21 Nisan 2010 Çarşamba

Heyecan Son Haftaya Kaldı

Mersin BŞB: 88 - Darüşşafaka CT: 78
Bornova Bld: 77 - F.Bahçe Ülker: 71
Efes Pilsen: 115 - Antalya BŞB: 69
Kepez Bld: 83 - Erdemir: 66
Türk Telekom: 76 - Tofaş: 67
Aliağa Petkim: 83 - G.Saray CC: 76
Beşiktaş CT: 93 - P. Karşıyaka: 78
Oyak Renault: 89 - Banvit: 82

Mersin - Daçka maçı hariç tüm maçlar aynı saatte başlatılınca takip etmek de bir o kadar zor oldu haliyle. En kritik virajda sekiz maçta sekiz ev sahibi galibiyeti çıkması ilginç bir görüntü oluşturdu aslında. Ligin ilk üç sırasının sahipleri belliydi zaten. Altıncılık koltuğu da sahibini bulmuş oldu bugünkü sonuçların ardından. Pınar Karşıyaka ligi altıncı sırada tamamlamayı garantiledi. 4-5 çekişmesinde ise Beşiktaş Cola Turka - Türk Telekom normal sezonun son düdüğüne kadar kapışacaklar. Haftaya kazandığı taktirde ligi dördüncü sırada tamamlayacak siyah beyazlılar. Fakat seçim yapmak konusunda da özgürler bu noktada. 1-0 önde başlayacakları seriye Akatlar'da mı başlamalılar, yoksa Ankara'daki ilk maçın ardından Akatlar'da üstüste iki maçla seriyi bitirmeye mi çalışmalılar? Ben olsam Akatlar'da başlamayı seçerdim ama seçim onların elbette.

Play-off için son iki biletin sahibi de belli oldu bugünkü sonuçların ardından. Haftaya sıralamadaki yerleri belli olacak sadece. Erdemir, bir sürpriz yapıp Efes Pilsen'i devirir ve eş zamanlı olarak Bornova da G.Saray Cafe Crown'a kaybederse yedincilik koltuğu Erdemir'in olacak. Diğer tüm koşullarda Bornova ligi yedinci sırada tamamlayarak F.Bahçe Ülker ile 0-0 başlayacak bir seriye doğru yol alacak. Tofaş ve Antalya kazanır Erdemir de kaybederse eğer son bilet için üçlü averaj devreye girecek. Burada da Erdemir'in iki rakibine karşı üstünlüğü bulunuyor.

G.Saray Cafe Crown, play-off umutlarını rafa kaldırmış oldu bugünkü mağlubiyet ile. Kepez ise aldığı önemli galibiyet ile umudunu son topa kadar taşımayı başardı. Haftaya Bandırma deplasmanında kazanıp, Aliağa Petkim ve G.Saray Cafe Crown'un kaybetmesini bekleyecekler. İki takıma karşı da ikili averajda üstün Kepez Belediyesi. Üçlü- dörtlü averajların oluşma ihtimali de var ayrıca. Renault'un dahil olduğu bir üçlü averajda ise şansı kalmıyor Kepez'in. Ama öncelikle Bandırma'da kazanmaları gerekiyor, bu hesaplara girebilmeleri için. Maçlara kadar detaylandırırız elbette bu olasılıkları. Şimdilik sıcağı sıcağına durumlar böyle. Hata olmaması için dikkat ettim ama varsa şayet ikili, üçlü averajlarda bir hata düzeltiriz onu da.

15 Yorum Yapılmış:

tanju dedi ki...

Tek hata olarak playoff durumu gözüküyor dostum, erdemir de garantiledi playoffu. 3'lü averaja girse bile üstünlüğü oluyor Antalya ile Tofaş'a karşı toplam +14 averajıyla. Tofaş'ın averajı ise +11

silahsız kuvvet dedi ki...

Banvitte Barış Özcan bugün kolunu kırmış. Play-off öncesi önemli bir eksik Banvitte. Son maçta Kepeze karşı çok asılmayacaklardır tahminim, yani Kepezin galibiyeti cepte. Antalya da ligde bir iddiası kalmayan takımlardan, onlarında Mersine kaybetmesi yüksek olasılık. Aynı şekilde Karşıyakanında 6.lığı garanti gibi, onlarında Aliağa maçında çok istekli olacaklarını sanmıyorum. Burda kritik olay Renault'un fb deplasmanı olacak. fbde de önemli sakatlar var play-off öncesi çokta kasmıyorlar. Renault kümede kalmayı garantiledi ama İstanbuldan sürpriz bir galibiyet çıkarırsa ve Bornova da gs cafe crownu yenerse işte o zaman gs ve Kepez aynı puanda oluyor. İkili averajda da Kepezin üstünlüğü var (ligin ikinci haftası 20-0 hükmen). Yani zorda olsa gsnin düşme şansı mevcut, tahminim Bornovayı yenip Kepezi ikinci lige gönderirler ama basketbol bu, olur mu olur.

cannksk dedi ki...

aliağa yenilir, kepez kazanırsa ne oluyor? bizimkilerin bazı nedenlerden ötürü maçı bırakacaklarını sanmıyorum

dejavu dedi ki...

O zaman üçlü/dörtlü averajlara kalıyor işte Can.

Kepez'in kazanıp üstündeki dört takımın kaybettiğini düşünürsek, Kepez düşüyor.

Kepez - Oyak - Aliağa - G.Saray Cafe Crown dörtlü averajında Kepez düşüyor.

