25 Nisan 2010 Pazar

Biri Mucize mi Dedi? Buyrun Karşınızda Bornova Belediyesi

2 sene içinde Bölgesel Lig'den TBL'ye gelen bir takım için zaten yeterli bir mucize malzemesi söz konusuydu lig başlarken. Ancak onlar bununla yetinmediler. Önce sezon başında Teknosa Türkiye Kupası'nda son 8'e (8'li finallerde de yarı finale yükseldiler daha sonra) kalarak, sonra da dünkü F.Bahçe Ülker galibiyetinin ardından Play-Off'ları garantileyerek olayı apayrı bir boyuta taşıdılar. Sezon başında kimsenin şans vermediği Bornova Belediyesi'ni, ter döken oyuncuları, teknik kadroyu, yönetimi ve elbette koç Aclan Kavasoğlu'nu ciddi anlamda tebrik etmek gerekiyor. Bu sezonun en iyileri ödüllerinde 'Yılın Takımı' kategorisinde Banvit önde gidiyor olabilir ama bana göre ödülün gerçek sahibi Bornova Belediyesi'dir bu yıl için. Fiyat, performans, kadro yapısı, tecrübe, maddi güç gibi parametrelerin tamamının bileşkesinde.

Tıpkı TBL'ye yükselmelerine kimsenin şans vermediği gibi TBL'de başarılı olmlarına da pek şans veren yoktu Bornova'nın. Transferde harekete geçmek için bir hayli geç kalınması, görüşülen yerli oyuncuların birer birer diğer takımlarla imzalaması ve piyasada alınacak yerli oyuncu kalmaması onların ellerini kollarını bağlamıştı sezon başında. Mecburen yabancı oyunculara bel bağlayacaklardı ama seçimlerini de iyi yapmalılardı. Josh Shipp ve Kedrick Brown isimleri ile turnayı gözünden vurdular. Öyle ya hem Kedrick Brown hem de Josh Shipp çok iyi, kaliteli ve Amerika'da tanınan oyunculardı. 3. yabancılarını Bundesliga'dan getirdiler, Frank Elegar. İlk başlarda en zayıf halka gibi gözükmesine rağmen zamanla takımın değişilmez parçası oldu, takım yapısına cuk oturması, her fast-break'e en önde koşacak kadar hızlı ve atik bir uzun olması Aclan Kavasoğlu'nu takıma kupa maçlarında iyi yöneten Koljevic'i yanında oturtturmak durumunda bıraktı. Takımdaki yerli oyuncuların hepsi genç, isimsiz oyunculardı belki ama içlerinde bir Amerikalıymış gibi oynayan ve performans veren Yalçın Azizmahmutoğulları ciddi bir avantaj sağlıyordu takıma. Sezon başında kolundan sakatlanan oyuncu sahalara beklenenden erken ve beklenenden çok daha verimli döndü. Tahminimce kariyerinin altın çağını yaşadı özellikle bu yılın ilk yarısında. Koljevic'in kenarda olmasından faydalanan Serdar Yavuz takım dümenini ele geçirdi, Umutcan Özyıldırım, Can Terzioğlu, Şahin Ekmen, Çağdaş Erdoğan, Umut Durmuş gibi ligin vasat altı isimleri de takım kimyasıyla harmanlanınca ortaya 'Kolej Takımı' tadında bir ekip çıktı.

