20 Mayıs 2010 Perşembe

Beklenen Final Başlıyor

Fotoğraf bugün başlayacak final serisi öncesinde TBF tarafından düzenlenen basın toplantısından. Seri hakkında preview tadında bir şeyler yazmak niyetindeydim aslında ama mevcut durumu bu kadar güzel özetleyen bu fotoğrafı görünce vazgeçtim. Euroleague’e veda ettikten sonra yurtdışı hazırlık turneleri ile play-off’a vites arttırarak gelen, son dokuz lig maçında rakiplerine karşı ortalama 24.4 sayılık bir fark yaratan ve play-off’lardaki son dört maçta rakip potalara ortalama 97.5 sayı yollayarak finale yükselen ve tüm bunların bileşkesinde Ergin Ataman’ın alışık olduğumuz kendinden emin tavırlarıyla kupaya sıkı sıkı sarılan bir Efes Pilsen var. Tabii gündemin sıcak maddelerinden kapanma durumu da seri boyunca konuşulacak konulardan biri olacak. Buna karşılık Tanjevic’in can sıkıcı rahatsızlığı ile birlikte bocaladığı dönemde ligdeki son dört deplasman maçını kaybetmiş, Ertuğrul Erdoğan yönetimi altında Bornova serisinin ikinci maçı ve Banvit serisinin tamamında oyunun her iki alanında olumsuz manada ciddi sinyaller vermiş bir F.Bahçe Ülker var ki emanetçi koç Ertuğrul Erdoğan bu emanetçi duruşunu fotoğrafta fazlasıyla hissettirmiş.

Son dört sezonda üçüncü kez tanıklık edeceğimiz Efes Pilsen – F.Bahçe Ülker final serisinin tüm bu dış faktörlerden bağımsız olarak saha içinde farklı bir hale büründüğünü biliyoruz artık. Geçen yıl kendi evinde kaybettiği iki maçın ardından önemli bir geri dönüş yaparak kupaya uzanan Efes Pilsen’in o anki ruh durumuyla F.Bahçe Ülker’in şu andaki mevcut durumunu fazlaca benzetiyorum birbirine. Tam olarak eşlenik değiller belki ama fazlaca yakınlar bence. Efes Pilsen’in 2-0 geride gittiği Abdi İpekçi’den seriyi yeniden Ayhan Şahenk’e taşıma ihtimalini hepimiz düşük görüyorduk o günlerde ama oradan ayağa kalkmayı başardı lacivert beyazlılar. Evet iki takım da ligde rakipsiz olmanın verdiği rehavetle çok iyi basketbol oynamıyorlar belki ama ‘Henüz ölmedim, halen ayaktayım.’ mesajını vermesi gereken taraf bu kez F.Bahçe Ülker olacak. Üstelik Tanjevic’siz başarmak zorundalar bunu. Her şeye rağmen bu seviyede fark yaratan önemli yerlileri ile bu psikolojik eşiği atlayabileceklerini düşünüyorum ben açıkçası.

Beklediğimize değmesini ve kaliteli basketbol izleyeceğimiz bir seri olmasını temenni ederek mümkün olduğunca uzun bir seri olmasını da istiyorum elbette. Final serisi öncesinde sağ tarafta şampiyonu soran bir de anketimiz var. Görmeyenler için hatırlatmış olalım onu da.

Henüz Yorum Yapılmamış