26 Mayıs 2010 Çarşamba

Efes'ten Koca 40 Dakikada 5 İkilik İsabeti

Dün iç dış dengesi namına hiçbir şey yoktu Efes Pilsen'de. Hem de serinin ikinci maçında rakibinin tam da bu dengesini bozarak alt etmişken. İlk 11 dakikada ortaya konan çift yönlü berbat basketbolun ardından, devre sonuna doğru defans toparlandı ama ofans aynı kaldı. Kerem'in yolladığı iki üçlük olmasa, savunmayı oturtmasına rağmen ilk çeyrektekinden daha farklı bir skorla gideceklerdi soyunma odasına. İkinci yarıda defansın yanına ofans da eklendi bu kez. Smith, Rako, Kerem, Shumpert derken herkes yollamaya başladı üçlükleri. Kısır ikinci çeyrekte sabit kalan fark bu kez kapandı, sonrasında skor üstünlüğü de ele alındı. Ama son topta Mirsad Ender'i bloklayınca onca iyi yüzde de havada kaldı. Yalnız bir detay var ki ben Efes Pilsen'i hiç böyle gördüğümü hatırlamıyorum. 40 dakikada sadece 5 ikilik isabeti bulabilen bir takımın maçı kazanabilmesi için ya maçın 50'lerde falan bitmesi lazım, ya da yağmur gibi üçlük atması lazım. Efes Pilsen ikincisini yaparak güzel bir basketbol mucizesine imza atacaktı ancak Ukic kritik sayıları, Mirsad da kritik bloğuyla buna izin vermediler. Belki de basketbolun doğrucu tanrıları istemediler bu galibiyeti, önce iç-dış dengeni kur sonra karşıma gel dediler. Kimbilir?

Bir de herkesin sıkça dillendirdiği üzere son hücumda sahada neden Kerem'in değil de Ender'in olduğu, Ukic'i tutabildiğini gösteren Sinan yerine neden ısrarla Ender'in Ukic'i savunduğu, neden son hücumda topun alev alev yanan Smith'e değmediği gibi sorular var ki: Oralar iyice bulanık. Ancak asıl dikkat edilmesi gereken üst paragrafta da yazdığım üzere bozulan (hatta bırakın bozulmayı, hiç kalmayan) iç-dış dengesidir.

Düşününce şaka gibi.. Rako'nun ilk çeyrekte aldırdığı basket-faul, Sinan'ın üçüncü çeyrekte geri dönüş esnasındaki turnikesi, Smith'in maçı 68-68'de dengeleyen smacı, Kasun'la Kaya'nın da iki basketi şeklinde koca 40 dakikadaki Efes imzalı ikiliklerin tamamını hemencecik sayabiliyorsunuz. Acı bir durum.

10 Yorum Yapılmış:

Sarıkaya dedi ki...

Hele bi' üçlük çizgisi NBA mesafesine çekilsin, bu tür konular gündem dışı kalır.

ako dedi ki...

Efesin uzunları neden bu kadar kötü oynuyor. Vidmar Oğuz sezon boyunca olmadıkları kadar yıldızlaştılar. Kaya çok isteksizdi, gezintiye çıkmış gibi takılıyor.

Gurcay dedi ki...

@ako'ya katılıyorum. Kaya'yı bu sezon hiç bu kadar isteksiz görmemiştim. Sahada olsam kulağına eğilip "birader hayırdır, yengeyle kavga mı ettiniz?" diye sorardım.
Bunun yanında FBÜ de savunmada içeriye çok iyi kapandılar. İçeriye verilen pasları çok iyi kesip pas arası yaptılar ve Efes'li oyuncuları topu içeri indirme konusunda bayağı yıldırdılar. Haklarını teslim etmek lazım.

Sarıkaya dedi ki...

Gürçaycığım çalıştığın şirket sana, "Kapatıyoruz, kendinize iş arayın." dese mesela, topu içeri indirme zahmetine katlanır mısın? Veya bu tür meşakkatlı işlere girer misin? Sana soruyorum çünkü kamuoyumuz bu olaya "Bilinçli çıkartılmış samimiyetsiz dedikodu" kıvanmında yaklaşıyor da!:-((

dejavu dedi ki...

@ Önder abi;

Çalıştığım şirket bana elimizde olmayan saçma bir sebepten dolayı kapatıyoruz dese, berbat başlayıp yirmi sayı geriye düştüğüm karşılaşmada geri dönmek için de çırpınmam mesela. Benden sonra tufan der, geçer giderim. Maç başında yirmi kapısına dayanan farkı indirmek için kasmam o kadar. Değil mi ? :)

murat ozen dedi ki...

O değilde bu mutlaka bir rekor olmalı yani daha kötüsünü düşünemiyorum. Her periyotta 1 1 tane pota altı basketi bile etmiyor.

Aklıma eskiden NBA Live 2003 oynarken yaptığım maçlarda sadece 3 lük atarak kazandığım bir maç gelmişti.Şaka gibi neredeyse kazanıyordu E. Pilsen.

Bu arada benim 4-0 lık E. Pilsen tahmini iyice yalan oldu. Nasıl olduda bu kadar kafamda büyüttüm bu takımı...

KskHyTr dedi ki...

Üçlük çizgisi nba mesafesine çekilsede pek bir şey değişmez keza nba in durumu ortada atılan üçlük sayısı azalmış değil... Bu bir politika artık kimse basketbolu öğrenmek istemiyor tek işi üçlük atmak olan uzunlar türedi dünyada... Topu yere vurunca iki hareketlerinden biri steps oluyor neredeyse... Ne gerek var o kadar mücadeleye sırtı dönük oyuna, fundementale, delici penetereye diyip varsa yoksa şut çalıştırılsın herkes... Ucuz çin malı oyuncaklar gibi bir basketbol türüyor dünyada ve türkiyede...

FFM dedi ki...

@Gurcay: kardes kaya hakikatende karisindan kisa bir süre önce bosandi:D

Kapkan dedi ki...

tüm suç ergin ataman'ın son dakikalarda sahada kerme yerine sinan olsaydı efes kazanırdı. ukiç o teke tekleri asla oynayamazdı.

Sarıkaya dedi ki...

@ dejavu : Konu profesyonel iş ahlakı ise, gerisi teferruattır. Çalışanın kasmama seçeneği her zaman mevcuttur, hele hele kapanma sürecindeki bir kuruluşta. Bu işin yönetim bilim tarafı. Basketbol kısmın da ise, Efes bu yıl takım olamadı çeşitli sebeblerle.. Kerem Gönlüm'ün yokluğu, Rako arızası, Ergin Ataman'ın bu süreci yönetecek kalibrede olamaması v.s.. Takım olamadıkları için böyle iniş ve çıkışları sezon boyunca yaşadılar ve yaşamaktalar. Son Real Madrid maçını bi' de son Fenerbahçe Ülker maçını göz önüne getirin, paralellikler bulabilecek misiniz?