28 Nisan 2010 Çarşamba

Banvit: 80 - P. Karşıyaka: 79 (Davis'ten Son Saniye Öpücüğü)

Play-Off'ların açılış maçında gülen taraf Chuck Davis'in son saniyedeki basketi ile Banvit oldu. İlk yarıda konuk takımın üstünlüğüyle geçen maçın ikinci yarısında farkı birçok kez açma şansını yakalayan Banvit, hepsinde rakibine yakalandı. Hatta son çeyrekte Holson & Toolson ikilisinin bulduğu 4 isabetli üçlük maçı az kalsın Pınar Karşıyaka'ya getiriyordu ki, Cakic'in girmeyen üçlüğünde hücum ribaundunu alan Chuck Davis, sayıyı da yaparak son sözü söyledi.

Chuck Davis'in daha 1,5 dakika olmadan 2. faulünü almasıyla biraz sıkıntılı şekilde maça giren Banvit, savunmadaki hareketli ve istekli oyununun karşılığını -KSK'nın sayı üretimine engel olamayarak- alamayınca ilk çeyrekte istediklerini pek yapamadı. Savunmada dışarıyı riske edip, içeri gömülerek oynayan Pınar Karşıyaka, Birkan ve Holston'la yaktıkları savunma ateşinin de etkisiyle skoru forse etti. 6. dakika henüz geçilmişken Lance Williams'ın da 2. faulünü alıp kenara gelmesinin ardından Hakan Demir'den de Wesson - Andre Smith değişikliği hamlesi geldi gecikmeden. Böylece 2 ağır abinin oyundan çıkmasıyla biraz daha açık saha oyununa döndü oyun. 15-22 konuk takım üstünlüğüyle kapanan ilk çeyrekte savunmalarının yanında 6'şar sayılık katkılarıyla takımlarının en skorer isimleri olan Birkan & Furkan ikilisi ve 10 dakikada tam 4 top çalan David Holston en sivrilen isimlerdi. Banvit'te ise sayııların yarısına yakını (7) Chuck Davis'ten geldi.

İkinci periyoda 8,5 dakika boyunca 2 faulle oynayıp takımının en skoreri olan Chuck Davis'i kenara çekerek başladı Orhun Ene. Hakan Demir de periyot sonunda 2. faulünü alan Furkan'ı yanına oturtmuştu aynı şekilde. Ayrıca Alper Saruhan oyundaydı Toolson'un yerine. Tahminimce ilk çeyrekte sadece 1 üçlük denemesi yapan takımın dışarıdan da bir şekilde üretime başlamasını istedi Hakan Demir. Birkan'ın sağ dipten bulduğu üçlük maçtaki farkı ilk kez 10'a çekti. Toolson'un faul çizgisi üstünden bulduğu stop-jump-shot ile 22-32'ye selam eden skora o andan sonra Lance Williams etki etti. Peşpeşe bulduğu 6 sayı ve vurduğu 1 blok ile farkı 4 sayıya çekerken takımını da maçın içinde tutmak adına üstüne düşeni yapmış oldu. Banvit bu seriyi yakalamadan hemen önce Karşıyaka'da Holston'un yerine Serkan Menteşe'nin girdiğini belirtelim. Direkt Serkan'ın yüzünden diyormuşum gibi anlaşılmasın, seviyorum sadece bu tip detayları vermeyi. Ama takımın Serkan girdikten sonra hiç top çalmasının olmadığını da dip not olarak verelim. Hatta Holston dışında top çalma şerefine nail olan hiçbir Karşıyaka'lı oyuncu olmadığı detayını versem daha sağlıklı olacaktır tahminimce. Yorulan Lance Williams ve katkı vermeyen Cakic'in yerine Chuck Davis - Barış Hersek ikilisine dönen Orhun Ene, Davis'in Furkan'a 3. faulünü yaptırtması ve peşpeşe 4 sayı bulmasıyla Davis'ten istediğini fazlasıyla aldı kısa süre içinde. Ama önce Lance sonra Chuck ile kısa süreli seriler yakalayıp farkı 3 sayı civarına indiren Banvit, Andre Smith'in üst üste bulduğu sayılara engel olamayınca devre sonunda skoru kafa kafaya getirme şansını tepti. 12 sayıyla sahanınBanvit adına en skoreri olan Davis'in de Furkan gibi daha ilk yarıdan 3. faulünü aldığını, Holston'un yerine oyuna giren Serkan Menteşe'nin ikinci çeyreğin bitimine 23 saniye kalana kadar oyunda kaldığını, penetreleriyle ve enerjisiyle Banvit'in canını yakan Birkan'ın devre biterken bulduğu sayıyla 13. sayısına ulaştığını, sahanın en skoreri olduğunu ve devre skorunu 36-42 olarak tayin ettiğini belirterek bitirelim ilk yarı kısmını.