Sezon ortasında Koljevic'in kullanılamama durumuna çözüm olarak Kepez'den ayrılma noktasına gelen Cüneyt Erden transfer edildi. O sırada birçok taliplisi olan Cüneyt'in takıma hem ağabeylik yapması hem de rotasyonun verimli kullanılabilmesi adına mutlak bir faydası olacaktı. Boştaki Bosman hakkını ise boyalı alanda çoğu zaman devşirilen oyuncuların kullanılması ve hatta aslına bakıldığında takımda gerçek bir pivot olmamasından ötürü Tomas Nagys'ten yana kullandılar. Hedef belliydi, içeride sertliği sağlamak, Kedrick Brown'u daha rahat olduğu 3 numarada oynatabilmek, uzun rotasyonunu genişletmek. Ve elbette beklenenden iyi bir şekilde götürülen sezonda diğer takımlara karşı boyalı alanda ezilmemek. Cüneyt ilk etapta bekleneni veremese de Nagys'ten olumlu reaksiyonu hemen aldılar. Tam bu sırada Adana'daki 8'li finallerde Kedrick Brown'un sakatlanması takımın düzenini bozdu. Peşpeşe kaybedilen 3 maç takımda moralleri de bir hayli düşürürken, kolejde aldığı cezanın ardından Bornova'ya gelme konusunda ikna edilen Tyler Smith düştü ortaya. Kedrick Brown ve Josh Shipp'den sonra Bornova için hatta bu ligin orta seviyeleri için fazla diyebileceğimiz bir isim daha İzmir'de idi artık. İkinci maçında Aliağa'ya karşı 26 sayıyla oynayan Tyler Smith, takımın kötü gidişine dur diyerek İzmir temsilcisini yeniden Play-Off konusunda umutlandırdı. Sonrası zaten malum. Son hafta öncesinde kazanılan iki kritik maç (Banvit & F.Bahçe Ülker) ve cebe konulan Play-Off bileti. Şu anda F.Bhaçe Ülker ile eşleştiler, seri son galibiyetlerinden ötürü 0-0 başlayacak. Elemek zor F.Bahçe Ülker'i, zira Play-Off'ta kadrodaki isimler daha bir başka oynamaya başlıyor sarı lacivertlilerde ancak en azından yenebileceklerini daha birkaç gün önce deneyimleyerek gördükleri bir takımla eşleşmek ve Play-Off'larda en azından 1 maç daha fazla oynamayı garantiye almak sevindirici gelişmeler onlar adına.

Tabloya bakıldığı zaman ortaya çıkan ciddi başarı gerçekten takdir edilesi. Takımın TB2L'ye ve oradan da TBL'ye yükselişinde, sonrasında TBL'de bu denli başarılı olmasında koç Aclan Kavasoğlu'nun payını göz ardı edemeyiz kesinlikle. Bu yıl yönetim tarafından koç yalnız kalmasın, koç sadece saha içiyle ilgilensin diye göreve getirilen Önder Bingöl ile anlaşamayıp, onun gönderilmesine vesile olsa da 'Her koçun kendine has bir stili var' gerçeği ve şu anda karşımızdaki tablo düşünüldüğünde onu alkışlamak gerekiyor. Hem de ayakta. Saha dışında sevilir sevilmez, bunu bilemem ama saha içinde bu yıl için oldukça başarılıydı.

Yalnız ayakta alkışlanması gereken bir kişi (belki de bir komite) de bu yabancı oyuncu tercihlerini yapan insan. Josh Shipp ligin en değerli oyuncularından biri, keza sakatlanıp uzun süre takımdan ayrı kalmak zorunda kalan Kedrick Brown ve onun yerine getirilen Tyler Smith de öyle. Menajerlerin kuklası olmadıkları ve bu konuda bilinçli programlı gittikleri kesin. Yeri gelmişken bu teşekkürü de edip, tekrardan kocaman bir tebrik gönderelim bu yılın en flaş takımına. Ligin ilk haftası hariç ilk 8'den hiç çıkmayan, Play-Off oynamayı köküne kadar hak eden Bornova mucizesine ve elbette bu mucizede tüm emeği geçenlere.

12 Yorum Yapılmış:

erty dedi ki...

Bornovaya saygı duymamak elde değil ancak tamamiyle yabancı oyuncuların ayakta tuttuğu bir takım ilerisi için ve basketbol için hiç mi hiç umut vermiyor...
2001 2002 Beşiktaş takımı geldi aklıma : Nedim Yücel , İnanç Koç , Fatih Solak , Umut Tınay , Tufan Ersöz , Umut Görür (oynamasada Sinan Güler ) neyse.. full gençlerden kurulu bi kadroydu ve herkesi heyecanlandıran bir
takımdı. Tüm takım gençlerden kurulu olsun istemiyorum ama genç oyuncuların , yada sorumluluk alabilecek türk oyuncuların bulunması daha önemli bence. . İzmirli gençleride takımda görmek , yada bu takımın gençleride ön plana cıkarmasını sağlayacak bir yapı daha da mutlu edecektir bizleri diye düşünüyorum. . . .

