28 Nisan 2010 Çarşamba

Banvit - P.Karşıyaka (Play-Off 1.Tur Analizi)

Ligdeki Maçlar:
P.Karşıyaka - Banvit: 87 - 82
Banvit - P.Karşıyaka: 91 - 73

Karşılaşma Tarihleri:
28 Nisan Çarşamba @ Bandırma
30 Nisan Cuma @ Bandırma
3 Mayıs Pazartesi @ Karşıyaka
5 Mayıs Çarşamba @ Karşıyaka (Gerekirse)
8 Mayıs Cumartesi @ Bandırma (Gerekirse)

Salsabasket takipçilerinin Yılın Takımı ünvanını verdiği Banvit, play-off yarı finaline yükselebilmek için aynı ankette açık ara Yılın Genç Oyuncusu ödülüne layık görülen Furkan Aldemir'li Pınar Karşıyaka ile yarışacak. Sezon içerisinde iki takım da evlerinde oynadıkları karşılaşmaları kazandığı için seri 0-0 eşitlikle Bandırma'da başlayacak.

Gerek saha içi gerek saha dışı hamleleriyle yılın dikkat çekici takımlarından biriydi Banvit. Bandırma'da kurduğu takımın ilk beşinin yaş ortalaması yüksek olmasına karşın kenardan gelen ve ciddi süreler alıp katkı veren yerli oyuncuların varlığı Banvit'in bu sezonki başarısını daha da anlamlandırıyor. Genç Banvitliler'e verilen önem, Selçuk Ernak'ın alt yapı çalışmaları doğrultusunda yurt dışında temaslarda bulunması önemli ve üzerinde konuşulması gereken adımlar kesinlikle. Bandırma'da basketbolu seven ve takımı sahiplenen yöre halkı ile kurulan güzel basketbol ortamında yalnızca iki maç kaybedilen bir iç saha performansı var ki bunlardan biri Efes Pilsen'e iyi bir oyunla kaybedildi. Diğeri ise sıralamadaki yerin kesinleşmesi ile rotasyonun geniş tutulduğu Bornova maçıydı. İzlemesi, takip etmesi keyif veren bir takımdı Banvit tüm sezon boyunca. Lig boyunca kadrosunda değişiklik yapmayan tek takım olan Banvit, bu özelliğiyle de ayrıca dikkat çekiyor. Ama herşeyin bu kadar kusursuz gidişi sadece mutlu sonla biten eski Türk filmlerinde oluyor. En kritik dönemde Barış Özcan'ı kaybettiler üstelik amaçsız çıktıkları Renault deplasmanında. Takımın üzerine kurulduğu isimlerden biri olması bir yana zamanlama açısından da büyük sıkıntı oluşturdu bu sakatlık onlar için.

Hakan Demir ile Ocak ayında gerçekleştirdiğimiz röportajda, ' Bu sezonki hedefimiz play-off'lara girmek. Ve önümüzdeki sezonlarda da adım adım başarımızı yukarılara taşımak. Ancak bu anlayışla şampiyonluktan bahsedebiliriz.' demişti koç. Bu hedeflerden ilkini gerçekleştirmiş durumdalar an itibariyle. Barış Özcan'ın sakatlığı sonrası tur için daha da umutlandıklarını tahmin etmek güç değil. Sezon boyunca 16 galibiyet alan Karşıyaka bu galibiyetlerin 12'sini İzmir'de elde etti. Deplasmanda kazanılan sadece dört maç var ki bunların ikisi ligden düşen Kepez ve Daçka'ya karşı. Diğer ikisi de F.Bahçe Ülker ve Tofaş'a karşı. Deplasmanlarda zor kazanma durumu aslında kronikleşen bir sorun Karşıyaka için. Son beş sezonda maksimum beş deplasman galibiyeti alabildiler. Genç oyuncularla oynamanın bir dezavantajı bu tabii ki. Furkan - Birkan - Holston - Toolson kare asının yaş ortalaması sadece 22. Rakip sahada maç alabilmek için en gerekli şey olan tecrübe eksikliğini yaşadıkları ortada. Karşıyaka'da ise bu açığı taraftar kapatabiliyor fazlasıyla.

