12 Nisan 2010 Pazartesi

T.Telekom: 87 - G.Saray CC: 74 (İkinci Yarıda Gelen Galibiyet)

Haftanın kapanış maçında play-off hesapları yapan G.Saray Cafe Crown'un eksikleri maçın sonucunu doğrudan etkileyebilecek türdendi. Washington'ın sakatlığı nedeniyle oynayamayacağını söylemiştik gün içinde. Salona girdiğimde Caner'in yanı sıra Fatih Solak'ın da bir rahatsızlığı olduğunu öğrendim. Sakatlığı atlatan Can Akın ise ilk beşteydi. Telekom cephesinde ise Wilson yabancı kontenjanından tribünün yolunu tutarken, ona eşlik eden isim eli sargılı Tutku Açık idi.

İlk yarıyı maça başladığı üç yabancısını, Jasaitis - Wilkinson - Rancik - çıkarmadan oynadı koç Cem Akdağ. Kenara gelen Can Akın ve Evren Büker de faul problemleri ile gelmişti kenara. Hani faul problemine girmeseler pek de çıkacak gibi durmuyorlardı açıkçası. Telekom'da ise çıkmadan oynayan tek isim Ricky Davis'di. Hücumdaki Jasaitis - Ricky Davis eşleşmesini çok iyi kullandı konuk takım. 15 sayı 5 ribaund 2 asist ile tamamladı devreyi Litvanya'lı, Ricky Davis'in işin savunma kısmıyla pek alakadar olmadığını biliyoruz zaten. Maçın başında topu Lang - Dudley ikilisine topu indirerek başlayan Telekom'a, hücum ribaundları ile karşılık verdi G.Saray Cafe Crown. İkinci çeyrekte yaptığı iyi savunmayla da yalnızca 12 sayıya izin vererek 45-38 önde girdi soyunma odasına.

İlk yarıda perdeleme yaptığı pozisyonda ayağından sakatlanan Lang kenara geldikten sonra devam etti oyuna. Fakat ikinci yarının hemen başında nüksedince bu rahatsızlığı, kalan dakikalarda Ümit Sonkol'u izledik. Bu nokta maçın önemli anlarından biriydi. Son dönemin formda isimlerinden biri Ümit. İkinci devrede 12 dakika sahada kalıp 3/4 saha içi isabeti ile 6 sayı 2 ribaund 1 asistlik katkı yaptı ki sayıları hep kritik anlarda geldi. İkinci yarıya başlarken bir de savunma değişikliği geldi koç Merih Çakıroğlu'ndan. İlk yarıda Ricky Davis'in savunmasında istediklerini rahatça yapan Jasaitis'in başına Bekir'i dikti. İşe yaradı bu hamle ve Bekir, Jasaitis'e potayı göstermedi ikinci devrede. Hiç çıkmadan oynadığı devrede savunma sahasındaki bu başarısının yanı sıra hücumda da şut kaçırmadan 11 sayı 3 asist 3 ribaund ile oynadı. Ki bu da maçın bir diğer kilit noktasıydı.

Sarı kırmızılılarda ise sona yaklaşıldıkça yorgunluk başgöstermeye başladı. Yorgunlukla birlikte top kayıpları da elbette. Bu devrede tam 10 top kaybı yaptı sarı kırmızılılar. Bu anlarda gözler doğal olarak son dönemin en iyi altı numarası ünvanını fazlasıyla hakeden Darius Washington'ı aradı. Enerjisiyle, savunmayı deliciği ile önemli bir opsiyon Amerika'lı, koç Cem Akdağ için. Son dönemde kazanılan maçlar içerisinde gördüğümüz bir diğer tercih de Fatih ile savunma direncini yükseltip, Fatih'i boyalı bölgeye çekip zone yapması idi G.Saray Cafe Crown teknik ekibinin. Maçın temposunu değiştirmeye yönelik önemli hamlelerden biriydi bu onlar için. Fatih'siz de denediler bu alan savunmasını ama, üstüste üç üçlükle dokuz sayı buldu bu dönemde ev sahibi.

İkinci yarıda 49 sayı üretip yalnızca 29 sayıya izin vererek, dar rotasyonu nedeniyle yorulan rakibine karşı iyi olmasa da istekli savunma yaparak ve bir devrede neredeyse rakibinin tam üç katı kadar asist yaparak(14/5), 87-74'lük skorla galibiyete ulaştı Türk Telekom. G.Saray Cafe Crown karşısında gelenekselleşen dış şut performansını da sürdürürerek elbette(12/25). Sahanın en skoreri 19 sayı ile Ricky Davis olurken, Bekir Yarangüme ve Ümit Sonkol'un performansları sonuca direkt etki etmesi açısından çok daha değerliydi. Goran Jeretin'i de ilk kez çıplak gözle izledim Ankara'da. Takımı derleyip topladığı aşikar. Bu arada Mallet da kaşla göz arasında 9 asisti yazmış hanesine, görünce şaşırmadım desem yalan olur.

Bu galibiyetle birlikte iki takım arasında oynanan son 22 maçta 19. galibiyetini aldı Telekom. Ankara'daki son 11 maçta da 10. galibiyet. Dördüncülük hedeflerinden de sapmamış oldular böylece, sonuna kadar kovalayacaklar orayı. G.Saray Cafe Crown ise bugün sahadan çok, saha dışında kaybetti bu maçı. Sakatlar nedeniyle daralan rotasyon, son haftalarda görmeye alışık olduğumuz savaşan takım kimliğini de fazlasıyla etkiledi. Play-off yolunda bir mağlubiyet hakları vardı, onu kullanmış oldular. Kalan üç haftada üç galibiyet şart onlar için.

Türk Telekom (87):
Kristoffer Douglas Lang 7 (5 ribaund), Bekir Yarangüme 13 (3 ribaund, 3 asist), Goran Jeretin 10 (5 ribaund, 6 asist), Hüseyin Beşok (1 ribaund), Mutlu Akpınar 4 (1 ribaund), Ricky Davis 19 (6 ribaund, 2 asist), , Ersin Dağlı 14 (5 ribaund, 1 asist), Ümit Sonkol 12 (2 ribaund, 1 asist), Dayon Demond Mallet 8 (4 ribaund, 9 asist)

G.Saray Cafe Crown (74): Tufan Ersöz (1 ribaund, 1 asist), Caner Topaloğlu 4 (1 ribaund), Rıfat Murat Kaya 14 (4 ribaund, 1 asist), Mike Wilkinson 14 (13 ribaund, 1 asist), Radoslav Rancik 13 (5 ribaund), Evren Büker 7 (1 ribaund, 4 asist), Fikret Can Akın 7 (2 ribaund, 2 asist), Simas Jasaitis 15 (7 ribaund, 2 asist)

2 Yorum Yapılmış:

serdar dedi ki...

dün hem savunma hem hücum yapan goran-ümit-bekir di.bana izlerken büyük zevk verdiler.tuttukları adamlarla boğusmaları attırmamaları yada atıslarını bozup isabet sağlatmamaları büyük bir basarıydı.tuttukları adamlarda sayı ortalamaları yüksek adamlardı.telekom antrenoruyle oyuncularıyla mükemmeldi.

dfn05 dedi ki...

gitti playoff gerci gitmese ne olacaktı muratla fatihle :D