Cengizhan dedi ki...

dünkü galibiyet?

basketçi dedi ki...

çetin kendi sitesinde çok güzel yazmış.
bu bence 2. ligin ne kadar güçlü ve zor bir lig olduğunu gösteriyor.
beko tbl iyice yabancı oyuncu düzenine girmişken, 2. ligden gelip yerli oyuncularla oynayan takımlar başarılı oluyorlar.

FFM dedi ki...

nejat sayman ve bir kac basketbol adamlari hep derler: "yerli kadron kadar güclüsün yerli kadron kötü ise tbl de pek birsey yapamasin".bornova bu görüslerin dogru olmadigni apacik gösterdi..bornova bize 3-4 saglam yabanci ve vasat 2.lig yerlileri ile gayet de basarili olunulucaginida ispat eti

Fanatik Basket dedi ki...

benim sitede de yazdım. aslında tb2l ile beko bl arasında sanıldığı kadar büyük bir fark yok. @FFM vasat ikinci lig yerlileri demiş ama 1.lig yerlileri de onlardan çok farklı değiller. bbl artık yabancı ve devşirme oyuncuların eline bakan bir lig haline gelmiş durumda. 2. ligde zirveye oynayan herhangi bir takıma yerli kadroyu bozmadan birkaç iyi yabancı transfer ederseniz bbl'de de play-off oynayabiliyorsunuz.

bu durum sadece bornova için geçerli değil. mehmet yağmur ve brandon bowman dışındaki tüm kardrosu 2.lig oyuncularından kurulu tofaş da playoff u son anda kaçırdı. sezon başında kime sorsanız küme düşmenin ilk adayı onlardı..

burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, istikrarın ve birbirini tanıyan oyuncularla oynamanın basketbolda takımlara ne kadar büyük bir avantaj sağladığı hiç şüphesiz.

http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=483

Randis dedi ki...

Eywallah fanatik basket, salsa basketde dahil basketboldan anlayan bi tek sensin burda, yok vasat altıymış yok 2.liğ oyuncularıymış. hafta sonundaki maça kadar 5gün boyunca o vasat dediğiniz oyuncular antreman veriyor yabancılara, hafta içi 5kişi antreman yapmıyor orda, hiçkimsenin özverisi olmasa bu takımda bu takım buralara gelemezdi!

Sahada isimler oynamıyormuş 3dk 5dk süre alsada oyuna girip aldığı 2ribaund la, yaptığı sert savunmayla oyunun yönünü degiştiren oyuncularda var tabi türkiyede herşey sayıya endeksli olduğu için en çok sayı atan kral oluyor istatistiklere bakılmıyor hiç savunma yapıyormu, ribaundlarda destek veriyormu, rotasyonlarda zeki mi? sen 30 sayı atsanda tuttuğun adam 20 sayı atmış ne faydası var?
Demekki salsa basket şöyle diyebilirmiyiz; Kepez,Mersin,Antalya Bşb,Galatasay,Erdemir vasat oyuncu yokta çokmu başarılı sezon geçirdiler?
Tamam isim yapmamış oyuncular 2.liğ oyuncuları ama hiçmi emekleri yok oynadıkları takımda? O oyuncular olmasa zaten bornova 1.liğde olmazdı belkide takım vefa borcunu onları takımda tutarak ödedi.

Fanatik Basket dedi ki...

