29 Nisan 2010 Perşembe

Beşiktaş CT - T.Telekom (Play-Off 1.Tur Analizi)

Ligdeki Maçlar:
Beşiktaş CT - T.Telekom: 88 - 69 T.Telekom - Beşiktaş CT: 78 - 95

Karşılaşma Tarihleri:

29 Nisan Perşembe @ Akatlar 2 Mayıs Pazar @ Ankara 4 Mayıs Salı @ Ankara (Gerekirse) 7 Mayıs Cuma @ Akatlar (Gerekirse)

Ligi aynı galibiyet yüzdeleri ile tamamlayan iki takımdan, sezon içinde oynanan maçların ikisini de kazanan Beşiktaş Cola Turka dördüncü, Türk Telekom ise beşinci olarak kapattı normal sezonu. Ligde oynanan iki karşılaşmayı ortalama 18 sayı farkla kazanan siyah beyazlılar, 4-5 eşleşmelerinin doğası gereği çekişmenin en üst düzeyde olması beklenen bu seriye 1-0 önde başlıyor.

Beşiktaş Cola Turka için 2009-10 sezonunu çeşitli dilimler halinde incelemek en mantıklı tasnif olacaktır herhalde. Bu ayrımlar arasında en keskini ise şüphesiz ki Mire Chatman'ın ot kullandığının ortaya çıkışı ile ceza alışı ve bu boşluğun doldurulması için transfer edilen Marque Perry'nin sadece üç maç oynayıp sakatlanışı. Mire Chatman önderliğinde 19 karşılaşmada maç başına 91 sayı ortalaması ile ligin en skorer takımı olan siyah beyazlılarda bu ortalama son 11 maçta 80.7'e kadar gerilemiş durumda. Burak Bıyıktay'ın oyuncularına özgürlük tanıdığı sisteminde muazzam hücum performansları izletiyordu bize Chatman. Sakatlığını atlatan Perry antremanlara başlamış ve play-off'larda sahada olması bekleniyormuş. Engin Atsür, Chatman'ın gidişi ile daha fazla sorumluluk almaya ve hücumu sürüklemeye çalışıyor. Son dokuz lig maçında 15.2 sayı 5.1 asist 3.3 ribaund ortalamaları yakalamış durumda. Biraz olsun dinlenerek oynayabilmesi bu performansını daha da arttıracaktır. O nedenle Perry'nin dönüşü kritik bir öneme sahip bu seri için.

Türk Telekom cephesinde ise uzun süredir değişen hiçbir şey yok. Takvimimizle biraz oynayıp iki sene kadar geriye alalım zamanı, yine aynı cümleleri kurarız Telekom özelinde. Üç, dört, beş diye de geriye doğru uzayarak gider bu seri. İşin eğlenceli kısmı ise zaman makinemizle ileriye doğru bir hareketlilik yaratıp bakma şansımız olsa 2018 senesinde yine aynı cümlelerle tasvir edeceğiz Telekom'un durumunu. Zihniyet değişmediği müddetçe gidişat sürekli daha kötüye doğru. Ki değişmesi yönünde atılan en ufak bir adım dahi yok ufukta. O nedenle pas geçme hakkını kullanıyorum bu kısımda. Sadece Beşiktaş Cola Turka için yaptığımız dilimlere ayırma kısmını Telekom'a da uygulamamız gerekirse Goran Jeretin'den önce ve sonra olarak yapmamız gerekiyor bunu. Takımı derleyip topluyor Karadağ'lı oyuncu, bu kadar dağınık bir takımı kalifiye bir guardın maksimum düzeyde toparlayabileceği ölçüde.

Akatlar'da oynanacak ilk maç çok çok kritik iki taraf için de. Bıyıktay, Ankara'ya 2-0 ile gelip iki maçtan birini daha alıp seriyi sonlandırmak isteyecektir. 'Beşiktaş Cola Turka'yı deplasmanda yenemeyeceksek play-off'a hiç girmeyelim' diyerek adeta meydan okuyan koç Merih Çakıroğlu ise İstanbul'dan alınabilecek muhtemel bir galibiyeti turun ve belki de önümüzdeki sezon için de koç koltuğunun kendisinde kalmasının bir teminatı olarak görüyor. Ricky Davis başta olmak üzere tüm oyuncularına top kullanma konusunda büyük bir rahatlık veren Çakıroğlu ile Burak Bıyıktay'ın sistemi birbirine çok yakın sistemler temel olarak. Bu sistemlerde belirli dönemler için sertleşmeyi başarabilen taraf kendisine büyük avantaj sağlayacak bu seride. İlk maçı Akatlar'da oynayacak olması ve bu sertliği pratiğe dökmeye daha yakın olan taraf olması sebebiyle ipler bence Beşiktaş Cola Turka'nın elinde seri öncesinde.

Tutku Açık'ın elindeki rahatsızlık nedeniyle muhtemelen sezonu kapattığını ve Karşıyaka deplasmanında sakatlanan Ümit Sonkol ve Kris Lang'in play-off'lara yetiştirilmeye çalışılacağını da ekleyelim Telekom cephesi için. Beşiktaş Cola Turka'da ise anlık pek çok gelişme yaşandığı için yoğurdu biraz üflüyoruz ama şu an için sakat ya da eksik oyuncu yok gibi gözüküyor. Takımdan ayrılan Lonny Baxter haricinde.

İstanbul'daki ilk maçın turun galibini büyük ölçüde belirleyeceğini düşündüğüm bu turda gözlerle yapılan savunmalar neticesinde yüksek skorlar, tempolu bir basketbol bekliyorum. Eli sıcak olduğunda bu seviyelerde maç alabilecek birdan fazla isim var iki takımda da. Kris Lang - Erwin Dudley - Ümit Sonkol ve yaşına rağmen Hüseyin Beşok uzun rotasyonunu savunmakta zorlanacaktır siyah beyazlı uzunlar. Boyalı bölgeyi verimli kullanabildiği taktirde tura yaklaşır Türk Telekom. Tempolu oyunu seven iki takımdan tempoyu yaparken oyun aklını korumayı başarabilen taraf turun da galibi olacaktır.

2 Yorum Yapılmış:

sylvesterr80 dedi ki...

Kris Lang yokmuş artık Telekomda, kadro dışıymış sanırım mevzu sakatlık değil yani..Umit Sonkol'unda sakatlığı geçmezse ki geçse bile kalın bir uzun değil içeriden domine edebilir Beşiktaş..

onur dedi ki...

lang ve ümit in olmaması büyük handikap.lang pota altı için lazım ümit ise hızlı bir uzun.olmaları gereken bir mactı..dengeler pek esit olmamıs bu macta.