30 Nisan 2010 Cuma

Banvit: 82 - P.Karşıyaka: 71 (Banvit Yolu Yarıladı)

Chuck Davis'in son saniye basketi ile biten ve sezonun en iyi maçları arasına yukarılardan giriş yapan ilk maçın ardından bugün de aynı çekişmeyi, aynı heyecanı yaşamak için oturdum televizyonun başına. Fakat ilk periyotta süre dolarken topu potaya doğru savuran Cakic'in ve girmeyen topun ribaundunu alan Yiğitcan'ın şutunu saymazsak eğer 11/14 gibi akılalmaz bir yüzdeyle hücum etti Banvit, ilk on dakikada. Tam 31 sayı yolladılar Karşıyaka potasına ve 6'sı Toolson'ın perde sonrası üçlüğünden olmak üzere sadece 12 sayıya izin verdiler. 31-12'lik bu Banvit dalgasının ardından geri dönmek pek de kolay değildi Karşıyaka için. Bu fırtına sayesinde tüm maçı farklı şekilde önde götüren Banvit, üçüncü çeyrekte sakatlanarak kenara gelen Barış Ermiş'in yokluğunda bocalasa da farkın en fazla dokuza kadar inmesine izin verdiler. Ve kırk dakika sonunda sahadan 82-71 galip ayrılarak seriyi 2-0'a taşımayı başardılar.

İlk beş dakikayı geride bıraktığımızda maça başlayan beş oyuncusu da skor üreten Banvit, bu sekansda kaçırdığı ik şutun birinin de hücum ribaundunu almaya başararak 13-5'e taşıdığı skor sonrası maçın ilk molasını aldırmayı başardı Hakan Demir'e. İlk maçta boyalı bölgeyi iyi kapatarak maça başlayan Karşıyaka'da bu kez boyalı bölgeden yenilen sayılar dikkat çekiciydi. Savunmanın kötü oluşu hücumun da ritmini bozdu haliyle. Moladan ilk çeyreğin sıcak ismi Yunus Çankaya'nın üçlüğü ve Chuck Davis'in orta mesafeden Furkan Aldemir'in faulüne rağmen soktuğu şutla döndü Banvit. 18-5'de bu kez reklam molası yetişti Karşıyaka'nın imdadına. İkinci moladan Alper Saruhan - Andre Smith ikilisi ile dönerek sertleşmek istediğini gösterdi koç Hakan Demir. Fakat bu çeyrekte şut kaçırmadan 11 sayı, 1 asist ile oynayan ve tek başına Karşıyaka takımı kadar skor üretimi yapan Yunus Çankaya ve arkadaşlarının durmaya pek niyeti yok gibiydi. İlk çeyreği 31-12 önde tamamladı ev sahibi takım. İlk on dakikada Karşıyaka'nın yalnızca bir savunma ribaundu alabilmesi şüphesiz maçın en önemli detayıydı. Bu çeyrekte takım halinde 11/16 ile hücum eden Banvit, kaçırdığı beş topun ikisinin ribaundunu almayı başarmıştı. Son dönemde gördüğümüz en efektif hücum performanslarından biriydi bu kesinlikle. Skora katkı yapan tam altı Banvit'li oyuncu olması da bu performansın değerine değer katıyor elbette.

Bu dakikadan sonra senaryo belliydi. Banvit kaçacak, Karşıyaka kovalayacaktı. Ev sahibi takımın maç boyunca yüksek yüzdeyle hücum etmesine rağmen dakikalar geçtikçe oyunun içerisine girmeyi başardı Karşıyaka. Savunma dengesi oturmaya ve akabinde daha doğru hücum etmeye başladılar. Üçüncü çeyreğin bitimine 01.19 kala Barış Ermiş sakatlanarak kenara geldi. Sekerek çıktı oyundan Barış. 70-52'den 78-63'e taşınmıştı onun yokluğunda skor. Son çeyreğe Alper - Toolson - Holston imzalı 3/3 üçlük isabeti ile başlayan Karşıyaka, ufak da olsa bir kıvılcım yaktı ve bitime iki buçuk dakika kala Holston'ın üçlüğü ile farkı ilk kez tek haneye indirmeyi başardı. Muhteşem başlangıcın ardından deplasmanda bu geri dönüşü yapmak önemliydi onlar için. Bu üçlüğün ardından savunmada Barış Ermiş'e basit bir faul yaparak üç atışa neden olan isim de yine Holston'dı ve Barış'ın serbest atış çizgisinden üçte üç yapması ile fark yeniden psikolojik eşik diyebileceğimiz, on sayı barajının üstüne çıktı. Kapı da kapanmış oldu böylece.

