1 Nisan 2010 Perşembe

Gelişim Koleji: 75 - İTÜ: 62 (Gelişim'den Unutulmaz Ders)

Normal sezonun son maçında sırf çeyrek finalde Trabzonspor ile eşleşmeyeyim diye önde olduğu maçı hiç oynamamış oyuncularını sahaya sürerek kaybeden (aradaki elektrik kesintisinin şans olduğunu düşünelim hadi) ve sıralamada 4. sıraya düşüp diğer grubun 5.'si Gelişim Koleji ile eşleşen İTÜ, ilk maçta İstanbul'da sürpriz bir biçimde farklı yenildiği Gelişim Koleji'ne az önce sona eren maçta bugün de yenilince 2-0 ile elendi. Hem Play-Off'lar öncesinde 'Hacettepe ile eşleşmek istediğimize karar verdik' diyen koç Harun Erdenay, hem de takımdaki birçok tecrübeli isim için şok etkisi yarattı bu son. Hatta duruma göre final grubunda İbrahim Kutluay'ın bile takıma katılabileceği söyleniyordu ama nasip değilmiş, göremedik hiçbirini. Dere görmeden paça sıvanmaması gerektiği konusundaki ikazı boşuna yapmamış atalarımız.

Maçın ilk çeyreğinin sonlarında aldığı skor üstünlüğünü ikinci çeyreğin ortasında yakaladığı 15-30'luk skor ve 15 sayılık fark ile oldukça sağlama alan İTÜ, peşpeşe sayılar yiyerek devre sonunda elindeki farkı yarı yarıya erittirdi (27-34).

İkinci yarı Tolga Tekinalp'in sayılarıyla aradaki farkı korumaya çalışan İTÜ, bitime 03:47 kala 40-40 ile Gelişim Koleji'ne yakalandı. İzmir temsilcisini uzun bir aradan sonra öne geçiren basket üçüncü çeyreğin son saniyesinde Arif Erhan Kocamış'tan geldi (50-49).

Son çeyreğe moralli bir biçimde başlayan Gelişim Koleji'nde Buğra Gacamer iki kritik üçlükle aradaki farkı 2, 3, 4, 5 mertebelerine taşıdı. Ona eşlik eden Recai'nin de katkısıyla rakibini yakalama konusunda sıkıntı çekmeye başlayan İTÜ'de devreye Mustafa Abi girdi. Peşpeşe bulduğu 5 sayıyla son 3 dakikaya girerken skoru 64-62'ye getiren tecrübeli oyuncu, yine de takımının seriyi eşitlemesine yeterli olmadı. Gray'in elinden gelen Gelişim Koleji sayılarına süre de giderek azaldığı için sallama üçlüklerle cevap verme yoluna giden İTÜ, son 3 dakikada tek bir sayı dahi bulamadı ve sahadan 75-62'lik skorla yenik ayrıldı.

18 sayılı Recai, 17 sayılı Buğra ve Gray, 15 sayılı Arif Erhan Kocamış başta olmak üzere tüm oyuncuların ve teknik heyetin alnından öpmek lazım. Hem İTÜ'ye hem de tüm basketbol camiasına sağlam bir ders verdikleri için. Ben kendi adıma bu sona çok sevindim. Belki Gelişim'in gücü TBL için yeterli olmaz ama şu oynanan seri ve verilen ders de kolay kolay unutulmaz.

15 Yorum Yapılmış:

lembo dedi ki...

çok sevindim.. "aman onla eşleşelim , aman bunla eşleşmeyelim " gibi kumpaslardan hiç hoşlanmam.. bilerek maç kaybetmeler falan.. şimdi istedikleriyle eşleşsinler..

Fanatik Basket dedi ki...

itü'nün bu kadar erken elenmiş olması sürpriz tabii ki ama bence bu kadroyla 1.lige çıkamazlardı zaten. bu kadroya ibo eklense bile sonuç değişmezdi. sonuçta adam bütün sezon basketbol oynamamış, gökten zembille inip takımı kurtaracak hali yok.

evet itü'nün trabzonspor'la eşleşmemek için bilerek yenilmiş olması etik bir davranış değil ama bir de olayın diğer yüzü var. itü o maçı ve bu turu geçip trabzonspor'la eşleşseydi turu geçebilecekmiydi? buna izin verecekler miydi?

itü ile ilgili bunları yazıyorsan, trabzonspor+doğan hakyemez+federasyon+hakemler arasındaki bağlantıyla ilgili birşeyler de yazmalısın bence salsa..

bi insanın sezon içinde tbf'den ayrılıp, tbf'nin düzenlediği lige katılan bir takımın başına geçmesi etik mi? d.hakyemez hiçbir şey yapmamış ve yapmayacak olsa bile, hakemler onun takımına karşı ne kadar tarafsız düdük çalabilir?

saLsa dedi ki...

@ Fanatik Basket

Gelişim Koleji, TBF'nin Dodo kadar adamı Harun Erdenay'ın takımını yenebiliyorsa İTÜ de Trabzon'u eleyebilirdi, belli olmazdı.

Takımının en kritik döneminde Mehmet'in, Ersan'ın peşine Amerika'ya gitmeseymiş keşke Harun abi. Hani 1 hafta sonra gitseymiş, ya da 3 hafta sonra gitseymiş keşke. Diyor insan.

Bizim bildiğimiz Harun Erdenay gibi değil bu Harun Erdenay. Şu son 1 ayki tutumuyla. Asıl bunu irdelemek lazım.

saLsa

Fanatik Basket dedi ki...

@salsa
dodo ve trabzonspor melek kadar masum diyosun yani :)

Tayfun Yurdagül dedi ki...

