17 Nisan 2010 Cumartesi

G.Saray CC: 95- Beşiktaş CT: 84 (Cesur Yürek Washington)

Her açıdan ilginç bir derbiydi. Önce Milano'ya imza atmak üzere olduğu söylenen Brad Newley'i gördük ısınırken. Ardından bacak adalesindeki yırtık sebebiyle sezonu kapattığı, en azından bugün sahada olamayacağı kesin olan Darius Washington'ı parkede gördük. Durumuna doktorların karar vereceğini söyledi koç Cem Akdağ. Beşiktaş Cola Turka maça fırtına gibi bir giriş yaparak 6/6 ikilik, 2/3 üçlük ile yalnızca bir şut kaçırarak dört buçuk dakikada tam 18 sayı yolladı rakip potaya. Dört buçuk dakikada ev sahibi takımı üç top kaybına zorlayıp, dışardan Engin Atsür içerden de Fedor Likholitov ile çok kolay sayılar buldu siyah beyazlılar. Fırtına hiç dinmeden devam etti, ilk çeyrek sonunda 36-18 ile ikiye katladılar rakiplerini. Engin - Fedor Likholitov ikilisi 9/10 saha içi isabeti ile tam 25 sayı ürettiler bu çeyrekte, G.Saray Cafe Crown'un toplam skorundan yedi fazla. Likholitov önce Wilkinson'a, ardından Fatih Solak'a büyük üstünlük kurdu boyalı bölgede. Sistemin çöktüğü ve çarkların dönmediği sarı kırmızılılarda ise ayakta kalan tek isim sakat sakat oyuna giren Washington oldu, ilk on dakikadaki sekiz sayısı ile. Abdi İpekçi'deki siyah beyaz fırtına 38-18 ve 40-20'de yirmi farkı görerek, on altıncı dakika sonunda 47-30 olarak yazıldı skorborda.

İkinci çeyrekle birlikte alan savunması başladı G.Saray Cafe Crown'da. Bir silkinme yaşadılar bu zone tercihi ile, kaptıkları toplarla kolay sayılar da bulmaya başladılar fakat önce Engin - Fletcher ikilisi beş sayı ile cevap verdi buna. Ardından Muratcan'ın şık bir blokla kestiği pozisyonu en önde koşup bitirmesi ile farkı 20 civarında tutmayı başardı siyah beyazlılar. Son dört dakikaya girerken Burak Bıyıktay'ın, tamamen yerli oyunculardan kurulu beşi maçın dengesini bozan etmenlerden biri oldu. İki yabancısını kenarda tutup tek uzun Cevher'i sahada bıraktı Bıyıktay. Ve iki dakikada yakaladığı 11-0'lık seri ile soyunma odasına sadece sekiz sayı geride girdi sarı kırmızılılar(39-47). Bu sekansa tam üç üçlük sığdırdı ev sahibi takım. Devrenin en skoreri ise sakat sakat oynayan Washington idi, 17 sayısı ile.

Devre sonundaki yerli beş tercihini avantaja çeviren G.Saray Cafe Crown, üçüncü çeyrekte raibine 51-50'de bir sayı kadar yaklaşabildi en fazla. Çeyreğin tam ortasında ayağını tutarak kenara geldi Washington, hepsinden önemlisi buydu maçın kaderi adına. Onun kenara gelişiyle sahneye çıkan isim ise Evren Büker oldu. Dört dakikaya 10 sayı sığdırarak takımını oyunda tutmayı başardı sezonun formda isimlerinden Evren. En önemlisi şut kaçırmadan başardı bunu. Dördüncü periyodun hemen başında Wilkinson'ın asistinde Rancik'in basketiyle ilk kez öne geçti G.Saray Cafe Crown. Skorun 72-72 eşitlendiği 32. dakikanın sonunda Washington oyuna girmek istediğini söyledi koça. Amerika'lı oyuncunun acı çektiği yüz ifadesinden fazlaca belli oluyordu. Skorun 72-72'den 83-72'e evrildiği dönemde sekerek, topun elinde olmadığı anlarda sekerek 4 sayı 1 asist 1 hücum ribaundu ile oynadı Washington. Ve kocaman yüreğiyle maçın altına imzası atan isim oldu.

16. dakikada 47-28 Beşiktaş Cola Turka lehine olan skor, 35.dakikada 83-72'e geldi. 55-25'lik ezici bir G.Saray Cafe Crown üstünlüğü izledik bu sekansda. İlk periyotta beş asist yapan Beşiktaş Cola Turka'nın kalan otuz dakikada yalnızca dört asist yapabilmesi ve aynı sürede tam 14 top kaybı yapması, bu seriyi oluşturan baş etmenlerdendi. Sarı kırmızılı takımda 2.çeyrekte başlayıp 3. çeyrekte zirveye ulaşan zone savunması da galibiyetin en önemli anahtarıydı kesinlikle. Dışardan şut kullanmaktan başka bir çözüm üretemedi buna Burak Bıyıktay'ın öğrencileri. 3/7 ile isabet buldukları ilk periyodun ardından da kalan otuz dakikada 3/14 ile şut kullandılar yayın gerisinden. Bundan da önemlisi dediğim gibi çare üretemediler bu savunmaya karşı.

Sakat başladığı ve üçüncü çeyreği bu sakatlığın verdiği acıyla benchde geçirmesinin ardından finalde başrolü yeniden alan Washington, 26 sayı 5 asist 4 ribaund ile günün kahramanıydı. Son dönemde gördüğüm en büyük özverilerden biriydi kesinlikle D-Wash'in bu oyunu. 3.çeyrekteki oyunuyla Evren, dış şutlarıyla Simas ve son çeyrekteki yüzü dönük şutlarıyla Rancik ona yardımcı olan isimlerdi. Play-off yolunda çok önemli bir galibiyet aldı sarı kırmızılılar, şanslarını halen devam ettirmiş oldular bu galibiyetle birlikte. Beşiktaş Cola Turka ise ilk periyodunda 36 sayı bularak muhteşem başladığı bir maçın ikinci yarısında toplam 37 sayı üreterek çok çok kötü bir sona imza attı.

G.Saray Cafe Crown
(95): Darius Washington 26 (4 ribaund- 5 asist),
Murat Kaya (3 ribaund- 3 asist), Mike Wilkinson 2 (3 ribaund- 3 asist), Radoslav
Rancik 22 (6 ribaund- 1 asist), Evren Büker 18 (5 ribaund- 3 asist), Can Akın (2 asist), Simas
Jasaitis 23 (10 ribaund), Fatih Solak 4 (2 ribaund)

Beşiktaş Cola Turka (84): Fedor Likholitov 24 (12 ribaund), Muratcan Güler 8 (3 asist), Engin Atsür 25 (4 ribaund- 3 asist), Brad Newley 17 (3 ribaund- 1 asist), Haluk Yıldırım 5 (6 ribaund- 1 asist), Cevher Özer 2 (4 ribaund- 1 asist), Kevin Flecer 3

1 Yorum Var:

dfn05 dedi ki...

canlarım benim ilk periyotta cok canım skılmıstı cok zavallı görünmüşlerdi gözüme ama son periyot gözlerim yasararak ayakta alkışlayarak izledim yaptıklarını.. keske kulübümüz elanoya servet harcayacagına su takıma biraz özen gösterse =( elano sakatlanmayayım diye idman havasında gezinirken bu takımdaki herkes bi top için kendini yerden yere atıyo =( helal olsun yönetime