21 Mayıs 2010 Cuma

Ayhan Şahenk'te Değişen Strateji

Ayhan Şahenk'in potaları hakkında fazlaca rivayet vardır bilindiği üzere. Smaç basıldığında dahi esnemediği görülen ve çemberde seken topun tavana yükseldiği bu potalardan son dönemde en fazla çeken takımlar listesinde liderlik açık ara F.Bahçe Ülker'de. Geçen yıldan bu yana bu salonda oynadığı beş normal sezon karşılaşmasını kaybeden sarı lacivertliler, geçtiğimiz sezon kaybettikleri Efes Pilsen - G.Saray Cafe Crown ve Daçka maçlarında toplam 98 adet dış şut kullanmışlardı. Maç başına 32.6 gibi uçuk bir rakam var karşımızda. Ligin en önemli uzunlarını kadrosunda tutarken potaya yönelmek yerine topu potaya yönlendirmeyi seçen F.Bahçe Ülker, yayın gerisinden çember döverek bu üç maçı da kaybetmişti. Bu sezon Ayhan Şahenk'de kaybedilen Efes Pilsen karşılaşmasında yine 17 kez dış atış deneyen Tanjevic'in öğrencileri, ligin ikinci yarısında kaybettikleri Daçka karşılaşmasında ise tam 36 kez yay gerisinden şut tercihinde bulunmuşlardı. Ki bu gerçekten anormal bir rakamdı. Tıpkı bu atışlar neticesinde F.Bahçe Ülker'in lig sonuncusu Daçka'ya kaybetmesi gibi.

Ertuğrul Erdoğan yönetiminde final serisine, Ayhan Şahenk'e, gelen F.Bahçe Ülker'de en keskin değişiklik an itibariyle dış şut seçimlerinde gerçekleşmiş gibi gözüküyor. Dün ilk üçlük denemesini ilk çeyreğin sonunda Ukic'in asistiyle sol dipten Tarence Kinsey ile gerçekleştiren ve bu doğru seçimle isabeti bulan sarı lacivertlilerde, bu rakam devre sonunda ise sadece dörttü. İlk yarıda kullanılan 31 topun, 27 tanesi ısrarla boyalı bölgeye indirilirken yalnızca dört top dışarıdan kullanılmıştı. Doğru seçimlerle gelen bu şutların 4/4 isabetle 12 sayı olarak sarı lacivertli haneye yazılması ise tesadüf değil elbette. Takımda hemen hemen herkesin dış şut silahı varken, bu silahı her an nişan almış şekilde bekletmektense gerektiği anda çekmeleri gerektiğini kafalara kazımış belli ki koç Erdoğan. Üçüncü çeyrek sonunda 5/7'e evrilen bu rakam, kırk dakika sonunda da 7/12 gibi yüksek bir yüzdeyle 21 sayı olarak yansıdı F.Bahçe Ülker'in sayı hanesine. Hem pota altından bulunan kolay sayıları hem de doğru seçilmiş şutlarla dış atışlardan sağlanan yüksek randımanı işaret ediyor bu rakamlar bize.

Üstün uzun rotasyonuna karşın topu boyalı bölgeye indirmeyi unutan Tanjevic'in F.Bahçe Ülker'ini bu nokta üzerinden çok sık eleştirdik geçtiğimiz dönemde. Tüm bu eleştiriler dibine kadar haklıydı. Böylesine önemli bir silah kullanılmalıydı fakat genellikle maçın başında adeta gazı alınırcasına kullanılan uzunlar maçın geri kalan kısmında ve en kritik anlarında unutuluyordu F.Bahçe Ülker'de. Deplasmanda oynadığı bu ilk maçta dikkat çelici bu noktaya özen gösterip, Ukic'in oyun aklını ve deliciliğini de kullanan Ertuğrul Erdoğan ufak da olsa bir avantajı koymuş oldu şimdilik cebine. Serinin devamında oyuncuların bu sabrı göstermeye devam edip/etmeyecekleri ise serinin en kritik sorularından biri olacak kesinlikle.

Henüz Yorum Yapılmamış