4'lü finalde göreceğiz kim masum kim deil umarım televizyon yayını olur yükselme maçlarında...

Derin dedi ki...

14 yıllık eğitim kurumu Gelişim Koleji'nin basketbol takımı, 237 yıllık İTÜ'nün anlı şanlı basketbol takımına hem ahlak, hem de basketbol dersi verdi.

Harun Erdenay bir de bu bakış açısıyla değerlendirsin olayı...

KskHyTr dedi ki...

Doğan hakyemezle harunu karşılaştırmak çok abes olmuş bence...

Kinyas dedi ki...

Doğan Hakyemez'in mazisinde yaşattıkları neden bir spor kulübüne mal ediliyor anlamış değilim.
Anlaşma sözkonusu olduğu andan itibaren sürekli bir önyargıyla bakıldı Trabzonspor'a. Trabzonspor'un maçlarını takip eden biri olarak, maçın alınıp Trabzonspor'a verildiğini hiç görmedim ben, Dodo öncesinde ya da sonrasında.

Yanlış hatırlamıyorsam, Trabzonspor Hacettepe'ye içeride, Pertevniyal ve bugün İtü'yü eleyen Gelişim'e dışarıda yenildi. Ama hiçbir zaman o veya bu takımla eşleşeyim diye maçı bırakmadı. Basketbol takımı olursunuz ama kulüp olamazsınız, markanız para etmez. Trabzonspor markası para ediyor, önemli olan işte bu spor ahlakı ve 'adam' olmak.

Geçen sezonu hatırlayanlar iyi bilir, Bornova Bld. karşı gruptan gelecek zayıf rakiple eşleşmek için çok rahat alacağı 2 maçı son haftalarda kaybedip Trabzonspor'un ardından 2.olmuştu grubunda. Bu takım BBL'de oynuyor ve kimse bundan bahsetmiyor, ortada bir fair-play ruhu varsa eğer, nerededir söyler misiniz? Trabzonspor hiçbir illegal işe karışmamışken çarmıha geriliyorsa bu önyargının eseridir.

Ayrıca, Ey ruh, geldiysen üç kere vur!

nonstop dedi ki...

ister misiniz gelişimde 1. lige çıksın:) 4 izmir takımı olsun 1. ligde...

Utku61 dedi ki...

FanatikBasket

Dodo ve Trabzonspor kadar bir şeyler düşer umarım kafanıza inşallah.

Dodo geldiğinden ve öncesinde ne hakem hataları gördük bizler. Yok efendim İTÜ Trabzonpor karşısında ne yaparmış çıkartılırmıymış. Diğer başlıkta da belirttim Bu lige mevcut klasman hakemleri yakışmıyor. Takımlar para harcıyor kadro kuruyor ama hakemler bu takımların çok çok altındalar kapasite olarak. (Yönettikleri maçlar ortada) En basiti Final Gençlik-Ts maçında 1.periyodun sonunda süre dolarken ts nin attığı basketi verdiler sonra 2.periyot başında süre doldu mu dolmadı mı diye 6 dakika teknik komiserle beraber kararı veremediler. Sonuçta süre dolmuştu ve 10 dakika sonra nihayetinde kararı vermiştiler.

Kinyas arkadaşımız dediği gibi camia olarak Trabzonsporun adını pisliklerle anılmayacağı gibi geçen sene Bornovanın etik mağlubiyetleri de ortadaydı.

Saygılar.

KskHyTr dedi ki...

@utku61

Dodo ve Trabzonspor kadar bir şeyler düşer umarım kafanıza inşallah.
Bu nasıl bir cümledir yahu:))))

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Al işte eşleştin gerçek rakibinle ;) :D

Fanatik Basket dedi ki...

@Utku61

doğan hakyemez, turgay demirel ile beraber türk basketbolunun üzerine düşmüş, çörekleneceği kadar çöreklenmiş zaten bi de bizim kafamıza düşmelerine gerek yok. ama sen çok meraklıysan talih kuşu misali sizin kafanıza yapabilir inişi :)

Gökhan dedi ki...

Sayin Harun Erdenay ne milli takimda menajer olarak bir basariniz var ne de görüldügü gibi babaniz beyefendinin sahip çiktigi!teknik üniversite basketbol takiminda yaptiginiz antrenörlükte bir basariniz yok.Özellikle son yaptiginiz ali cengiz oyunu sizin ve babanizin yapmis oldugu spor ahlakina bagdasmiyacak T.D federasyonunu ne kadar benimsediyinizin ispati olan sikedir.Açiklamalarinizdan sonra Türkiyenin gelmis geçmis oyuncusu olsaniz neye yarar.Senelerden beri babaniz kemal bey'in takima sahip çiktigi anlatilir durur ama nerde basari yok nerde altyapi ortalarda yok!Anlatmak istedigim su itü spor kulübünün basketbol subesine siz olmasanizda birçok insan sahip çikar babanizin hirslari takimi veteran basketbolcularin hobi merkezi haline büründürdü(örn.Cömert adam birakali kaç sene olmus hala oynadigini zannediyor)Bence siz ve babaniz acil olarak takimdan profesyonel anlamda elinizi çekmeli ve basarisizligin faturasini ödemelisiniz.Sunu da iyi biliyorum ki haksiz sebebler öne sürerek (cebimizden para verdik)diyerek
kamoyunu yanlis yönlendiriyosunuz parasi olmayan takim
yunan 1.liginden Bentonu getiremez.Asirlik kulübü aciz gibi göstermeyin son olarak Gelisim Kolejinin hakli galibiyetini kutlarim.

hücumribaundu dedi ki...

itü bu sefer de hacettepe ile eşleşmemek için bilerek elenmiş olmasın :))