24 Mayıs 2010 Pazartesi

Bilerek Yenilmeye Ceza Yok

TB2L'de normal sezonun son hafta maçlarından Genç Telekom - İTÜ karşılaşmasında yaşananlar hala aklımızda. İkincilik hedefi için Genç Telekom'u yenmesi gereken ama aynı zamanda Işıkspor'un da yenildiği haberinin gelmesini bekleyen İTÜ'nün önde götürdüğü maç esnasında elektriklerin gitmesi, uzunca bir süre gelmemesi, sonra salona ulaşan Işıkspor'un galibiyeti haberinden sonra da ikincilik şansı kalmadığından İTÜ'nün önde götürdüğü maçta tüm asları kenara çekip yedek hatta hiç oynamayan oyuncularla oynayıp bilerek yenilmesi ve Trabzon'la eşleşme ihtimalini ortadan kaldırması uzunca bir süre gündemi meşgul etmişti. Hele ki bunu yapan takımda koçluğu Harun Erdenay gibi Türk basketbolunun en önemli ve en saygıdeğer isimlerinden birinin yapması da oldukça ilginç gelmişti. Sonrasında İTÜ daha ilk turda Gelişim Koleji'ne yenilerek ummadığı bir tokat yedi ve yaptığı ayıpla kaldı ama o olaylı maçın karara bağlanması anca bugünü buldu. Sonuç mu? Ceza yok elbette. Bir de ceza mı verilecekti utanmadan? Buyrun bu da kararın resmi açıklaması.

Bundan gayrı bilerek maç kaybetmek mübahtır bu memlekette arkadaşlar, herkesin bilgisine.

11 Yorum Yapılmış:

nonstop dedi ki...

bilerek maç kaybetmek turgayın ekürisine mübahtır, harunun yerine başkası olsa sonuç ne olurdu acaba?

10ur dedi ki...

sonuçta ne olursa olsun eşleşmelerden önce alt sıralarda olmak dezavantajdır; o yüzden ceza verseler gerekçesi ne olacaktı bilerek play off öncesi kendini dezavantajlı diğer birkaç takımı avantajlı konuma getirmek mi?
unutulmamalı ki tranzonun yada gelişimin gücü görecelidir ve bireyden bireye değişebilir o yüzden alt sıraya düşmek dezavantajlı kouma gelmektir belkide bu yüzden anlamlı bir gerekçe olmadığı için ceza vermemişlerdir

Furkan Zengin dedi ki...

Demirel federasyonunun muhteşem icatlarından biri daha... Ayakta alkışlıyoruz

Kinyas dedi ki...

10ur, bu konuda söylediklerine saygı duyuyorum ama kesinlikle katılmıyorum.

İTÜ gibi Türk basketbolunun en önemli marka takımlarından biri sahaya çıktığında formanın 'Onur'u için varını yoğunu ortaya koyup, kazanmak için oynamalı. Bu tür basit hesaplar yapmak acizliktir, Spor'un hep savunduğumuz, ruhuyla bağdaşmamaktadır.

Bu durumun cezasız kalması ayrı bir ayıptır ama Harun'a hiç yakışmadı böyle bir olaya karışmak, hiç hem de.

murat ozen dedi ki...

Vakti zamanında 2 lig de 2 takım göztepe ile eşleşmemek için birbirleriyle oynaıkları maçta "pasif oynadıkları" gerekçesiyle hükmen mağlup sayılmışlardı. Her 2 takımda maçı hükmen mağlup olarak kaybetmişti.

Ben arada bir fark göremiyorum..

Ama işte efsane oyuncu harun erdenay, beyefendi, centilmen adam falan fıstık olunca işler deyişiyor..

Ha bir de iyi aile cocuğu kerem gönlüm vardı, sahi ne oldu ?

10ur dedi ki...

umarım yaptıklarının doğru olduğu sonucu çıkmamıştır yazdıklarımdan. bencede hiç bir şekilde spordaki o yarışma ruhuna uymamakta İTÜ'nin bu yaptığı ancak yinede bir takım cezalandırırken bellirli sebebler ortaya konmalı ve bu durumda o sebebi ortaya koymak okadar kolay değil demek istedim ben...

KlavyeSporu dedi ki...

Doping, bilerek yenilme... Bakalım 2010 hatırına daha nelere göz yumulacak.

emireri dedi ki...

bide bizim mahallenin uşağı ömer aşık vardı, bu gidişle sahiden noldu ona ya?? diye sormaya başlicaz yakında...

solo dedi ki...

doping kullanmadı, onu biliyoruz.

lembo dedi ki...

biz burda böyle kendimiz yazıp, kendimiz okuyoruz ama yarın federasyon seçimi olsa bu adam yine rakibini üçe katlar.. düzenini kurmuş gidiyor.. kerem gönlüm olayı kapanıyor, cemal nalga olayı kapanıyor, galatasaraya menajer atanıyor, gün geliyor hakem zoruyla fenerbahçe itiliyor, tanjevic fenere iteleniyor, ömer aşık yeniyor, kaya peker nasıl oluyorsa milli takıma alınmıyor.. doğan hakyemez aziz yıldırımla yan yana maç izliyor, menajer oldu deniyor olmuyor.. günler geçiyor.. turgay babanın çiftliğinde gün erken başlıyor, geç bitiyor.. sağlıklı yaşam.

mucho dedi ki...

Bence de burada hukuki cezalık bir durum yok ama kesinlikle etik değil. Bu haberle birlikte benim gibi İTÜ'ye sempatiyle bakan bir kesim kesinlikle bu takımdan soğumuştur(en azından umuyorum)