3 Nisan 2010 Cumartesi

F.Bahçe Ülker: 86 - Telekom: 66 (Şaşırt Beni Telekom)

Yoğun Cumartesi programının son maçında Abdi İpekçi'de karşı karşıya geldi iki takım. Hafta arasında yeniden takıma dönen Gasper Vidmar'ın benchte yer aldığı karşılaşmaya boyalı bölgede Erwin Dudley'ı kullanarak başladı koç Merih Çakıroğlu. 'Kazanmaya gidiyoruz' diyen koçun planı henüz ilk hücumda belli etti kendini. Topu boyalı bölgeye Dudley - Lang ikilisine indirerek başladılar oyuna ve hiç alışık olmadığımız şekilde yalnızca bir adet dış şut kullandılar bu on dakikada. Bekir Yarangüme ile de isabet buldular bu denemede zaten. 5/7 ile mancınığı kuran Dudley 10 sayı üretirken, ilk çeyrek 23-20 Telekom üstünlüğü ile geçildi. Maçın başında Lang - Dudley ikilisine karşı Mirsad Türkcan - Oğuz Savaş ikilisi ile başlayan F.Bahçe Ülker teknik ekibi, Telekom'un da elini güçlendirmiş oldu aslında. Dengeli bir oyunla, buldukları 10 basketi 6 asist üzerinden elde ederek akıllı bir on dakika çıkardılar.

Bu başlangıçtan daha önemli olan ise elbette bu oyunun 40 dakikaya yayılabilmesi idi Ankara ekibi adına. İlk çeyreğin sonunda oyuna dahil olan Semih Erden - Oğuz Savaş ikilisi ile ikinci çeyreğe başlayan F.Bahçe Ülker 24-23 ile skor üstünlüğünü ele geçirirken son sekiz sayının bu ikiliden gelmesinin yanı sıra savunmada da boyalı bölgeyi karartmayı başardılar. İçeriden istediği sayılara bulamayınca, kronik hastalığı baş gösterdi Telekom'un: Dış şutlar. İlk çeyrekte içeriye indirilen 17 topa karşılık yalnızca bir dış şut denemesi vardı. İkinci çeyrekte ise en ufak zorlanmada kaldırıp potaya atılmaya başlandı toplar yine. 0/5 ile kapattı Türk Telekom bu çeyreği, üç sayı çizgisinin gerisinden. Oğuz Savaş - Semih Erden ile uzun savunmasını iyi yapan F.Bahçe Ülker, Türk Telekom'un Ukic'siz takıma guard baskısı yapmadan oynaması neticesinde soyunma odasına 44-35 önde girmeyi başardı.

23-20'lik başlangıcın ardından gelen 24-12'lik çeyrek skoru ve onun altında yatan nedenler yeterince irdelenmemiş olacak ki ikinci yarıda yine dış şutu tercih eden, içeriyi zorlayamayan ve hepsinden öte guarda baskı yapmayan bir Türk Telekom izledik. Son sekiz maçtaki en yüksek skoruna ulaşıp(15), asist anlamında da ligde kariyer rekorunu kıran (7 asist) Greer'in performansı tesadüf değil yani. Hafta boyunca neye çalıştılar bilemiyorum tabii ama Ukic'siz bir takıma guard baskısı yapmadan oynamak kabul edilebilir bir durum değil. Video arşivi konusunda çalışmaları pek önemsemediğini bildiğim Telekom'un, çok değil daha bir hafta önce Mersin'de F.Bahçe Ülker'in nasıl kaybettiğini izlememiş olmasına ihtimal vermiyorum ama sahada gördüklerimi de anlamlandıramıyorum.

Tam 22 kere serbest atış çizgisine gidip buradan 20 sayı çıkartmayı başaran F.Bahçe Ülker'de, Ömer Aşık'ın yokluğunun tek olumlu etkisinin olduğu istatistik serbest atış istatikleri açık ara. :) %75 şut yüzdesi ile 19 sayı üretip yanına 5 de ribaund ekleyen Mirsad'ın yanı sıra 15 sayı 7 asist ile oynayan Greer ve yine 15 sayı ile maçı tamamlayan Kinsey sarı lacivertlilerin en skorerleri. Gasper Vidmar da ayağının tozuyla çok kısa da olsa sahada kaldı ve üç sayı üretebildi. Halen serbest atışlarda sıkıntı yaşıyor, onu görebildik bu çok kısa sürede.

Telekom cephesinde ilk çeyreğin ardından yenilen 66-43'lük bir seri var. İlk on dakikada üretilen 23 sayının ardından, otuz dakikada üretilebilen sadece 43 sayı. 66 sayının 34'ü Lang - Dudley ikilisinden. Doğru plan orasıydı ama ilk çeyreğin ardından yeterince kullanamadılar bunu. Tribündeki isim Wilson'dı yine. Fakat Ricardo Davis ve Mallet'ın da sahada olduğunu söylemek ne kadar doğru, tartışılır. Kinsey iyi savundu onu ama bu kadar silik olmasını kaldırabilecek durumda değil Türk Telekom. Davis'in 11 sayı 5 asisti iyi gözükebilir ama değil. Goran Jeretin - Soner Şentürk - Mallet üçlüsünün toplam asist sayısı 2-iki. Ondan daha ilginci ise ilk on dakikada 6 asist yapan takımın, kalan otuz dakikada toplam 7 asist yapabilmiş olması. Son haftaların formda ismi Ümit Sonkol sadece sekiz dakika sahada kalıp 2/7 ile şut attı ki sekiz dakikada 7 şut kullanması dahi Telekom dinamikleri çerçevesinde açıklanabilecek özel bir durum.