İkinci yarıya alan savunması tercihiyle giren Banvit, 7 sayısı Keith Simmons'dan olmak üzere 11-0'lık bir seri yakalayarak önce skoru dengeledi sonra da farkı 4 sayıya çıkarttı. 4 dakika boyunca skor üretemeyen Pınar Karşıyaka'nın ikinci yarıdaki ilk sayılarını ilk yarının da en skoreri olan Birkan Batuk kazandırdı. 3 faule çok erken ulaşan Furkan yüzünden Andre'yi de sahada tutmak zorunda kalan Hakan Demir, kenara çekilecek yabancıyı Holston olarak belirleyip genç guard Serkan ile devam etti. Banvit istediklerini yapmaya başlamanın ve şutların da girmesinin keyfiyle maçı dilediği gibi götürmeye başladı. Öyle ki 6 dakika geildiğinde ikinci yarının skoru 16-2 ile Banvit lehineydi. Holston'sız olmayacağını anlayan Hakan Demir, Toolson'u kenara çekip Alper'i görevlendirdi kısa forvet pozisyonunda. Böylece Holston da oyunda dahil oldu. Davis'e çalınan kolay bir hücum faulle faul sayısı 4'e yükselince hem Orhun Ene hem de Davis çıldırdı. Karmaşayı iyi değerlendiren Birkan, bir üçlük, bir de savunmada top kapıp Alper'e attırdığı basket ile berbat geçen bir çeyreğin sonunu toparlama konusunda ciddi bir hamle yaptı. Son çeyreğe girilmesine 2 dakika kala 54-50'ye gelen skor Andre Smith'in 2/2 faul atmasıyla 54-52'ye geldi. Bu arada Wesson - Smith ikilisinin uzun savunmasındaki gayreti de hayli dikkkat çekiciydi son dakikalarda. Simmons ve Holston'ın karşılıklı üçlükleri aradaki farkı değiştirmese de üçüncü çeyrek skorunu tayin etti (57-55). Kötü oynanmış bir çeyrek sonunda az kalsın maçtan koparken yeniden maça tutunmak Karşıyaka adına olumlu bir gelişmeydi kesinlikle.

Wesson'ın 3-4 kez pota altından deneyip, girmeyen toplarını alıp en sonunda da 4 kişinin arasından basketi bulup, ardından da 'İşte bu' dercesine sıkıp savurduğu yumruğuyla Keith Simmons'u yere yıkıp kaşının yarılmasına neden olunca hem saha içi hem de tribünler biraz karıştı. Kasıtlı yapılmış bir şey yoktu bence, sadece dediğim gibi onca mücadelenin sonunda sayıya ulaşılmasından ötürü yumruğunu sıkarken yanlışlıkla vurdu gibi geldi bana. Yine de sportmenlik dışı faul çalındı tabii. Furkan'ı üçüncü çeyrekte kullanmayıp son kısma saklayan Hakan Demir genç oyuncusunu 9 dakika kala oyuna soktu. Bu değişikliğin Smith ile yapılmamasının nedeni de Wesson temelli oluşan salondaki gerginliği biraz azaltmaktı sanırsam. Wesson'ın basketinden sonra 7-0'lık bir seri yakalayan Banvit, bitime 08:21 kala farkı yeniden 7 sayıya çıkartmayı başardı. Sonra Hakan Demir'in aldığı teknik faul geldi bunun üstüne ve yakalanan seri 11-0'a çıktı, fark da çift hanelere.

