30 Nisan 2010 Cuma

Beşiktaş CT: 90 - T.Telekom: 100 (Avantaj Telekom'a Geçti)

Tutku Açık, Kris Lang ve Ümit Sonkol'dan yoksun olarak Akatlar'a gelen Türk Telekom, hava atışından itibaren skor üstünlüğünü elinde bulunduran taraftı. 52-46 önde tamamladığı devrenin ardından ikinci yarıda ev sahibi takımın bir kez dahi öne geçmesine izin vermedi. Maç boyunca geriden gelen taraf rolünü oynayan Beşiktaş Cola Turka'nın her atağına kritik anlarda kritik şutlarla karşılık veren Ankara temsilcisi, 100-90'lık skorla sahadan galip ayrılan taraf olurken, Ankara yollarına düşmeden önce turu 1-1'e getirerek avantajı cebine koymuş oldu.

Lang'ın yokluğunda yabancı oyuncu kontenjanına takılmayan ve 6/10 ikilik, 6/9 üçlük yüzdeleri ile 33 sayı üretip yanına 11 ribaund 2 blok ekleyen Lamayn Wilson sahanın en skoreri olurken, takımı adına da sezonun en kritik galibiyetlerinden birinin altına imza attı. Brad Newley'in Ricky Davis'e nefes aldırmayışı ile uzunca bir süre sadece Wilson'ın eline bakan Telekom hücumu, Beşiktaş Cola Turka'nın sayısız geri dönüş çabalarına karşı bir yere kadar direnebildi. Bitime yaklaşık yedi dakika kalmış iken skor 82-81 Telekom lehine idi fakat rüzgar, taraftarı ile birlikte geri dönen siyah beyazlıların yanındaydı. Bu dakikada kritik bir hamle geldi koç Merih Çakıroğlu'ndan. Ricky Davis'i yanına alıp, Jeretin'i parkeye yolladı koç. Goran Jeretin - Mallet - Bekir - Wilson - Dudley beşi ile sahada kaldı Telekom. Jeretin-Mallet ikilisi ile oyunda sakin kalmayı başaran Telekom, Goran Jeretin'in 2 sayı 2 asist sıkıştırdığı üç dakikalık sekansda 10-0'lık bir seri yakalayarak skoru 92-81'e taşıdı. Bitime üç dakika kala bu kritik galibiyet için yeterli farkı yakalayan konuk takım, bu avantajını kullanarak sahadan 100-90 galip ayrılan taraf oldu.

Fedor Likholitov'un ilk üç dakikada iki faul alması ile boyalı bölgeden maç boyunca verim almakta zorlandı Beşiktaş Cola Turka. Kritik eşiklerden biri de burasıydı kesinlikle. Hücumda zorlanmalarının yanı sıra savunmada da epey açık verdiler oradan. Dudley mancınığını kurdu ve 7/11 ile 23 sayıyı yolladı yine, yüzü dönük olarak. Sezon geneline nazaran daha geniş bir rotasyon vardı ev sahibinde ama Wilson'ın yüksek şut performansına karşın doğru beşi bulmakta zorlandılar maç boyunca. Sürekli olarak geriden gelip, hamle yapmak zorunda olan taraf durumunda kalmak da yordu onları. Burak Bıyıktay'ın Ricky Davis'i Newley ile durdurma fikri fazlasıyla işe yaradı aslında. 33 dakikada 2/10 ile yalnızca beş sayı üretebildi Davis. Nefes bile aldırmadı ona Newley. Üstelik Davis'in savunmayı pek önemsememesinden dolayı hücumda da 22 sayıyı yolladı rakip potaya Newley. Günün kritik eşleşmesi buraydı ve bu eşleşmede avantajı alan taraf da Beşiktaş Cola Turka idi. Ama bütün bu dengeyi Telekom lehine bozan isim Wilson oldu. Cayır cayır yanıyordu resmen. Sağ forvetten, sol forvetten, ortadan, dipten..Her köşeden soktu şutunu. Çok ekstra oynayarak tur için önemli bir galibiyeti hediye etti takımına.

