9 Mayıs 2010 Pazar

Efes Pilsen: 94 - Beşiktaş CT: 83 (Charles Smith Böyle İstedi)

Sabah ALES, öğleden sonra Anneler Günü derken maçın ancak son onbeş dakikasına yetişebildim. İzleyemediğim bölümde Beşiktaş Cola Turka maça Likholitov'un boyalı bölgedeki etkinliği ile hızlı başlayan taraf olmuş. Siyah beyazlılar 14-22 önde kapattıkları ilk periyodun ardından ikinci çeyreğin başında Engin Atsür'ün iki üçlüğü ile skoru 28-14'e getirerek farkı da 14 sayıya kadar çıkarmışlar. Charles Smith'in 4/5 saha içi isabeti ile 13 sayı ürettiği bu çeyrekte Efes Pilsen'in ürettiği 36 sayı da oldukça dikkat çekici. Bu on dakikada Rakocevic'in kaybettiği iki top haricinde top kaybetmeyen lacivert beyazlılar, takım halinde yalnızca dört şut kaçırınca çeyrek sonunda gelen 11-3'lük seri ile devreye 50-42 önde girmeyi başarmışlar.

Üçüncü çeyreğin bitimine beş dakika kala televizyonu açtığımda skorbord 67-51 Efes Pilsen üstünlüğünü gösteriyordu ve maç kopma noktasındaydı. Moladan alan savunması ile dönen Beşiktaş Cola Turka, çeyrek sonuna kadar yalnızca bir baskete izin vererek yakaladığı 10-2'lik seri ile final periyoduna 69-61 geride girmeyi başardı. Alan savunmasını çözmekte zorlanan Efes Pilsen'e karşı Brad Newley ile oldukça kolay sayılar buldu konuk takım. Alan savunmasına hücum edemeyen Efes Pilsen'e periyot arası da çare olamayınca farkı iki sayıya kadar indirmeyi başardı Beşiktaş Cola Turka. Bu dönemdeki savunma gayretleri ve hücumu sürüklemeleri takdire şayandı gerçekten. Üçüncü çeyreğin ortasına gelmeden beş faul ile oyun dışı kalan Muratcan'ın ardından iyice daralan bir rotasyonla bunu başarmış olmaları da ayrıca önemli tabii.

İyi başlayamamasına karşın ikinci çeyrekteki kusursuza yakın hücum performansı neticesinde ürettiği 36 sayı ile durumu toparlayan Efes Pilsen, önemli bir sıkıntıya girmişti bu dakikalarda. Ve karşılarında da Telekom serisinden moralli gelen bir Beşiktaş Cola Turka vardı. Bitime yedi dakika kala Flecer'in basketi ile 72-70'e gelen skorun ardından ise devreye Charles Smith girdi ve günün kurtarıcısı oldu Efes adına. Yedi dakikalık sekansda şut kaçırmadan 14 sayı, 2 top çalma ile hücumu tek başına sürükleyerek gözlerimizin pasını silen Charles Smith, bu performansı ile seride skoru 2-0'a taşımış oldu böylece.

Efes Pilsen açısından finale kadar olan play-off süreci daha çok deneme tahtası havasında geçiyor. Bugün de fazlasıyla hissettirdiler bunu, maç içerisindeki ilginç beşlerle. Son yedi dakikada Charles Smith çıkıp aldı maçı. Yarın Nachbar, daha sonra Rakocevic olur bu isim. Ergin Ataman da buna güveniyor zaten bu denemeleri yaparken. Akşam Paris'de oynanacak final four finalini düşünerek kadro kurup bugün buralarda bu denemeleri yapıyor olmak da epeyce manidar elbette. Maçın yirmidördüncü dakikasında Muratcan Güler'i kaybetmelerine karşın hemen hemen aynı beşle maçın sonunu getiren ve son ana kadar direnen Beşiktaş Cola Turka'nın bu direnişine, bu mücadelesine ise şapka çıkarmaktan başka birşey gelmez elimden. Yürekleriyle mücadele ediyorlar ve bugün biz bu takımı yenebiliriz mesajını net olarak verdiler taraftarlarına. Ayhan Şahenk'e gelen taraftarlarının sayısı Akatlar'da katlanarak artarsa şayet alacakları bir galibiyet ile bu direnişe anlam katmaları çok da uzak bir ihtimal değil.

Efes Pilsen (94): Mario Kasun 14 (5 ribaund- 1 asist), Charles Smith 30 (1 ribaund- 1 asist), Igor Rakocevic 6 (3 ribaund- 2 asist), Kerem Tunçeri 16 (2 asist), Bootsy Thornton 4 (3 ribaund- 3 asist), Kaya Peker 8 (6 ribaund), Bostjan Nachbar 4 (5 ribaund- 1 asist), Sinan Güler 2 (1 ribaund), Ender Arslan 10 (2 ribaund- 3 asist)

Beşiktaş CT (83): Fedor Likholitov 16 (7 ribaund), Muratcan Güler 4 (4 ribaund- 3 asist), Engin Atsür 21 (1 ribaund- 2 asist), Marque Perry (1 ribaund), Brad Newley 27 (8 ribaund- 1 asist), Haluk Yıldırım 6 (4 ribaund- 6 asist), Adem Ören, Cevher Özer 1 (3 ribaund- 1 asist), Kevin Flecer 8 (3 ribaund- 2 asist)

5 Yorum Yapılmış:

Ömer dedi ki...

Smith değil, hakemler böyle istedi.

oscar dedi ki...

iyi olmus shumpert kesinlikle bu takımın oyuncusu degil. istikrarlı diye her mac onu oynatıyo ama potansiyeli sınırlı. bide uyuz oluyorum.

GOKHAN dedi ki...

Engin Kenerman böyle istedi, anlamsız düdükleri ile Beşiktaş'ı sindirdi, Efes'i coşturdu, bir de ikinci periyodda Burak Bıyıktay'ın oyunu seyretmesi yenilgideki en büyük iki faktör oldu.

Arkhe dedi ki...

Her şeyi geçtim ama Muratcan'a çalınan teknik faul skandaldır, ayıptır.

emireri dedi ki...

bu takımdan daha fazlasını beklemekte hayal değil miydi zaten? sezon boyunca her türlü garipliği bünyesinde bulunduran takımımızın çıkabileceği en üst nokta buydu. onlar görevlerini telekomu eleyerek layığıyla yaptılar. hepsinin ellerine sağlık, y.d. ve yönetim kurulu hariç..