15 Mayıs 2010 Cumartesi

Banvit'ten Davis'in Cezasına Kınama

Banvit, F.Bahçe Ülker ile oynadıkları ve 20 fark öndeyken kaybettikleri serinin ikinci maçında hakemin üzerine yürümek ve itirazın dozunu bir hayli fazla kaçırmaktan ötürü diskalifiye edilen Chuck Davis'e verilen 3 maç men cezası hakkında sağlam bir kınama yayınladı. Ligde adalet duygusunun olmadığına, çok daha ağır hareketlere çok daha az cezalar verildiğine dair cümleler içeren kınamanın tamamını şuradan okuyabilirsiniz. Basketbolda cezalar bir garip hal almaya başladı zaten, sahaya dalarsın 5 maç, itiraz edersin 3 maç, seyirciye yumruk atarsın 2-3 maç, garip garip uygulamalar.

Fenerbahçe Ülker ile oynadığımız play-off serisinde ortaya çıkan tablo Kulübümüzü fazlasıyla rahatsız etmiş ve bu açıklamayı yapmayı zorunlu hale getirmiştir.

Öncelikle İstanbul’da oynadığımız 2. maçta, karşılaşmanın hakemlerinin gayet tutarsız bir yönetim göstermeleri, sporcumuz Chuck Davis’e çalınan ve çalınmayan düdüklerle sporcumuzu çileden çıkarmaları ve sonucunda da oyundan ihraç etmeleri takımımızın mücadele gücünün ciddi şekilde azalmasına neden olmuştur. Özeleştiri yaptığımızda sporcumuzun oyundan ihraç olmayı gerektiren aşırı itirazlarını görmezden gelemeyiz. Ama Disiplin Kurulu tarafından kendisine verilen “3 maç müsabakalardan men ve 6.000 TL para” cezasını hayretle karşılıyoruz. Birbirleri ile yumruklaşan, hakem masalarını tekmeleyen ve ağıza alınmayacak galiz küfürler eden sporcuların; sahaya girip sporcu ve antrenörleri soyunma odalarına kadar kovalayan seyircilerin bulunduğu ligimizde daha önce verilen cezaları gözönüne aldığımızda sporcumuza verilen bu cezayı çok ağır ve adaletsiz buluyoruz. Bu ceza bizlerde, serinin kalan 3 maçı hesap edilerek verildiği kanaatini uyandırmaktadır.

Tekrar etmek gerekirse, sporcumuzun yapmış olduğu davranışı asla tasvip etmiyor ve profesyonelliğine yakıştıramıyoruz. Ama hiçbir fiziki müdahale, küfür ya da kötü söz içermeyen itirazları sonucunda aldığı bu ağır cezayı da daha önceki örnekleri de gözeterek birilerinin bize anlatması gerektiğini düşünüyoruz.

Rahatsız olduğumuz bir diğer konu da, evsahibi olmamıza rağmen yayın programı bahane edilerek maçlarımızı istediğimiz saatlerde oynayamamamız. İstanbul’da oynadığımızda maç saatleri 20:00 iken kendi evimizde 17:00’de oynamaya mecbur bırakılıyor olmamız. Hem basketbol Anadolu’ya yayılsın, salonlar dolsun deniyor hem de bu tip keyfi uygulamalarla bu işe gönülden yatırım yapanların hevesleri kırılıyor diye düşünüyoruz.

Basketbol kamuoyunda, “Türk basketbol kulüpleri arasında hangileri en doğru şekilde yapılanmıştır?” diye bir anket yapılsa eminiz ki Banvit Basketbol Kulübü kendine ilk sıralarda yer bulur. Altyapısıyla, pilot takımıyla, centilmen seyircisi, güçlü mali yapısı ve basketbolu çok seven yönetimiyle Kulübümüz, Türk Basketbolu’nun en önemli figürlerinden biridir. Bu Kulüp bu seviyeye gelmek için ciddi bir çaba göstermiştir. Ama şimdi bulunduğumuz yerden baktığımızda kulüp yönetimi olarak bulunduğumuz ligde adalet duygusunu hissetmiyoruz.

7 Yorum Yapılmış:

tuncer beyribey dedi ki...

Çok ciddi ve haklı noktaları olan bir kınama yazısı yazılmış. Umarım ters bir karar almazlar 8Bir Bandırmalı olarak söylüyorum bunları...)

Rumeras dedi ki...

Bir tane düzgün federasyon olmaz mı bir ülkede ?

Kapkan dedi ki...

haklı adamlar ama işte çok sayın! aziz beyin gücü desek buna :)

nonstop dedi ki...

tutarsızlık demişken orhunun yaptığı itirazın yarısını ahmet kandemir yapsaydı bi daha sahaya çıkamazdı. her pozisyondan sonra sahaya dalıp hakemlere itiraz eden orhuna veremedikleri cezayı toptan davise kesmişler heralde:)

Ali dedi ki...

Bir takım düşsün diye elinden geleni yapan Banvit'in aklına etik şimdimi gelmiş...Hadi canım yemezler...

fuat dedi ki...

kılıç çeken kılıçla ölür...

BaHa dedi ki...

Chuck Daviste hiçmi suç yok? O pozisyonda yaptığı fauldü çok fazla uzattı ve maalesef takımını yaktı. Aksitakdirde bu seri hala sürüyor olabilirdi. 3 maçta ağır bir ceza