24 Mayıs 2010 Pazartesi

Diyelim ki Yasa Geçti, Efes'in Tek Çaresi Kapanmak mı?

Bugün Tuncay Özilhan'ın yürürlüğe girmesi gündem de olan yasa ile ilgili kişisel fikrini öğrendik ilk kez. 'Yeni' ibaresinin eklenmesiyle, mevcut durumda kurallara uymuyor gibi gözüken takımların (yani sadece Efes Pilsen'in) yasadan etkilenmemesinin sağlanabileceğini söylemiş. Geçmişi bırakın, bundan sonra olacakların önünü kesin gibilerinden. Bu fikri daha önce birkaç kişiden daha duymuştum ama yine aynı kişilerden bunun bu şekilde gerçekleşme ihtimalinin de zayıf olduğunu duymuştum.

Benim bu yazıda konuşmak istediğim 'Yasanın ne olacağı' değil de 'Efes'in ne yapacağı'. Tuncay Özilhan'ın 'Bu yasa bu haliyle geçerse, kapanmaktan başka şansımız yok' cümlesinde dediği kadar karanlık mı tablo? Gerçekten yok mu başka hiç bir ihtimal?

Efes Pilsen'in kapanmasına, ya da kapanmak zorunda bırakılmasına karşıyım. Hep de karşı olacağım. Ancak Efes Pilsen'in 'Biz Türk basketboluna hizmet ediyoruz' gibi gerçekten köküne kadar haklı bir savunma cümlesinin ardına eklediği 'Bu yasa böyle geçerse kapatır gideriz' ifadesini de biraz samimiyetten uzak buluyorum.

Evet bu yasanın içerdiği 'Gençliği alkole alıştırma ihtimali'ni ne denli saçma bulduğumu yazdım bir önceki yazımda. Hep saçma buldum, hep de saçma bulacağım. Ama sakin kafayla düşünerek gidelim: Kimse Efes Pilsen'in ya da genelleme yapacak olursak Anadolu Endüstri Holding AŞ'nin Türk basketboluna katkı yapmasını engellemiyor ki? Yani sizin bünyenizde alkollü içecek üreten bir firma var diye ülke sporuna kılınızı bile değdiremezsiniz diyen birileri var mı? Yok.

Atıyorum Efes Pilsen kalkıp holding bünyesindeki yüzlerce firma adından biriyle (misal Coca Cola, Fanta, Sprite, Samsung, Kia, Isuzu, Nestea, Powerade, Cappy, Anadolu Sağlık Merkezi..) yola devam etse ve Türk Basketbolu'na vermekte olduğu katkıyı yine verse, bundan ne gibi bir kayıp olur Türk Basketbolu adına. Kulüp aynı, yönetim aynı, kadro aynı, altyapı organizasyonu aynı, herşey aynı. Sadece isim ve belki de renkler değişecek. Gerçekten bu ihtimal, kapanıp gitmeyi gerektirecek kadar ölümcül mü? Sadece bunu sordum kendime. Ve bu nedenle de Efes Pilsen kulübünden yapılan açıklamanın ve bugün Tuncay beyin ağzından dökülen kelimelerin içindeki 'Yasa bu haliyle geçerse kapatırız' cümlesini (sadece bu kısmı) biraz samimiyetsiz buldum. Naçizane fikrimdir. Tau Ceramica'nın Caja Laboral olduğu gibi Efes Pilsen de ufak bir isim değişikliği ile Türkiye ve Avrupa basketboluna yaptığı katkılarını sekteye uğratmadan devam ettirebilir. Ama tabii eğer olay gerçekten basketbolsa.

Bana durum biraz ajitasyon, biraz insanları ayaklandırma, biraz kamuoyu oluşturma, biraz da mevcut koşullardaki bedavadan reklam mevzusunu kaptırmamak olarak geliyor. Efes Pilsen kulübü yayınladığı resmi açıklamada çıkıp bu yasanın ne denli saçma olduğunu, yasanın içinde yazan nedenlerin ne denli gerçek dışı olduğunu ispat etseydi ve sadece bu kanaldan girseydi çok daha samimi olurdu benim için. 'Yasa böyle geçerse kapatmaktan başka çaremiz yok' demek, başka bir çare varken bunu söylemek.. Dedim ya samimiyetsiz geldi bana.

Bilmiyorum sizin fikriniz nedir? Ve inşallah anlatabilmişimdir ne demeye çalıştığımı. Anlamak istemeyip, beni ve fikirlerimi linç edecekleri düşünerek ben yine de tekrardan madde madde toparlayayım düşüncelerimi:

* Efes Pilsen Türk Basketbolunda bir ekoldür. Bunu inkar edecek adam anasının karnından doğmamıştır. Hele çocukluğunu Naumoski'nin yaptığı gibi kolsuz tişörtünün omzuna silerek geçirmiş bir basketbolsever olarak bunu benim yapmam imkansızdır.
* Zamanında Milli Takım kadar sevilmiş bir kulüptür.
* Son zamanlarda kulüp ekolünden uzaklaşıp yozlaşmışlardır ve birçok kesimin sesli ya da içten tepkisini çekmişlerdir.
* Söz konusu yasanın içerdiği maddeler ve sunduğu gerekçeler komiktir.
* Efes Pilsen camiasının ve o organizasyonun sıfırlanması gibi bir durum sözkonusu olamaz.
* Ama şayet yasa bu haliyle geçerse de, Efes Pilsen'in için tek yol kulübün kepenklerini indirmek değildir. İsim değişikliği ile şu anda ülke sporuna verdiği hizmetleri vermeye aynen devam edebilir.

