3 Nisan 2010 Cumartesi

Kepez Bld: 82 - Bornova Bld: 67 (Kepez Gümbür Gümbür)

Kepez'in kazandığı son 2 maçın başrolündeki, hatta genelleme yaparsak sezon boyunca takımın merkez oyuncusu konumundaki Jovo Stanojevic bugün maç kadrosunda yoktu. Bu dezavantaj eşliğinde yine Beşiktaş Cola Turka maçındaki benzer bir şekilde hızlı girdi maça Kepez. Ama bu kez takım üçlük çizgisinin gerisinden çalışmaktaydı. Ersin'in 2, Mazutis'in 2, Erdem ve Hall'un ise birer isabetli üçlüğü daha maçın 7. dakikasında skoru 18-5 ile kendi adına iyi bir seviyeye taşıyan güney ekibi, ilk çeyreği de 24-13 önde kapattı. Ersin Görkem 10 sayı ile ilk çeyreğin en skoreri olurken, Bornova'da bu şeref 13 sayının 9'unu üreten Umutcan Özyıldırım'a aitti.

İlk çeyreğe nazaran daha durgun başladı Kepez ikinci çeyreğe. Hall'un bulduğu 2 sayılık basket dışında 5 dakika içinde skor üretemedi ama Bornova'nın aynı 5 dakikadaki karnesi de pek parlak değildi (5 sayı). Jovo'nun yokluğunda uzun rotasyonunda aktifleşme mecburiyetindeki Levent Bilgin ve Marcus Hall imzalı iki üçlük Kepez'in yeniden hayata dönmesini sağlarken o anda 8 isabet bulunan üçlük kategorisindeki 16 denemenin yanında sadece 8 ikilik denemesinin olması Jovo'suz Kepez'in oyun planındaki değişikliğe kısa bir özetti aslında. İlk çeyreğin Bornova adına en skorer ismi olan Umutcan Özyıldırım takımdaki onca skorere inat bulduğu 5 sayı ve son maçların en formda ismi Tyler Smith'in 2 sayısı skoru bir anda 32-28'e getirdi. Ersin Görkem'in bu maçta kendi adına 3. , takımı adına ise 9. isabetli üçlüğü yollayarak devreye 1-2 dakika kala olası bir skor denglenmesine mani olması Kepez'e ilk 20 dakika sonunda 37-34'lük üstünlüğü getirirken bu 37 sayının 25'i Ersin & Hall ikilisinden geldi. Bornova cephesinde devreyi 14 sayıyla kapatan Umutcan Özyıldırım hem takımının hem de sahanın en skoreri olurken, bu sezonun geri kalanında toplam 52 sayı bulabilmiş olması kendisiyle ilgili ilginç bir detayı da gözler önüne serdi. Daha ilk 20 dakika bitmişti ki bu maç Umutcan'ın bu yılki en yüksek skorunu ürettiği maç olmuştu.

Tıpkı ilk yarıya olduğu gibi ikinci yarıya da hızlı başlayan taraf ev sahibi oldu. Maçın başındaki fırtınayı üç sayı çizgisinin gerisinden yaratan Kepez, bu kez Marcus Hall'ın iki sayılık isabetleri ile başladı oyunun ikinci kısmına. İlk yarıda skora katkı veremeyen Barış Güney ve Mesut Ademoğlu'ndan beş sayılık bir oyun gelirken Bornova cephesinde ilk yarının en sıcak ismi Umutcan Özyıldırım da kenarda olunca bir cevap veremediler bu kez. Ve dört dakikada yakaladığı 11-1'lik seri ile farkı yeniden çift haneye çekmeyi başardı Kepez (48-35). Ve en önemlisi çeyrek boyunca bu marjı korudular. İlk yarıyı skor bulamadan tamamlayan Barış Güney - Mesut Ademoğlu ikilisinin bu on dakikada ürettiği 10 sayıya karşılık Bornova'nın takım halinde 10 sayı üretebilmiş olması da -ki 2'si serbest atıştan gelen sayılar bunların- son on dakikaya giderken 15 sayılık bir avantaj sağladı Kepez'e (59-44). İlk yarıda 25 sayı üreten Marcus Hall&Ersin Görkem ikilisi bu çeyrekte ürettikleri 12 sayı, toplamda 37' i gördüler. İlk yarıyı 14 sayı ile tamamlayan Umutcan Özyıldırım'ın karşısında son çeyreğe giderken halen 14 yazıyor olması da skorerlerin kötü gününde Bornova'ya hiç şans bırakmıyordu.

15 sayılık farka karşın son çeyreğe Mazutis ve Levent Bilgin'in dörder faulle girmesi Kepez'in rahatlamasına imkan tanımadı. Jovo'nun yokluğunda özellikle Levent Bilgin'e olan ihtiyaç çok daha fazlaydı elbette. Mesut Ademoğlu'nun üçlüğü ile farkı 18'e kadar yükselttiler hemen çeyreğin başında fakat son atımlık barutunu harcamamıştı henüz Bornova. Tyler Smith ve Joshua Shipp'in oyuna dönmeleri ile bir anda farkı tek hanelere indirmeyi başardılar bitime 1.40 kala (71-64). 18 sayıdan 7 sayıya kadar inen farkın ardından gelen moladan dönüşte 6'sı Hall'dan olmak üzere serbest atış çizgisinden 8/8 ile sekiz sayı bulan Kepez Belediyesi, 82-67 ile sahadan galip ayrılan taraf oldu.

Bu galibiyetle birlikte son yedi maçtaki beşinci galibiyetini aldı Kepez. 50 sayı 5 asist ile 82 sayının önemli bir kısmında pay sahibi olan Marcus Hall - Ersin Görkem ikilisi, haftaya alt sıraların kaderini tayin edecek karşılaşmaya, Bursa'ya moralli gitmelerini sağlamış oldu. Tamamı ikinci yarıda olmak üzere 18 sayı üreten Barış Güney - Mesut Ademoğlu da galibiyetin gizli kahramanları oldular bugün. Jovo'suz alınan bu galibiyet çok daha morallendirmiştir elbette onları. Bornova ise deplasmanlarda zorlanmaya devam ediyor. İlk yarıda 34 sayının 14'üne imza atan Umutcan, ikinci yarıda skor üretemeyince skorboarddaki 15 sayılık farka da normal sonuç diyoruz. Hele ki Tyler Smith ve Joshua Shipp ikilisi 12/25 ile isabet bulabilmiş iken.

Kepez Bel.(82):
Erdem Türetken 3 (2 ribaund), Marcus Hall 33 (3 ribaund- 4 asist), Andrius Mazutis 6 (1 ribaund- 1 asist), Altay Özurgancı, Barış Güney 11 (4 ribaund), Ersin Görkem 17 (5 ribaund), Mesut Ademoğlu 7 (6 ribaund)

Bornova Bel. (67): Josh Shipp 13 (3 ribaund- 3 asist), Umutcan Özyıldırım 14 (3 ribaund), Tyler Smith 17 (10 ribaund- 2 asist), Yalçın Azizmahmutoğulları 2 (1 ribaund), Çağdaş Erdoğan 2, Frank Elegar 5 (4 ribaund), Serdar Yavuz 2 (1 ribaund), Tomas Nagys 3 (2 ribaund- 2 asist), Cüneyt Erden 9 (5 ribaund- 4 asist)

1 Yorum Var:

Yağız dedi ki...

Seyirci muhteşemdi 3 silahşör barış marcus ersinle maçı getirdik jovosuz yendiğimizinde altını çizelim sıra oyakta biz bu ligde kalacağızzz...