Takım halinde 23/31 ile ikilik kullanan bir Banvit hücumundan bahsediyoruz. Bugün hangi takım olursa olsun, bu yüzdelerin karşısında durabilecek gibi değildi zaten. 7/22 üçlük yüzdesi, ki bunlardan üç tanesi periyot sonlarında orta sahanın gerisinden potaya sallanan toplardı. Yunus Çankaya - İbrahim Yıldırım - Chuck Davis üçlüsünün dış şut yüzdesi: 6/9. Maçı 6/9 saha içi isabeti ile 16 sayı üretip, bunun yanına eklediği 3 asist 5 ribaund 3 top çalma ile tamamlayan Yunus Çankaya açık ara maçın yıldızıydı. İlk maçta yaptığı gibi bugün de orta mesafeden çok yüzdeli şut kullanan Chuck Davis de 20 sayısı ile maçın en skoreri olmayı başardı.

Karşıyaka cephesi için ise maçın başındaki o kötü savunmanın çok pahalıya mal olduğunu söyleyebilirim sadece. Tüm dişlilerin gününde olduğu bir Banvit'e karşı ilk on dakikada çaresiz kaldılar. Kaptığı toplarla seride ilk kez açık sahada istediği oyunu oynamayı başardı ev sahibi takım ve 31-12'lik çeyrek skoru sonrası da direksiyonu eline geçirdi. Üçüncü çeyrek sonunda biraz bocalar gibi olsa da bu hakimiyeti kaptırmayarak, İzmir'e gitmeden önce çok çok büyük bir adım attı tur için Banvit. Kalan üç maçta alacağı bir galibiyet yarı finalist yapacak onları. Karşıyaka ise kendi evinde alacağı iki maçla rüzgarı ve taraftarını arkasına alarak yeniden Bandırma'ya dönme hesapları peşinde. Üçüncü maç pazartesi günü Karşıyaka'da oynanacak. Beklediğimize değdi, güzel bir seri oluyor gerçekten.

İkinci çeyrekte skor 46-26 iken, Karşıyaka hücumunda Barış Ermiş'in top çaldığı pozisyonda hakemlerin topu Banvit'e vermesine karşın itiraz edip teknik faul alan Orhun Ene'nin bu hareketi ve birkaç dakika sonra Wesson'ın her maç görmeye alışık olduğumuz tarzda yaptığı basit bir faule çalınan sportmenlik dışı faul bu güzel günden geriye kalan hoş olmayan görüntülerdendi.

Banvit (82)
: İbrahim Yıldırım 5 (1 asist), Barış Ermiş 13 (5 ribaund- 5 asist), Lance Williams 9 (9 ribaund), Charles Davis 20 (3 ribaund- 2 asist), Yiğitcan Turna 5 (2 ribaund), Barış Hersek, Keith Simmons 11 (5 ribaund- 1 asist), Goran Cakic 3, Yunus Çankaya 16 (5 ribaund- 3 asist)

P. Karşıyaka (71): Birkan Batuk 6 (2 asist), Ryan Toolson 19 (4 ribaund- 3 asist), David Holston 12 (3 ribaund- 2 asist), Andre Smith 7 (1 ribaund- 2 asist), Furkan Aldemir 7 (9 ribaund), Valentin Pastal (1 ribaund), Alper Saruhan 5, Ray Wesson 15 (12 ribaund- 2 asist)

2 Yorum Yapılmış:

KskHyTr dedi ki...

Çok kötü oynadık takım halinde... 2 sayılıklarda rakibe yüzde 75 ile hücum etme şansı verilirse galibiyet hayal olur... Bence turu geçmemiz için ilk 2 maçtan birini kesin almalıydık olmadı... Çok zorlaştı işler... Banvitli arkadaşları tebrik ediyorum...

tuncer beyribey dedi ki...

Eyvallah KskHyTr. Bizim için tabii ki de keyifliydi. Şu anlık tek sıkıntımız kısa adam savunması gibi duruyor, ama bugün müthiş hücum ettik. İşler tabii ki de daha farklı olacak önümüzdeki maç, daha sert bir Karşıyaka olacak. Fakat bizim uzunlarımız ile Karşıyaka kısaları çarpışacak demiştim, bunların yanına diğer yanlardan gelecek katkılar önemli olacak demiştim. Yunus ve Barış Ermiş şu ana kadar çok iyiler. Zaten Chuck Davis döktürüyor resmen. Bu seviyede devam ettiğimiz sürece, İzmir'de işi bitirebilme ihtimalimiz var.