38 Yorum Yapılmış:

revadocki dedi ki...

burada bir dediğin gibi bir ajitasyon var.saçma bir düzenlemeye saçma bir cevap.yalnız isim değişikliği konusunda efes pilsen grubun yerli markası(yanlış mı biliyorum yoksa).durup dururken avrupa maçlarında niye fanta reklamı yapsın ki? fantayı avrupaya sadece anadolu grubumu dağıtıyor olsa neyse.

Ali Emre Dedeoğlu dedi ki...

Mantıklı ve diğer açıdan bakabildiğimiz bir düşünceyi yazıya dökmüşsün ancak bir iki ekleme kendi düşüncemi de belirtmek isterim.

1- Parantez içinde verdiğin ve Anadaolu Grubu bünyesinde bulunan şirketlerden sadece Anadolu Sağlık Merkezi ve eklersek eğer A Bank bu grubun %100 kontrolünde olan firmalar. Diğer firmalarda sadece distribütör olarak bu grubun gücünü kullanmaktadır o nedenle isim değişikliği pek öyle hadi deyince yapılabilecek bir şey değildir.

2- Yukarıdaki markalara geçiş ile birleştirirsek eğer kendini Tuncay beyin yerine koy. 35 yıl bir basketbol markası yaratmak için çabalamışsın günümüzde 100 milyon Dolara yakın pazarlama giderin bulunuyor ve Avrupanın en üst düzey organizasyonlarında sponsorluk yapıyorsun ve "Hadi kardeşim alkol özendirir isim değiştir bak sağlık merkezin var onu koy isim olarka hadi" deniliyor...Sen olsan ne dersin? Olur abi 35 yıl zaten şip şak geçti bi 35 yıl daha harcarız ne olacak mı? dersin....

Farzet Salsa sosu sağlığa zararlı bu ülkede Salsa ismi zikredilmeyecek kardeşim blogun ismini de değiştir bi zahmet dediklerinde :) olur abi bir sürü isim var kafamda demek gibi bişey ve saçma olur pek tabi:)

Tau Ceramica'da bildiğin gibi Baskonia Vitoria kulübünün sponsoru idi kalkıp Seramik - Mermer yasaklanıp değişen bişey değil yani pek öyle aynı mantık değil oradaki parasal düşünceler farklı buradaki maddi düşünceler kayıplar ayrı o nedenle bir iş adamı olsam Tuncay beyin yerine kendimi koysam samimiyet zaten aranmasını beklemem ticari ve devlete bunca zaman verilen destekten sonra desteği verdiğin taraftan böyle bir kazığı yemenin ardından yapılan açıklamalardır bunlar bu kadar basit...

saLsa dedi ki...

@ Ali Emre

Mantıklı bir yaklaşım seninkisi de. Zaten tek bir mantıklı fikir yok bu konuda. Güzel olan da bunları konuşmak zaten.

saLsa

burnovic dedi ki...

Ali Emre Dedeoğlu'na baştan sona katıldığımı belirteyim.

Tuncay Özilhan tarafından bakıldığı zaman işin boyutu öyle değil galiba. Eğer olabilecek olsa zaten 35 senedir fedakarlıklarını esirgemeyen bu yapı bir fedekarlığa daha imza atar ve isim değişikliğini de kabul eder. Yani demem o ki; demek ki olmuyor, olduramıyorlar.

Bir çok takımın bütçe küçülttüğü, oyuncularına paralarını veremediği, geleceğinin belli olmadığı bir dönemden geçiyoruz.

Efes Pilsen'in adının değiştirmesinin demek ki büyük bir mali boyutu var. Çok şeyler götüreceği kesin...

Efes Pilsen'den isim değiştirmesini istemek Pınar KSK, Banvit, Erdemir, Türk Telekom gibi takımlara "Hadi kardeşim bu işe 10 milyon $ daha fazla bütçe ayırın" demeye benzer.

Nasıl ki bu takımlardan birebirden bunu isteyemezsek Efes Pilsen'den de bunu istemek fazlasıyla zordur.

Tabii, biz basketbolsever olarak kapanacağına en kötü ihtimal ismi değişsin istiyoruz.(istemeye istemeye) Çünkü basketbolumuz böylesine büyük bir kulüpten yoksun olsun istemiyoruz.

Olympos dedi ki...

Son zamanlarda kulüp ekolünden uzaklaşıp yozlaşmışlardır ve birçok kesimin sesli ya da içten tepkisini çekmişlerdir.

Ama şayet yasa bu haliyle geçerse de, Efes Pilsen'in için tek yol kulübün kepenklerini indirmek değildir. İsim değişikliği ile şu anda ülke sporuna verdiği hizmetleri vermeye aynen devam edebilir.


