17 Nisan 2010 Cumartesi

Erdemir: 101 - Oyak Renault: 102 (Reno Ligde Kaldı Gibi)

Haftanın önemli karşılaşmalarından biri Ereğli'deydi bugün. Mesai bitimi 16.30 olduğu için salon her zamanki doluluğundan epey uzaktı, salonun o sıcaklığı ve hareketliliği de pek yoktu bu nedenle. Oyak Renault'un ligde kalmak, Erdemir'in ise play-off'ları garantileyebilmek adına kazanmak zorunda olduğu bir karşılaşma bekliyordu bizi maç öncesinde. Bu mücadeleyi önce normal sürede, ardından da uzatmalarda toplam 45 dakikada iliklerimize kadar hissettik. Son dönemdeki en keyifli, en heyecanlı maçlardan biriydi kesinlikle. Karşılıklı yapılan basit hatalarla iki tarafa da fazlasıyla gitti geldi maç. Normal sürenin son topunda savunma yapmayı tercih eden Erdemir cephesi, Hakan Köseoğlu'nun Alex Scales'e üç atış imkanı sağlayan faulü istemeden yapmasının ardından karamsarlığa bürünse de Ufuk Kaçar'ın eskortluğunda kendi sahasından yolladı Hakan üçlüğü ve maçı uzatmaya taşıdı. Bir galibiyetin tüm sezonun kaderini çizeceği maçta Oyak cephesinin faul yapmaması yanlış olarak düşünülebilir ama Hakan Köseoğlu'nun orta saha şutunu riske etmek daha mantıklı bir tercih bence. Zira maç boyunca fazlaca hücum ribaundu çekti Erdemir uzunları. 45. dakikayı bitiren düdük çalana kadar adrenalin salgılatan maçtan galip ayrılan taraf 102-101'lik skorla Oyak Renault oldu.

Son saniye üçlüğünün moraliyle uzatmaya iyi başlamıştı aslında Erdemir. Fark 4 iken, Alex Gordon'ın kaçan üçlüğünün ardından gelen Oyak Renault üçlüğü yazının başında bahsettiğim kırılma anlarının en önemlisiydi. O noktadan sonra Renault'un maçı kazanacağını hissettim ben de. 34 sayı 3 asist 5 ribaund ile galibiyetin baş mimarı Alex Scales oldu bugün. Sezonun ikinci yarısında takıma katılış amacının hakkını da fazlasıyla verdi Alex. İçerdeki Telekom ve Kepez maçlarının ardından bugün de deplasmanda alınan galibiyetin yaratıcısıydı, 5/7 ikilik - 6/12 üçlük yüzdesi ile. Bursa ekibinin üç Amerikalı'sının toplam rakamları: 80 sayı 30 ribaund 11 asist. Üstüne laf söylenmez, muazzam gerçekten.

Maçın başında Alex Scales'in 2/2 isabetli üçlüğüne, Mutlu'nun önce Leon ardından Ümit Türkoğlu üzerinden başarılı post-uplarıyla skoru sürükleyen Oyak Renault, Erdemir'in uzun süre yapmış olduğu alan savunmasına karşı hücum etmekte çok zorlandı. 2-3 alan savunması çok uzun devam ettirilmesi noktasında tenkit edilebilir belki ama başarılıydı genel anlamda. Üçüncü çeyrekte bir ara altı hücum üstüste dış şut gördük bu zone tercihi sayesinde ki bu çeyrekte iki takım toplam 19 kez üçlük denemesinde bulundular. Oldukça ilginç bir on dakikaydı aslında, maçın geneli gibi.

Bu galibiyetle birlikte Oyak Renault ligde kalmıştır diyorum ben. Kepez'e karşı kurdukları ikili üstünlüğün yanı sıra bir galibiyet de öne geçmiş durumdalar. Yücel Platin, takımını ligde tutma konusunda tarih yazıyor artık. 'Koçluk kariyerim boyunca böyle bir maç yaşamadım.' demiş koç maçın hemen ardından. Bunu söylerken muhtemelen maç sonunda koç Ahmet Çakı'ya sarılışı da gelmiştir aklına. Koç her koşulda takımı ligde tutuyor diyerek seneye bütçeyi daha da kısmaz umarım Renault yönetimi.:)

Erdemir (101): Nathan Funk 12 (6 ribaund- 3 asist), Erdal Bibo 13 (6 ribaund), Hakan Köseoğlu 18 (5 ribaund- 12 asist), Alex Gordon 16, Mohamed Kone 19 (12 ribaund), Leon Williams 14 (12 ribaund), Erkan Veyseloğlu 9 (4 ribaund- 1 asist)

Oyak Renault (102): Mehmet Ali Erdoğan 10 (5 ribaund- 5 asist), Alex Scales 34 (5 ribaund- 3 asist), Ufuk Kaçar 3 (1 asist), Olumuyawa Famutimi 19 (10 ribaund- 4 asist), Nedim Dal 2, Joshua Heytvelt 27 (15 ribaund- 4 asist), Mutlu Demir 7 (5 ribaund)

2 Yorum Yapılmış:

kerim can dedi ki...

Ligin ikinci yarısında Erdemir Düşme hattındaki tüm takımlara yenildi.Daçka, oyak, mersin, aliağa kepezede ilk yarı yenilmişti.

burnovic dedi ki...

Çağlar'cığım başlık bence "Sezonun Maçı" olmalıydı.. :) Unutulmaz yaşanır cinsten bir maçtı. Sadece uzak mesafeli şuttan dolayı demiyorum bunu. Gerçek anlamda da mücadelenin had safhada olduğu bir maçtı. Uzun zamandır böyle zevkli bir maç izlememiştim.. :) Keşke Erdemir adına sonu da mutlu bitseydi..