Toolson uzun menzilli bir üçlükle bu maçtaki ilk üçlüğüne ancak 34. dakikada kavuşup farkı yeniden tek hanelere çekti. Ve artık seri yakalama sırası Pınar Karşıyaka'ya geçmişti. Holston'dan peşpeşe gelen 2 isabetli üçlük bir anda İzmir ekibini 70-72 öne taşıdı, en kritik zamanda, bitime 3 dakika kala. Toolson'un takımı adına bu çeyrekteki 4. üçlüğü gönderip farkı 3 sayıya çıkarttı 72-75 ile ama Banvit'in 76-75 ile skoru lehine döndürmesi çok uzun sürmedi. Bitime 35 saniye kala üçlük denerken Yiğitcan'ın faulüne maruz kalan Holston 3/3 atıp üçlük sokmuş kadar olunca fark yeniden konuk takım lehine 2 sayıya çıktı. Banvit 28 saniye kala Barış'ın elinden bulduğu sayılarla skoru yeniden dengeledi ve topu Karşıyaka'ya attı. Banvit hemen bir faul yapıp 4. çeyreğin başının olay adamı Wesson'ı faul çizgisine götürdü. O da 1/2 yapıp topu Banvit'e attı. Son topu Cakic'le yollanmış bir üçlük şeklinde kullanan Banvit'in imdadına yetişen Chuck Davis oldu. Aldı hücum ribaundunu, tam süre biterken yaptı sayıyı. Ve böylece en renkli geçmesini beklediğimiz seride Banvit'i 1-0 öne taşıdı (80-79).

Banvit (80): İbrahim Yıldırım (1 asist), Barış Ermiş 9 (3 ribaund- 4 asist), Lance Williams 19 (4 ribaund), Charles Davis 20 (7 ribaund- 1 asist), Yiğitcan Turna (2 ribaund- 1 asist), Barış Hersek 2 (3 ribaund), Keith Simmons 12 (1 ribaund- 1 asist), Goran Cakic 7, Yunus Çankaya 11 (2 ribaund- 3 asist)

Pınar Karşıyaka (79): Birkan Batuk 17 (1 ribaund), Ryan Toolson 17 (2 ribaund- 2 asist), David Holston 14 (2 ribaund- 5 asist), Andre Smith 8 (4 ribaund- 2 asist), Furkan Aldemir 7 (7 ribaund), Valentin Pastal (1 ribaund), Alper Saruhan 2, Ray Wesson 13 (11 ribaund)

22 Yorum Yapılmış:

exclusivefor80 dedi ki...

ahh ahh ne akla hizmeten top oyuna sokulurken wesson'a verilir mola dönüşü..Banvitliler gelin yaa izmir'deki maca nolur lütfen gelin..yıllardır adabımızla mac izliyoruz ve uzun zamandır ceza almıyoruz..Ama eminim izmir'deki ilk macta 4 yıl önce bjk macı başlamadan ki ortam olucak...

hasanerdem dedi ki...

ARENA'ya da geleceksiniz...

cemcomu dedi ki...

maçına sonunu iyi oyanamadık olmadı , ama merak ettiğim şey arenada olsaydı bu maç teknik fauller bu kadar kolay çalınabilirmiydi ha buarada buraları okuryorsanız banvitliler sakın gaza gelipte izmire gelmeyinnnn :)

coskun dedi ki...

