4 Nisan 2010 Pazar

Galatasaray: 65 - Mersin BŞB: 61 (Lig Renkleniyor)

Geçtiğimiz haftasonu Teknosa Türkiye Kupası yarı finalinde karşı karşıya gelen iki takım Abdi İpekçi'de önemli bir maça daha çıktılar bugün. Kupanın rövanşını almak isteyen Mersin BŞB ile ligin ilk yarısında Mersin'de aldığı 29 sayılık mağlubiyetin rövanşını almak arzusunda olan Galatasaray'ın maçı bu açıdan da izlenmesi gereken bir karşılaşmaydı. Günün ikinci Galatasaray - Mersin BŞB maçına son dönemde süreleri arttırmaya başlayan Bahar Çağlar'ın beş sayısı ile 5-0'lık hızlı bir giriş yaptı Galatasaray. Burada başlayan üstünlüğünü de devam ettirerek tüm maç boyunca skor üstünlüğünü elde tutan taraf oldular. Kupanın ardından Mersin'e karşı gösterilen bu dominant oyun taraftarları da mutlu etmiştir sanırım fazlasıyla. Sophia'nın sağ omzundan sakatlandığını ve maçı tribünden takip ettiğini de ekleyelim hemen. Sakatlığı uzun sürebilirmiş Amerika'lı oyuncunun. Her ne kadar şutundan faydalanılmasa da şut tarafındaki sakatlık can sıkıcı elbette. Kulüp tarihinin en fazla bonservis ücreti ödenen oyuncusu olmasına karşın iki sezondur yararlanılamayan Bahar Çağlar'ın son dönem performansı üzerine saatlerce yazıp çizebilirim belki. Nihayet rotasyona girebilmeyi başaran solak Bahar 13 sayı ile takımının en skoreriydi bugün, Katie ile birlikte. Daha da iyi olacak bir isim kesinlikle. Şans verildiği taktirde tabii.

Bu maçın ardından kalan iki haftada Mersin'in ikinciliği kaptırması pek olası değil ama en azından serinin beraberlikle başlamasını sağlayacak alınan bu galibiyet. İkincilik ise serinin Mersin'de başlamasını sağlayarak önemli bir avantaj verecek Ceyhun Yıldızoğlu'na. Üstüste gelen iki Galatasaray, bir Fenerbahçe yenilgisi ise play-off'lar öncesi koçu farklı planlar yapmaya itecektir diye tahmin ediyorum. Galatasaray ve Fenerbahçe'ye karşı tüm sezon boyunca oynadığı oyunu değiştirerek oynuyor Yıldızoğlu. Rotasyon daralıyor öncelikle, 30+ dakika süre alan üç Mersin'li oyuncu var bugün. Normal sezonda bu tabloyu görmemiz pek mümkün değil Mersin özelinde. Mersin'in karakteristik özelliklerinden biri olan ön alan baskısı da gelmiyor bu maçlarda. Bugün sadece yedi top kaybı var Galatasaray'ın. Normalde Mersin'in rakiplerinin ortalama 10 civarında top kayıpları ile maçı kapattığını hatırlatayım. Sezon başında Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda Fenerbahçe'yi mağlup ederlerken bu ön alan baskıları ile tam 14 top kaybına zorlamışlardı rakiplerini. Kendi düzenlerini bozduklarında rakiplerdeki kaliteli isimler çıkıyor ortaya ve işleyen Mersin düzenine çomak sokulmuş oluyor.

Geçtiğimiz sezon yapmıştı bu hatayı Ceyhun Yıldızoğlu. İşleyen ve %100'den fazla verim alınan düzen bozulunca, işler de iyi gitmiyor haliyle onlar için. Bu sezon Galatasaray ve Fenerbahçe'ye karşı halen devam ediyor bu anlayış. Bu alınan son üç mağlubiyetten sonra bakalım play-off'larda nasıl bir yol izleyecek koç?

Galatasaray (65): Emine Tuğba Palazoğlu 4 (3 ribaund- 4 asist), Ivana Vecerova, Nilay Yiğit 2 (2 ribaund- 1 asist), Bahar Çağlar 13 (3 ribaund), Yelena Leuchanka 4 (3 ribaund- 1 asist), Yasemin Horasan 8 (4 ribaund- 2 asist), Kathryn Elizabeth Douglas 13 (4 ribaund- 1 asist), Tamika Devonne Catchings 12 (10 ribaund- 3 asist), Esra Şencebe 9 (5 ribaund- 1 asist)

Mersin BŞB (61): Deniz Boz, Sariye Gökçe 6 (2 ribaund- 2 asist), Ivory Rochelle Latta 12 (1 ribaund), Şaziye İvegin 5 (2 ribaund- 1 asist), Korel Engin 2 (2 ribaund- 2 asist), Barbara Ree Turner 18 (6 ribaund- 5 asist), Erlana Lanay Larkins 11 (13 ribaund), Melike Tuğba Talaslıoğlu (2 ribaund), Aynur Metin, Olympia Ranee Scott 7 (7 ribaund)

1 Yorum Var:

Fanatik Basket dedi ki...

TB2L Play-off İlk Tur Sonuçları ve Çeyrek Final Eşleşmeleri
http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=435