30 Nisan 2010 Cuma

Hacettepe Üni: 65 - Torku Selçuk Üni: 56 (Üçlük Sokaraaak Mahmure)

TB2L Dörtlü Final Grubu'nda günün ilk maçında Hacettepe Üniversitesi, Torku Selçuk Üniversitesi'ni 65-56 ile geçti ve grubun Yozgat ayağına galibiyetle başladı. Maçın ilk çeyreğinde tam 7 isabetli üçlük sokarak 13 sayılık farkı yakalayan başkent temsilcisi, son çeyreğe kadar da farkı arttırarak götürdü. Ancak 19 sayı farkla önde girdiği son çeyrekte rakibin farkı eritme hamlesine cevap veremeyen Hacettepe'nin imdadına Kemal Tunçeri yetişti. Bitime 2 dakika kala bulduğu üçlükle farkı 4'ten 7'ye çıkaran tecrübeli oyuncu, maçı da takımında tutmayı başardı. Maç boyunca tam 12 üçlük isabeti bulan Hacettepe, ikiliklerde sadece 7 isabet bulabildi. Farkı açan da, maçı alan da üçlüklerdi yani.

Hacettepe Üniversitesi oyuna Berent Kavaklıoğlu önderliğinde yağmur misali yağdırdığı üçlüklerle başlayıp rakibinin ne olup bittiğini anlamasına fırsat vermeden ilk çeyreği bitirdi. 10 dakikada 3'ü Berent'ten olmak üzere tam 7 isabetli üçlük bulan başkent temsilcisi ilk periyodu 23-10 önde kapadı. Takımın üçlükler dışındaki tek sayısını Caner Erdeniz kaydederken, bu aynı zamanda maçın da ilk basketiydi. İkilik yüzdesinde 1/5 gibi oldukça garip bir yüzdede kalan Naci Özonay'ın öğrencileri üç sayı çizgisinin gerisinden yakaladığı yüzde ise korkunçtu: 7/13. Buna karşılık Torku Selçuk Üniversitesi'nin 10 dakika sonundaki toplam şut yüzdesi karnesi sadece 3/11 idi.

İkinci çeyreğe de hız kesmeden girdi Hacettepe. 4 dakika içerisinde yakaladığı 10-3'lük seriyle farkı 20 sayıya çıkartırlarken, Torku Selçuk Üniversitesi koçu Hasan Özmeriç'i tıpkı fark 10 sayıya çıktığında olduğu gibi yine mola almak zorunluluğunda bıraktılar. Molanın ardından bu çeyrekteki ikinci üçlüğünü sokan Onur Altınmakas ve James Dearman'ın basketleriyle fark 25'e kadar çıktı. Konya ekibinde kısır skor içerisinde ayakta kalmaya çalışan Meeking'in gayretleri ve İbrahim iel Nikolay'ın isabetli üçlükleri Selçuk Üniversitesi adına maçtaki ilk olumlu serinin yakalanmasını sağlarken fark da 20'nin altına düşüverdi. Devreyi 41-23 ile önde kapatan Hacettepe Üniversitesi bu çeyrekte sadece 2 isabetli üçlük bulurken (ikisi de Onur'dan) ilk çeyrekteki 7 isabetlik performansının biraz gölgesinde kaldı. Ama Özgür ve Berent'e üç sayılık atışlar esnasında yapılan fauller ve bu iki oyuncunun %100 ile atıp faul çizgisinden çıkarttığı 6 sayıyı da ekleyecek olursak idare de etmediler değil hani. Ribaundlara gözüm çarptı bu arada, oradaki tablo da skordan farklı değildi. Hacettepe'nin 22 ribaunduna karşın sadece 10 ribaund çekebilmiş Selçuk Üniversitesi. Maçla ilgili bir diğer ilginç not da Hacettepe takımının maç kadrosundaki 12 isimden 10'unun ilk yarıda en azı 6 buçuk dakika olmak üzere görev yaptığı, bunlardan 9'unun da skora katkı yaptığıydı. Hatta işi biraz daha abartayım, tam 6 farklı isim üçlük isabeti buldu Hacettepe'de.

