4 Nisan 2010 Pazar

Banvit: 94 - Beşiktaş CT:86 (Barış'tan Maç Alan Üçlük)

Ligin üçüncülük koltuğu için yarışan iki takımı Bandırma'da karşı karşıya geldi haftanın kapanış maçında. Lonny Baxter'ın kadro dışı kalması sebebiyle forma giymediği Beşiktaş Cola Turka'da sakatlıklarını atlatan Marque Perry ve Engin Atsür ise kadrodaydı. Hafta arasında az da olsa idmanlara katılabildiğini öğrendiğimiz Perry, yalnızca altı dakika sahada kalırken Engin ise sakatlığı çabuk atlatmış gözüktü. Özellikle ikinci yarı performansı ile. 32-28 gibi iki takım açısından da oldukça düşük skorlarla tamamlanan devre skorunun ardından, ikinci yarıda fark iki taraf adına da iki basketin dışına nadiren çıktı. Günün ilk maçında başlayan keyif, Bandırma'da da fazlasıyla devam etti yani. Ve bol mücadeleli, bol keyifli bir maç daha izlemeye devam ederken yorumcu Nejat Sayman, ikinci çeyreğin başından itibaren iki uzatma dileğini dile getirmeye başladı. Biz de ekran başından katıldık tabii bu dileğe. Bunlardan biri gerçekleşti ve 45 dakika korakor, muazzam bir maç izledik. Maç sonunda gülen ve üçüncülük koltuğundaki yerini sağlamlaştıran takım, o ana kadar 0/7 ile dış şut sokamayan Barış Özcan'ın maçın en kritik anında bitime 50 saniye kala sekizinci denemesinde isabeti bulması ile Banvit oldu.

İki takımın da dışardan 1/6 ile şut kullandığı ilk çeyreği önde tamamlayan taraf 23-19'luk skorla Beşiktaş Cola Turka olurken, Chuck Davis'in kısa sürede iki faulle kenara gidişi Banvit adına pek iç açıcı bir tablo değildi başlangıçta. İlk dört dakikasının sayısız geçildiği ikinci çeyrekte ise iki takımdan da görmeye alışık olmadığımız düzeyde kısır bir skor vardı. 9-9 neticelenen çeyrek skorunun ardından soyunma odasına 32-28 Beşiktaş Cola Turka üstünlüğü ile girildi. Skor potansiyeli yüksek iki takımın da dokuzar sayıda kalması düşük şut yüzdeleri kadar sertleşen savunmalarla da ilişkiliydi elbette. İlk yarıda akılda kalan en güzel pozisyon ise, Newley'in tüm sahaya katedip vurduğu ters smaçtı. Bu kısır devrenin ardından iki takım da hücum sahasında açılmaya başladı. 20 dakikada üretilen 28 ve 32 sayının ardından üçüncü on dakikada 25 ve 21 sayı geldi iki takımdan. Bu da ilk yarıdaki performansın ne kadar düşük olduğunun bir diğer açısı idi.

53-53 beraberlikle girilen son çeyrek öncesi konuk takımda Haluk Yıldırım, Likholitov ve Fletcher'in dörder faulde olması onlar adına can sıkıcı dursa da Cevher Özer'in beş sayısı ile son on dakikaya hızlı başlayan taraf oldu Beşiktaş Cola Turka. Orhun Ene ise, Barış Ermiş - Lance Williams ikili oyunlarına başvurdu sıklıkla. Pota altında Likholitov'un olmayışını da iyi değerlendirerek üstüste yedi sayı buldu Lance Williams. Fakat 38 yaşındaki Haluk Yıldırım, öyle bir son çeyrek oynadı ki kusursuza yakındı. Hiç bırakma abi sen bu oyunu dedirtti. Üstelik çeyreğin tamamını dört faulle oynayarak başardı bunu. Bitime 17 saniye kala Keith Simmons'ı tuzağına düşürerek üç atışı da almayı başardı ve skoru 76-76'a getirdi üçte üç ile. Son top öncesi mola alan Orhun Ene, Barış Ermiş - Lance Williams ikili oyununu çizmiş fakat parkede işler istediği gibi gitmedi koçun. Set bozuldu ve sayı çıkaramadılar oradan. Bize düşen de ayağımızı uzatıp bu keyifli mücadeleyi beş dakika daha izlemek oldu.