Ama saLsa ne yaptın sen.Bunları daha önce ben yazdım burada yorum olarak entel geçinen,soyu İngiliz Kraliyet Ailesinden gelen artistler burada " kuzum Efes nasıl kapanır. bla bla bla " zırvaladılar.Şimdi yine damlarlar hazırlıklı ol (:

Sarıkaya dedi ki...

Anılcığım, bi' gün sana "Bundan sonra Türk basketboluna Anıl Aksaç olarak değil de, bir başka ad ve soyad ile hizmet etmeye devam et. Nedir ki alt tarafı nüfus idaresinden adını ve soyadını değiştiricen. Madem yapıyorsun bi' hayır, çıkacan biraz bayır!" desem nedersin bana mesela?

tarski dedi ki...

Valla bu yasa bir cok acidan sacma.

Diger taraftan sadece ticari mantikla bakilirsa; efes'in butcesi 20m$: 8'iyle partizana, 12siyle besiktasa sponsor olsa, bu iki takim f4 de karsilasir.

saLsa dedi ki...

@ Sarıkaya

Önder abi ben adımın bedava reklamını yapmıyorum ki ama hiçbir yerde, ya da adım sayesinde kimse bana para vermiyor gelip de.:)

Çok da aynı şeyler gibi durmuyor yani.:) Bence tabii.

thunderbird dedi ki...

adamlara teşvik yerine köstek olunuyor, ve ajitasyonla suçlanıyorlar. Neden marka haline gelmiş adını değiştirmek zorunda kalsın Efes, neden marka değerini sıfırlasın durduk yere, sırf birkaç kişinin canı istedi diye.

Bugün Anadolu Efes'in yurtdışı satışları yurtiçini çoktan geçmiş durumdadır. Çirkin dayatma bir yana, realist bakarsam da Efes'in yerine konulacak benzer bir markası yok grubun. Herhalde Efes'in Euroleague sponsorluğu sebebini de Türkiye'de birkaç bira daha fazla satmak falan sanıyorsunuz.

Üstünde on yıllardır emek ve para harcanan, planlı ve programlı, sosyal fayda sağlayan bir projenin, aptalce nedenlerden dolayı ortadan kaldırılmaya çalışılmasıkarşısında boyun eğmek meselesi de değildir sadece bu, Efes basketbolun ismi değişirse proje dorğudan çöpe atılmış demektir.

Furkan Zengin dedi ki...

Anıl ellerine sağlık...en başından beri diyorum 30 senedir Türk Basketbolunun hizmetinde olup bir salon bile yaptırmayan, Ayhan Şahenk gibi salon demeye bin şahit lazım olan yere TBL final serisini hapseden bir camia'nın, maksadımız bağcıyı dövmek üzümle işimiz yok minvalinde , yasa böyle çıkarsa kapatırız diye açıklamalar yapması, el altından Partizan ve CSKA ile şimdiden görüşüp bir tehdit unsuru oluşturmaları falan bana samimiyetsiz geliyor. He yasaya sonuna kadar karşıyım, Türkiye'yi İran'a benzetmeye çalışmak için yapılan örümcek beyinlerin ürünü bir yasa. Ama Sayın Özilhan kapatır gideriz ha tehditine 2 senedir iyi alıştığı için bu şekilde konuşmak daha iyi geliyor kendisine sanırım...

Adsız dedi ki...

Anıl'ın yazdıkları da, Ali Emre Dedeoğlu'nun yazdıkları da mantıklı ve kişisel görüşleri. Güzel bir yazı ve bakış açısı.

Sarıkaya dedi ki...

Efes Pilsen Türkiye'den çıkmış uluslararası bir basketbol markasıdır. Bu olgu Türkiye'de sadece, "Efes Pilsen bira markasının adının bedava reklamı" olarak algılanıyorsa, yapılacak birşey hakikaten yok, Anılcığım.. İsim değişikliği pek bir şeye çare olmaz. Bu nedenle Partizan Efes Pilsen türü bir yapılanma sırf basketbol adına bile çok daha hayırlı olur..

saLsa dedi ki...

@ Sarıkaya

O zaman Sırp basketboluna ya da Avrupa basketboluna katkı yapmış olur. Neyse konuyu çarptırmayalım ama Önder abi. Benim ismimi değiştirmemle, bir spor kulübünün ismini değiştirmesi aynı şey olmasa gerek.

yunus dedi ki...

Efes Pilsenin kapanmasına bu kadar destek verilmesine son senelerde yaşanan fener-efes kapışması sebep olduğunu düşünüyorum.Bu yüzden bir çok kişinin "kapasınlar tabi, istiyorlarsa adını hastane, kola, fanta yapsınlar" diye çıkışmasını buna bağlıyorum.Ben bir beşiktaşlı olarak efes pilsenin türk basketboluna kazandırdıklarının tartışılmasını bile saçma buluyorum.Bugün türk basketbolunu şu kadarcık takip eden var ise efesin bunda payı büyüktür.