Wilson'a yardımcı olan isimler ise son çeyrekte 9 sayı 5 asist ile oynayarak kilidi çözen Goran Jeretin - Mallet ikilisi oldu. Özellikle Jeretin'in son çeyrekte oyuna girip takımı toplayışı çok çok kritikti. Maçtan önce sakatlığı bulunan Bekir'in de 12 sayı 6 asist 6 ribaundlık oyunu ile önemli bir katkı verdiğini ekleyelim. Telekom'da, Dudley'i dahil etmezsek, yerlilerin toplam 16 sayısı var, 12'si Bekir'in. Beşiktaş Cola Turka ise bugün sezon boyunca ortaya koyduğu oyun iştahından uzaktı. Bu sezon belki de ilk kez masaya karakter kozunu vuran, istekli bir Telekom'a karşı yeterince silahları olmasına ve kendi masasında olmasına karşın cevap veremediler. Sezon genelinde ligin en akışkan hücum setlerine sahip siyah beyazlıların asistlerde 18-9 ile ikiye katlanışı da bugün bu akışkanlığı kaybettiklerinin ve Wilson'ın zaman zaman insanüstü boyutlara ulaşan şut yüzdesine karşı cevap veremeyerek oyunu fazlasıyla bire bire bırakışlarının bir yansıması. Sakatlıktan döndüğü ilk maçta iyi bir oyun çıkartan Perry'nin final döneminde sakatlığının nüksedip kenara gelmesi de maçın sonucunu etkileyen etkenlerden bir diğeriydi.

Bu galibiyetle birlikte seriyi Ankara'da bitirme şansı doğdu Türk Telekom için. Wilson her maçta böyle atar mı? Mümkün değil. Newley, Ricky Davis'i serinin her maçında bu kadar iyi tutabilir mi? Bu da pek makul gelmiyor kulağa. Likholitov, Cevher, Engin üçlüsü bu kadar sessiz kalır mı bir maç daha? Üçü birden oyunun içerisine girmekte zorlandılar bugün. Çarklar da bozuldu haliyle Beşiktaş Cola Turka'da. Rüzgarı arkasına alarak evine dönen taraf Türk Telekom. Bu kez hamle sırası Burak Bıyıktay ile Beşiktaş Cola Turka'da olacak.

Beşiktaş CT (90):
Fedor Likholitov 4 (5 ribaund), Muratcan Güler 13 (5 ribaund), Engin Atsür 6 (3 ribaund, 2 asist), Marque Perry 17 (2 ribaund, 1 asist ), Brad Newley 22 (5 ribaund, 1 asist), Haluk Yıldırım 5 (2 ribaund, 4 asist), Adem Ören 2 (2 ribaund), Cevher Özer 8 (1 ribaund), Kevin Busaka Flecer 11 (5 ribaund)

T.Telekom (100):Lamayn Willson 33 (11 ribaund), Bekir Yarangüme 12 (6 ribaund, 6 asist), Goran Jeretin 7 (2 ribaund, 5 asist), Hüseyin Beşok 2 (2 asist), Ricky Davis 5 (3 ribaund, 1 asist), Soner Şentürk 2, Ersin Dağlı 23 (5 ribaund, 1 asist), Demond Mallet 16 (5 ribaund, 3 asist)

3 Yorum Yapılmış:

kontragelen dedi ki...

http://contrabasketball.blogspot.com/2010/04/telekom-kacti-kartal-tutamadi.html

tarski dedi ki...

Maci biraz netcastig'ten takip ettim,
son ceyrekte perry'yi neden kenara aldi Biyiktay? yine bir sakatligi mi var?

dejavu dedi ki...

@ tarski;

Evet hocam, sakatlığı nüksetti.

Çağlar