Banvit'in bu sezon evinde sadece iki mağlubiyet aldığını söylemiştim yazının başında. Karşıyaka da yalnızca üç kez yenik ayrıldı kendi salonundan. Bu üç yenilgi G.Saray CC, F.Bahçe Ülker ve Efes Pilsen'e karşı idi. İki takım için de kendi salonlarının hakimi demek yanlış olmayacaktır herhalde bu rakamlar ışığında. Bu açıdan evinde maç kaybeden takımın tur için de büyük avantaj kaybedeceği kesin. Barış Ermiş ve Keith Simmons'ın sakatlıklarını atlattığı Banvit'te, Lance Williams'ın seri boyunca göstereceği performans çok çok kritik. Zaman zaman faul problemine girebilen Williams'ın Karşıyaka'lı uzunları faul problemine sokması halinde ise takımına önemli bir avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Ama iki tarafı keskin bir bıçak bu nokta, kimi keseceğini göreceğiz. Chuck Davis'in yüzü dönük orta mesafe şutları ile ligin eşleşme problemi yaratabilen uzunlarından biri olduğunu da eklemek lazım buraya. Karşıyaka ise keskin şutörleri ve bu şutörlerine Birkan - Furkan ikilisinin sağlayacağı enerji desteği ile ayakta kalmaya çalışacak seri boyunca. Savunmanın bir numaralardan başladığı görüşüne fazlasıyla inanan biri olarak Holston - Barış Ermiş eşleşmesinin de oldukça kritik olduğunu belirtmeliyim. Bu eşleşmede Holston çabukluğu ve atikliği ile Barış ise takımına daha hakim oluşu ile kendilerine avantaj sağlamaya çalışacaklar. Sezon genelinde Holston'ın rotasyon nedeniyle ya da faul problemi ile kenara geldiğinde büyük sıkıntılar yaşandığını gördük Karşıyaka'da. İzmir'deki Beşiktaş Cola Turka maçında sakatlanmasının ardından bu sorunu çözebilmek için Brewer'ı kadroya dahil etmişlerdi zaten. Ama onun da yabancı sınırına takılması ve süre bulduğu dakikalarda istenen katkıyı yapamaması sorunun çözüme kavuşmasını engellemiş durumda.

Çeyrek finallerde en heyecanlı mücadelenin bu seride yaşanacağını düşünüyorum. Hem 0-0 başlayacak olması sebebiyle hem de Barış Özcan'ın sakatlığı sonrası kazananın günlük performanslarla belirleneceğine inandığım için. Barış'ın yokluğunda Yunus Çankaya'nın o açığı ne kadar bertaraf edebileceği Banvit adına serinin kilit sorusu olarak gözükürken, Pınar Karşıyaka cephesi için ise bu soru sezon boyunca on beş maçta yalnızca dört galibiyet alınabilen deplasmanların ardından bu kez play-off çatısı altında bir deplasman galibiyetinin çıkarılıp çıkarılamayağı. Bu soruların cevaplarını göreceğimiz seri çeyrek final turunun en uzun serisi olacakmış gibi geliyor sanki bana.

5 Yorum Yapılmış:

cannksk dedi ki...

Ahmet Kandemir'in son senesinde play-off'ta Efes Pilsen'i yenmiştik deplasmanda ilk maçta ama doğal olarak sonrasında gücümüz yetmemişti. Evet deplasmanda kazanamıyoruz, Kara Ali Acar da çok ters bir salon oldu yıllardır çoğu takım için, Banvit daha kötü kadrolarla daha iyi takımları yenmesini bildi orada ancak serinin sonunu bilemesem de bugünkü ilk maçı alacağımıza dair tuhaf bir inanç var. Sezon boyunca en büyük sıkıntıyı rakibin 2 ve 3 numaralarından yediğimiz dış şutlardan çektik. Birkan her zaman aynı konsantrasyonda oynayamıyor. Ryan ise her zaman rakibi boş bırakıyor, bu bağlamda sanırım H.Demir'e sorsalar rakipte kim olmasın diye eminim o da Barış derdi. Şutörleri kitleyebilirsek akşama galibiyet gelebilir.. Epeydir tahminlerde tutarlı gidiyorum, en son Mersin'i çekmiştim kupada, bakalım bu da tutacak mı...

kerim can dedi ki...

Play off serisinde seyredilecek ve üzerinde konuşulacak iki maçtan biri. Diğerlerinin sonucu zaten belli. Bu seride ben karşıyakayı daha avantajlı görüyorum.

Fanatik Basket dedi ki...

hangisinin daha başarılı olduğu konusunda polemiklere neden olan orhun ene ve hakan demir'i de karşı karşıya getirecek bir seri. seri boyunca verecekleri kararlar ve yapacakları hamleler bunu daha net gösterecektir bize..

Gökhan dedi ki...

Çeyrek finalin en çekişmelisi postta yazıldığı gibi ortada geçecek veya uzun seri olabilecek maçlar bizleri bekliyor hadi hayırlısı...

nonstop dedi ki...

banvit kendi sahasında kaybetmiyor ksk deplasmanda kazanamıyor, bence turu banvit geçer. zaten kskliler şimdiden hafta sonu oynanacak futbol maçı organizasyonuna başladı, basketbolda sezon kapandı gibi bişey çoğu kskli için.