12 Mayıs 2010 Çarşamba

Efes - Beşiktaş Maçından Sonra Doping Kontrolü Sıkıntısı

Efes Pilsen ile Beşiktaş Cola Turka takımlarının Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda karşılaştığı ve Efes Pilsen'in kazanıp seriyi 2-0'a taşıdığı yarı final ilk maçının ardından ilginç bir gelişme yaşanmış. Maç sonunda soyunma odasına gitmeyip direkt olarak doping kontrolüne gitmesi gereken Efesli iki oyuncu, 15-20 dakika gecikmeyle doping kontrolüne gelince oradaki WADA temsilcileri gerekli raporu tutmuşlar.

Bilmeyenler için sistemi açıklayalım önce. Her maçtan sonra iki takımdan da kura ile çekilen ikişer oyuncu maç bitiminde hiçbir yere gitmeyerek direkt olarak doping kontrol odasına giderler ve gerekli testlerden geçerler. Kura çekimi maçın dördüncü çeyreği sırasında yapılır ve kimlerin maç sonunda doping kontrolüne gireceği takım yetkililerine bildirilir.

9 Mayıs 2010 tarihinde oynanan bu maçtan sonra ise kura ile seçilen Bootsy Thornton ve Charles Smith'in bu kurala uymadan soyunma odasına gitmeleri ve yapılan onca çağrıya rağmen 15-20 dakika gecikmeli olarak doping kontrolüne girmeleri üzerine orada bu testleri yapmak için bulunan WADA temsilcileri resmi bir rapor tutmuşlar. Bu raporun akıbeti ne olur bilinmez ama ortada böyle bir durumun olduğunu, böyle bir raporun olduğunu bildirmek de görevimizdir.

Ortada zaten malum olay yüzünden hayli yıpranmışlık varken halen böyle bir olaya imza atılabiliyor olması da ayrı bir ilginçlik tabii. Gereksiz, saçma. Bizden duyurması, ilgili birimlerden de takip etmesi. İç edilmesin en azından tutulan resmi rapor, bir açıklama gelsin. Salsabasket özel haberidir.

14 Yorum Yapılmış:

Feyy dedi ki...

Ortada bir suç var. Bunun yaptırımı ne olabilir? Ne olacak?
Bu adamlar neden gitmemiş zamanında ve bu ortada olmadıkları bi 15 dk da bir şeyi değiştirebilirler mi?

78ers dedi ki...

anlayamiyorum bu olanlari. daha da kotusu efes yonetiminin bu gibi olaylara goz yummasi anlasilir gibi degil.
gecen seneki olaylardan sonra daha hassas olmalari gerekirken simdi bu yaptiklari ile herkese komplo teorisi uretme imkani veriyorlar ve bu durumdan sikayet etmeye hic haklari yok.
gecen sene kullanilan maddenin en onemli ozelligi kisa bir yarilanma suresinin olmasiydi. 15-20 dakikalik bir gecikme cok etkili olabilir. malum kasun'da 5 mg'nin biraz altinda bu madde bulundugu icin ceza almamisti. bu oyuncularda da ayni madde 5 mg'in altinda cikarsa bu durumu nasil aciklayacaklar?

EmreKSK dedi ki...

bu yazının altına efes kapatılmasın yazısının altındakı yorumları tasısanıza lutfen. kusura bakmayın hic uzulmedım yazdıgımda acıklama isteyen arkadaslara da zaman gereken cevabı verdı.

burnovic dedi ki...

Yapılan hareketleri savunmuyorum...
Bu doping kontrolü çok sıkıcı bir şey. Herkes gidiyor duşunu alıyor ve evine gidiyor, sen doping odasına gidiyorsun. Su veya diğer içeceklerden içiyorsun, bekliyorsun... Bekliyorsun ki gelsin. Sonra yapıyorsun, diyorlar az olmuş bu. Sil baştan... Zor iş...

Yani aslında geç gitmesinin bir önemi yok. Zaten 20-30 dakika neyse bekliyorsun...

KskHyTr dedi ki...