Kepez - G.Saray Cafe Crown - Aliağa oluşursa 41'de Aliağa düşüyor.

Kepez - Mersin - G.Saray Cafe Crown girerse yine Kepez düşüyor.

İhtimaller çok fazla ama Kepez'in durumu kurtarabilmesi için Oyak'ın sisteme dahil olmaması şart gibi gözüküyor.

Kafayı toparlayayım bi, yazacağım olasılıkları.:)

Çağlar

KEREM dedi ki...

Galatasaray için de bakmıştım. Kazanırsa sorun yok ama kaybederse;

Kepez, Aliağa, Mersin ve Oyak'ın hepsinin kazandığı, (Kepez ile ikili averaj)
Kepez, Aliağa, Mersin'in kazanıp, Oyak'ın kaybettiği, (Kepez ve Oyak ile üçlü averaj)
Kepez ve Mersin'in kazandığı, Oyak ve Aliağa'nın kaybettiği (Kepez, Oyak, Aliağa ile dörtlü averaj)

durumlarında Galatasaray küme düşer.

Yağız dedi ki...

eşitlikler nasıl hesaplanıyor gsnin hükmen yenilgileri eşitliği nasıl etkileyecek?

Randis dedi ki...

Benim tahminim hafta sonu Karşıyaka-Aliağa maçını Aliağa (İzmir dayanışması)alır ve grantiler bahisciler Aliağaya oynayın. Kepezde yense bile 2.liğin yolunu tutar. Bornovada bu performansıyla Galatasarayı yener, playoff da fenerbahçeyle zevkli bi seri çıkarır.

nonstop dedi ki...

ksk dibindeki deplasmanı kaybetmek istemez aliağaya yatar, banvit maça asılmaz fazla ikinci bir sakatlık olsun istemezler yerleri zaten garanti, gs işini şansa bırakmaz artık onlarda kazanır, antalyanın bir iddiası yok mersin alır maçı, bu durumda kepez düşen ikinci takım olur bence.

KskHyTr dedi ki...

O kadar izmir dayanışması varki aramızda sormayın gitsin:) bornova sahasındaki ksk maçı için bilet fiyatlarını 20 lira yapmıştı unutulmaz bir dayanışma!(yöneticilerin arasındaki anlaşmazlığı bornova tarafı ksk seyircisini cezalandırarak verdi) Neyse yeri gelir hesaplaşılır... Aliağa konusuna gelirsek şahsen düşmelerini istemiyorum ama takım yatarmı orası muamma... Can ında dediği gibi bazı nedenlerden ötürü takım maça asılabilir...

hasanerdem dedi ki...

son derece sığ bir düşünce nonstop ve Randis...

iki sene önceye kadar aliağa'mı vardı bornova'mı vardı allahaşkına, düşseler bize ne çıksalar bize ne... fazladan bir iki deplasmana gitmekle batmayız merak etmeyin...

aliağa bizim maça düşme kalma maçı olarak çıkarsa, "çökertmeden çıktımda halilim aman başım selamet" nağmeleriyle ikinci ligin yolunu tutarlar... asla ama asla yukarıdaki nedenlerle yok kaybedelim, aman maça asılmayalım tarzı bir oyunla sahaya çıkacağımızı düşünmüyorum, zaten böyle bir durumda en büyük tepkiyi ahmet'e mehmet'e gerek kalmadan taraftar gösterir...

KEREM dedi ki...

Dayanışma olmaz ama KSK'nın yeri garanti. Aliağa maçı asılır KSK asılmaz. E takımları için doğru olan da bu olabilir.

Bu arada benim verdiğim durumlarda Kepez, Aliağa ve Galatasaray'ın üçlü averajında GS düşer olayını unutmuşum.

Diğer maçlara bakarsak;

Ben Barış Özcan'ın sakatlığından sonra Banvit'in bu maça da asılmayacağını düşünüyorum. Tabi asılmasa da maçı alabilir ama Kepez üstün mücadeleyle alır gibi geliyor.

Antalya'da da değişen birşey olmayacak. Mersin rahat kazanır orada.

Sadece haftanın kaybedeni Fb karşısında Oyak olabilir. Tabi Onlar da ekstra mücadele ile ancak alabilirler.

kontragelen dedi ki...

mersin'in bile kume dusme ihtimali var

http://contrabasketball.blogspot.com/2010/04/kim-duser-kim-kalir.html

buradan okuyabilirsiniz

nonstop dedi ki...

@hasanerdem
kskliler aliağanın ligde kalmasını aliağalılardan bile çok istiyor emin ol:) inanmıyorsan bi ksk sitelerine bak...

KskHyTr dedi ki...

Hasanerdem taraftar demişsinde son maçlarda salonun yarısı bile dolmuyor malesef:( Tepki meselesine gelince ben biraz şüpheliyim...

Randis dedi ki...

Walla hasancım haftasonu gelsin görücez bakalım benim yazdığım sadece kendi tahminim yazımdada belirtmiştim,Geçen sene canlı olarak salonda izlemiştim Kepez-Mersin maçını son hafta yine kepezin düşme kalma maçıydı 10sayı mersin üstünlüğüyle giden maç son periyod ne hikmetse kepezin galibiyetiyle sonuçlandı ve zaten 1.ci ağızdan duymuştum mersnin yeniliceğini. Basketbola yakışmasada böyle olaylar gizli kapaklı dönüyor..