12 Mayıs 2010 Çarşamba

Beşiktaş CT: 88 - E.Pilsen: 96 (Beşiktaş Mücadeledir)

Serinin ikinci maçında Akatlar'da karşı karşıya gelen iki takımın mücadelesinde maça 16-0'lık bir seri ile başlayan Efes Pilsen'e henüz onbirinci dakikada skoru 22-22'de eşitleyerek cevap verdi Beşiktaş Cola Turka. Rakocevic imzalı dokuz sayı ile gelen 16-4'lük ikinci seriye ise devre sonunda Perry-Engin Atsür ortak yapımı dört üçlükle üretilen 20-7'lik bir geri dönüş ile cevap verdiler. Tüm sezon boyunca olduğu gibi bu kapanış maçında da yediği her yumruktan sonra yerden daha güçlü şekilde kalkmayı başaran Beşiktaş Cola Turka, 22-10'luk üçüncü çeyrek skoru sonrası bitime kırk saniye kala farkı tek sayıya indirme şansını Muratcan Güler'in üçlüğü ile değerlendiremeyince sahadan 96-88 mağlup ayrılarak sezonu kapatmış oldu. Salonu dolduran taraftarının alkışları arasında, bütün zorluklara rağmen çok çok başarılı bir sezonu geride bırakarak. Engin Atsür'ün 23 sayı - 10 asistlik double double'ına rağmen galibiyete uzanan Efes Pilsen ise, fire vermeden finale yükselerek rakibini beklemeye başladı. Faul problemi nedeniyle onaltı dakika sahada kalıp 5/6 saha içi isabeti ile 17 sayı üretip bunun yanına 5 de asist ekleyen Kerem Tunçeri de konuk takım adına maçın başrol oyuncusuydu.

Maça Kerem Tunçeri - C.Smith - Thornton - Kaya Peker - Kasun beşiyle başlayan Efes Pilsen, ilk beş dakikada takım halinde yüzdeli hücum edip kaçırdığı üç şutun ikisini potadan geri almayı başarınca skor önce 16-0'a, ardından 18-4'e taşındı. Bu sekansda ev sahibi takım tam dört top kaybı yapıp, topu sadece bir kez potaya atabildi. Buna karşılık Efes Pilsen, tam beş oyuncusundan skor bularak yakaladı bu 16-0'lık seriyi. Bu iyi başlangıçın tek kötü tarafı ise henüz ikinci dakikada Kasun'u kaybetmeleri oldu. Hücum ribaundunu aldığı pozisyonda sakatlandı uzun oyuncu fakat pozisyonun tekrarını göremedik. Spiker Melih Gümüşbıçak, soyunma odasından gelen bilginin belindeki rahatsızlığın nüksettiğini yönünde olduğunu söyledi. Bu kötü başlangıcın ardından alan savunmasına dönerek oyunun temposunu yükseltmek istedi koç Burak Bıyıktay. Efes Pilsen, sol köşeden açık veren bu savunmaya karşı bulduğu müsait pozisyonları değerlendiremeyince direksiyona geçen Beşiktaş Cola Turka yavaş yavaş oyunun içine girmeyi başardı. Ki bu durum zaten sezon boyunca onların karakteristik özelliği idi. Hiçbir zaman geri adım atmadılar, bugün de bu kötü başlangıca rağmen geri dönmeyi başardılar.

Önce ikinci çeyreğin başında 22-22'de beraberliği sağladılar. Fakat bu kez de Rakocevic çıktı sahneye. Alan savunmasına karşı üstüste ürettiği dokuz sayı ile farkı yeniden takımı adına çift hanelere çıkarmayı başardı ve bitime dört buçuk dakika kala 40-28'i gördük skorbordda. Bu hamle de yıldırmadı Beşiktaş Cola Turka'yı. Dört dakikalık sekansda Perry- Engin Atsür imzalı dört üçlük bulan siyah beyazlular devre sonuna kadar yakaladıkları 18-5'lik seri ile soyunma odasına 46-45 önde girmeyi başardılar. Devreyi 11 sayı - 7 asist ile tamamlayan Engin Atsür'ün attığı son basket maçta ilk kez öne geçmelerini sağlayan basketti aynı zamanda.

Üçüncü çeyrekte savunmada sertleşen bir Efes Pilsen gördük. İlk yarının aksine hücumda da topları daha seçerek atmaya çalışmaları da dikkat çekiciydi. Bu sertleşen savunmaya karşı çözüm üretmekte zorlanan siyah beyazlılar, dış şuta yönelmeyi tercih ettiler fakat bu on dakika boyunca 1/6 ile oldukça kötü bir yüzde tutturdular yayın gerisinden. Buna karşın Efes Pilsen, ya potaya yöneldi ya da en müsait pozisyonu aramaya çalıştı. Bu çeyrekte üretilen 22 Efes Pilsen sayısının 18'inin altına imza atan Kaya - Ermal - Kerem - Ender dörtlüsüne karşın siyah beyazlılar yalnızca üç saha içi isabeti bulurken, çeyreği de asist yapamadan kapattılar. Maçın başındaki 16-0'lık serinin ardından bu çeyrekteki 16-2'lik Efes Pilsen serisi de bir diğer dikkat çekici detaydı.