Ekonomik olarak bakarsak işe;
Efes Pilsen her sene 20-30 m dolar para yatırıyor bu işe.Nedenide Türkiyede var olan yasalar gereği Tv de reklam yapamaması ve efes ilsen ismini kulüp bazında markalaştırması.Siz -yazar burda anıla sesleniyor- kulübün ismini cocacola yapsın diyorsunuz.İsim cocacola olunca kulübün markalaşması, bilinirliği sıfıra inecek.Ayrıca niye reklam için20-30 milyon dolar versin ki.Aynı parayı tv reklamlarında harcar.ayrıca Tuncay özilhanın dediği gibi efes birası doğu avrupa ve rusyada aktif bir marka, aynı parayla yapacağı aynı işle daha fazla kazanır üstüne üstük el üstünde tutulur.

İşin manevi kısmına gelince;
Plaza insanlarını sadece para düşkünü olarak görmemek lazım.Adam 30 küsür basketbol okulu açmış, her türlü konsere sergiye sponsor oluyor .Belliki bu adamlar sosyal sorumluluklarını unutmuş değiller.Neden 30 senede oluşturulumuş bir güzelliği bozmaya bu kadar niyetliyiz ki.

Selim dedi ki...

Bu yoruma hic mi hic katilmiyorum..
Neden Efes kulubu boyle sacma sapan taviz veren taraf olsun..
Hukumet bu sacmaligi bir an once durdursun.. Tuncay beyin karari bence kesinlikle dogrudur..
Neymis, baska isim altinda faaliyetler devam etsinmis.. Cok sakat ve sacma bir yaklasim... Kapansin daha iyi!!!!!!

Sarp dedi ki...

Bu Şahenk'te final oynatmanın bir iki yerde daha vurgulandığını gördüm.

Bunun üstüne, Fenerbahçe Caferağa gibi bir salonda oynuyor kadın maçlarını kadın basketboluna emek harcamamışlar aslında desem, nerenizle güleceğinizi şaşırırsınız herhalde. Elbette ki, seyircisi az olan Efers saha avantajı için şahenk'te yapacak maçlarını, bunun basketbola hizmetle alakası nedir bilemedim.

Ayrıca, yukarıda Ali Emre Dedeoğlu tarafından çok güzel açıklanmış olay. Ekleyecek çok birşey yok. Ben de 30 yıl yatırım yapsam, bir basketbol markası yaratsam, böyle bir yasanın üstüne başlarım böyle işe derdim.

@ Furkan Zengin,

Acaba iki yıldır ne zaman kapanırız dedi Özilhan bu yasa tasarısından önce? Kaybedilen maçtan sonra federasyonu tehdit edip üstüne Efes'i şampiyon olamazsak kapanırız diyen yöneticinin mi gazına geldiniz yoksa?

murat ozen dedi ki...

@sarıkaya doğru söylemiş.

Anıl bu konuda son derece taraflı bir yazı yaymış. Olayın türkiye'de dayatılmak istenen bir zihniyete gösterilen tepkinin olduğunu anlamamış olması bana imkansız geliyor. Hatta ileri giderek E. Pilsen'in bedava reklamı yapılıyor gibi saçma sapan şeyler söylemiş.

Daha önceki yorumlarımda da dediğim üzere E. Pilsen'i hiç sevmem ama türk basketbolunun bu noktaya gelmesinn tek nedeni olan külübün senin adın bundan sonra "Zemzem Pilsen" olsun anlayışını
benimsemesini beklemek bence çok çocukça ve taraflı. Ayrıca da çok komik....

Sabaha Kadar Futbol dedi ki...

Bence de isim değiştirmemesi gerekiyor. Yarın başka biri çıkıp içeçek firması konulmamalı derse o zaman da Coca Cola, Fanta, Sprite Nestea, Powerade, Cappy mı değişecek?

Aynı firma birden fazla ekibe isim veremez diye kanun çıkartsak Ülker grubu ne yapacak? GS, BJK ve FB'den desteklerini çekecekler mi?

Bu arada Efes Pilsen yazısını gördüğüm herhangi bir yerde ( ki bunu görmek yasalarla imkansız hale geldi) neyse en son aklıma bira geldiği yer spor sayfaları ve Efes Pilsen maçları

Sheed dedi ki...

anıl, değindiğin noktalarda hiç kuşku yok ki haklısın.. fakat daha önce marka bilinirliği konusunda okulum sebebiyle biçok araştırma yapmak durumunda kaldım ve efes pilsen gibi markaların kolay yaratılmadığını, efes seviyesindeki her iyi örnek için binlerce kötü örneğin de tarihin derinliklerine savrulduğunu söylemeliyim..

anadolu grubu bünyesinde yaratılan ve efes pilsen'le kıyaslanabilecek bi marka yok.. coca cola, cappy ya da kia gibi isimlerle avrupa'da boy gösterip, başarı kazanırsan bunun maddi karşılığını alacak olan özilhan olmayacak.. o yüzden efes pilsen gibi tamamen anadolu grubu'nun yarattığı markayla, ortaklık sonucu türkiye distribütörlüğü alınan markaları birbirinden ayıralım.. efes pilsen markasını global bi boyuta taşımak için yıllardır yapılanlar ortada, final-four sponsorlukları bu vizyonun basketbola izdüşümü olarak alınabilir..

