3 Nisan 2010 Cumartesi

Erdemir: 75 - Aliağa Petkim: 94 (Bizim Çocuklar İş Başında)

Reha Öz'ü sakatlığa kurban vermesinin ardından geçtiğimiz hafta da ilginç bir şekilde Ceyhun Altay'ı kaybeden Aliağa, Ereğli deplasmanındaydı bugün. Ligin ikinci yarısı ile birlikte düşüşe geçen ve inişli-çıkışlı performanslar gösteren takımlardan biri olan Erdemir, rakibini bu şekilde yaralı yakalamış iken kazanması gereken bir maça çıktı bugün. Halil Üner'in Aliağa'sı ise alttan yükselen alevlerden kendini kurtarmak için zorlu fikstürünün ilk maçını oynuyordu bugün. Evinde oyuna hızlı bir giriş yapan taraf Erdemir olsa da, Aliağa Vladan'ın 10 sayısı ile çeyrek sonunda 23-23 eşitliği sağlayarak girdi periyot arasına. Ceyhun'un yokluğunda mecburiyetten İsmail Çevik'i ilk beşe çekmişti koç Halil Üner. İkinci çeyreğin ilk üç dakikasında beş oyuncusunun elinden bulduğu 11 sayı sonrası 11-4'lük seri ile öne geçen Aliağa'da, bitime beş dakika kala oyuna giren İlkay Okay dört dakikada üç üçlük isabeti neticesinde ürettiği 9 sayı ile bitime 1:35 kala skoru 45-35'e taşımayı başardı. Onun kısa sürede gösterdiği bu performans ile soyunma odasına 46-36 Aliağa üstünlüğü ile girildi. 2. çeyrekte yalnızca 13 sayı üretebilen Erdemir hücumuna karşılık, Aliağa kendi hücum ritmini bozmadan ilk çeyrekte olduğu gibi 23 sayı üretmeyi başardı.

Soyunma odasından istekli dönen taraf Erdemir oldu ve üç dakikanın sonunda farkı yeniden beş sayıya çekerek maçın içine girmeyi başardılar Leon Williams - Kone ikilisi sayesinde (45-50). İlk yarıda İlkay'ın gerçekleştirmş olduğu rolü Kaan üstlendi bu kez. Önce bir üçlük, ardından turnike bıraktı. İlkay hop, o benim işim diyim bir tane daha üçlük sıkıştırınca bu araya, Erdemir'in iştahını kırmış oldular farkı yeniden çift haneye çekerek (47-58). Bu dakikada kırdıkları Erdemir direnişinin üstüne korkusuzca giderek, dört dakikada 17-8'lik bir seri yakalayarak 75-54 önde girmeyi başardılar final periyoduna. Bu sekansda Vladan ve Hosley'in oyunlarına bir üçlük bir de boyalı bölge sayısı ile ekstra katkı veren isim ise İsmail Çevik'ti.

Son çeyreğe girilirken tablo kendini belli etmişti aslında. İlkay Okay, Kaan Üner, İsmail Çevik gibi sezon boyunca yan rollerde görev alan oyuncuların üçü birden bu kritik karşılaşmada kritik anlarda sahneye çıkarak Erdemir'e fazla şans tanımadılar bugün. 3.çeyrekte Kaan ve İlkay'ın 8 sayısı ile başlayan seriden sonra farkın tek haneye inmesi hiç izin vermedi Aliağa takımı. 20 sayı civarında gezinildi tüm çeyrek ve Ereğli'den altından öte bir galibiyetle dönmeyi başardı Halil Üner'in Aliağa'sı. Vladan'ın 27 sayı - 11 ribaundu, yerlilerin 30 sayısı galibiyetin anahtarları. Hosley - McClinton 9/26 şut yüzdesi ile kötü bir günlerinde iken bir kez daha, sezon boyunca süre bulamayan yerlilerin bu 30 sayısı çok çok daha değerli elbette. Erdemir özelinde ise konuşulacak çok şey var, hafta içinde bir yazıya saklayalım onları da.

Erdemir (75):
Melih Yıldız 9, Nate Funk 3, Ümit Türkoğlu 4, Erdal Bibo 2, Hakan Köseoğlu 13 (4 ribaund- 6 asist), Alex Gordon 10 (5 ribaund- 6 asist), Mohammed Kone 5 (11 ribaund), Leon Williams 14, Serhat Uğur 3, Erkan Veyseloğlu 12, Emre Ekim

Aliağa Petkim (94): Jack McClinton 17 (2 ribaund- 5 asist), Hazer Avcı, Quinton Hosley 14 (7 ribaund- 7 asist), Emre Ekim 2, Vladan Vukosavljevic 27 (12 ribaund), Kaan Üner 8 (4 ribaund- 1 asist), İsmail Çevik 8 (2 asist), Lorenzo Gordon 6 (3 ribaund), İlkay Okay 12 (1 ribaund)

1 Yorum Var:

kerim can dedi ki...

Aliağayı kutlamak lazım bu kadar dar yerli oyuncu royasyonunda böyle zor bir deplasmandan galibiyet çıkartmak gerçekten takdiri hakediyor. Erdemirin Ereğlideki tüm maçlarını seyrettim ama bu kadar kötü bu kadar isteksiz bu kadar organize olamayan bir takım seyretmemiştim. Funk olmayınca Erdal da formsuz olunca böyle oldu. Alex desen bu sene zaten hiç oynayamadı. Alex deyince aklıma hep ramel curry geliyor alex uğruna gönderilmişti. Ama ramel bu alex den 3 gömlek daha iyiydi yazık oldu adama. Son olarak bugün hakemler gerçekten çok kötüydü. Yenilgi onlara mal edilemez ancak bir maçta en çok kaç hata yapılırın cevabını bugün sahada gösterdiler.