22 Mayıs 2010 Cumartesi

Efes Pilsen: 73 - F.Bahçe Ülker: 64 (Mecburi Dört Kısa Bu Kez Kazandı)

'İlk maçta tanınmaz haldeydik, bizim için final serisi bugün başlıyor.' diyen Ergin Ataman, Mario Kasun'un belindeki rahatsızlığının nüksetmesinin ardından Nachbar'ı maç kadrosuna dahil edip dört kısa ile başladı maça. İlk dört dakikada saha içi isabeti bulamayıp, Ukic'i savunma görevi verilen Sinan'ın ikilemesi ile birlikte rakibine nazaran sahada birkaç boy kalan F.Bahçe Ülker skorda 8-1 öne fırlayan taraf oldu. Dört kısalı mecburi sistemde hücum etmekte zorlanan ev sahibi, savunma ribaundlarını da alamayınca oyunu domine eden taraf sarı lacivertliler oldu bu sekansda. Maça Ender - Sinan - Thornton - Shumpert dörtlüsü ile başlayan Ataman, oyunu hızlandırmak niyetini belli etmişti aslında ama henüz maçın başında bu sisteme adapte olmakta zorlandılar. Çeyreğin son altı dakikasında Ender'in kopya beş asisti ile Kaya Peker'i beslediği pozisyonların tekrarını izler gibiydik. Dört kısayı dışarı çekip, Kaya ile ikili oyunlardan 14-3'lük bir seri çıkardı Efes Pilsen ve ilk maçın aksine rüzgara karşı direniş gösterdiği bu ilk çeyreği 15-11 önde kapatan taraf oldu. Bu on dakikada toplam altı top kaybı yapan F.Bahçe Ülker'e karşılık Ender, 2 sayı - 5 asist ile çeyreğin açık ara yıldızıydı.

İlk maçın ardından F.Bahçe Ülker'in Ayhan Şahenk'de değişen stratejisinden bahsederken dış şut tercihinde gösterilecek sabıra dikkat çekmiştim. Dört kısalı, hareketli beşi ile F.Bahçe Ülker'in dengesini bozmayı başardı Efes Pilsen ve ilk maçta toplam 12 dış atış kullanan sarı lacivertlileri, ilk çeyrek sonunda beş dış şuta zorladılar. İki takımın yay gerisinden toplam on denemede isabet bulamaması ise ilk maçın ardından bugünün de dikkat çekici notlarından biriydi.

İkinci çeyreğe Nachbar'ı oyuna alarak başladı koç Ergin Ataman. 5 asistle kenara giden Ender'in yerine giren Kerem Tunçeri önce Nachbar'a ardından Smith'e servisi yaptı ve dışardan 2/2 isabetle altı sayı bulan Efes Pilsen, maçta ilk kez çift haneli farkı görmemizi sağladı(27-17). İlk maçta devrede kullandığı 31 topun 27'sini içerden kullanan sarı lacivertliler bu kez, üstelik Kasun'suz bir Efes'e karşı, tamamen bireysel oyunlarla dış şut denemeye devam ettiler. Nachbar'ın ikinci isabetli üçlüğü ile 30-19'u gördük ki maç içinde o ana kadar oluşan en yüksek farktı bu. 30-19'da uzunca süre takıldı skor, karşılıklı boş hücumlarla. İlk maçın ilk yarısında yarattığı rüzgar ile vurup geçen F.Bahçe Ülker'e karşılık bugün ilk yarının iyi tarafı olan Efes değerlendiremedi bu fırsatı. Geçen sezon final serisinde son saniye üçlüğü ile ikinci maçı kazandıran Mrsic, sahneye çıktı devre sonunda. Kısa sürede iki üçlükle ürettiği 6 sayının yanına eklediği ve Ukic'in sayıları ile sonuçlanan 1 top çalma ile yaratılan 10-4'lük seride başrolde olan isimdi. Yanlış hücum ettiği, rakibinin sistemini kabullendiği bir devreyi sadece beş sayı ile geride kapattı F.Bahçe Ülker (34-29).

