1 Mayıs 2010 Cumartesi

Bayanlarda İlk Finalist Galatasaray

Bayanlar Ligi'nde ilk finalist bugün oynanan Galatasaray - Mersin BŞB maçında rakibini 67-62 ile geçmeyi başaran Galatasaray oldu. İlginç şekilde 1-1 başlatılan seride deplasmandaki ilk maçı rahat şekilde kazanan sarı kırmızılılar, bugün İstanbul'da zor da olsa kazanmayı başararak seriye noktayı koydular. Tamika Catchings'in kadroya katılması ile özellikle savunma sahasında birkaç kat sertleşen ve oyununda gözle görülür iyileşmeler gerçekleştiren Galatasaray'ın bu seriyi kazanmasındaki en önemli faktör şüphesiz ki Tamika Catchings. 17 sayı - 9 ribaund - 6.5 asist ortalamaları ile tamamladı seriyi Amerika'lı oyuncu. Play-off'lara en hazır ve formda şekilde gelen Galatasaray'a karşılık Mersin ise erken form tutmanın bedelini ödedi bu son bir aylık dönemde. Önce kupa yarı finalinde Galatasaray'a kaybettiler. Ardından ligde mağlup oldular sarı kırmızılılara. Ve yine ligde kendi evlerinde Fenerbahçe'ye kaybettiler. Bir önceki turda Beşiktaş Cola Turka serisini ise rahat geçtiler. Bu serinin Mersin'deki ilk maçını izleme şansımız olmadı, yayın olmadığı için. Fakat farklı şekilde geriye düştüler henüz ilk devrede. Bugün ise bütün kozlarını vurdular masaya. Barbara Turner'ın etkili oyunu ile turu yeniden Mersin'e çevirebilmek için gerekli şansları da yakaladılar ama bu anların hepsinde karşılarına Tamika Catchings dikildi ve seriye noktayı koyan isim oldu.

Saha içindeki muazzam oyunun yanı sıra geldiği günden bu yana saha dışındaki hareketleriyle de büyük takdir topluyor Tamika. Kupadaki Fenerbahçe galibiyetinin hemen ardından saha içinde sevinmeye başlayan arkadaşlarını önce rakibi tebrik etmeleri konusunda uyaran Tamika, her hareketiyle farklı olduğunu hissettiriyor. Zor gelir böyle isimler, doya doya izlemek lazım. Kendisini bayan basketbolunun Türkiye'deki misyoneri olarak nitelendiren Ceyhun Yıldızoğlu da maç sonundaki toplantıda 'Tamika Catchings kadar değerli bir oyuncunun Türkiye’de olmasından son derece mutluluk duyuyorum. Tüm kulüplerin basketbol açısından olmasa da kişilik olarak bu seviyede oyuncular transfer etmelerinin Türk sporcular için çok önemli bir model olacağını düşünüyorum.' demiş. Noktasına, virgülüne kadar katılıyorum.

Yazının başında serinin ilginç şekilde 1-1 başladığından bahsetmiştim. Normal sezonda iki takımın da kendi evinde oynadığı karşılaşmaları kazanmasının ardından 0-0 başlaması gereken seri federasyonun kararıyla 1-1 olarak başlatıldı. 15 Mayıs'da başlayacak olan WNBA sezonuna yetişebilmek için böyle bir kararın alındığını tahmin ediyorum ama kararın haksızlıklar içerdiği de ortada. Bu sezon ligde oynadığı tüm maçları kazanan Fenerbahçe'nin 1-0 önde başladığı bir Botaş serisi ile 1-1 başlanan Mersin BŞB- Galatasaray serisi arasında bir fark olmalı. Finalde Fenerbahçe - Galatasaray/Mersin BŞB eşleşmesi olacağını ligi ucundan kıyısından takip eden herkes ligin ilk haftasından bu yana biliyor zaten. Fakat bu şekilde alınan bir kararla emrivaki yapmak ve normal sezonda oynanan karşılaşmaları değersiz kılmak da çok çok ilginç. Tabii bütün bunların plansızlık ve programsızlıktan kaynaklandığını hepimiz biliyoruz.

2 Yorum Yapılmış:

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

1-1 başlatmak CİNAYETTİR!

Cengizhan dedi ki...

seri 0:0 niye başlamıyo bi açıklasanıza ya :D bu ülkede nasıl federasyonlar var gerçekten ağlıcam artık