Maçın ikinci kısmına Hakan Üsküplü ve İbrahim Öztürk'ün iki isabetli üçlüğü ile giren Konya temsilcisi, aradaki farkın baş mimarı olan üçlüklere mi başvuracaktı yoksa? Fark da 12 sayıya kadar indi tabi bu iki üçlükle. Ama Hacettepe boş durur mu? İlk yarıda oynayıp da skor üretemeyen tek isim olan Sercan Ergin yolladı üçlüğü, toparladı hemen durumu. Yetmedi 4'ü faulden, 3'ü de yine bir üçlük isabetinden olmak üzere 7 sayı daha bulup, skoru 54-33'e, farkı da yeniden 20'nin üzerine çıkarttı. 55-36 kapanan üçüncü çeyrekte Hacettepe'nin bulduğu 15 sayının 10'unda imzası olan Sercan Ergin, bir anda Berent'in ardından sahanın en skorer ikinci oyuncusu konumuna geldi. Bu arada şaka gibi belki ama Hacettepe 30 dakikada sadece 4 isabetli ikilik bulabilmiş olmasına rağmen, son çeyreğe 19 sayı farkla önde giriyordu.

Üçüncü çeyrekteki geri dönüş hamlesi Sercan tarafından püskürtülen Selçuk Üniversitesi, moral bozmadı ve dördüncü çeyreğe şansını bir kez daha denemek üzere çıktı. Ve nitekim bu kez geri dönmeyi başardı. Murat Yolcu'nun üçlüğüyle bitime 5 dakika kala farkı uzuun bir aradan sonra tek haneye çeken Konya ekibi, aynı oyuncunun elinden bulduğu basket ile farkı 4 sayıya indirdiğinde son çeyreğin ilk 7 dakikasının tablosu 4-18 Torku Selçuk Üniversitesi lehineydi. İkinci yarıda bulduğu üçlüklerle takımına can vermeye çabalayan İbrahim Öztürk'ü de es geçmeyelim bu arada. 7 dakikalık dilimde yakalanan seriye 6 sayılık katkısı vardı yine iki isabetli üçlükle. 30 dakikadır oyunu tatlı tatlı götürürken bitime 3 dakika kala stres içinde kalan Hacettepe'nin imdadına yine bir üçlük yetişti. Takımı adına maçtaki 12. isabetli üçlüğü rakip takım potasından geçiren Kemal Tunçeri, en kritik yerde sahneye çıkıp takımına gerekli nefesi aldırdı (61-54). Kalan kısa sürede bulunan karşılıklı basketler aradaki farkı değiştirmeyince sahadan 65-56'lık skorla galip ayrılan Hacettepe Üniversitesi rahat götürdüğü maçı son çeyrekte sıkıntıya soksa da TB2L Dörtlü Final grubuna galibiyetle başlamayı başardı. 12'şer sayı bulan Berent ve Sercan takımın en skorer iki ismi olurken, Berent'in sayılarının tamamının ilk yarıda, Sercan'ın sayılarının tamamının ise ikinci yarıda gelmesi ise hoş bir detaydı.

2 Yorum Yapılmış:

PandokraT dedi ki...

bundan sonraki maçlarda kemal tunçeri'den daha isabetli yumruklar pardon şutlar bekliyoruz :)

Utku61 dedi ki...

Trabzon maçını izleyemedim. Bu maça baktım ama ilk 3 periyot Selçuğun oynadığı oyundan sonra bir ara buraya gelip Selçuk mu süpriz yapacak diyenlere bir kaç kelam yazma niyetim vardı ama son periyotta Hacettepenin de desteğiyle;zira kendileri basketbolu sadece dış atışlardan bulunan sayılardan ibaret sanıyorlar!;Selçuk farkı kapattı.Basit top kayıplarıyla da açıkcası ellerine geçen fırsatı bir de Kemal destekli 3'lük atışla teptiler. Bu arada Hacettepe bu dışardan oynama geleneğini sürdürürse bundan sonraki maçlarda işleri çok zor.