Efes Pilsen'in toplam 12 ribaund alabildiği bir devrede 11'i hücum olmak üzere 24 ribaund çekti F.Bahçe Ülker'li oyuncular. Bu seviyede muazzam bir fark bu. İlk maçın sonunda toplam 12 dış şut kullanmış bir takımın, çok sık maç kaybettiği bu salonda kazanmanın yolunu bulmuş iken devrede 13 kez potaya üçlük denemesinde bulunmasını anlamlandırabilmek mümkün değil. Asistlerdeki Ender Aslan kaynaklı 12-2 Efes üstünlüğü ve sarı lacivertlilerin dokuz top kaybı bu farkı dengeleyen faktörler oldu. Fakat ilk maçta bu ısrarı göstermiş bir takımın, bir koçun, Kasun'un yokluğunda içerdeki miss matchleri değerlendirmek yerine dışardan hücum konusunda diretmesi maçın da kaderini çizdi bir anlamda. Eskort Greer'in sahada kaldığı kısa dönemde F.Bahçe Ülker'in her iki sahada bozulan dengesi de devrenin önemli notlarındandı.

Topu içeri indirmeleri konusunda soyunma odasında uyarılmış olarak döndü F.Bahçe Ülker'li oyuncular. Dışardan da bol ve hatta ekstra pasla doğru adamı bularak dış atış kullandılar. Bunun neticesinde de 48-46'da öne geçmeyi başardılar. Preldzic-Ukic ikilisinin oyun aklı ile bu on dakikada tam 8 asistle skora ulaşan sarı lacivertliler final periyoduna da 51-50 önde giren taraf oldular. Doğru hücum şeklini bulmuşlardı bu on dakikada fakat dış şut hastalıkları final periyodunda yeniden hortladı. O ana kadar sayı üretemeyen Kerem - Rako ikilisinin ürettiği beş sayı ile başladı Efes Pilsen, son on dakikaya. İlk yarıda oyuna girdiği anlarda etkisiz kalan Ermal'ın, ekstra oyunu ve bulduğu altı sayı ile de bir anda yeniden direksiyonu ele geçirdiler. Bu sekansda F.Bahçe Ülker'li oyuncuların hücumda 16 topun 10'unu dışardan kullanmayı seçmeleri ve yalnızca bir isabet sağlamaları tesadüf değildi şüphesiz. 23-13'lük son çeyrek skoru sonrası sahadan galip ayrılan taraf 73-64'lük skorla Efes Pilsen oldu.

Kasun'suz dört kısa ile rakibin dengesini bu kez fazlasıyla bozan ve ilk maçta kadroya giremeyen Nachbar'ın 10 sayı - 5 ribaundluk performansı ile ondan önemli bir katkı alan Ergin Ataman, Abdi İpekçi öncesinde bu mücadele eşiği yüksek oyunuyla seriyi eşitlemiş oldu. Basketbol kalitesi anlamında ilk maç seviyelerinde gezinsek de mücadele dozajının arttığı ve bu artan seviyede daha fazla efor sarfeden Efes cephesinin kazandığı bir maçı geride bıraktık. F.Bahçe Ülker'in takım halindeki 11 asistine karşılık, Ender'in 21 dakikada tek başına tamamına yakını pick&roll üzerinden yaptığı 11 asist ve yine F.Bahçe Ülker'in toplam 29 kez üçlük denemesinde bulunması serinin 1-1'e gelmesini sağlayan temel faktörler oldu. Salı günü Abdi İpekçi'deki maç öncesinde kritik soru ise Kasun'un oynayıp oynayamayacağı olacak kesinlikle.

Efes Pilsen (73): Charles Smith 8, Igor Rakocevic 3 (3 ribaund- 4 asist) Preston Shumpert 7 (1 ribaund), Kerem Tunçeri 4 (1 ribaund- 2 asist), Bootsy Thornton 11 (5 ribaund- 2 asist), Kaya Peker 16 (5 ribaund), Bostjan Nachbar 10 (5 ribaund), Ermal Kurtoğlu 8 (4 ribaund), Sinan Güler 2 (2 ribaund), Ender Arslan 4 (3ribaund- 11 asist)

F.Bahçe Ülker (64): Roko Leni Ukic 10 (1 ribaund- 5 asist), Mirsad Türkcan 2 (9 ribaund), Ömer Onan (3 ribaund), Semih Erden 7 (4 ribaund- 2 asist), Damir Mrsiç 6 (1 ribaund), Gasper Vidmar 5 (4 ribaund), Lynn Greer (1 ribaund), Oğuz Savaş 12 (6 ribaund- 1 asist), Tarence Kinsey 14 (7 ribaund), Emir Preldzic 8 (3 ribaund- 3 asist)

11 Yorum Yapılmış:

10ur dedi ki...

ben insanoğlunun kafa yapısını anlamakta zorluk çekiyorum bir takımın 2 gün önce basketbolun doğrularını ortaya koyup 2 gün sonrada yanlışlarını göstermesi nasıl mümkün olur. tamam mrsicin üçlükleri bu takımı çift haneli sayılardan geri getiren en büyük etkendi ama farkın oluşmasında yada efesin hep sürücü koltuğunda olmasının sebebide denenen anormal üçlüklerdi. bu arada enderin fenerbahçe ülker takımı kadar asist yapması ve bunu 20 dakikada yapması bu akşam efesin ne kadar düzen içinde fenerin ise ne kadar şuta dayalı oynadığının göstergesi olsa gerek...

