5 Mayıs 2010 Çarşamba

Alkol mü? Spor mu? Seçimini Yap..

Bundan 2 yıl önce hazırlanan ancak tartışmaya açıldıktan sonra rafa kaldırılan tütün mamülleri ile alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin esasları düzenleyen yönetmelik taslağının daha da ağırlaşmış maddelerle yürürlüğe girme durumu herkesin öyle ya da böyle dikkatini çekmiştir. Taslağın içeriğinde neler yazdığını ve bunların beraberinde neleri getireceklerini şuradaki haberden detaylıca görebilirsiniz. Biz bizi ilgilendiren kısmına gelelim işin.

Taslağın içeriğindeki maddelerden biri şu: 'Alkollü içki markaları ile her türlü sportif faaliyet şirket şeklinde yapılanmalar da dahil olmak üzere spor kulüpleri veya spor kulübü taraftarları arasında bağ kurulmasına neden olacak uygulamalar yapılamaz. Alkollü içki markaları ile alkollü içkilerin ambalajı üzerinde yer alan logo, amblem ve işaret şeklindeki alkollü içki markasını doğrudan çağrıştıran ayırt edici tasarımlar spor kulüplerine isim olarak verilemez ve tanıtımlarında kullanılamaz'.

Yani? Kısaca ya alkolü ya da sporu seç Efes Pilsen. Ya alkolü bırak, ya da kulübü kapat Efes Pilsen. Hiç olmadı, takımının adını değiştir Efes Pilsen.

Bu yasanın çıkış maksadı ne? İnsanları alkolden, tütünden bir nebze daha uzaklaştırmak, gençlerin gelişimine pozitif katkıda bulunmak, vesaire vesaire. Peki hiç düşündünüz mü Efes Pilsen adı altındaki oluşumun ben dahil birçok yaşıtım gence bu ülkede basketbolu sevdirdiğini? Bu takım bir zamanlar Milli Takımmışçasına milyonları peşinden sürüklerken bu taslağı hazırlayanlar ne yapmaktalardı acaba? Diz çökmüş, etek öpmüş ve memlekette yaşananlardan bihaber vaziyette mi takılmaktalardı? Konuşmayayım diyorum, yine konuşuyorum, tutmam lazım kendimi, frenlemeliyim !!!!!!!.

Bilmeyenler için anlatalım, Efes Pilsen Spor Kulübü 1976 yılında Kadıköy Spor'un devralınmasıyla Tuncay Özilhan liderliğindeki grup tarafından 'ülke sporunun gelişmesine katkıda bulunmak' maksadıyla kurulmuştur. Ve şimdilerde Bornova'nın yaptığı gibi 2 yıl içinde amatörden (o zamanlarki adıyla İstanbul Ligi) 1. lige yükselmiştir. Hem de yenilgisiz. Ve 1. ligdeki ilk sezonunda da şampiyonluğa ulaşıp unutulmaz bir başarı hikayesinin de mimarı olmuştur. Ama Efes Pilsen'in yazdığı başarı hikayeleri bununla da sınırlı değildir. Ülke sınırı içerisinde aldığı sayısız kupanın yanına 1996 yılında Koraç Kupası şampiyonluğunu eklemeyi başaran kulüp halen Türkiye'ye Avrupa Kupası getiren ilk 'basketbol kulübü' olmayı başarmıştır. Altyapısıyla, tesisleriyle, kimliğiyle, karakteriyle bu ülkenin uzak ara en iyi basketbol kulübü olmayı başaran organizasyonu son yıllarda Efes Pilsen'i Efes Pilsen yapan değerlerinden biraz uzaklaşsa da, ben dahil birçok kişinin eleştirilerine (bu konudan ötürü) maruz kalsa da Efes Pilsen budur. Öyle yarım ağızla yazılmış bir taslakla hiç edilemeyecek kadar da büyüktür bu külüp. İsteyen olursa 'Potada 30 Yıl' isimli Efes Pilsen DVD'sinden de birer kopya gönderebilirim taslakta emeği geçenlere. Ben kapanmasını kabul etmiyorum bu takımın. Bu yasanın bu haliyle çıkacağını sanmıyorum pek ama yine de nasıl bir tepki verilmesi gerekiyorsa, hepsine de hazırım. Benim elimden gelen ancak kendi sitemden insanlara ulaşmak ve onları uyandırmak olabilir naçizane. Ötesi için yapılacak herşey için de hazır ve nazırım.

Tuncay Özilhan sakin şimdilik, 'Taslağı inceliyoruz, getirilmek istenen düzenlemeleri anlamaya çalışıyoruz. İncelememiz bitince görüşlerimizi açıklayacağız' demekle yetiniyor. Olayla ilgili en doğru, en net, en keskin açıklama ise ilginç gelecek belki ama Turgay Demirel imzası taşıyor: 'Bu taslağı düzenleyenler tekrar gözden geçirmeli. Zannediyorum ki onlar 35 yıldır ne Efes Pilsen ile sevindiler, ne de Efes Pilsen’i bir kez izlediler'.