banvıt ıcın cok onemlı galıbıyet muthıs bır mucadele vardı sahada.Karsıyaka da cok diençli bir takım ve takdır edıyorum son ana kadar savasıyorlar.Banvıt bence bugun Barış Özcan'ıcok aradı kritik dakıkalarda sorumluluk alacak oyuncu bugun sahada yoktu banvıt adına Orhun ene ve ekıbını zor bır ızmır deplasmanı beklıyor.Wesson'un faul pozısyonu bence de kastı degıldı.ama cok sert bır yumruk attı ve sımmonsın kaşı acıldı.Hakem bence seyırcıden de etkılenerek takdır hakkını kullandı kı normal....Ancak Turkıye'nin en örnek seyırcısı Banvıt de tabıkı baskı olusturdu ıntıkam cıgırtkanlıgı yapmanızı yadırgadım.Gercekten centılmen seyırcı bandırma seyırcısı...

10ur dedi ki...

karşıyakalı arkadaşlar çok değil birkaç yıl önce bir arkadaşınızı kaybettiniz ve hala taraftarlığın tehtitle küfürle ceza il olduğunu düşünüyorsunuz yazık çok yazık.
p.s. her düşünceye saygımız var ama bence salsa şiddete küfüre prim veren iletileri yayınlamamlı.

erkut dedi ki...

10ur!a katılıyorum salsa boyle intıkam cıgırtkanlıgı yapan ezık mesajlara yer vermemenı rıca ederım.Coskun arkadasın dedıgı gıbı gencı cocugu yaslısı ıle aıle ortamı olan banvıt taraftarına bıle boyle cıgırtkanlık yapılıyorsa VAY TURK SPORUNUN HALINE EMINIM UTANMIYORLARDIR DA..tabıkı kaybedınce ınsan uzulur ama bu bandırma seyırcısıne haksızlık gıbı gelıyor ..maca gelınce cok ıyı bır macdı bence serı 5.maca kadar gıdecek favorım 3-2 karsıyaka alır Barış Özcan'ın yoklugunda sıradan bır takım havası olmus banvtde mucadele cok ama yaratıcılık yok .Karsıyaka benchden daha ıyı yararlanabılırse 3-1 bıle bıtabılır 2.mac cok onemlı dostluk ve basketbol kazansın......

KafKaf dedi ki...

yapmadığınız kalmadı saygıdeğer! banvitliler maça gelen arkadaşların minibüsünün camları yoktu kim yaptı bunu da mı tehditkar karşıyaka taraftarı yaptı hakemler neler yaptı kimse görmedi sanırım. orhun ene milli takım antrenörü diye mi teknik faul almıyor neyse arenaya bekleriz ;-)

dejavu dedi ki...

Arkadaşlar, yorumları mümkün mertebe yayınlamaya çalışıyoruz. İçindeki küfür/hakaret vs olmadığı sürece. Siz de lütfen bu çerçeve içerisinde kalmaya özen gösterin. Konu da epey sıcak şu anda, biraz sakinleşelim isterseniz. Durduk yere kimse birbirini kırmamış olsun böylece, henüz serinin ilk maçı oynanmış iken.:)

Çağlar

kontragelen dedi ki...

http://contrabasketball.blogspot.com/2010/04/11-0.html

mac ile ilgili bir gorus

norton dedi ki...

çok güzel bir maç oldu ama evlerinde dayak yediler bir güzel Banvitliler Keith in pozisyonu baya yumruk salsa bir daha seyret istersen... Karşıyakalı arkadaşlar siz böyle yazmaya devam ederseniz adamlar bu yazılanları gösterip özel tedbir isteseler yeridir... açık açık tehdit ediyorsunuz...

tuncer beyribey dedi ki...