@randis
ben ne diyorum sen ne diyorsun? burada ve linkte yazdıklarımı dikkatli bir şekilde okusaydın, senin söylediğimi iddia ettiğin şeylerin tam tersini yazdığımı anlayabilirdin.

birincisi, ben türk oyuncuların hiçbir katkısı yok, herşeyi yabancılar yapıyor falan demiyorum. aksine 2.lig'in de oyuncu kalitesi çok fazla yükseldi, 2.lig ile 1.lig'deki yerli oyuncular arasında çok fazla kalite farkı yok. iki lig arasındaki farkı sadece yabancılar belirliyor diyorum.

bbl'de takımlar 4-5 yabancı oynattıkları için yerli oyuncular doğru dürüst şans bulamıyo, figüran olmaktan öteye gidemiyo diyorum. takımlarımız yabancıların eline bakmak yerine yerli oyunculara daha çok şans ve sorumluluk verse basketbolumuz daha ileriye gider, yoksa gündelik başarılarla kendimizi avuturuz diyorum.

tofaş ve bornova'nın 2.lig kadrolarına güvenerek, kadrolarının %75'ini aynen koruması da onlara aynen başarı olarak geri dönmüştür, onun için istikrar önemlidir, 2.lig oyuncusu da olsa kendi yerli oyuncularına güvenmek önemlidir diyorum.

ama senin söylediğin şeylerin hiçbirini söylemiyorum. kusura bakma ama onlar tamamen senin hayal gücünden ibaret. haberin ola..

basketçi dedi ki...

randis
burda kimse basketboldan anlamıyorsa birtek fanatik basket'i ziyaret edersin kendini de fazla yormamış olursun :)))
__________
@FFM
aslında nejat sayman doğru söylüyor ama eksik söylüyor
yerli kadron sağlam olmazsa değil ligde avrupadada başarılı olamıyorsun
bu iş yabanılarla olmaz
en azından yabancılara güvenerek olmaz.
efes nahbar'a rakocevic'e bir dünya bayıldı döndü yine işin yükünü beğenmediğimiz burum kıvırdığımız kerem&ender çekti.
yerli kadron iyi olacak zengin olacak+yanına koyduğun yabancılar da elit olacak
efes koraç kupasını kazanırken;
ufuk,tamer,mirsad,volkan gibi oyunculardan bir tanesi olmasaydı o kupayı alabilirlermiydi?
istediğin kadar naumoskinin yanına rahmetli mc rae'nin yanına dizseydin yabancı oyuncuları yinede kazanamzdık kupayı.

FFM dedi ki...

benim kendi adima konuyu toplamak gerekirse..fanatik in dedigi gibi 1.lig ve 2.lig yerlilerinin arasinda artik cok fark kalmadi ve 2.ligde zirveye oynayan takimlarin kadrolarina 3-4 saglam yabanci takviyesi ile 1.ligde playoff yapilmasi gayet normal artik

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Takdire Şayan..

norton dedi ki...

Beko Basketbol liginde ilk yillarinda play off ciddi bir başari bence tabi galatasarayin durumu da onlar için büyük şans oldu... yabancıları sokarsa maç kazandılar sezonun büyük bir çoğunluğunda bu böyle oldu yine de tebrik etmek lazım, play off da fener serisinde bir maç kazanabilirlerse başarıdır ... seneye cüneyt ve yalçının yanina bir iki tane daha iyi Türk oyuncu alabilirlerse (mevcut yabancıları tutarak) tekrar play off yapabilirler yoksa bence zor ... seneye daha güçlü ve daha zor bir lig bizi bekler ...

amigobornova dedi ki...

İşte arkadaşlar yılın takımı, yılın oyuncuları, yılın koçu, yılın teknik ekibi, Karşınızda Bornova. Neden mi başarılı çünkü birlikte amatör ruhla ve büyük bir disiplinle çalışıyorlar. Herşeyi yabancılarmı yaptı hayır onlar hazırlanan plana uygun davrandı, hiçbir zaman bencil davranmadılar paylaştılar. Yerliler ellerinden gelenin en iyiysini yaptılar. kendilerine inandılar. Aclan Hoca onları seçti, kitap gibi okudu ve elindeki malzemeye göre takımı kurguladı, hepsine güvendi ve başarıyı yarattı. Bizde gurur duyduk. 2 yıl önce gidip izleyeceğimiz bir takımımız yoktu.
Bana göre bu senenin her kategorisinin lideri biziz takım olarak bütün olarak. Basketbol takım oyunudur, Bornova takım olmuştur. Hepsinin ellerine sağlık.