Geç gitmesinin bir önemi var kullanılan maddelerin yarılanma ömrü artık çok kısa... Bunu yiğiter uluğ ve murat murathanoğlu dile getirmişti bir programda... Hatta maçtaki eforuna göre bu maddenin vucüttan atılma hızıda değişiyor...

oscar dedi ki...

efes besiktas'i yenmek icin doping yapiyosa direk kanunu beklemeden klubu kapatsin zaten.

Furkan Zengin dedi ki...

geç gitmenin önemi var, günümüzde bu sektör çok ilerledi iğne ile mesaneye temiz idrar dahi enjekte edilebiliyor, ya da vücutta etkisini derhal gösterebilecek silicler kullanılabiliyor. o yüzden adamlar 30 dk. doping odasinda bekletiliyor...

cemcomu dedi ki...

efes, chatman ve baxterı olmayan bjkyi yenmek için bu yollara başvuruyorsa hazır alkollü içecekler kanunu falan diyerek kapatsın gitsin (oscar haklı ) zaten süpürcek play offu .........

Sarıkaya dedi ki...

Bu yazıdan, kurada adı çıkan Beşiktaşlı oyuncuların direk doping testi için numune vermeye gittikleri, Efesli oyuncuların ise 15-20 dakika oyalandıkları anlaşılıyor öyle değil mi? Ve fakat öyle değil.. Bütün mesele, Efesli oyuncuların Beşiktaşlı oyunculardan sonra doping testine gitmesi... Diğer taraftan, Efesli yöneticilerin lagar tutumunun savunulacak bi' tarafı yok.

"Doping testinde bir kaç dakikanın bile önemi var" diyen arkadaşlara da şunu tekrarlıyayım ;

Efedrin'in yasal sınırı 10 mikrog/ml
Pseudo efedrinlerin yasal sınırı 150 mikrog/ml
Cathin'in yani d-nor pseudo efedrinin yasal sınırı ise 5 mikrog/ml. Pseudo çakma, sahte, yalancı v.s. demek. Ben bazı arkadaşlar gibi ihtisasını narkotikte yapmış bi' mikro biyolog değilim. Ve fakat mühendis aklımla, bir maddenin çakmasının yasal sınırının, gerçeğinin yarısı kadar olmasını, vücuttan atılma süresinin kısalığına bağlıyorum. WADA yetkilileri ile görüşmüşlüğüm yoktur, bu tamamen kişisel görüşüm.

Ha! Efesli oyuncuların henüz WADA listesine girmemiş, girmediği için de tespit edilmesi mümkün olmayan bir madde kullandıkları için bu tür numarala yattıkları ima etmek, böyle laf ola beri come back yapılacak bir şey olmamalı bence.

İlgimi çeken diğer bi' konu da; yıllardır EL'de oynayan Efes'in EL'de doping ile ilgili tek bir vukuatı yok da, bütün vukuatları TBL'de oluyor, neden acaba?

Cengizhan dedi ki...

Kusura bakmasın kimse ama Efes Pilsen artık doping haberlerinin baş aktörü oldu. Vardır, yoktur onu bilemem ama artık tadı kaçmaya başladı.

crossover-d dedi ki...

efesi doping işinin içine çekmeye çalışan bir grup olduğunun farkında olsa keşke herkes! şu sitede alehine bomba haber çıkmayan hangi takım var! durmak yok devam devam...

Pamukk dedi ki...

hayır bizi yenmek için dopinge de ihtiiyaçları yok ki

Gurcay dedi ki...

Birileri kına yakmaya başlayabilir. Efes Pilsen kapanıyor; 3 sene sonra potanın yenilmez armadası olarak Fenerbahçe Ülker'i alkışlamaya başlarsınız. Sahada döverek, masa başında doping uydurmasıyla yapamadıklarını, AKP hükümetinin desteği ile yapacaklar.
Harç bitti yapı paydos! Artık sesli mesli düşünmeyin. Bırakın Efes'in yakasını da son 1 ayımızda sadece basketbol konuşalım.

Kapkan dedi ki...

15 dk geç gitmişler vücutlarındaki doping silinmiş :)