Konuyla ilgili yazım taslağımda duruyordu, dün Mali de aynı minvalde bir şeyler karaladı, hazır harekete geçmişken, biz de çıkartalım dedik yazıyı sandıktan..

25 Yorum Yapılmış:

Erinc Atilla dedi ki...

anadolu grubunda tek bir sirket yok sonucta...bakarsiniz dacka geri doner efes'in yarisma haklariyla...kim bilir, boyle federasyon oldukdan sonra bu ulkede olmayacak hersey oluyor sonucta...

cannksk dedi ki...

hastayım bu yasakçı kafaya. 18 yaşından küçük çocukların alkol satılan marketlere girmeleri ve kordon tarzı yerlerde dolaşmaları da yasaklansın.

basketçi dedi ki...

buna müsade etmeyiz
spor camiasını küçümsemesinler.

Utku61 dedi ki...

Basketbol sever olarak bizimde yapacağımız bir şeyler varsa sizin aracılığınızla yapılması gereken ne varsa yapmaya hazırız. Bu koca kulübü bu kadar hizmetleri olan bir spor kulübünün kapanmasını hiç istemem. Çıkarılacak yasaya gelince efes diyince benim aklıma içki falan da gelmiyor! Bunların kafaya göre o zaman koraç kupasını aldıkları zamandan beri izlerim takip ederim Efesi! yaşım 32 demek o zamandan bu zamana benim alkolik bir yapıya sahip olmam mı gerekiyordu?

nonstop dedi ki...

ben sorunu sadece türk basketbolunun ya da türk sporunun bir sorunu olarak görmüyorum. bu zihniyete hiç güvenmiyorum ve samimi bulmuyorum, bu gidişata ses çıkaran olmazsa yakında fabrikayı da kapatırlar, zaten içki içilen yerler bir bir kapanıyor.

Gurcay dedi ki...

Bu ülkede basketbol denince akla gelen ilk kulüp Efes Pilsen'dir. Yurtiçi ve yurtdışı başarı denince Efes Pilsen akla gelir. NBA'ye ilk giden basketbolcü Efes Pilsen alt yapısından gitmiştir. NBA'ye en çok oyuncu gönderen Türk takımı Efes Pilsen'dir. Hidayet'in geçen sene Türkiye'ye yaptığı tanıtımı Turizm Bakanlığı kaç para harcayarak yapabilir? Hatta parayla yapabilir mi??? Bu adamı yetiştiren kulübün kim olduğunu sanıyorlar? Bıraksınlar bu gerici düşünceleri; bıraksınlar insanlar Türk sporuna katkı vermeye devam etsinler!

reverdy dedi ki...

Sizin de belirttiğiniz gibi cumhuriyet tarihinde takım sporlarında a takım seviyesinde bir kupa kazanan ilk spor kulübü efes pilsen'dir. günümüzde türk basketbolunun bu seviyeye gelmesinde de bir numaralı etkendir. hatta basketbolla hiç ilgisi olmayan kişiye anlatıcak olursak bu durumu abd başkanı ülkemize geldiğinde bahsettiği iki adet türk sporcu da efes pilsen altyapısından yetişmedir.

EmreKSK dedi ki...

kusura bakmayın ama uzulmedim.

KskHyTr dedi ki...

Ülkede ele geçiremediği kaleleri gavur dinsiz kisvesiyle şuçlayan zihniyetin yaptığı sıradan bir proje daha... Artık şaşırmıyorum daha neler gelecek başımıza ılımlı islam adı altında göreceğiz bakalım... Efes pilsenin kapatılması yada isminin değişmesi bu ülke sporuna yapılmış en büyük hakarettir... Göreceğiz bakalım insanlar ne kadar tepki verecek bu olaya?? Kafalar kuma gömülmeye devam edecek bence...

fuat dedi ki...

(a) milli futbol takımının ana sponsorunu kolay kolay spor dışı bırakamazlar. bu işler değişir...

Sarıkaya dedi ki...

Bi' arkadaş anlattı Egypt Air uçakları artık, kalkışa fatihalar eşliğinde geçiyormuş.. Böyle bir uygulamada geri kaldığı için THY'nı kınıyorum!:-)) Belki de "Durun daha deve keseceydik!" felan diyorlardır, bilemiyorum!:-)) Bence THY yanlış yapıyor, gitsin direk Aris'e sponsor olsun! yakışır!:-))..

"Kusura bakmayın ama üzülmedim" diyen arkadaşların da ben kusurlarına bakmıyorum. Her hallelerinden belli, 93'de Torino'da, 96'da Milano'da, 2000'de Selanik'te, 2001'de Paris'te olmadıkları..

Adibelli dedi ki...

Efes Pilsen'in kapanmasına bir basketbolsever neden üzülmez?

KskHyTr dedi ki...

@Sarıkaya
Neden genelleme yapıyorsun benim birçok arkadaşım bu duruma tepkili... Her hallerinden belli gibi kelimeler yakışıyormu... Herkes fikrini söylüyor sonuçta katılırsın katılmazsın... Bütün efesliler dopingçi şikeci diyenlerle ne farkınız kalıyor???

Ahmet Karadag dedi ki...

