ribaund- 1 asist), Önder Külçebaş 7 (4 ribaund- 1 asist), Caner Şentürk 10 (1 ribaund- 1 asist), Salih Uğraşan 4, Umut Yenice 12 (2 ribaund)

Tofaş (69): Mehmet Yağmur 5 (2 asist), Orçun Göllü 7 (3 asist), Brandon Bowman 13 (11 ribaund- 3 asist), Melih Sevda 8 (2 ribaund), Can Altıntığ 12 (5 ribaund- 6 asist), Lamar Butler, Cihad Şahin 4 (1 ribaund), Sean Morgan Denison 8 (7 ribaund), Marko Kolaric 8 (6 ribaund- 1 asist)

Henüz Yorum Yapılmamış