15 Mayıs 2010 Cumartesi

Basketbolda 12 Eylül Darbesi

Türk spor tarihinde ülke olarak düzenlemeye hazırlandığımız en önemli organizasyon olan 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası öncesi 'referandum şoku' yaşanıyor. 28 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri şehirlerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan şampiyonanın ilk 6 sırasını belirleyecek 3 karşılaşmanın oynanacağı final günü olan 12 Eylül tarihinde anayasa değişiklik paketinin halk oylamasına sunulacağının açıklanması basketbol camiasında adeta soğuk duş etkisine neden oldu.

Senelerden beri hazırlıkları süren, dört dörtlük bir şekilde gerçekleşmesi için her kademeden bir çok kurum ve kuruluşun yanı sıra gönüllülerin de canla başla çalıştığı Dünya Şampiyonası'nda tüm dünyanın odaklanacağı 12 Eylül'deki final maçlarının referandumun gölgesinde kalma tehlikesi ve basketbolun ikinci plana düşmesi, Dünya Şampiyonası'nı bir zıplama tahtası olarak kullanmayı hedefleyen Türk basketbolu adına büyük bir talihsizlik…

GEL DE SEÇ BİRİNİ!
Öyle gözüküyor ki referandum tarihinde bir değişiklik olmaz veya FIBA yönetimi fikstürde 'ince ayar' yapıp turnuva tarihlerinde bir değişikliğe gitmezse, Türk halkı referandum sonuçlarını takip etmek ile 12 Eylül gecesi belki de şampiyonluk mücadelesi verecek Türk Milli Takımı'nı izlemek arasında bir tercih yapmak zorunda kalacak.

REFERANDUM GÜNÜ MAÇ OLUR MU?
Yanıt bekleyen bu kritik soru ile ilgili gözlerin çevrildiği Yüksek Seçim Kurulu'ndan net bir yanıt gelmedi. HABERTÜRK'e konuşan eski bir YSK yöneticisi "Yasalara göre seçim günü toplantı ve gösteri yapılması yasak. Bu nedenle spor müsabakalarında da binlerce seyirci toplandığı için ‘toplantı ve gösteri yasağı' kapsamında değerlendirip maç yapılmıyor" dedi.

GEÇMİŞTE MAÇLAR ERTELENDİ
Türkiye'de bugüne kadar yapılan tüm seçimlerde, seçim tarihlerine denk gelen tüm maçlar ertelendi."Seçimlerin Temel Hükümleri" yasasında, ''Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır." hükmü yer alıyor.

SALONLARA GİRİŞ YASAK
Spor tesislerini düzenleyen "Gençlik ve Genel Müdürlüğü Spor Tesisleri Yönetmeliği"nde "Tesislerde yapılacak her türlü faaliyetlerde seçim yasaklarına uyulur" denilmesi, 12 Eylül'de takımların bir yere kımıldayamayacakları manasına geliyor.

TOP YSK'DA
Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız hukukçular ise bu konuda yasada net bir hüküm bulunmadığını belirterek seçimlerle ilgili bütün işlemleri düzenlemeye Yüksek Seçim Kurulu'nun yetkili olduğuna dikkat çekti.

‘GEREKENİ YAPACAĞIZ’
Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Ali Özsoy ise HABERTÜRK'e verdiği demeçte şunları söyledi: "Referandumun da Dünya Şampiyonası'nın da aksamadan yürümesi için ne gerekiyorsa o yapılmalı. Açıkçası fikstürü aylar öncesinden belirlenmiş ve onlarca ülkenin buna göre organize olduğu bir turnuvanın bu şekilde aksaması pek mantıklı olmaz. CHP'nin anayasa değişiklik paketinin iptali için Anayasa mahkemesine başvurduğunu da biliyoruz. Biz de haftabaşında bu konu üzerinde odaklanacağız ve gereken neyse onu yapacağız."

Mete Aktaş / Habertürk

5 Yorum Yapılmış:

Furkan Zengin dedi ki...

olayı siyaset eksenine çekmek istemiyorum ama, 12 Eylül tarihi özellikle hükümet tarafından seçilmiş bir tarih gibi geliyor bana. Bakın bu ülkenin en kranlık dönemini başladttığınız gün sizlerin yargılanmasına izin veren yasayı oylatıyoruz gibilerinden bir gövde gösterisi. Bu bile her fırsatta sporun yanındayız imajı çizmeye çalışan hükümetin gerçek yüzünü ortaya koyuyor...

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

YSK değiştirmeli.. Çünkü Basketbol Şampiyonası'nın tarihi yıl önce belirlendi ve tüm dünyayı ilgilendiren bir şey..

telat dedi ki...

Öncelikle hükümet 60 sonra yani Temmuz'da seçim isterken YSK 120 günü belirleyip Eylül'e koydu. Yani hükümete bırakılsaydı Temmuz'da sandığa gidiyor olacaktır.
İkinci olarakta YSK kesinlikle tarihi değiştiremez. Olağanüstü hal, deprem, sel vb. birşey olmaıkça referandum tarihi değişemez. Yasada açıkça belirtilmiştir İş FİBA'ya kaıyor ne yazıkki.

Sarıkaya dedi ki...

120 gün tamamen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün anayasa değişikliklerini onayladığı gün ile ilgili. Referandum 19 Eylül'de yapılacak şekilde ayarlanabilrdi. Hükümet'in çok bilmiş hukukçularının akıllara ziyan "Bu referandum, seçim değil!" lafının ipe sapa gelir bi' tarafı olsa konuya Yüksek Referandum Kurulu bakardı di' mi? Yüksek Seçim Kurulu değil!.. Bundan sonra bi' de Yüksek Referandum Kurulu kurulsun, yandaşlara yeni bir ekmek kapısı açılsın!:-))

BaHa dedi ki...

12 Eylül tarihiertelenemeyeceğine göre :) Dünya Şampiyonasına televizyon molası verilecek