Kapkan dedi ki...

Efes Pilsen in şu durumda yapacağı en iyi iş Reko gibi kendine güvenini kaybetmiş bir oyuncuyu dışarda bırakıp Nachbar'a görev vermesi bu maçta bunun bir ispatı oldu bir şekilde.

Cengizhan dedi ki...

kasun sakatlanmasa nachbar oynamıcaktı belkide maçı fener alıcaktı. Bu kadar kötü bir hoca nasıl yönetir bu efesi anlayamıyorum

Adsız dedi ki...

Ender ve Kaya'nın uyumu müthişti. Nachbar2ın soktuğu üçlükler çok kritik yerlerde geldi, Ergin Ataman'a iyi mesajlar verdi Boki. Seri 1-1 oldu, daha da keyifli oldu. :)


Efes Pilsen: 73-64: F.Bahçe Ülker maç yazısı

eau rogue dedi ki...

Fenerbahçe'nin B planı yok gibi yüzeysel bir yorum yapayım :) Aslında B planı belli dışarıdan salla. Ertuğrul hocanın oyunculara böyle oynayın dediğini sanmıyorum. Takım üzerindeki hakimiyetini bilemiyoruz tabi ama bütün sezon aynı alışkanlıklarla oynamış bir takımın en ufak bir raydan çıkışta eski tarzına dönmesinin sonucu olsa gerek. Yalnız bir ara Efes bilinçli bir şekilde Fener'in şutlarını riske eder gibi bir görüntü verdi ve baya baya boş şut imkanı tanıdı. İpekçi'de de böyle riske ederlerse bir kaçar iki kaçar ama sonrasında o şutlar girmeye başlarsa Efes için pek hayırlı olmaz.

Bakalım sonuçta Fener istediğini aldı Şahenk'ten.

Gurcay dedi ki...

Cengizhan benim yazacağım uzun yorumu çok güzel özetlemiş Ben de fazla kafa ütülemeyeyim. İki takım taraftarına da Allah sabır versin.

tarski dedi ki...

acikcasi fb maci basindan kopariyordu, ender kendi insiyatifi ile direndi, fb de bir daha buna dogru durust cevap veremedi ki cok garip gercekten.

Utku61 dedi ki...

Maçı izlyemedim istatistiklere baktım. Ribaundlarda ezici üstünlük sağlayan FB Ülker'in Kasunun yokluğunda içerde Mirsad-Semih-Oğuz 3 lüsünün sayı olarak toplamda 21 sayıda kalmaları enteresandı.

Açıkcası Efesten ümidim yoktu bu serilerde özellikle ilk maçtan sonra ama avantaj Fb de yinede.

A local dedi ki...

Ceng,zhan ve Gurcay... hayatta hicbir seyde olmadıgı gibi basketbolda da siyah ve beyaz yoktur. Dolayısıyla bir seye kesin dogru veya yanlıs demek dogru degildir... dolayısıyla Ergin Hoca'ya Ahmet Çakar vari bir uslupla "hoca değil" demek yerine onun da dusundugu bir seyler oldugunu unutmayıp "kararına katılıyorum veya katılmıyorum" deyip bunun nedenlerini anlatmanın daha dogru bi uslup oldugunu dusunuyorum.

dejavu dedi ki...

Maç öncesinde Kasun'un sakatlığı olmasa da bugün zaten Nachbar'la başlamayı düşündüklerini söyledi Ergin Ataman. Dört kısalı sistemde geçen final serisinin yıldızı Shumpert'ın performansından o da memnun değil anlaşılan. Dip not olarak ekleyelim bunu da.

Gurcay dedi ki...

@Alocal,
Ergin Ataman'a hoca değil hiç demedim. Öyle birşey demek haddime de değil. Bence büyük hatalar yapıyor ve bunla ilgili eleştirilerimi defaten bu forumda yazmıştım. Ben yazmaktan sıkıldım, o yüzden kısa kestim bu sefer...