bu bağlamda özilhan'dan da "tamam efes pilsen biter, anadolu sağlık merkezi olarak devam ederiz" demesini beklememeliyiz bu rekabet ortamında.. talep ettiklerini alamazsa ne yapacağını kestiremeyiz, ancak bundan bu kadar kolay vazgeçemez, kendi elleriyle buraya getirdiği markanın en önemli bilinirlik neferlerinden olan basketbol takımını direnmeden bırakmaz.. rest çekecektir şu anda yaptığı gibi..

ha, yasa bu haliyle onanır ve efes pilsen ihtimali ortadan kalkarsa da ben anadolu grubu'nun efes partizan -dillendirildiği için bunu yazıyorum, herhangi bi kulüp olabilir- şeklinde bi yapılanmaya gitmesini bekliyorum, zaten rekabet ortamının izin verdiği tek hamle bu, yabancının dediği şekliyle 'no-brainer' hatta..

türkiye'de de işte az önce bahsettiğin türkiye içi haklarının alındığı şirketlerden birinin adıyla daha düşük bütçeli bi takım kurulabilir, bu sosyal sorumluluk projesi gerçekten samimiyse.. ben öyle olduğuna inanıyorum.. aynı şekilde basketbol okulları da farklı isimle devam etmelidir, edecektir.. bugün a takımın durumundan daha önemli olan da bu zaten bence, bu projeye sosyal sorumluluk projesi denmesinin sebebi o boyut çünkü.. sen de az önce bi yoruma cevap verirken "o zaman sırp basketboluna hizmet edecek" demişsin, öyle olmadığını gösterebilecekleri merci işte bu, alt yaş kategorileri.. bunu yapacaklarsa da üst yapıda markalarını tanıtmalarına izin verilen bi ülkeye sığınmaları kadar anlaşılır bi şey olamaz.. türkiye ve bu yasayı geçirenleri oraya getirenler utansın.. ben getirmedim, yapacak bi şey yok.. kısa kesiyorum siyasete girmemek için..

tau-caja laboral örneği de pek olmamış..

biraz dağınık oldu ama anlatabildim sanırım..

not: ali emre dedeoğlu'nun yazdıklarına başından sonuna katılıyorum, şimdi okuma fırsatı bulabildiğim için biraz tekrara düşmüş oldum.. kusura bakılmasın..

emireri dedi ki...

efesten bunu istemekle fenerden, beşiktaştan, galatasaraydan adını değiştirmeyi istemek arasında bence fark yoktur. yasa bu haliyle yürülüğe girerse, türk basketbol tarihine bu kadar emek vermiş bir kulüp resmen silinecek..kim olsa bu durumda gurur yapardı ve kulübü kapatmayı bir şekilde ima ederdi. sen adamın bugüne kadar yaptığı katkıları görmezden geleceksin, sonra desteğini aman kesme, bak başka bir isimle sahaya çıkabilirsin, mesela efes pilsen olmasında, adın coca cola efes olsun, kulübüde izmire taşırsın olur biter, bak orayada salon yapıyoruz zaten vs vs.


bence saçmalık bu tasarı, kaç kişi efes pilsen basketbol kulübü yüzünden alkol kullanmaya başlamıştır, hangi genç koraç kupası finalinde murat evliyaoğlunun attığı serbest atış sonrasında efesin yaptığı kötü reklamdan etkilenipte!!!!! alkole başlamıştır. tamamen saçmalık bu, deli saçması...


ülkenini yetiştirdiği en büyük basketbol değerleri mehmet ve hidayetin yolu bir şekilde efesten geçmiştir, bir nebzede olsa onların gelişimlerinde katkıları vardır. efes hiçbir zaman fenerin ömer aşığa davrandığı gibi içbir oyuncuya davranmamıştır. hiçbir zaman böyle despot bir yönetim göstermemiştir. efes sayesinde anadolunun ücra köşelerinde bir çok genç basketbolla tanışmıştır. ülkeye hizmet sadece 3 5 bin kişilik salon yapmakla bitmiyor. salon yapanlarda kendilerini ülke sporuna adadıklarından yapmıyor ya zaten o da ayrı konu, herkes oradan gelecek 3 5 liranın peşinde olduğu, rakip takımların taraftarlarını oraya almamanın başka bir yolu olmadığı için tesisler yapılıyor merak etmeyin.. şu sıralar devam eden final serisinin özellikle olumsuz yorumlar üzerinde büyük bir etkisi olduğunu, objektif olmadıklarını düşünüyorum... biraz sert olduysak affola..

basketçi dedi ki...

akıl tutulması mı yaşıyorsunuz
adamlar anadolu grubun reklamınıda hastane reklamınıda bangır bangır televizyon yapma imkanına sahipler ve yapıyorlarda onların yapamadıkları efes pilsen reklamı
başka isimle oynamak işlerine gelmez
_______
fenerbahçeli olmak demek antipati yaratmak ile eşdeğer olmaya başladı
sırf rekabet içindesiniz diye böyle yorumlar yapılmaz
adamlar bu işi reklam giderlerinden yapıyorlar
forma rengi başka amblem başka isim başka olursa neyin reklamını yapacaklar
siyaseten alınmış karara birde fanatik yorumlar eklemeyelim.

saLsa dedi ki...