Barış Özcan'ın eksikliğini açık açık hissediyoruz orası kesin. Özellikle oyun sıkıştığında kiliti açan oyuncu kendisi, ama Chucky harika bir maç çıkardı. Lance Williams da pota altında etkili olunca pota altını tamamen domine ettik. Fakat kısalarda (özellikle kısa savunmasında) bayağı bir sıkıntı çektik. İlk yarıda Birkan, ikinci yarıda Toolson çok sağlam şut soktular. Bir ara o 11 sayılık fark da kapandı bu şekilde. Ama Chucky yine son sözü söyledi. Serinin de hafiften gidişatının nasıl olacağı belli oldu. Banvit uzunlarda, Karşıyaka kısalarda etkili, ana faktör nispeten zayıf yanlarını kimin daha etkili devreye sokacağı. Bugün Banvitte Simmons (Allahı var her şeyi yapıyor) ile Yunus, Karşıyaka'da da Wesson bu konuda öne çıkan isimlerdi. Zevkli bir seri bizi bekliyor. Tahminin 5. maça kalır bu seri (Barış Özcan olsa favori bizdik ama, şimdi ortada seri)
Bu arada, Karşıyakalı arkadaşlar, merak etmeyin İzmire de geleceğiz. Bandırmada oluşan atmosfer tamamen playoff atmosferi (en azından saha içi, saha dışında ne oldu bilemem), olması gereken bir atmosfer kısacası. Bu kadar sinir niye pek anlamış değilim açıkçası.

Gökhan dedi ki...

Konuş konuş bitmez Orhun Ene Hakeme neler yaptı bir kişide konuşmuyor 5 tane rahat itirazdan teknik faul alıyor Banvit dayak yemiş hadi gidin ordan!Aleni federasyon destekli Orhun Ene kafasına göre hakeme her yere gider yapıyor.Sonrada tehdit ediyor diyorlar herkes elini vicdanına koysun kim hakkıydı maç?

norton dedi ki...

Simmons- wesson pozisyonuda wesson un kesin atılması lazımdı ama hakemler cesaret edemedi ya faul çalmayacaksın ya da atacaksın bunun başka bir açıklaması olabilir mi ... bu kadar iyi niyet nerde var allah aşkına sevinirken eli çarpmış hay allah komedi resmen iyi ki daha çok sevinmedi takımda adam kalmazdı ...wesson lütfen bir daha sevinme saha dışında özellikle adam öldürmeye teşebbüsden içeri alılar adamı sevinirken:))))

Doğuş dedi ki...

@norton
kasti bi' şey yapmadı wesson. aldığı üst üste hücum ribaundlarının ardından bulduğu basket sonucu öyle bir tepki vermesi dünyanın her yerinde normal karşılanır. ama sonuç olarak sert bir müdehaleydi. atmak ağır, faul çalmamak hafif olurdu yani. doğru karar bence.

amigobornova dedi ki...

Hadi arkadaşlar herkes biliyor ama kimse konuşmuyor. Hakemlerin 4-5 takıma çaldıkları ile ligin diğer ekiplerine bu takımlar karşısında çaldıkları ucuz,çileden çıkartan kararlarını. Sonra taraftar çileden çıkınca bunlar zaten böyle kavgacı, şöyle küfürbaz.
Bunlara kimsenin gücü yetmez eğer federasyona yakın olmazsanız. Dün Boronva maçında hakem fenere faul çalınca oyuncuların suratlarını bir görseniz sanki sen kimsin bana çalıyorsun der gibi, onlarda gücün arkalarında olduğunu biliyor. O yüzden Orhun Ene konuşur içi rahat, biz konuşuruz alırız tekniği otururuz ama bizimde içimiz rahatlar en azından konuşabiliyoruz, yüzümüz var.

norton dedi ki...

@amigobornova daha 2 hafta önce Banviti evinde 20 ile yenmediniz mi? hiç böyle olaylar oldu mu? oyak maçında Barış Özcan ın kolu kırıldı kasti bir şey yoktu faul bile çalınmadı pozisyona kimse bir şey dedi mi? kendimi banvit taraftarı gibi hissetim bu ne yaa :))) niye bu kadar tek taraflı bakıyorsunuz ... herkesin bildiği benim bir türlü görüp bilemediğim nedir yaaa :) adamlar başarılı oldu tebrik edin işte yarın öbür gün siz de başarılı olursanız bunu bekleyebilesiniz