11. mağlubiyeti oldu bu Türk Telekom'un. Kalan haftalarda Beşiktaş Cola Turka'dan dördüncülük koltuğunu kapmaya çalışacaklar. Yarın Bandırma deplasmanına gidecek olan Beşiktaş Cola Turka'nın orada göstereceği performans kendisinin olduğu kadar Telekom'un da kaderini çizebilecek diyebiliriz sanırım. Mevcut durumda pek mümkün gözükmüyor ama olursa şayet, olası bir play-off eşleşmesinde de 1-0 önde başlayacak F.Bahçe Ülker, bugün aldığı galibiyetin ardından.

F.Bahçe Ülker (86):Mirsad Türkcan 19 (5 ribaund, 2 asist), Ömer Onan 11 (3 ribaund), Semih Erden 12 (8 ribaund, 1 asist), Gordan Giricek 3 (1 ribaund), Gasper Vidmar 3 (1 ribaund), Lynn Greer 15 (3 ribaund, 7 asist), Tarence Kinsey 15 (3 ribaund, 1 asist), Emir Preldzic (4 ribaund, 2 asist), Oğuz Savaş 8 (3 ribaund, 2 asist),

Türk Telekom (66): Kris Lang 15 (7 ribaund, 1 asist), Bekir Yarangüme 10 (5 ribaund, 3 asist), Goran Jeretin 3 (1 asist), Ricky Davis 11 (3 ribaund, 5 asist), Soner Şentürk, Ersin Dağlı 19 (4 ribaund, 2 asist), Ümit Sonkol 5 (1 ribaund), Demond Mallet 3 (1 ribaund, 1 asist)

6 Yorum Yapılmış:

Adibelli dedi ki...

telekomun bütçesine yazık gerçekten. harcadığı paranın 5'te biri pınar karşıyaka'da olsa, beko basketbol liginde final oynardı herhalde.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Katılıyorum..

serdar dedi ki...

öncelikle macı yorumlayan cetin ylmaz ve yanında ki spikerden fenalık geldi.sacma sapan yorumlar tv nin sesini kısıp izledim birara!!yabancı oyuncu hayranlığı nedir bilemiyorum??yanlıs yorumlamalarda cabası.özellikle spiker adını bilemiyorum macı berbat etti önüne gelen oyuncuya laf saydı.maca gelirsek merih cakıroğlunun acıklamaları beni sasırttı icerden sayı üreten lang dedi ama lang in atıs yüzdesini(7-15)görmedi heralde.dudley ise 19 sayının 5 ini serbest sayıdan buldu geriye kalan 14 sayının 12 sini zaten ilk periyot attı sonra ondanda bir katkı gelmedi sadece 2 sayı kaydetti savunma yapamaması cabası onun bir ara tuttuğu daha doğrusu tutamadığı mirsad attıkca attı.ricky davis geleli 1 ay oldu kac mac oynadı yok hala alısacakmıs.sadece 1,5 mac doğru dürüst oynadı savunması kesinlikle yok NBA oyuncuları zaten savunma yapmazlar pek.ricky iyi savunulduğu için atamamıs ricky i bos bıraktılar adam boskende atamıyor ki!!(4-11)ricky sezon bitince acılır heraldee.mallet ın hali zaten icler acısı yorum yapamıyorum bile.setler oynanmıyor son toplar hep acele atısa kalıyor ve doğal olarakta isabetsiz sutlar süre bitimi atıslar kullanıyorlar.setler oynansa doğru zamanda doğru adamda olur top ve doğru atıs kullanılır.goran bugün takıma alısmıs bunu belli etti ama o da sanırım fıs cıkacak hücum yönü zayıf gibi geldi.lamayn oturmaya devam etmeli.bugünkü macta birde dikkatimi ceken türkler toplamda 45 dk oynamıs yabancılar ise 3 katı 150 dk ya yakın oynamıs ilginc bir dip not!!düşünmek lazım.telekom büyük bir takım mutlaka telafi eder.

dfn05 dedi ki...

çetin yılmazın cok bilmiş! ve cok yanlı! yorumlarından bana da gına geldi bıktım onu dinlemekten özellikle gs maclarında .. ya gs öne geciyor 10 sayı falan baslıyo diger takım ne yaparsa gs yi durdurup öne gecer ya bazen öyle bi abartıyo ki gecenlerde hıncal ulucunda dedigi gibi gs rus takımı da rakipleri milli takımımız moduna giriyor. bende sesini kısarak izliyorum .. gecen gün caner elerin fb mersin macında az ve öz konusarak objektif yorumlarıyla biraz daha anladım cetin yılmaz bıkkınlıgımı ! adamı bazen yanındaki spiker bile susturamıyor .. telekom cok kalitesiz oyunculardan kurulu ve fb istese de yenilemezdi ki yenmeyi de isteyince fark olustu haliyle ..

serdar dedi ki...

etin yılmaz da fatih solak hayranığlı da var dikkat ederseniz kötü de yapsa onu övüyor.telekomda yabancı oyuncular ruhsuz.

dfn05 dedi ki...

evet ya fatihin üstünden her mac birileri smac basıyor hala bak fatihin katkıya bak görünmeyen katkılara bak vay be modunda cetin yılmaz =D bugün de mersinin amerikalısı giricekin yaptıgını yaptı =D