@ Sheed

Cem kesinlikle haklısın sen de. Ama dediğim gibi işte şunu demiyor Efes yönetimi: Ben A takımı kapatırım ama okullarıma, eğitimime devam ederim başka ismimle. Bu bu kadar zor mu? Hedef eğer ki basketbola hizmet ise bu bu kadar da önemli değil altyapı anlamında. Üstyapı için OK, gider Partizan'la birleşir, kimse de birşey diyemez ama ya altyapı?

saLsa dedi ki...

@ murat ozen

Onca yazdığımın üzerine hala gelip 'Efes kapansın' mantığını güttüğümü iddia etmişsin ya pes vallahi.

Meramım şudur: Efes Pilsen samimi değil. Hem kapatır gideriz derken samimi değil hem de 'yeni' kelimesini ekle benden sonrakiler etkilensin, ama ben etkilenmeyeyim derken samimi değil.

Üstyapıda istersen git Partizan'a sponsor ol, sıkıntı yok. Ama sen dersen ki benim basketbol okullarım var o var bu var, onları da kapatırım. O zaman sorarlar insana hani Türk basketboluna katkı vermek amacındaydın sen diye? Artı olarak biz hep ne dedik? Bu yasa saçma, böyle saçma nedenlerle böyle saçma yasalar mı çıkar demedik mi? Efes Pilsen yönetimi neden kalkıp da 'Yeni' ibaresi koyalım diyerek sadece kendini düşünüyor? Dese ya ulan bu yasa saçmalığın daniskasıdır, çıkmaması lazımdır diye. Niye bir de sonuna he ama çıkarsa, bari 'yeni' ekleyin de biz etkilenmeyelim diyor.

Ve tüm bunlar bana samimiyetten uzak geliyor işte.

saLsa

Sarıkaya dedi ki...

Anılcığım, valla Tuncay Özilhan'ın adı baştan Murat Ülker konulsaydı bu işler gelmezdi başına!:-(( Bu saatten sonra da Ülker soyadını alması ayıp olur!:-)) Ha, tabi benim toptancım başbakan olsa var ya,.. Ülker az bile yapıyor!:-))

Konu mu çarpık, yoksa ben mi konuyu çarpıtıyorum, hakikaten bilemiyorum. Mühendis kafam konunun tamamen uzay-zaman kartezyen koordinat sisteminin seçilen başlangıç noktasına bağlı olduğunu söylüyor... Amiyane tabirle ; Güney Kutbunda amuda kalkmış birisi "Dünyayı omuzlarımda taşıyorum!" dese yalan olmaz! durumu bu.

Son tahlilde, ben zırvalıyorum herhalde?.. Yoksa bi' konu bu kadar akıllara ziyan olabilir mi ki?

"Türk basketboluna hizmet etmeye devam etmek istiyorsanız, isminiz Türkçe sesli uyumuna uymak zorunda! değiştirin!" deseler herhalde konu daha bi' ipe sapa gelir!:-((

Sarıkaya dedi ki...

Anılcığım, mesele basketbol okulları ise, sana kötü bir haberim var. Fenerbahçe basketbol okulları da kapandı. Hem bu okullar bedava falan da değildi. Bizim çocuklar 3 senedir Fenerbahçe Ataköy'e gidiyor..Bu sene başında okulun ismi Avrupa-Ataköy oldu. Formalar değişti falan. İdare biz velilere durumu, "Farklı Fenerbahçe takımlarının biri biri ile resmi müsabakalarda karşılaşması sorun olur diye isim değiştirdik" diye açıklamıştı. Sonradan öğrendik ki, Fenerbahçe Spor kulübü, bu tür okullardan aldığı isim hakkı bedelini 3 (YAZI İLE ÜÇ) kat arttırmak istemiş, sene başında..

Gurcay dedi ki...

Bazı arkadaşların değindiği gibi Anadolu Holding'in bünyesindeki şirketlerden Sadece A Bank ve ASM Hastanesi %100 holdinge ait Türk kuruluşudur. Tahmin edeceğiniz üzere bu iki şirket için ayrılan reklam geliri ile Efes Pilsen çapındaki bir spor kulübünü finanse etmek imkansızdır. Olmaz değil; olur ama Alpella örneğinde olduğu gibi iddiasız bir takım ortaya çıkar ki Özilhan karakterindeki bir insan için böyle iddiasız bir oluşum alternatif olamaz.
Marka değeri ile ilgili çok uzun yazılar yazılabilir ama gerek yok, birkaç arkadaş konuya değinmişler. Arkadaşlarla aynı görüşteyim.
Sosyal sorumluluk olarak basketbol okullarının açık kalması tabii ki iyi olur. Belki Özilhan da böyle düşünüyordur. Şu an böyle bir alternatifi dillendirmemesinin sebebi karar alıcıları sıkıştırmak olabilir. Bazı arkadaşlar kızıyor ama "kapanırız haaa!" demenin arkasında da bu düşünce yatıyor. Buna niye kızılıyor anlamıyorum; gayet olağan bir hareket.
Efes Pilsen'in Türk basketboluna yaptığı bunca hizmeti, yetiştirdiği oyuncuları, açtığı okulları görmeyip de "bugüne kadar bir salon mu yapmış?!" lafıyla hakkının verilmemesi de üzüyor insanı...