Banvit cephesinde Chuck Davis ve Barış Ermiş dörder faulle girdiler uzatmaya. Karşılıklı serbest atışlarla başlayan periyotta, Lance Williams ve günün sıcak ismi Keith Simmons ise 8-1'lik seri yakalayarak öne fırlayan taraf Banvit oldu(84-77). Bu esnada ilk önce Chuck Davis'i ardından Barış Ermiş'i kaybetti Banvit, beşer faulle. Savunmada Yiğitcan'ı sokup, hücumda tekrar Barış'ı oyuna alarak iki buçuk dakika direnebildi buna Orhun Ene. Bu 8-1'lik seriye cevap, Haluk Yıldırım önderliğinde günün bir diğer sıcak ismi Engin Atsür ve Brad Newley ikilisinden geldi. Daha sert gelen bu cevapla 86-85 öne geçmeyi başardı Beşiktaş Cola Turka bitime bir dakika kala. Chuck Davis ve Barış Ermiş'i kaybeden Banvit'te sahneye çıkan isim o ana kadar 0/7 ile çok çok kötü bir maç geçiren Barış Özcan oldu. Günün en kritik şutunu sokarak galibiyeti getiren isim oldu.

Keith Simmons 21 sayı 11 ribaund ile double double'a imza atarken bir diğer double double da 15 sayı 17 ribaund(6'sı hücum) ile Cevher Özer'den geldi. 6/23 ile dış şut sokabilen Banvit'te 1/8 ile bu istatistiğin yaratıcılarından olan Barış Özcan'ın galibiyeti getiren üçlüğü ise bütün bu istatistikleri kaldırıp çöpe atacak kadar değerli bir isabetti. Ki maç içinde tek isabetli üçlüğü vardı Barış'ın, o da süre dolduğu için iptal edilen üçlüktü. Bugün kazanarak üçüncü sıradaki yerini sağlamlaştırdı Banvit, sezonu orada tamamlayacaklar artık diyebiliriz. Beşiktaş Cola Turka ise kalan haftalarda zorlu fikstürüyle birlikte dördüncülükte yerini Telekom'a kaptırmamak için mücadele edecek.

İkinci çeyrekte Yunus Çankaya'nın oyuna girişi esnasında Orhun Ene'nin TBF'e verdiği röportajda paylaştığı hoş detayı aktarmak isteyen İlker Duralı'nın hedefi şaşırıp Yunus Çankaya demesi de günün hoşluklarındandı. Zira Yunus için ilk değil bu, bilenler efsane röportajı hatırlayacaklardır. Yunus'un kaderi bu herhalde. :) Yiğitcan devre sonunda orta sahadan yine soktu üçlüğü fakat süre dolmuştu, geçersiz sayıldı. Onu da ekleyelim bu detayın sonuna.

1 Yorum Var:

Can Tekin dedi ki...

Bu kadar yakın farklarla geçen bir maç için istatistiklere bakıyorum faullerde 31 20 Beşiktaş üstünlüğü var.4.periyodun ortasında bu fark daha da fazlaydı.
Williamsa inen her topa neredeyse faul çaldı Sn. Erşan Kartal...Avrupada şu an tek bir takımımız olmadığını da görünce arada bazı bağlantılar görmemek zor.
İnce ince doğradı hakemler Beşiktaşı bugun.Likholitova resmen savunma dahi yaptırmadılar.
Buna itiraz etmesi gereken ben kenarda ne bir koç gördüm ne de Beşiktaşlı herhangi bir yönetici.
Burak Bıyıktay'ın varlığı ve yokluğu Beşiktaş için farksız.4.periodun son 5 dakikası nasıl Likholitovu oyuna almazsın cidden çok anlamsız.
Maçın en güzel anı ilk yarıda Newley'in vurduğu ters smaçtı.İndirebilen varsa paylaşsın izleyelim.
Muratcan kardeşime bir çift sözüm var.Kötü oynarsın anlarım. Ama bu kadar somurtmayı bu kadar isteksiz oynamayı ben Beşiktaşın topçusuna yakıştıramıyorum.Yanı başında yırtınan çırpınan Haluk'tan lütfen biraz feyz al.Ruhsuzluğun bu kadarına pes kardeşim.Paran yatmıyorsa çık ben oynamam de kimse ses etmez ama bu ruhsuzluk sana yakışmıyor...
Simmons ve Williams aldı maçı götürdü.Geri kalan Türk oyunculardan biraz Barış Ermiş biraz da Yiğitcan diğerleri öylesine takıldı.
Çinko,Şafak,Sertay geliyor arkadan Barış Özcan kritik 3lüğü soksa da kilo vermezse playofflarda bu kadar edemez.