@ Doğuş mümkünse bir daha sevinmesin baba ya yıllardır maç seyrederim ' bu kadar sevinen' oyuncu hiç görmedim adamların forvetlerini indirme timi kurulmuş sanki ... önümüzde ki maçta sıra da yunus var herhalde aman oğlum dikkat et çelik yelek , kask falan ne gerekiyorsa yap al önlemini:))) biz de keyifli maçlar seyredelim yoksa forvetsiz banvitin işi çok zor:))))

amigobornova dedi ki...

norton benim söylediğim Banvit e özel birşey değil genelleme yapıyorum. Ben dün fener yenince onuda tebrik ettim. Söylediğim başka birşey herkes sadece kendi gücü ile oynasın. Federasyon, hakem ilişkisini karıştırmadan.Ama bu olmuyor işte.
Bornova, KSK, bizim gibi takımların desteği yok kendi gücümüzle oynuyoruz. Mesela Bizim Nagys e verilen faul hemen arkasından çalınan teknik faul ve adamı zıvanadan çıkartıp attıran düdük nedir? (Sıkar biraz ilk 4 e böyle düdük çalmak.) Kime yararı oldu. Zaten bizim o maçta riskimiz yoktu ama hakem abimiz cezayı kesince hem Gs ye hem fb ye yaradı. Daha doğrusu yarandı diyelim. (Bu arada nagys i de desteklediğim düşünülmesin profesyonel oyuncu kendini tutmalıydı.)

answer dedi ki...

barıs ozcan artık sakat takımda yok neden hala yorumlara yazlıyo anlamıyorum bu takım artık bu sekılde dewam edıcek bırakında serı bıtınce karar werelım ne kadr etkılendıklerını...play offun en cekısmelı serısı oldugu ortada banvıt yarında kazanırsa tura cok yakın.

dfn05 dedi ki...

ben taraftar sayılmam sadece ksknin oynadıgı basketbol hoşuma gidiyor ve gidip o salonda maç izlemek .. bu maçı da izledim ve orhun ene'ye en az 4 teknik faul ben çalardım o ne ya .. wesson konusunda da kesinlikle kasıt aramanın kötü niyet oldugunu düşünüyorum ve serinin ksk'nin hakkı oldugunu çünkü banvitin yarı finallere ksk kadar güzellik katmayacagını düşünüyorum(hem türklerinin ön planda olusuyla hem taraftarıyla çok daha özellikli , kendine has bir takım ksk , banvitte son derece sıradan )

KskHyTr dedi ki...

Zaten hakemler açıklandıktan sonra kazanamayacağımızı biliyordum maçı(hakemide yenme şansı gelmiş son savunma ribaundlarında ama kısmet değilmiş diyelim)... izleyen tüm arkadaşlarım veryansın etti hakem üçlüsüne... Kaan büyükçil ve ziya özorhunun ksk den ne kadar nefret ettiğini arenadaki en kolay rahat maçları yönetirkenki yüz ifadelerinden anlamıştım...

volkan dedi ki...

Barış Özcan'ın olmaması ılk macdan Banvıt adına hıssedıldı.Fenerbahce taraftarı olarak Karsıyaka ıle yarı fınalde karsılasmayı cok isterım ama Banvıt Barışın da yoklugunda zor da olsa bence turu gececek taraf olacak.Karsıyaka taraftarının ıntıkam cıglıkları cok ezıkce geldısankı yıllardır cok basarılı olmuslarda hakları yenmıs de zaten sızın bu kadroyla burda olmanız bıle alkıslanacak neden bu kadar ofke kın nefret hıc anlamıyorum.Ayrıca Bandırma seyırcısı ve Orhun ene centılmenlık konusunda Turkıyede herkese ders verecek konumda ve tavırsa syg...

Doğuş dedi ki...

@norton
baba zaten "bişey yok pozisyonda, kendini attı" demiyorum ama o tepkileri -daha çok izlediğim için söylüyorum- NBA'de görmeye çok alışığım. Aynı tepki ama tek fark diğeri biraz daha dikkatsiz yapılıyor ve başka bir oyuncuya yapılıyor.