23 Nisan 2010 Cuma

Cumartesi Öncesi İhtimaller Denizi

Çarşamba günü alınan sekiz ev sahibi galibiyetinin ardından ligde kalma yarışı son haftaya taşınmış durumda artık. İkinci lig yolunda Daçka’ya eşlik edecek takım Cumartesi günü saat 17.00’da eş zamanlı olarak başlayacak maçların ardından belli olacak. Oyak Renault ve Mersin BŞB, son maçlar öncesinde evlerinde aldıkları galibiyetler ile bu ateşten kurtulmayı başardılar. İki takım da seneye ligde boy göstermeye devam edecekler. Kepez Belediye, Aliağa ve G.Saray Cafe Crown üçlüsünden biri ise önümüzdeki sezon aramızda olamayacak. Kepez takımı Bandırma deplasmanında galibiyet alamadığı taktirde ligden kesin olarak düşüyor. Olası bir galibiyette ise ikinci takımın belirlenmesini sağlayacak fazlaca olasılık var önümüzde. Başlayalım bakalım bu olasılıklara bakmaya:

Kepez kazanır, Oyak Renault – Mersin BŞB, G.Saray Cafe Crown – Aliağa Petkim dörtlüsü kaybeder ve beşli bir averaj söz konusu olursa Kepez Belediye düşer.

Kepez galibiyeti ile 41 puanda oluşacak muhtemel bir ikili eşitlikte ise Kepez, G.Saray Cafe Crown’a ve Aliağa'ya karşı üstün. Bu iki olasılıkta ligde kalıyor Antalya ekibi. Renault ve Mersin ile oluşması muhtemel iki ayrı eşitlikte ise, ligden ayrılan takım yine Kepez olacak. Yani oluşması muhtemel dört adet ikili averaj söz konusu ve bunların ikisinde ligde kalıp, ikisinde ligden düşüyor Kepez.

Yine 41 puanda oluşacak muhtemel üçlü averajlarda ise G.Saray Cafe Crown’un sezon başında almış olduğu hükmen yenilgiler devreye giriyor. Kepez – Renault – G.Saray CC ve Kepez – Aliağa – G.Saray CC eşitliklerinde sarı kırmızılılar veda ediyor lige. Diğer tüm üçlü averajlarda ligden düşen takım yine Kepez oluyor. Üçlü averajlarda kendini kurtarmak isteyen Kepez’in tek çıkar yolu var, o da G.Saray Cafe Crown’u yanına çekebilmek.

İhtimaller bununla sınırlı değil. Bir de oluşması muhtemel dörtlü eşitlikler söz konusu. Dörtlü eşitliklerde oluşması muhtemel dört senaryoda Kepez’in ligde kalabilmesi için yine G.Saray Cafe Crown’u yanına alma zorunluluğu var. Bu dört senaryonun Kepez – Renault – Aliağa Petkim ve G.Saray Cafe Crown’lu modelinde ligden düşen takım sarı kırmızılılar oluyor. Diğer üç senaryoda ise yine Kepez veda ediyor lige. Ki Renault ve Mersin takımlarının ligde kalmayı garantilediklerini söylemiştik yazının başında.

Tüm tabloyu toplayacak olursak eğer, Kepez’in Bandırma’da alacağı muhtemel bir galibiyetin devamında son maçların bitiş düdüğüyle 15 farklı senaryo bekliyor olacak bizi. Bu senaryoların %66.6’sında yani 10 tanesinde ligden ayrılan takım Kepez gözüküyor. Dört ihtimalde G.Saray Cafe Crown veda edecek lige. G.Saray Cafe Crown – Mersin BŞB – Oyak Renault’un kazanması halinde oluşacak Kepez – Aliağa eşitliğinde ise Halil Üner’li Aliağa veda edecek lige. Şu an için en düşük ihtimal onlara ait: 1/15. Ama bu en düşük ihtimalin gerçeğe dönüşme olasılığı bile herkesi fazlasıyla diken üstünde tutmaya yetiyordur diye tahmin ediyorum. Üç takım da hesap kitap peşinde an itibariyle. Bu ihtimaller denizi içinde merakla ve heyecanla beklediğimiz ikinci bilet kime gidecek sorusunun cevabını cumartesi günü oynanacak maçların ardından göreceğiz. Tabii maçlar oynanırken gözler parkede kulaklar diğer şehirlerde oynanan maçlarda olacak. Bizler için hayli adrenalinli geçecek bu hafta sonunun ardından üç takımdan biri büyük üzüntü yaşayacak. Şimdilik kesin olan tek şey bu.

9 Yorum Yapılmış:

Sarpito dedi ki...

üzgünüm ama bana göre tek ihtimal var, o da kepez belediye düşmüştür. keşke renault gitseydi.

Fanatik Basket dedi ki...

renault bir kez daha zoru başardı. bu kadar düşük bütçeler ve dar kadroyla inançlarının ve mücadelelerinin karşılığını -zor ve geç de olsa- almaları güzel.

birkaç hafta önce atılan kim düşer? postunda reno ve mersin'in düşmeyeceğini, düşecek takımın kepez olacağını söylemiştim, muhtemelen de öyle olacak.

yüzdeye vuracak olursak %85 kepez, %10 galatasaray, %5 aliağa bence..

norton dedi ki...

%99 kepez duser...

Fanatik Basket dedi ki...

Basketbol İddaa tahminleri http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=482

fuat dedi ki...

reno yine zoru başardı takdir topladı. ama artık yeter yahu. çekirge her sene sıçramıyor. biraz daha yatırım lazım. yücel platin her sene mucizer yaratamaz ki... galatasaray'da sezon başında o skandal yaşanmasaydı ligin hali daha nice olurdu diye düşünmeli herkes...

Fanatik Basket dedi ki...

Tofaş, Bornova ve TB2L.. Tofaş ve Bornova'nın 2.Lig kadrolarıyla yakaladığı başarılar ile ilgili köşe yazısını okumak için http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=483

tarski dedi ki...

galibiyet yuzdesi 35% olan kepez ve
ve reno son 6 maclarinin 4unu kazandi. bu arada erdemir son 5 hafta icinde kepez, reno ve aliaga'ya yenildi. sacma sapan durumlar bana gore. pek rasyonel bir ligimiz yok,
ne olacagini tahmin etmek guc.

basketçi dedi ki...

http://naumoski7.blogspot.com/2010/04/basketfaul-dusme-senaryolar.html
düşme senaryoları

norton dedi ki...

Fuat kesinlikle haklisin sezon başında o skandal olmasaydi, ilk dörtteydik kesin ... heyecan basliyor 3 saat sonra hersey belli olacak... ben hala kepez duser diyorum hem de yenilerek .....