13 Nisan 2010 Salı

Taurasi Fener'e Doğru

Diana Taurasi - Fenerbahçe flörtünden bahsetmiştik dün. Euroleague finalinin ardından İspanya basınında da yazılmaya başlanmış bu flört. Kaynak çok güvenilir değil belki bu anlamda ama yurt içinden gelen haberler de doğruluyor bu girişimi. Voleybolda zirveye oynayan takımın ardından benzer bir yapılanma ile bayan basketbolunda da atılım gerçekleştirileceği herkesin dilinde son günlerde. Aziz Yıldırım'ın Cannes öncesi yaptığı basın toplantısında söylediği sözler de, bu projenin hayata geçirilebilme ihtimalini fazlasıyla arttırıyor elbette. Diana Taurasi kimdir nedir diye merak içinde olanlar için, bayan basketbolunun Messi'sidir demek yanlış olmaz herhalde. Şu anda Avrupa'da oynayan oyuncular arasında skor gücü noktasında zirvede bulunan Taurasi, rakip sahada durdurulması imkansıza çok yakın bir isim. Avrupa pasaportu bulunması ise artık bir opsiyondan ziyade zorunluluk halini almış durumda bayan basketbolunda. Fenerbahçe yönetimi bu hamleyi gerçekleştirirse şayet devamını da getirecektir kuşkusuz ama sadece Taurasi ismi bile Fenerbahçe'yi final four biletlerinden birinin üstüne yazmaya yeter de artar bile.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz düsturundan hareketle uzun zamandır gündemde olan Taurasi'nin yanı sıra şu anda Spartak'ta koçluk görevini üstlenen Pokey Chatman'ın da önümüzdeki sezon için İstanbul'da olacağı konuşuluyor. Amerika'da ciddi bir kariyere sahip olmasına karşın kıta Avrupa'sında aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil Chatman için. O'nun gelişinin büyük farklılıklar yaratabileceğine inanmıyorum açıkçası. Ki Spartak kariyerinde kulüp başkanının suikaste kurban gitmeden önce saha kenarından takımı idare ettiğini de eklemek lazım buraya. Fakat Taurasi'nin yaratacağı etki bunu da gözardı etmemizi sağlayacaktır kuşkusuz. Zira son dönemde ciddi paralar harcayan bayan basketbol takımlarının başında daha çok ahbap-çavuş ilişkilerinin getirmiş olduğu koçlar görüyoruz, izliyoruz. Bu anlamda yabancı bir koçun tercih edilmesi de belki karşı yakada olumlu bir yansıma yaratarak, bu alanda ezeli rekabeti bir de yabancı koçlar yönetiminde izlememizi sağlayabilir.

Bu transferin gerçekleşme olasılığı bile fazlaca heyecanlandırırken bünyelerimizi, gerçekleşmesinin ardından yaratacağı domino etkisi ile ligimizin Rus liginin elindeki bayrağı çekip alması çok da ütopik değil artık. İki sene kadar önce bunu ilk yazdığımda imkansız denilmişti ama o noktaya doğru koşar adım gidiyoruz.

9 Yorum Yapılmış:

Kapkan dedi ki...

alırlarsa çok büyük iş yapmış olurlar. zira bu oyuncunun kalitesi yanında en büyük farkı ab pasaporunun olması. helal olsun demek düşer bize. moskova takımı geçen yıl bu oyuncuya 1.5 milyon dolar vermiş. demekki fb de en az bunun kadar para verecek. aziz yıldırım keseyi açmış galiba

twilost dedi ki...

bir de cappie dönse geri keşke.. şu anda bu takım sürekli spartakla eşleşmese f4 görcek düzeydeydi ama ne şanssa her sene aynı takımla eşleşip elendik.. tek başına taurasi şampiyonluk favorisi haline getirir tabi de pondexter'ı çok seviyor bu taraftar yahu.

ozgur sahin dedi ki...

haberi hayretle ve şaşırmış bir şekilde okudum, bugün bir çok blogdada bu konu vardı. Hayretle diyorum çünkü hakikaten inanılmaz bir durum, geldiğinde bir çok şeyin farklı olacağı gün gibi aşikar :)

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Bayan basketbolunun Jordan'ını alacağız !

Furkan Zengin dedi ki...

Fenerbahçe Bayan Takımı iyi bir sponsor buldu bildiğim kadarıyla. ciddi bir bütçe ile geliyorlar önümüzdeki seneye. İlgilenilen başka iyi isimlerde var diye biliyorum, GS'de buna kayıtsız kalmaz onlar da yatırım yapmaya devam ederler, TBBL'nin geleceği çok sağlam yeter ki iyi pazarlansın....

Furkan Zengin dedi ki...

Cappie ile Taurasi'nin kolay kolay aynı takımda oynama şansı yok, ABD Milli Takımı hariç... Hatta sırf bu yüzden Cappie New York'a takas oldu zaten.

KskHyTr dedi ki...

Oynar onlar oynaaar... Tamamen duygusal sebeblerden:)

bonzo dedi ki...

bayan takımı olan kulüplerin taraftarları yorum yapsın lütfen:-)

KskHyTr dedi ki...

Sponsor olsun cafe crown açalım bir şube:)