Maç içinde yakaladığı tüm bu ivmelere ve serilere rağmen Beşiktaş Cola Turka'yı yıkmayı başaramadı lacivert beyazlılar. Her hamleden sonra bir cevap geldi siyah beyazlılardan. Final periyodunda da alan savunması ile yeniden haraketlenerek ayağa kalkmayı başardı ev sahibi takım. Shumpert'ın üstüste çektiği hücum ribaundları ve yine Shumpert'ın yerde iken kucağına düşen topu Charles Smith ile asiste dönüştürmesi maçın kırılma noktalarıydı. Bitime 40 saniye kala Engin üçlüğü yollayıp skoru 92-88'e getirdikten sonra pota altından sokulan topu çalıp Muratcan'a yayın gerisinde bomboş pozisyonda servisi yaptı. Faul hakkı dolu Efes Pilsen'e karşı içeriye girip teması sağlama şansı bulunan pozisyonda üç sayıyı düşündü Muratcan. Tercihe saygı duymak lazım, o anlık gelişen birşey neticede. Kaçtı şut ve kapı kapandı orada. Hırsları ile kapanan kapıyı da zorladılar ama açmak o kadar da kolay olmadı ve sahadan 96-88'lik skorla galip ayrılan Efes Pilsen, finale yükselen ilk takım olmayı başardı.

Beşiktaş Cola Turka (88): Fedor Likholitov 9 (7 ribaund), Muratcan Güler 4 (3 ribaund- 3 asist), Engin Atsür 23 (3 ribaund- 10 asist), Marque Perry 6 (1 ribaund), Brad Newley 19 (1 ribaund- 3 asist), Haluk Yıldırım 5 (3 ribaund- 2 asist), Adem Ören 2, Cevher Özer 1 (4 ribaund- 1 asist), Kevin Fletcher 19 (7 ribaund)

Efes Pilsen (96): Mario Kasun (1 ribaund), Charles Smith 18 (7 ribaund- 5 asist), Igor Rakocevic 17 (1 ribaund- 4 asist), Preston Shumpert 5 (5 ribaund- 2 asist), Kerem Tunçeri 17 (1 ribaund- 5 asist), Bootsy Thornton 4 (1 ribaund- 3 asist), Kaya Peker 17 (5 ribaund- 1 asist), Ermal Kurtoğlu 8 (8 ribaund), Sinan Güler 4 (1 ribaund), Ender Arslan 6 (1 ribaund- 1 asist)

5 Yorum Yapılmış:

Derin dedi ki...

Milli takımın 3 oyun kurucusu bu seride sahadaydı, efes'teki kerem ve ender ile beşiktaş'taki engin.

seriyi efes kazandı ancak oyun kurucular arasındaki mücadele açık ara engin'in oldu. kerem ve ender'in toplamından iyi istatistikler yapmasının yanında oyunu kurması ve tempoyu ayarlaması ile de efesteki ikiliyi geride bıraktı.

yazın milli takımda artık dakikaları kimin hakkettiği ortada.

eray dedi ki...

Dünya şampiyonası için milli forma hayali kuran Cevher Özer'in serideki performansını hatırlayalım: İki maçta tek basket bile atmadan (faul atışlarından) 1'er sayı.

tanju dedi ki...

Kerem Tunçeri maçın bir numaralı kahramanıdır, o ne zaman faul problemi nedeniyle dışarı çıksa seri yakaladı Beşiktaş.Ne zaman içeri girse efes kontrolü ele aldı,kafayı yedik tribünde, muhteşem yönetti takımı. Umarım yazın da böyle devam eder, Engin de çok iyi sezon geçiriyor yıllar sonra 2 formda guardla bir şampiyonaya giriyoruz, takımın gerisinde sorunlar yaşasak da umutlandırıyor bu durum insanı.

Gurcay dedi ki...

@dejavu, @salsa
Kasun'un sakatlığı hakkında bilgi alırsanız yazar mısınız?

Beşiktaş Colaturka'yı mücadelelerinden dolayı tebrik ederim.
Biz bu sene ligin açık ara en iyi takımıyız. İnşallah hak ettiğimiz şampiyonluğu alacağız. Umarım son sezonumuz olmaz. :(

Sarıkaya dedi ki...

Maç başlangıçta 0-16 olunca "Kartal gol gol gol! Hadi çeyrek bitiyor!" diye tezahürat yaptık ama Allah'tan duyan olmadı!:-)) Şaka bi' tarafa, Beşiktaş oyununu büyük bölümünde alan savunması yapmaya çalıştı, ve genelde bu alan savunması pota altı basketler ile delindi. Kusura bakmayın ama, sahada oynanan oyun playoffa yakışmıyordu, değil ki yarı finaline..