BrkY dedi ki...

biraz saçma gibi görünse de, ekonomik bağlamda düşünürsek; coca-cola, samsung gibi isimlerin dağıtıcılığını yapıyor holding. efes pilsen ise kendi markası ve kendi markasını avrupa'da tanıtıp pek çok bira deviyle yarışıyor anadolu holding. carlsberg liverpool'un formasındaydı. stadlara isim veriyorlar. şampiyonlar ligi maçlarında arkada dönüyor reklamlar. yasa anormal mantıksız. tamamen olaya ilgiyi dağıtmak, popülist yaklaşmak ve taban memnun etmek için çıkarılan deli saçması birşey.
efes türk basketbolunu yıllar boyu temsil etmiş bir takım olarak bu saygıyı hak ettiğini düşünüyor olabilir ve kapatıyoruz derlerse de eyvallah derim ve gider efes alırım sırf tepki olsun diye.
ülkede engellenmesi gereken alkol bağımlılığıdır, alkol kimine göre iyi kimine göre kötü olsa da sigara gibi sadece zararlı birşey değildir. sırf popülist politika yüzünden ülke tanıtımını en iyi şekilde yapan (basketbolda) takımı kapatıyorsanız, adamlar isim değişikliğine gitmek istemeyebilir.
karara da saygı duymak gerekir bence

Fanatik Basket dedi ki...

efes pilsen'in duruma karşı verdiği tepki "ajitasyon" değil "rest çekmektir" bence -ki bunda da son derece haklılar.

birileri karşınıza çıkıp mantıklı bir gerekçeleri olmadan faşist bi yaklaşımla "ya kulübün adını değiştireceksiniz ya da kapatacaksınız" derse ben de kapatmayı tercih ederim.

efes pilsen kulübü kapatıp, ülkedeki tüm sponsorluklarını çektiği zaman efes 1 zarar görecekse, devlet, tbf (hatta tff) ve türk sporu 5 kat zarar görür.

efes pilsen euroleague'e zaten sponsor, gider partizan'a ya da cska'ya da sponsor olur (-ki efes pilsen rus pazarında 1 numara ve ticari açıdan bakıldığında orada yapacakları reklam/satış burada yapacaklarından bile daha önemli zaten) sonuçta efes bir şey kaybetmez, kaybeden türk sporu ve bu yasayı koymaya çalışanlardan başkası olmaz.

adlarını değiştirip başka bir markalarıyla lige devam edebilirler fikrine de katılmıyorum. coca-cola, fanta, samsung vs. bunların hepsi yazıcı holding'in distrübütörlüğünü yaptığı uluslararası firmalar. onların reklamını yapmak yazıcı holding'e bir şey kazandırmaz, ki bu markaların da yerel distribütörün yapacağı reklama ihtiyaçları yok zaten.

ben efes pilsen'in verdiği tepkinin doğru olduğunu düşünüyorum, burada yapılması gereken baskıcı zihniyete taviz vermek değil karşısında dik durabilmektir. yasa yürürlüğe bu şekilde girer ve efes pilsen kulübü kapatırsa, bunun bütün günahı vebali devlete aittir, kimse efes pilsen'e suç bulmasın.

Cakivu dedi ki...

Mesajları okudum önce şunu belirtmek isterim bahsi geçen yasa bence de çok saçma ve yersiz bir yasa. Bunu Fenerbahçe ye ya da Ülkere bağlayanlara ise gülüyorum kusura bakmasınlar. Tuncay beyin kararı ise bencede daha çok bir resttir ve Türk basketine yaptığı katkı göz önüne alındığında da buna hakkıda vardır.

Ancak şunu da unutmayalım Efes Pilsen'in zaten kuruluş amacının başlıca hedefi zaten marka tanıtımıdır. Şimdi ülkemizde zaten sayılı marka var ve bunların başında Efes Pilsen gelir. Basketbol ailesinin bu konuda tek ses olması gerekir diye düşünüyorum rekabet başka, ligin marka değeri ve basketbol değerleri başka. Efes Partizan da bence çok kötü bir B planı, yani eğer bu yasanın yüzde yüz geçeceğine inanılıyorsa gene Anadolu grubu içinde çok daha iyi bir organizasyon yapılabilir. Efes Pilsen zaten şu an hem fb ye hem gs ye hem de bjk ye sponspor durumda yanılmıyorsam milli takımada. Son okuduğum habere göre 2011 de uzaya seyahat hediye etmeyi planlıyorlar. Bu kadar büyük bir organizasyonun bu krizi çok daha profesyonelce atlatacağına hatta atlatması gerekiğine inanıyorum.

Sarıkaya dedi ki...