Her sene yeniden ortaya atilan bu sacmalik gerceklesirse, tbl ligini falan da kapatsinlar, futbolda da Kasimpasa disindaki takimlari bank asya ligine düsürsünler. Efes Pilsen'siz bir lig düsünemiyorum. beko liginde ve tbl2'de neredeyse her takimin kadrosunda Efes'in alt yapisindan yetisen en azindan bir tane oyuncu var. Efes Pilsen 30 küsür yildir her türlü krizlere ragmen hic bir zaman hedef ve bütce kücültmeyen tek basketbol kulübüdür. Türk insanina basketbolu sevdiren ve insanlarimiz sportif anlamda bulunan "Avrupa kompleksini" yerle bir eden ilk takimdir.
Takim bu yasadan dolayi kapatilirsa Efes tüketimini inadina ikiye katlayacagim :)

Bülent Kıyışkan dedi ki...

Koyu bir Efes Pilsen taraftarı olarak tabii ki bu olay hiç hoşuma gitmiyor. Yanlış bilmiyorsam bu yeni bir şey değil. Daha önce de gündeme gelmişti ama yasalaşmamıştı. Olaya Efes Pilsen ve bizim gibi basketbolseverler açısından bakacak olursak tam bir hayal kırıklığı olacak böyle bir kararın çıkması. Çünkü Türkiye'de basketbolun tartışmasız son 30 yıldaki baş oyuncusu bir kulüpten bahsediyoruz. Onun ve Eczacıbaşı'nın yaptıkları sayesinde diğer şirketler baskebola (ve hatta voleybola, futbola) bu kadar yatırım yaptılar. Eğer Efes olmasaydı Ülker bu kadar yatırım yapar mıydı spora bilemiyorum. Mutlaka gözden geçirilmesi ya da en azından bu kadar yatırıma karşılık istisna yapılması gereken bir yasa gibi görünüyor bu.

FFM dedi ki...

avrupada yasayan gurbetci biri olarak konuya söyle bir bakis acisi getireyim..burda suc erdogan hükmetinde degil esas suc bu adami ikdidar yapan türkiye halkindadir.sen bu adama imkani verirsen bu adamda bu imkani kulanir elbete.hem bu adami basbakan yapican sonrada elestiricen

Kapkan dedi ki...

Bu taslağı kim hazırladı ise çok ama çok art niyetli bir hareket efes pilsen artık bir alkollü içki markası olmaktan çıkmış bir spor markası olmuştur. Bunu hazırlayanalr bu gerçeği görmüyorlar mı?
ya siz bu taslağı hazırlayacağınıza daha kapsamlı bir harekt başlatın 18 yaşından küçük çocuklara sigara ve alkollü içki satışını yasaklayan yasayı daha sertleştirin. dışarda yolarda sigara satıyorlar çoluk çocuk 10 yaşındaki çocuklar bunların yüzünden sigara içiyor

Okan dedi ki...

hiç efes maçı izleyip de ulan bi bira içeyim dememişimdir.

Ne alaka?

tozlu parkeler dedi ki...

Bu meseleyi federasyona bağlayanları gülerek izliyorum.
Mesele basketbolla ilgili değil, mevcut hükümetin üzerinde uzun süredir çalıştığı bir proje bu. Daha önce defalarca yazıldı, çizildi. Sadece efesin basketbol şubesi etkilenmeyeck bu projeden, mesela efes pilsen blues festival de düzenlenemeyecek.
İçki tüm kötülüklerin anasıdır, artık bir kesimin kabul ettiği bir inanış değil sosyal hayatımızı düzenleyen bir gerçek halini alıyor.
İçmek isteyen siktirsin gitsin bir sonraki adımıdır, siktirip gitmeyenin kafasını koparmakta ondan sonraki.

Sarıkaya dedi ki...

@ KskHyTr : Yazdıklarımı nerenle okuduğun konusunda derin şüphelerim var. "Yasaklı maddeyi nasıl aldığını itiraf etmediği için Kerem Gönlüm'e 2 yıl ceza verilmesi gerekirdi!" diyen birinin farkını fark edemiyorsan, yapabileceğim pek fazla bir şey yok..

Adıbelli çok güzel özetlemiş ;

"Efes Pilsen'in kapanmasına bir basketbolsever neden üzülmez?"

Ha! Basketbolsever değilseniz.. orası ayrı.

oscar dedi ki...

bence de efes olmasın heineken olsun. lezzet farkı tartısılmaz.

Sarıkaya dedi ki...

Avrupa'da Liverpool'lu olarak Carlsberg'i tercih ederim!:-))

TUNABASKET dedi ki...

Ara ara gündeme gelen bir madde bu.çıkıp çıkmaması da çok önemli değil.İsim değiştirir yine yoluna devam eder.Avrupada örnekleri var.Ama tabi bu yasayı çıkaranların niyetleri de önemli

KskHyTr dedi ki...

@sarıkaya
Wallahi şaka gibi ya:) Ben ne dedim sen nerenle okuyorsun acaba yazdıklarımı... Neden genelleme yapıyorsun dedim... Önce bir oku bende tepkiliyim efes pilsenin durumuna neden genelliyorsun diyorum???

norton dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.