31 Mayıs 2010 Pazartesi

2013'te Avrupa Şampiyonası'nın Statüsü Değişecek

Turgay Demirel'in başkan olamadığı FIBA Avrupa Yönetim Kurulu, Eurobasket 2013'ten itibaren Avrupa Şampiyonası'nın statüsünü değiştirme kararı aldı. Buna göre hali hazırda 16 olan turnuvaya katılan takım sayısı 24'e yükseltilecek. Bu vesileyle de hiçbir anlam yükleyemediğim A ve B kategorileri geyiği de ortadan kalkacak. Ayrıca son dönemde Tanjevic'in de sıkça eleştirdiği '12 kişilik kadro dışına çıkamama' saçmalığı da tarih oluyor. Her koç turnuvaya 14 kişilik kadro ile gidebilecek ve her maçtan 1 saat önce o maçtaki 12 kişilik kadrosunu açıklayacak. Tabii bu son kararın çıkış nedeni takım sayısının %50 artış göstermesi ve buna bağlı olarak yapılacak maç sayısının da artması. Ama öyle ama böyle, doğru yol bulunmuş ya, gerisi fasa fiso.

3 Yorum Yapılmış:

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Bunu sevdim..

Yalnız yapılan maç sayısı artacak diye oyuncu sayısı arttırılıyor ama aynı kural Dünya Şampiyonası'nda da geçerli değil mi? Yani Dünya Şampiyonası'nda da 24 takım var ama 12 oyuncu.. Onun da değiştirilmesi lazım. Yoksa çok mantıksız bir neden olur.

Sercan dedi ki...

Belki pilot uygulama tadındadır? 12+2ye akılları yatarsa Dünya Şampiyonası'na da uygularlar bence. Aksi çok ama çok saçma olur.

murat ozen dedi ki...

24 takım mantıksız. Her halde malta, san morino gibi takımlarla dolduracaklar kalan 8 takımı. Sadece orada olmuş olmak için gelecek 8 takımın hiç bir faydası olmaz.