17 Nisan 2010 Cumartesi

Kritik Derbi

Aldığı cezaya gösterdiği reaksiyon neticesinde play-off potasına kadar yükselmeyi başaran G.Saray Cfe Crown'ın, bu hedefini gerçekleştirebilmesi için kalan üç maçta hata yapmaması gerekiyor. Zira cepten yeme haklarını geçtiğimiz hafta Ankara deplasmanında kullandılar. Bugün kazanmaları halinde puanlarını 39'a yükseltecekler ki diğer maçların sonuçlarına göre dokuzunculuğa kadar çıkartabilir bu sonuç onları. Fakat önemli bir eksiklik var G.Saray Cafe Crown'da. Darius Washington bacak adalesindeki yırtık nedeniyle sahada olamayacak bugün. Can Akın, Caner Topaloğlu ve Fatih Solak üçlüsü de tam sağlıklı bir şekilde olamasalar dahi kadroda yer alacaklar. Türk Telekom karşısında ikinci yarıda sadece yedi dakika oyunda kalabilmişti Caner Topaloğlu, hatırlatmak gerekirse. Bu sakatlıklarla birlikte sarı kırmızılılarda geçtiğimiz haftaya yakın bir oyun göreceğimiz aşikar. Jasaitis - Rancik - Wilkinson üçlüsü birer ikişer dakika dinlenebilecek sadece, faul problemlerine girmedikleri taktirde. Bu üçlüye Evren Büker'i de dahil edebiliriz sanırım. Ankara deplasmanında ilk çeyrekte iki faul alması tüm rotasyonu baltalamıştı. Bugün herkesin daha temkinli davranacağı kesin faul anlamında.

Beşiktaş Cola Turka ise büyük sorunlarla geliyor derbiye. Dördüncülük koltuğunda kalabilmek için kazanmaları gereken bir karşılaşma onlar için. Fakat Chatman'in açığını kapatmak için kadroya dahil edilen Perry'nin bugün oynaması çok çok zor. Lonny Baxter zaten kadro dışı. Bu eksiklere bir de Brad Newley eklendi hafta içinde. Alacakları olduğunu söyleyerek sözleşmesini fesh etti Avustralya'lı oyuncu, Milano yolunda olduğu söyleniyor. Engin Atsür - Muratcan Güler - Haluk Yıldırım - Cevher Özer - Fedor Likholitov beşi çıkacak sahaya muhtemelen. Kenarda da Arın, Kerem Özkan, Adem Ören ve Fletcher forma bekleyecek. Şu rotasyonun yeterli katkıyı verip üstüne de Newley'in maç başı ürettiği 15 sayıyı kompanse edebilmesi oldukça zor gözüküyor. Bunun yanı sıra ligin bana göre tempolu oyunu en iyi oynayan ve bundan zevk aldığı gibi izleyene de zevk veren Beşiktaş Cola Turka'nın bugün bu anlayışından vazgeçmesi gerekecek. Sonlara yaklaşıldıkça yorgunluğun ve ona bağlı hataların artacağını ve bu hataların da maçın kaderini çizeceğini söylemek yanlış olmaz herhalde. Bu durumu minimize edebilmek için her zaman oynadığı tempoyu düşürmek zorunda siyah beyazlılar. Cem Akdağ'ın da buna itiraz edeceğini zannetmiyorum zira onun elindeki kadronun da geniş bir kadro olmadığı ortada. İki takımın da maçı tutmak isteyeceğini ve bunun için de tempoyu azaltmak zorunda olduklarını söylemek mümkün ama kendi dinamiklerinin dışına çıktığında bu rotasyonla deplasmandan galibiyet çıkartabilmesi de epeyce zor gözüküyor siyah beyazlı cephe açısından.

'Derbilerin favorisi olmaz' ritüeline futboldan fazlasıyla aşinayız. Bu durumun parkelerde aynen devam ettiğini de biliyoruz. Bütün zorluklara rağmen bugün Abdi İpekçi'den bir galibiyet çıkartabilirse şayet Beşiktaş Cola Turka, bunu derbi dinamikleri içerisinde değerlendireceğiz hepimiz. Çünkü normal bir maç değil, derbi bu. Yüreği ile oynayan, maçın öneminin farkında olan taraf kazanmıştır bu maçları genelde. İki tarafın da sezon başından bu yana(G.Saray Cafe Crown'un ceza sonrası dönemi bu) bu çerçevede mücadele ettiğini biliyoruz. Fenerbahçe - Galatasaray - Beşiktaş rekabetinde bu sezon deplasmanlrda alınan tek galibiyet Akatlar'da G.Saray Cafe Crown'a ait. O maç haricinde tüm maçlar ev sahibi takımların üstünlüğü ile bitti. İlk yarıdaki mağlubiyetin kontrası için sahaya çıkacak olan Beşiktaş Cola Turka mı, yoksa ev sahibi takımların kazanma geleneğini sürdürmek isteyen G.Saray Cafe Crown mı kazanacak, bunu da kahvaltımız eşliğinde göreceğiz birazdan.

edit: Brad Newley ısınıyor Abdi İpekçi'de. Kriz çözülmüş gibi gözüküyor şu an için.

2 Yorum Yapılmış:

Utku NALBANT dedi ki...

newley sahada :)

Tayfun Yurdagül dedi ki...

Newley'de kurtaramadı :)