Basketbol okullarını sosyal sorumluluk kapsamında düşünmek ülkemiz koşullarına pek uymuyor bence. Çocuklarım nam-ı diğer Fenerbahçe Ataköy'den önce, Galatasaray'ın Florya'daki basketbol okuluna gitmişti 2 ay kadar. Sosyal sorumluluk hikaye, tamamen ticari işletme bunlar. Bi' de bizimkileri bu sene başında Efes İlk adım seçmelerine sokmuştum, Avrupa Ataköy'den bir kaç çocuğu da peşime takarak.. Hiç biri seçilememişti, kriterlere uymuyorlarmış... Sonra, bir kaç ay sonra, Avrupa Ataköy'ün 10 yaş grubu Efes'in 10 yaş grubu ile Merter'deki salonda maç yaptı. Sonuç ; 41-13.. Maçın hakemliğini Efes'in koçu yapıyordu, başka hakem olsa Efes çift hanelere ulaşmaz, 7-8 sayıda kalırdı. Biz de zaten maçtan sonra "Kriter is on the tabela!" dedik Fatih Terim'e öykünerek!:-))

Avrupa-Ataköy ile Bahçeşehir Kartal arasında karşılaşmadığımız altyapı takımı kalmadı gibi. Son tahlilde, vardığım sonuç şu; Bu altyapılar çocuk yetiştirme yeri falan değil, doğrama yeri!:-(( Böyle bir altyapı sistemine rağmen basketbolcu olabilen çocuğun ya dünya çapında bir yetenek ya da elinden tutan birilerinin olduğunu düşünüyorum. Arz ederim.

Randis dedi ki...

Ali emre ye katılıyorum bende zatehn onun yorumunu okuduktan sonra diğerlerini okumadım. ""Sadece isim ve belki de renkler değişecek"" isim değişecek demişsin salsa, O isim için 35 yılını vermiş insanlar ve avrupanın neresine giderseniz gidin TR den bi basketbol takımı ismi ver dediğinde herkez Efes Pilsen der. Bu bulaşık deterjanı markasi değilki Calgonit i Finish yapmıyorz burda :) Başkana hak veriyorum isim değiştirme olmaz bu klübe yapılan ayıptır, bu ayıbın üstüne kim olsa devam etmez.

onur dedi ki...

8 yıllık AKP iktidarında daha önce dillendirilmemiş bu yasanın tam da FB-Ülker vs. Efes Pilsen düellosunda ve bir taraf (devlet+sponsor desteği ile) kendi salonunun inşasına başlamış iken ortaya atılması manidar geliyor bana! Memlekette tüm komplo teorileri sanki başka insan yokmuş gibi Aziz Yıldırım'ı göstermeye başladı. Ne demişler: ateş olmayan yerden duman çıkmazmış...

alevon dedi ki...

Semt/İlçe isimleri ile spor kluplerinin isimleri aynı olamaz!
Değiştirin isimleri Yalova Spor Kulübü, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Galatasaray Spor Kulübü vb.

Ada isimleri ile spor kluplerinin isimleri aynı olamaz!
Değiştirin isimleri Heybeliada Spor Kulübü, Fenerbahçe Spor Klubü vb.

norton dedi ki...

En basindan beri bunu mevcut hukumetimiizin yaratmaya calistigi yeni Turkiyeyle ilgili bir karar oldugunu dusunuyorum ve kesinlikle kapatilmamasi gerektigine inaniyorum... onerilen isim degisikligi tekliflerine hukumetin ekmegine yag surmek olacagini ve ayrica 35 sene de olusturulmus bir isimden bahsettigimizi hepimiz biliyoruz... bence isim değistirmesinler.... ama cok gerekiyorsa sadece' pilsen' i kaldırsalar olmuyor mu acaba EFES ismi ulkemizde bildiginiz gibi izmir yakinlarinda tarihi bir sehir bunu engelleyen bir yasa da yoktur herhalde ... :)))

Kapkan dedi ki...

elini öpmek gerek bu Efes Pilsen kulübünün. Avrupada kaç tane basketbola bunca yatırım yapan firma vardır acaba?
aklını başına alsınlar hükümet bırak artık bu geri kafalı 3. dünya ülkesi saçmalıkları

Utku61 dedi ki...

Yorumları okudum da gerçekten çok kaliteli. Katıldığım var katılmadığım ben fazlaca başka yorum yapmak istemiyorum. Geçenlerde Tütün ve Alkol Piyasasını düzenleyen biraderlerin sitesine baktım da iletişim bilgileri tepki verilecek mail adresleri falan bulamadım. Yoksa vardı da sonradan mı kaldırdılar. :) Bu konu hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

M.Halis dedi ki...

Su Naumoski'nin Formasinin aski kismina ter silme olayini ben takim elbiseyle bile yapiyorum inanin

darendelioglu dedi ki...

adamlar haklı dünyada artık sponsorluk çok önemli bir boyutta. bu adamlar hiç kimsenin cesaret edemiyeceği işler yaptı çok da bilinmeyen bir spor dalına. ta ozamanlar basketbolu nerelerden alıp nerelere getirdi. bir çok kişinin bu işten ekmek kazanmasına sebep oldu. şimdi yine hükümetimizin parantez dangalakça parantezi kapat bi uygulaması olayları nerelere getirdi. bu adamlar bu reklem yapma işini hak etti kardeşimmm.onlar kimsenin yapamadığını kimsenin cesaret edemediğini etti. onlara herkesin destek olmasını diliyorummm.